0

آشنایی با شهر تکیرداغ در ترکیه برای مهاجرت

آشنایی با شهر تکیرداغ در ترکیه برای مهاجرت

به گزارش سایت خوبو، تکیرداغ شهری در شمال غربی ترکیه است و بیش از ۳۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این شهر به دلیل سواحل زیبا، مکانهای تاریخی و غذاهای لذیذش یکی از مقاصد محبوب توریستی است. همچنین اگر به دنبال مکانی جدید برای زندگی هستید، تکیرداغ گزینه‌ای ایده‌آل است. هزینه زندگی در این شهر مقرون به صرفه و مکانی امن با میزان جرم و جنایت پایین است. برای خواندن ادامه مطلب، با ما همراه باشید.

مشاوره، خرید و فروش تتر و لیر در کشور ترکیه

معنی و ریشه نام تکیرداغ

این شهر در دوران باستان، «بیسانته» یا «بیسانت» و در دوران بیزانس، «ریدِستوس» نامیده می‌شد. هنگامی که عثمانی‌ها این شهر را در قرن چهاردهم فتح کردند، نام آن را به رودوسچوک تغییر دادند. در قرن هجدهم، نام این شهر بر اساس کلمه ترکی تِکفور به معنای «ارباب بیزانس» به تکفورداغی تبدیل گردید و مدتی بعد، به نام ترکی Tekirdağ تغییر کرد.

معنای نام تکیرداغ کاملاً مشخص نیست اما گمان می‌رود که از واژه‌های ترکی tekir به معنی گربه وحشی و dağ به معنای کوه گرفته شده باشد. علت این نامگذاری ممکن است به دلیل وجود کوه Tekir Dağı که مشرف به شهر است باشد.

تاریخچه شهر و استان تکیرداغ

تاریخ باستان

نخستین شواهد از سکونت انسان در منطقه تکیرداغ به دوره نوسنگی باز می‌گردد. مردم «تراکیا» اولین سکونتگاه‌های دائمی را در حدود قرن هفتم قبل از میلاد در این منطقه به وجود آوردند. «تراکیاها» گروهی از قبایل هند و اروپایی بودند که در عصر آهن در بیشتر مناطق بالکان سکونت داشتند. آنها جنگجویان و کشاورزان ماهری بودند و فرهنگ آنها بسیار توسعه یافته بود.

در قرن ششم قبل از میلاد، شهر تراکیایی «بیسانته» در محل تکیرداغ کنونی بنا شد. بیسانته یک مرکز تجاری بزرگ بود و قرارگیری آن در دریای مرمره، آنجا را به بندری مهم تبدیل کرد. این شهر همچنین مرکز فرهنگ و یادگیری بود و ساکنان آن در حوزه‌های هنر، موسیقی و ادبیات شهرت داشتند.

در قرن چهارم قبل از میلاد، بیسانته توسط پادشاه مقدونی، فیلیپ دوم فتح گردید. فیلیپ دوم پدر اسکندر مقدونی بود و از بیسانت به عنوان پایگاهی برای لشکرکشی‌های خود در آسیای صغیر استفاده می‌کرد. پس از مرگ اسکندر، بیسانته بخشی از پادشاهی یونانی پرگامون شد.

حضور ایرانیان باستان در تکیرداغ

ایرانیان باستان نیز در طول تاریخ، در تکیرداغ و اطراف آن حضور چشمگیری داشته‌اند. امپراتوری هخامنشی در قرن پنجم پیش از میلاد قلمروهای خود را به ترکیه گسترش داد و تکیرداغ بخشی از این گسترش همه‌جانبه بود.

مکان‌های باستانی متعددی در این منطقه وجود دارد که مرتبط با ایرانیان باستان است، از جمله شهر باستانی «کابیل» که در نزدیکی شهر «کی‌یی‌کوی» قرار دارد. «کابیل» شهر مهمی در دوره هخامنشیان بود و احتمال می‌رود که مرکز مهمی برای تولید شراب و سایر محصولات کشاورزی بوده است.

علاوه بر کابیل، چندین مکان ایرانی باستانی دیگر نیز در این منطقه از جمله مقبره کاباساکال در نزدیکی روستای Karacakılavuz وجود دارد. قدمت این آرامگاه به قرن چهارم قبل از میلاد برمی‌گردد و برای یک فرماندار ایرانی ساخته شده است.

دوره رومی

در سال ۱۶۸ قبل از میلاد، جمهوری روم پادشاهی پرگامون را فتح کرد و «بیسانته» بخشی از استان رومی «بیسانتیا» شد. این شهر مقصد محبوب گردشگران رومی بود که برای لذت بردن از سواحل زیبا و آب و هوای معتدل به آنجا سفر می‎‌کردند.

در قرن چهارم میلادی، امپراتوری روم به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد. بیسانته در امپراتوری روم شرقی قرار داشت که به امپراتوری بیزانس نیز معروف بود. بیزانسی‌ها ادامه امپراتوری روم بودند و بیش از هزار سال بر بیسانته (تکیرداغ کنونی) حکومت کردند.

دوره بیزانس

در دوره بیزانس، بیسانته به «رودوستو» تغییر نام داد و از طرفی یک دژ مهم نظامی نیز بود. این شهر اغلب مورد هجوم دشمنان قرار می‌گرفت اما ساکنان آن از پس دفاع از شهر برمی‌آمدند. در قرن سیزدهم، دوران افول امپراتوری بیزانس شروع شد و شهر «رودوستو» در سال ۱۳۶۲ به تصرف ترک‌های عثمانی درآمد. عثمانی‌ها بیش از ۵۰۰ سال بر «رودستو» حکومت کردند و این منطقه مرکز مهم امپراتوری آنها گردید.

دوره عثمانی

نام شهر «رودوستو» در دوره عثمانی به تکیرداغ تغییر یافت. پس از پایان دوران امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم، شهر تکیرداغ در سال ۱۸۷۷ به تصرف امپراتوری روسیه درآمد.

دوران جمهوری

در سال ۱۹۲۳ جمهوری ترکیه تأسیس و تکیرداغ بخشی از جمهوری جدید ترکیه شد. امروزه تکیرداغ شهری توریسیت با بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر جمعیت است.

جغرافیا و اقلیم تکیرداغ

تکیرداغ در منطقه‌ای تپه‌ای با میانگین ارتفاع ۲۰۰ متر قرار دارد. این شهر از شمال و غرب توسط کوه‌ها و از جنوب توسط دریای مرمره احاطه شده است. آب و هوای تکیرداغ مدیترانه‌ای است و تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای خنک و مرطوب دارد. میانگین دما نیز ۱۵ درجه سانتیگراد است.

مناطق و محله‌های تکیرداغ

استان تکیرداغ دارای ۱۲ شهر به شرح زیر است:

 • چرکزکی
 • چورلو
 • ارژن
 • هایرابولو
 • کاپاکلی
 • مال‌کارا
 • مرمره ارغلیسی
 • مرادلی
 • سرای
 • سلیمان‌پاشا
 • شارکوی
 • تکیرداغ

هزینه زندگی در تکیرداغ

بر اساس برآوردهای آماری در سال ۲۰۲۳، هزینه زندگی در تکیرداغ در مقایسه با شهر تهران بدون احتساب اجاره خانه ۱۳% ارزان‌تر است. ما در اینجا جدولی در مورد قیمت‌های تخمینی ماهانه در تکیرداغ را برای شما تهیه کرده‌ایم:

عنوانقیمت (به لیر)
اجاره ماهانه آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر۱.۰۰۰ تا ۱.۵۰۰
هزینه آب، برق و گاز برای یک آپارتمان ۹۰ متری۱۸۰
اینترنت خانگی نامحدود ۶۰ مگابیت در ثانیه۳۷
اینترنت و طرح‌های تلفن همراه (۱ گیگابات اینترنت + تماس و پیامک نامحدود)۲۸
تهیه مواد غذایی برای یک نفر در ماه۲۸۵
صرف غذا در یک رستوران ارزان۱۸-۲۵
عضویت ماهیانه در باشگاه ورزشی۵۶
بلیط سینما۱۸

اجاره خانه در تکیرداغ

متوسط اجاره یک خانه در تکیرداغ در سال ۲۰۲۳، ۱.۵۰۰ لیر در ماه است. با این حال، بسته به اندازه و موقعیت خانه و همچنین امکاناتی که دارد، قیمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال، یک آپارتمان کوچک و یک خوابه در مرکز شهر را می‌توان با ۱.۰۰۰ لیر در ماه اجاره کرد، در حالی که یک ویلای بزرگ چهار خوابه در حومه شهر چیزی حدود ۳.۰۰۰ لیر در ماه برای شما هزینه دارد. ما در جدول زیر، میانگین اجاره بهای انواع مختلف خانه در تکیرداغ در سال ۲۰۲۳ را برای شما تهیه کرده‌ایم:

میانگین قیمت اجاره (لیر/ماه)نوع خانه
۱.۰۰۰آپارتمان استودیویی
۱,۲۰۰آپارتمان یک خوابه
۱,۵۰۰آپارتمان دو خوابه
۱,۸۰۰آپارتمان سه خوابه
۲,۱۰۰آپارتمان چهار خوابه
۳,۰۰۰ویلا

خرید خانه در تکیرداغ

میانگین قیمت خرید خانه در تکیرداغ در سال ۲۰۲۳ برابر با ۱.۶۳۸.۸۰۰ لیر است. جدول زیر متوسط قیمت خرید انواع خانه در این شهر را نشان می‌دهد:

میانگین قیمت خرید (لیر/ماه)نوع خانه
۱,۲۰۰,۰۰۰آپارتمان استودیویی
۱,۵۰۰,۰۰۰آپارتمان یک خوابه
۱,۸۰۰,۰۰۰آپارتمان دو خوابه
۲,۱۰۰,۰۰۰آپارتمان سه خوابه
۲,۴۰۰,۰۰۰آپارتمان چهار خوابه
۳,۰۰۰,۰۰۰ویلا

خرید ماشین در شهر تکیرداغ

قیمت خرید انواع ماشین در تکیرداغ ترکیه در سال ۲۰۲۳ به شرح زیر است:

قیمت اجاره (قیمت به لیر)قیمت خرید (قیمت به لیر)نام خودرو (برند)
۳۰۰۱۳۰,۰۰۰فیات اگیا
۳۵۰۱۴۰,۰۰۰رنو کلیو
۴۰۰۱۶۰,۰۰۰فولکس واگن پولو
۴۵۰۱۷۰,۰۰۰تویوتا یاریس
۵۰۰۱۸۰,۰۰۰هیوندای i20
۶۰۰۲۲۰,۰۰۰فورد فوکوس
۶۵۰۲۴۰,۰۰۰اپل آسترا
۸۰۰۳۰۰,۰۰۰مرسدس بنز کلاس A
۸۵۰۳۲۰,۰۰۰ب‌م‌و سری وان
۹۰۰۳۴۰,۰۰۰آئودی A3

مناطق توریستی شهر و استان تکیرداغ

مهمترین مناطق گردشگری این منطقه بدین شرح است:

 • مسجد سلیمیه: این مسجد که در قرن شانزدهم ساخته شده، یکی از مهم‌ترین نمونه‌های معماری عثمانی است.
 • ادیرنا کاپی: این دروازه یکی از دروازه‌های اصلی دیوارهای قدیمی شهر تکیرداغ است.
 • موزه تکیرداغ: این موزه مجموعه ای از آثار باستانی از تاریخ منطقه را در خود جای داده است.
 • قلعه تکیرداغ: قلعه‌ای قرن چهاردهمی است.
 • شارکوی: این شهر در ساحل دریای مرمره قرار دارد و یک تفریحگاه تابستانی محبوب است.
 • کومباغ: این شهر که به خاطر چشمه های آب گرمش معروف است در ساحل دریای مرمره قرار دارد.
 • سرای: این شهر در شمال استان تکیرداغ واقع شده و مناطق زیبای طبیعی بسیاری دارد.

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *