0

بهترین رستوران‌های ایرانی در استانبول

بهترین رستوران‌های ایرانی در استانبول

به گزارش سایت خوبو، استانبول را باید شهری که ریشه‌های فرهنگی مشترکی با مردم ایران دارد دانست و بی‌دلیل نیست که این شهر، مقصدی بسیار محبوب برای مسافران ایرانی است. با این حال، یکی از چیزهایی که بسیاری از ایرانیان در سفرهای خارجی از دست داده و دلتنگ‌اش می‌شوند، غذاهای سرزمین مادری است. خوشبختانه شهر استانبول میزبان تعدادی از بهترین رستوران‌های ایرانی خارج از کشور است. در این رستوران‌ها شما می‌توانید انواع مختلفی از غذاهای ایرانی از خورش‌های سنتی مانند قورمه سبزی گرفته تا کباب‌های معروفی مانند کوبیده را پیدا کنید. در این مطلب، بهترین رستوران‌های ایرانی در استانبول را به شما معرفی می‌کنیم تا در حین گشت و گذار در این شهر زیبا، از طعم غذاهای ایرانی نیز لذت ببرید.

مشاوره، خرید و فروش تتر و لیر در کشور ترکیه

غذای ایرانی

«آشپزی ایرانی» به تنوع و پیچیدگی‌اش، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین غذاهای جهان به شمار می‌رود. غذاهای ایرانی بازتابی از تاریخ، فرهنگ و جغرافیای غنی کشورمان است که طی هزاران سال تکامل یافته و به شکل کنونی درآمده است.

اگر بخواهید به یک خارجی در مورد ویژگی‌های غذای ایرانی بگویید، باید به استفاده از ادویه‌های معطر، گیاهان دارویی، میوه‌ها و سبزیجات و اگر گیاه‌خوار نیستید، به گوشت‌هایی مانند گوشت بره، گوشت گاو و مرغ اشاره کرد. همچنین برنج نیز یک غذای اصلی در منوی غذاهای ما ایرانیان است که اغلب در کنار آن، خورش یا گوشت کبابی قرار می‌دهیم. آشپزی ایرانی به تنوع طعم، بافت و رنگ‌هایش مشهور است.

اهمیت غذاهای ایرانی در استانبول

استانبول از نظر تاریخی تحت تاثیر فرهنگ ترکی و ایرانی بوده است و از این رو، غذاهای ایرانی نقش بسزایی در سیر تکاملی آشپزی شهر استانبول دارد. بسیاری از غذاهای ایرانی در بین مردم محلی و گردشگران محبوب است همین وجب تنوع بیشتر غذاهای موجود در استانبول شده است.

یکی از دلایل اهمیت غذاهای ایرانی در استانبول، تعداد زیادی از مهاجران ایرانی است که در این شهر زندگی می‌کنند. آنها سنتهای آشپزی محلی و میهنی خود را به استانبول آورده، رستوران‌ها و کافه‌هایی تاسیس کرده‌اند که غذاهای سنتی ایرانی سرو می‌کنند.

علاوه بر این، به دلیل حضور تجار و گردشگران ایرانی در این شهر و تقاضا برای غذاهای اصیل ایرانی، هر ساله بر تعداد رستوران‌ها و مراکز غذایی ایرانی در استانبول افزوده می‌شود.

تأثیر تاریخی ایران بر دنیای آشپزی شهر استانبول

شهر استانبول در طول تاریخ خود، متاثر از فرهنگ‌ها و تمدن‌های گوناگون از جمله ایران که تأثیری ماندگار بر صحنه آشپزی استانبول داشته بوده است. از ورود غذاهای ایرانی تا تأثیر جاده ابریشم بر عادات و سنت‌های آشپزی، سرزمین ایران نقش مهمی در شکل‌دهی فرهنگ غذایی متنوع و رنگارنگ استانبول داشته است.

گستردگی غذاهای ایرانی

تأثیر فرهنگ ایران بر آشپزی استانبول غیرقابل انکار است و آغاز دوران آشپزی ایرانی در استانبول را می‌توان به ماه‌های اولیه امپراتوری عثمانی ربط داد. یکی از محبوب‌ترین و اصلی‌ترین غذاهای ایرانی در استانبول، کباب است که با انواع چاشنی‌ها و ادویه‌ها سرو می‌شود.

یکی دیگر از غذاهای ایرانی محبوب در استانبول سوپ است. سوپ های ایرانی معمولاً دلچسب و سیر کننده هستند که همراه با گوشت سبزیجات درست می‌شوند. در استانبول، سوپ‌هایی مانند آش رشته و آش شیرین در بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها یافت می‌شود.

تأثیر جاده ابریشم بر سنت‌های آشپزی در استانبول

جاده ابریشم یک مسیر تجاری در دنیای قدیم بود که سرزمین‌های چین، هند، ایران و سایر کشورها را به منطقۀ بزرگ مدیترانه وصل می‌کرد. تجارت در این مسیر نه تنها به مبادله کالا، بلکه به مکانی برای انتقال ایده‌ها و امور فرهنگی تبدیل شد. یکی از مهم‌ترین تأثیرات جاده ابریشم بر عرصۀ آشپزی در استانبول، معرفی مواد غذایی جدید و تکنیک‌های آشپزی بود.

همچنین یکی از اصلی‌ترین موادی که از طریق جاده ابریشم به استانبول آمد، ادویه‌جات بود. ادویه‌هایی مانند زعفران، دارچین و هل که به وفور در غذاهای ایرانی استفاده می‌شد، توسط بازرگانان در مسیر جاده ابریشم به استانبول آورده شد. این ادویه‌ها به سرعت در غذاهای محلی بکار رفت و باعث به وجود آمدن غذاهای جدیدی مانند پلو و باقلوای ترکی شدند.

غذاهای ایرانی در دربار عثمانی

در دوران امپراتوری عثمانی، نفوذ غذاهای ایرانی از زندگی مردم عادی فراتر رفت و وارد دربار سلاطین این امپراطوری گشت. عثمانی‌ها به غذای خوب خوردن و دعوت از آشپزهای مشهور از سراسر جهان شهرت داشتند و اغلب از سرآشپزهای ایرانی برای تهیه ضیافت‌های مفصل برای مهمانان خود استفاده می‌کردند.

یکی از مشهورترین سرآشپزهای ایرانی عصر عثمانی، «استاد محمد» بود که به دلیل هنر خود در ترکیب غذاهای ایرانی و عثمانی شهره خاص و عام بود.بسیاری از متدهای آشپزی او به نسل‌های بعدی منتقل شد و هنوز هم می‌توان بخشی از آنها را در منوهای غذای رستوران‌های استانبول یافت.

از افراد تأثیرگذار در دربار اپراطوری عثمانی، شاهزاده محمد اِفندی، فرزند سلطان مراد سوم بود. شاهزاده محمد افندی که از شیفتگان دنیای غذا بود، کتاب آشپزی خود با نام Melceü’t-Tabbahin که منبع مهمی از دستور غذاهای ایرانی و عثمانی بود را نوشت.

گسترش رستوران‌های ایرانی در استانبول

با رشد جامعه ایرانی در استانبول، تقاضا برای غذاهای اصیل ایرانی نیز افزایش یافت. همین امر باعث شد که رستوران‌های ایرانی متعددی در سطح شهر افتتاح شود که در آنها انواع غذاهای سنتی ایرانی سرو می‌شود. این رستوران‌ها همچنین از طریق دکور، موسیقی و فرهنگ مهمان‌نوازی به مکانی برای آشنایی مردمان سایر کشورها با فرهنگ زیبای ایرانی تبدیل شده‌اند.

امروزه رستوران‌های ایرانی به بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعۀ شهر استانبول تبدیل شده‌اند و نه ایرانیان بلکه محلی‌ها و گردشگرانی که در مورد غذاهای ایرانی کنجکاو هستند را نیز به خود جذب می‌کنند.

لیست بهترین رستوران‌های ایرانی در استانبول

رستوران آسمان | Asuman

منطقه رستوران آسمان: فاتح
ساعت کاری: ۱۲:۰۰ تا ۲۰:۰۰
شماره تماس: ۵۱۱۲۷۳۷-۲۱۲-۹۰+
صفحه اینستاگرام: asumanrestorant

رستوران شیراز | Şiraz Restaurant

منطقه رستوران آسمان: خیابان علی
ساعت کاری: ۱۵:۰۰ تا ۲۴:۰۰
آدرس: ترکیه، استانبول، خیابان علی صراف شماره ۷، خیابان مودا
Moda Cad. Sarraf Ali Sokak No. 7 A, Istanbul 34200 , Turkey

رستوران ایرانی دامو | Damo Restaurant

منطقه رستوران دامو: بی اغلو
ساعت کاری: ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۳۰
شماره تماس: ۹۰۵۵۲۳۵۵۳۰۹۱+
صفحه اینستاگرام: damo_restaurant_istanbul

رستوران نایب استانبول | Nayeb Restoran

منطقه رستوران نایب استانبول: فاتح
ساعت کاری: ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰
شماره تماس: ۹۰۲۱۲۵۸۷۶۸۴۶+
صفحه اینستاگرام: nayebrestaurant
آدرس رستوران: استانبول، منطقه ی فاتح، آکسارای، میدان فندک زاده، خیابان ملت
Millet Cad. Findikzade Meydani | Aksaray, Fatih, Istanbul, Turkey

مطبخ طهرون | Tehroon Restaurant

منطقه مطبخ طهرون: ساری یر، ماسلاک
ساعت کاری: ۱۲:۰۰ تا ۲۳:۰۰
شماره تماس: ۵۵۴۵۰۵۰(۸۵۰)۹۰+
Maslak, Dereboyu 2 Cd No:5 İç Kapı No:74, 34398 Şişli/İstanbul, Türkiye

رستوران آریا | Ariya Restaurant

منطقه رستوران آریا: ساری‌یر، وادی
ساعت کاری: ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۵۰
شماره تماس: ۲۶۲۸۰۸۰(۲۱۲)۹۰+
صفحه اینستاگرام: ariyarestoran
Ayazağa, Kemerburgaz Cd. no:10, 34396 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

رستوران شهرزاد | Shahrzad Restaurant

منطقه رستوران شهرزاد: بشیکتاش
ساعت کاری: دوشنبه تا جمعه ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۰۰ و بقیه روزهای هفته ۱۱:۰ تا ۰۰:۰۰
شماره تماس: ۲۶۱۹۲۹۱(۲۱۲)۹۰+
صفحه اینستاگرام: shahrzadortakoy
Pınartepe, Avrupa Cd. No:83D D:8, 34500 Büyükçekmece/İstanbul, Türkiye

رستوران سنتی و گیاهی ایرانی زلفا | Zolfa Iranian & Vegan Restaurant

منطقه رستوران زلفا: ساری‌یر، ماسلاک
ساعت کاری: ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۰۰
شماره تماس: ۳۴۶۳۸۴۶(۲۱۲)۹۰+
صفحه اینستاگرام: zolfafood
Maslak, Ahi Evran Cd. No:105, 34398 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

رستوران سنتی و گیاهی ایرانی زلفا
رستوران سنتی و گیاهی ایرانی زلفا

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *