0

نقش اسباب بازی در رشد ذهنی کودکان

کودکان در حال بازی با یکدیگر

آیا تا به حال از تمرکز کودکی که سعی دارد یک بلوک مربع را در یک سوراخ مربع قرار دهد یا توپ را در هوا بگیرد، متعجب شده اید؟ لازم است بدانید که زمان بازی فقط سرگرمی و بازی نیست، بلکه بازی کردن یک کار جدی است و اسباب بازی‌ها ابزار یادگیری هستند.

در این مطلب یک راهنمای سن برای نحوه بازی کودکان و اسباب بازی‌هایی که کودکان را سرگرم می کنند و به آن‌ها در درک جهان، یادگیری مهارت‌های اجتماعی و احساسی و تحریک مغز در حال رشد کمک می‌کنند برای شما آورده شده است.

برای تبلیغات در این صفحه و دریافت قیمت و جزییات با شماره 09122252370 در واتس اپ یا تلگرام تماس بگیرید.

نوزادان

بازی در سال اول زندگی در مورد اکتشاف است. نوزادان از پنج حس خود برای یادگیری در مورد دنیای جدید جالب پیرامون خود استفاده می‌کنند. بیشتر بازی‌ها شامل چشیدن یا در دهان گذاشتن یک شی و تکان دادن، کوبیدن یا انداختن آن است. وقتی کودک شما مهارت‌های حرکتی جدیدی پیدا می‌کند، بازی پیچیده تر می‌شود. مثلا:

 • در حدود 4 ماهگی، نوزادان شروع به گرفتن اشیایی مانند جغجغه می‌کنند.
 • در 6 یا 7 ماهگی، آن‌ها می‌توانند جغجغه را بین دستان خود انتقال دهند.
 • در حدود 9 ماهگی، نوزادان می‌توانند اجسام کوچکتر مانند بلوک‌ها و سایر اسباب بازی‌های کوچک مناسب سن را بلند کنند.

در این مدت، بازی معمولاً یک فعالیت انفرادی است، اما بازی در کنار سایر نوزادان و تقلید از فعالیت‌های آن‌ها تا پایان یک سالگی معمول است. در حال حاضر، شما همبازی مورد علاقه کودک خود هستید. تعاملات شما با کودک باعث می‌شود که او زبان، روابط اجتماعی و علت و معلول یاد بگیرد. هنگامی که نوزادان شروع به درک چگونگی ارتباط چیزهای محیط با یکدیگر و چگونگی طعم، بو، احساس و صدا می‌کنند، برای مرحله بعدی رشد آماده می‌شوند.

اسباب بازی‌های مناسب نوزادان

 • آویز تخت کودک. عروسک‌هایی که بالای سر کودک در حالی که در تخت خوابیده است، می‌رقصند بینایی را تحریک کرده و دامنه توجه را ایجاد می‌کنند.
 • حلقه هوش. در ابتدا، نوزادان از نگه داشتن و دهان زدن حلقه‌ها لذت می‌برند. بعداً، مهارت‌های حرکتی ظریف را با قرار دادن حلقه‌ها روی مخروط تمرین می‌کنند. کودکان نوپا هنگام شمردن حلقه‌های چند رنگ هنگام چیدن آن‌ها، در مورد رنگ‌ها و اعداد نیز اطلاعات کسب می‌کنند.
 • اسباب بازی‌های کششی. این اسباب بازی‌ها به تعادل و رشد عضلات بزرگ کمک می‌کنند. نوزادان هرچه بیشتر هل بدهند و بکشند، عضلات بهتری خواهند داشت. کودکان نوپا نیز می‌توانند از آن‌ها برای کنترل سرعت خود استفاده کنند.

کودکان نوپا

کودکان نوپا از عملکرد اشیا آگاه می‌شوند. آن‌ها دوست دارند بلوک‌ها را روی هم بگذارند، در تلفن اسباب بازی حرف بزنند یا از یک فنجان “اسباب بازی” بنوشند. مفهوم بازی تظاهر کننده اکنون شروع می‌شود. ممکن است کودک کوچک شما هنگام هل دادن یک قطار اسباب بازی، صدای قطار ایجاد کند یا هنگام شب یک عروسک را در رختخواب خود بخواباند.

تا سن 2 سالگی، بیشتر کودکان نوپا می‌توانند به توپ لگد بزنند، با مداد رنگی خط خطی کنند و برج‌هایی به طول چهار بلوک یا بیشتر بسازند. تا 3 سالگی، آن‌ها می‌توانند معماهای ساده را حل کنند و یک سه چرخه را پدال بزنند.

انتظار داشته باشید که تکرارهای زیادی را ببینید، زیرا به این ترتیب بچه‌های کوچک مهارت‌های جدید را فرا می‌گیرند و یاد می‌گیرند که تا حدودی بر جهان اطراف خود کنترل داشته باشند.

اسباب بازی‌های مناسب کودکان نوپا

 • توپ. توپ‌ها مهارت‌های حرکتی ناگهانی، هماهنگی چشم و دست و چالاکی را تشویق می‌کنند.
 • پازل. پازل‌ها هماهنگی چشم و مهارت حل مسئله را به چالش می‌کشند.
 • اسباب بازی‌های مکانیکی. این اسباب بازی‌ها مهارت‌های حرکتی و حل مسئله را تشویق می‌کنند و علت و معلول را آموزش می‌دهند.
 • اسباب بازی‌های نقش آفرینی. آشپزخانه، کیت‌های پزشک و اسباب بازی‌هایی از این قبیل به کودکان کمک می‌کنند تا با تقلید از اقدامات شما و دیگر بزرگسالان، نحوه کار در جهان را یاد بگیرند. همچنین کودکان با مراقبت از عروسک‌هایی که دوست دارند، نحوه‌ی بین احساسات خود را یاد می‌گیرند و این امر به رشد اجتماعی و عاطفی آن‌ها کمک می‌کند.

کودکان پیش دبستانی

برای یک کودک پیش دبستانی، جهان به مکانی جادویی و بدون محدودیت تبدیل می‌شود. بچه‌های پیش دبستانی استاد و خالق همه چیز هستند. بسیاری از بچه‌ها در این سن فکر می‌کنند قدرت جادویی دارند و می‌توانند با “هیولا” بجنگند و برنده شوند یا به یک شاهزاده خانم، پری یا موجود عجیب و غریب دیگر تبدیل شوند.

غالباً، کودک پیش دبستانی شما را به سمت یک خیال می‌کشاند و انتظار دارد که با او بازی کنید. همچنین در این مدت ممکن است دوستان خیالی “ظاهر شوند”. این نوع بازی‌های فانتزی برای رشد کودکان بسیار مهم است، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا بر روی ترس‌ها، اضطراب‌ها، امیدها و رویاهای خود کار کنند.

دانش کودکان در مورد دنیا پیشرفته تر است، بنابراین اگر کودک پیش دبستانی شما دقیقاً می‌داند چگونه با ابزارهای الکترونیکی یا اسباب بازی‌های الکتریکی کار کند، تعجب نکنید.

اسباب بازی‌های مناسب کودکان پیش دبستانی

 • نقاشی و صنایع دستی. همانطور که مهارت‌های حرکتی ظریف بهبود می‌یابند، فعالیت‌هایی مانند کشیدن عکس از اعضای خانواده با مداد رنگی و استفاده از یک قیچی کاغذ برای برش و چسباندن آن باعث تقویت هماهنگی، تشویق خلاقیت و تقویت عزت نفس می‌شود.
 • بلوک‌ها و مجموعه‌های ساختمانی. ساخت برج (و دانستن چگونگی جلوگیری از سرنگونی آن) مهارت حل مسئله و هماهنگی چشم و دست را تقویت می‌کند. کودکان پیش دبستانی از تخیلات خود برای ایجاد ساختمان، وسایل نقلیه، حیوانات و موارد دیگر استفاده می‌کنند.
 • پازل‌ها. پازل‌ها به افزایش هماهنگی و چالاکی کمک می‌کنند و و تفکر منطقی را آموزش می‌دهند.

فروشگاه‌های آنلاین اسباب بازی

هپیلی

فروشگاه اینترنتی هپیلی در زمینه فروش اسباب بازی‌ برای کلیه‌ی سنین فعالیت می‌کند. شما می‌توانید کلیه بازی‌های فکری، ساختنی، سرهم کردنی و آموزشی، عروسک و فیگور و … در این فروشگاه تهیه کنید.

ماتی لوس

خرید اینترنتی اسباب بازی از فروشگاه آنلاین ماتی لوس این امکان را به مخاطبین می‌دهد که از دسته بندی‌های متنوع اسباب بازی و برندهای معتبر خارجی و ایرانی اسباب بازی انتخاب داشته باشند. ماتی لوس طیف وسیعی از اسباب بازی دخترانه، اسباب بازی پسرانه و اسباب بازی برای نوزاد فراهم آورده است.

از انواع اسباب بازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: اسباب بازی‌های فکری و آموزشی، انواع عروسک‌های مدل و پولیشی، تفنگ اسباب بازی، ماشین بازی و ماشین کنترلی، شخصیت ‌ها و فیگورهای کارتونی، پازل و ساختنی، انواع اسباب بازی‌های هواپیما، قطار، کشتی، ربات و گجت، اسباب ‌بازی ‌های نقش بازی، آلات موسیقی مانند پیانو و گیتار موزیکال، هلیکوپتر اسباب بازی، ماکت‌های ماشین و موتور و خانه.

در فروشگاه اینترنتی اسباب بازی ماتی لوس می توانید همچنین سایر اسباب بازی ها برای دختر بچه، پسر بچه و بزرگسالان را مشاهده و خریداری کنید.

بیابین

فروشگاه اینترنتی بیابین وابسته به فروشگاه تویا در سال 1392 آغاز به کار کرده است. این فروشگاه نمایندگی بهترین برندهای اسباب بازی در سراسر دنیا می‌باشد. فروشگاه تویا با واردات مستقیم و بدون واسطه بهترین کیفیت و قیمت را به مشتریان خود ارائه می‌کند.

کیدبی تویز

اسباب بازی فروشی کیدبی تویز دارای محبوب‌ترین وسایل بازی روز دنیاست. این فروشگاه از جمله فروشگاه‌های فعال در زمینه فروش اینترنتی متنوع‌ترین و جدیدترین اسباب بازی‌ها از بهترین برندهای برتر ایرانی و خارجی است. در این فروشگاه انواع بازی‌های دخترانه و پسرانه و بازی‌های فکری همچون لگو و پازل، مکعب روبیک، انواع بازی فکری و خمیر بازی موجود است.

آریاکید

آریاکید ارائه دهنده‌ی کلیه محصولات و خدمات مورد نیاز برای پرورش کودکان از بدو تولد تا نوجوانی و همچنین کمک به والدین جهت شناسایی و پرورش ابعاد هوش و استعدادهای آشکار و نهان کودکان است.

هویو

هویو یک فروشگاه اسباب بازی است که در آن امکان خرید هوشمندانه و هدفمند اسباب‌بازی برای والدین فراهم شده است. در حال حاضر هویو، زیر نظر پارک علم و فناوری و مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف به عنوان شرکت خلاق مشغول به فعالیت است.

کی کی تویز

فروشگاه کی کی تویز از سال 1393 در حوزه اسباب بازی مشغول به فعالیت است. شما می‌توانید در این فروشگاه بهترین و باکیفیت ترین اسباب بازی‌های روز جهان را خریداری کنید.

بازی دان

بازی دان مجموعه تخصصی در حوزه واردات و فروش کلی و جزئی برترین‌های اسباب بازی، سیسمونی، کالاهای فکری آموزشی و کالاهای علمی اکتشافی سرگرمی و کمک آموزشی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می‌باشد.

توی توی

در فروشگاه اینترنتی توی توی، کلیه محصولات بازی، سرگرمی، آموزشی و سایر محصولات مرتبط با کودکان از برترین‌های دنیا و ایران با سرویس منحصر به فرد و قیمت مناسب برای مشتریان فراهم شده است.

توی توی با بیش از یک دهه فعالیت تجاری، همواره با دقت در انتخاب محصولات و تولید کنندگان برتر، تمام تلاش خود را برای فراهم کردن مجموعه‌ای از جدیدترین محصولات جذاب سال با بهترین طراحی، کیفیت مواد، ساخت و استانداردهای لازم و حداقل قیمت برای مشتریان خود بکار می‌بندد.
این مجموعه در حال حاضر با دوازده شعبه فروشگاهی در خدمت مشتریان عزیز می‌باشد. همچنین شعب جدیدی در جدیدترین مراکز خرید تهران و شهرستان‌ها در درست راه اندازی است.
فروشگاه آنلاین توی توی اکنون با تنوع بیشتر محصولات نسبت به شعب و با هدف ارایه خدمات متنوع و کامل تر و طیف وسیع تر کالاها به مشتریان گرامی راه اندازی گردیده و همه روزه در حال گسترش امکانات فیزیکی و نرم افزاری خود می‌باشد.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *