0

معرفی مجموعه کتاب خانه درختی + دانلود و خرید

ترجمه فارسی. کتاب های خانه درختی. نشر هوپا

خانه درختی یک مجموعه کتاب است که اندی گریفیس استرالیایی آن را منتشر می‌کند. این مجموعه که مناسب کودک و نوجوان است طی یک دهه اخیر به مرور منتشر شده و طرفدران بسیاری در سراسر جهان پیدا کرده است. در ادامه شما را با نویسنده، کتاب، واکنش‌ها به کتاب و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید

نام مجموعه کتابمجموعه خانه درختی | Treehouse
نام کتاب‌هاخانه درختی ۱۳ طبقه (۲۰۱۱)
‌خانه درختی ۲۶ طبقه (۲۰۱۲)
خانه درختی ۳۹ طبقه (۲۰۱۳)
‌خانه درختی ۵۲ طبقه (۲۰۱۴)
خانه درختی ۶۵ طبقه (۲۰۱۵)
‌خانه درختی ۷۸ طبقه(۲۰۱۶)
خانه درختی ۹۱ طبقه (۲۰۱۷)
‌خانه درختی ۱۰۴ طبقه (۲۰۱۸)
خانه درختی ۱۱۷ طبقه (۲۰۱۹)
‌خانه درختی ۱۳۰ طبقه (۲۰۲۱)
خانه درختی ۱۴۳ طبقه (۲۰۲۲)
نویسندهاندی گریفیس
گونه ادبیداستان، کودک و نوجوان
انتشارات در ایرانهوپا
مترجمآنیتا یارمحمدی
سال انتشار2011 تا 2019
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی اندی گریفیس

اندرو نوئل گریفیس سال 1961 در ملبورن استرالیا به دنیا آمد. او از همان ابتدا به ادبیات کودک علاقه داشت و برای مثال عاشق آلیس در سرزمین عجایب بود. آنطور که خود ادعا کرده ساختن داستان را از شش سالگی آغاز کرد و وقتی به کلاس پنجم رسید، داستان‌نویسی را آغاز کرد. همان دوره یک ماشین تحریر دست‌دوم نوشت و مجله‌ای به تنهایی برای بچه‌های همسن تولید می‌کرد. او در دانشگاه موناش ایالت ویکتوریای استرالیا در رشته‌ی ادبیات انگلیسی درس خواند. همان دوره یک بند راک گاتیک به اسم Gothic Farmyard داشت که ترانه‌هایش را نیز می‌نوشت.

بعدها تدریس را آغاز کرد. او به کودکان آموزش خواندن و نوشتن می‌داد. با این حال، این کار را رها کرد و نوشتن را به طور رسمی آغاز کرد. کار نوشتن برای گریفیس با انتشار اولین کتاب از مجموعه‌ی Just! د سال 1997 آغاز شد. او به همراه طراح کارهایش تری دنتون، در خانه‌ی گریفیس که حکم استودیو را داشت کار می‌کردند. برای اینکه استودیو با فضایی که می‌سازند همخوانی داشته باشد، آن را پر از اسباب‌بازی و کتاب‌های کودک کرده بودند. با هم از ایده‌ها می‌گفتند؛ اندی می‌نوشت و تری نقاشی می‌کرد. آنطور که اندی می‌گوید، این حضور دو نفره باعث میشد آنها یکدیگر را به سوی پیشرفت سوق بدهند. دنتون، در دانشگاه آرشیتکت می‌خواند اما آن را رها کرده بود که تجربیات متفاوتی در زمینه انیمیشن، نقاشی، تئاتر و کارتون به دست بیاورد.

اندی گریفیس. تری دنتون. نویسنده و طراح
اندی گریفیس. تری دنتون. نویسنده و طراح

آنها این همکاری را طی دهه‌های بعدی هم ادامه دادند. با توجه به اینکه ادبیات کودک تحت‌الشعاع سرگرمی‌های الکترونیک مدرن قرار گرفته، این دو تلاش خود را به کار بستند تا سطحی جدید از خلاقیت و هیجان را به کار اضافه کنند. شیوه نوشتن گریفیس، به نوعی برخواسته از تجربیات اوست. به باور او ادبیات کودک «کلاسیکِ قدیمی یا به درد نخور» هستند. همینطور به باور او محتوای کودک در آمریکا بیشتر در فضای مدیا مطرح است که مثلا در سیمپسون‌ها نمود پیدا می‌کند. او ولی سعی کرد تجربیات «راک اند رول» خود را در کار نمود دهد. همینطور کمدی و فرهنگ عامه در این کارها مشخصات اصلی هستند.

بررسی آثار

 • مجموعه‌ی Just!: این مجموعه در واقع حول زندگی اندی گریفیس در کودکی است. نوجوانی که متفاوت بود و به چیزهایی توجه می‌کرد که دیگران توجه نمی‌کردند.
  • Just Tricking! – 1997
  • Just Annoying! – 1998
  • Just Stupid! – 1999
  • Just Crazy! – 2000
  • Just Three for Free! – 2000
  • Just Disgusting! – 2002
  • Just Shocking! – 2007
  • Just Macbeth! – 2009
  • Just Doomed! – 2012
 • مجموعه‌ی Bad: تاکنون تنها دو جلد از این مجموعه منتشر شده و بعید به نظر می‌رسد ادامه یابد.
  • The Bad Book – 2004
  • The Very Bad Book – 2010
 • مجموعه خانه درختی
  • 11 کتاب تاکنون
 • اسپین‌آف خانه درختی
  • The Treehouse Fun Book– 2016
  • The Treehouse Fun Book 2 – 2017
  • The Treehouse Fun Book 3 – 2018
  • Terry’s Dumb Dot Story: A Treehouse Tale – 2018
  • The Treehouse Joke Book – 2019
 • مجموعه‌ی باسن (Bum)
  • The Day My Bum Went Psycho – 2011
  • Zombie Bums from Uranus  – 2003
  • Bumageddon: The Final Pongflict – 2005
 • گریفیس مجموعه‌های کمتر مهمی به اسم‌های:
  • A&T’s World of Stupidity – دو کتاب – 2007 و 2011
  • Schooling Around – چهار کتاب – 2008 و 2009
  • داستان مصور – 9 کتاب – 2006 تا 2014

نقد و بررسی مجموعه‌ی خانه درختی

مجموعه کتاب خانه درختی، با چاپ اولین کتاب به اسم خانه درختی 13 طبقه در سال 2011 آغاز شد. اندی گریفیس نویسنده بود و تری دنتون وظیفه طراح را برعهده داشت. آنها در این کتاب‌ها، با الهام گرفتن از شخصیت و دوستی خود، داستان‌های بامزه‌ای خلق کرده‌اند.

خانه درختی در ابتدا 13 طبقه است اما هرازچندگاه، سیزده طبقه به آن اضافه می‌شود. با یک خانه درختی ساده طرف نیستیم. سالن بولینگ، حوضچه کوسه‌های آدمخوار، آزمایشگاه مخفی زیرزمینی و یک سالن نمایش عروسکی، آکادمی آموزش نینجا شدن به حلزون‌ها، اتاق تغییرچهره و یک سری مسائل ماورالطبیعه‌ی دیگر هم اینجا انجام می‌شود.

اندی و تریِ کتاب همیشه تاخیر دارند و باید هرچه سریعتر کتاب‌های خود را تحویل دهند. با این حال جنبه‌های جدیدی هم به شخصیت‌ها به نسبت نویسنده و طراح کتاب‌ها اضافه شده، برای مثال تری یک دانشمند است و دائما مشغول اختراع چیزهای جدید است. کتاب‌ها فضایی بسیار بامزه دارند و مخاطب کودک و نوجوان را سرگرم خواهند کرد.

کتاب های خانه درختی. نسخه اصلی
کتاب های خانه درختی. نسخه اصلی

خانه درختی 13 طبقه – 2011

اولین کتاب، با معرفی نویسنده و دوستش تری آغاز می‌شود. با شکل کلی خانه درختی آشنا می‌شویم و قصه‌ها از پس آن آغاز می‌شوند. اندی برای خوردن صبحانه بیرون رفته که با تری روبرو می‌شود که یک گربه سفید را زرد، رنگ‌آمیزی کرده و حالا آن را catnary (گربه+قناری) نام داده است. وقتی گربه از خانه درختی پایین می‌پرد، پرهای خود را باز می‌کند و به حالت پرواز دور می‌شود. بعد با ژیل، دوستِ حیوان‌دوست آنها هم آشنا می‌شویم. او دنبال گربه‌ی خود سیلکی (ابریشمی) می‌گردد که متوجه می‌شویم همان گربه‌ای بود که تری رنگ کرده است. بعد تماسی سه‌بعدی از سوی ناشر «آقای دماغ‌گنده» انجام می‌شود که به آنها بگوید زودتر کتاب را تحویل دهند.

خانه درختی 26 طبقه – 2012

دومین کتاب مجموعه بود که در آن متوجه می‌شویم حالا خانه درختی 26 طبقه است. اندی و تری، خانه را گسترش داده‌اند. حالا یک پیست ماشین تصادفی، یک رمپ برای اسکیت، رینگ گل‌آلود، اتاق بدون‌جاذبه، سالن مخصوص بستنی با 78 طعم و یک ربات برای تحویل بستنی به اسم Scooperhands دارند. همینطور یک بخش هزارتوی نابودی اضافه شده که تاکنون کسی زنده از آن خارج نشده است.

دو دوست، این بار یک هفته وقت دارند تا کتاب بعدی خود را تمام کند. اندی می‌داند کتاب باید در چه خصوصی باشد. در مورد اینکه اولین بار که تری را دید، چه اتفاقی رخ داد. زندگی آنها هرگز در خانه درختی حوصله‌سربر نمی‌شود.

خانه درختی 39 طبقه – 2013

اندی و تری، خانه درختی را گسترس دادند. حالا 39 طبقه دارند. یک آبشار شکلات اضافه کرده‌اند که می‌شود در آن شنا کرد. یک آتشفشان از مارشمالو، یک بچه‌دایناسور خانگی، یک چرخ و فلک که نمی‌چرخد، یا فیلِ بوکسور به نام Trunkinator، یک دیسکو با پیست رقص نورانی، یک ترن‌هوایی ترسناک و طبقه 39 که یک راز است و هنوز تمام نشده است. این طبقه یک کشف بزرگ است. آنها یک «ماشینِ روزی روزگاری» کشف کرده‌اند که می‌تواند برایشان داستان‌ بنویسد و طراحی را هم خودش انجام می‌دهد.

خانه درختی 52 طبقه – 2014

سیزده طبقه جدید اضافه شده‌است. حالا یک طبقه منفجرکردن هندوانه، یک ماشین تولیدموج، یک بازی مارپله در اندازه‌ی بسیار بزرگ (با نردبان و مار واقعی)، یک هویج پرتاب‌کن شبیه به موشک، یک آکادمی آموزش نینجاهای حلزون و چند طبقه دیگر اضافه کرده‌اند. با این حال اتفاقی افتاده است. آنها باید معمایی را حل کنند. آقای دماغ گنده کجاست؟

خانه درختی 65 طبقه – 2015

اندی و تری حالا خانه درختی را به 65 طبقه گسترش داده‌اند. حالا اتاق آرایش حیوانات خانگی دارند، اتاق تولد که همیشه در آن روز تولدت است، اتاق چشم‌هایی که منفجر می‌شوند، فروشگاه آبنبات چوبی، مزرعه مورچه و ماشین زمان. ماشین زمان حالا کاملا می‌تواند مفید باشد. چون تری دوباره کاری با خانه درختی کرده که جواب نداده و یک سری مشکلات پیش آمده است. آنها حالا در تلاشند که خانه درختی را از خطر نجات دهند.

خانه درختی 78 طبقه – 2016

یک مرتبه دیگر خانه درختی بزرگ شده است و حالا 78 طبقه است. یک کارواش، یک استادیوم برای تمام رشته‌های ورزشی و یک سینمای خانگی در هوای آزاد دارند که بخصوص آخری الان خیلی به درد می‌خورد. چون تری قرار است ستاره‌ی یک فیلم باشد.

خانه درختی 91 طبقه – 2017

خانه درختیِ اندی و تری حالا 91 طبقه دارد و دائما در حال گسترش است. سیزده طبقه جدید آنها هم بسیار هیجان‌آمیز هستند. یک گرداب قوی، ماشین پینبال انسانی، ساندویچ‌هایی به اندازه‌ی زیردریایی و اتوبوس سیب‌زمینی بخشی از این بخش‌ها هستند. همینطور یک تار عنکبوت غول‌پیکر وجود دارد که باید طی یک بازی از آن خارج شوند. همینطور یک پیشگو به اسم «خانم همه‌چیزدان» آمده که آینده را به آنها می‌گوید. اما باید تصمیم بگیرند که دکمه‌ی بزرگ فرمز را بزنند یا نه؟ آنها نمی‌دانند نتیجه چه خواهد شد.

خانه درختی 104 طبقه – 2018

خانه درختی بزرگتر شده و حالا 104 طبقه دارد. طبقه‌ای از راه‌پله‌های تمام‌نشدنی، بانک آروغ و حتی یک قلعه اضافه شده است. با این حال زمان کوتاهی دارند تا داستانی بامزه برای کتاب بعدی پیدا کنند. اندی دندان‌درد دارد و نمی‌تواند جوک بنویسد. آیا پریِ دندان کمک می‌کند؟ تری نظرش این است که باید یک دستگاه جوک‌نویسی بخرند که برایشان جوک بنویسد. اول به پول نیاز دارند پس اول سراغ ماشین پولسازشان می‌روند.

فضای خانه درختی. نقاشی های تری دنتون
فضای خانه درختی. نقاشی های تری دنتون

به همین ترتیب کتاب‌ها تا خانه درختی 143 طبقه پیش رفته است که مورد آخر در ژوئن 2022 منتشر شده است.

بخشی از متن کتاب

 تری می گوید: «کاپیتان کله چوبی دیگه کیه؟» می گویم: «خب، کاپیتان کله چوبی همون دزد دریاییه.» تری می گوید: «دزد دریایی؟ من از دزدهای دریایی متنفرم!» در همین لحظه سر و کله ی جیل توی آشپزخانه پیدا می شود که سر چوبی کاپیتان کله چوبی را توی دستش گرفته: «حالا که حرف از دزدهای دریاییه، بگید می خواید با این چی کار کنید؟»

خانه درختی 26 طبقه

 اگر شما هم مثل بیشتر خواننده های ما باشید، ممکن است بخواهید بدانید خانه‌ی درختی ما مجوز ساخت دارد یا نه. خب معلوم است که دارد. تری قبلا ردیفش کرده.

خانه درختی 56 طبقه

 «این آتشفشان واسه برشته کردن مارشملو عالیه تری، ولی مطمئنی یهو ازش گدازه نمی آد؟» «خونسرد باش اندی، معلومه که مطمئنم.»

خانه درختی 39 طبقه

خب، منظورم از درخت یک خانه ی درختی است. تازه وقتی می گویم خانه ی درختی، منظورم یکی از آن قدیمی هایش نیست. یک 78 طبقه اش است! خانه ی درختی ما قبلا 65 طبقه بود. ولی ما 13 طبقه ی دیگر رویش ساختیم.

خانه درختی 78 طبقه

تری می گوید: «آره. من هم همین سوال رو دارم. دکمه هه واسه چیه اندی؟ یادم نمی آد.» می گویم: «من هم یادم نمی آد. نمی دونم!» تری می گوید: «پس بیا فشارش بدیم و بفهمیم!» می گویم: «نه! از کجا معلوم از اون دکمه ها نباشه که کل دنیا رو میترکونن؟» تری می گوید: «شاید هم از اون دکمه ها باشه که وقتی می زنیش، از دماغت رنگین کمون درمی آد.»

خانه درختی 91 طبقه

جایگاه کتاب

برای بررسی جایگاه کتاب در نزد مخاطبان به سراغ گوگل ترندز رفتیم. این ابزاری از گوگل است که به ما در مقایسه کلیدواژه (اینجا یک سری کتاب) با شرایط قابل تعیین، کمک می‌کند. دیتای مربوط به این ابزار، از نتایج جستجوی کاربران تعیین شده است. از همین ابزار برای بررسی وضعیت کتاب حاضر استفاده کردیم. به این ترتیب، کتاب را با یک سری کتاب در فضای مشترک مقایسه کردیم. از آن جمله می‌توان به کتاب دختری که ماه را نوشید، ایوان منحصربه‌فرد از کاترین اپلگیت و مجموعه‌ کتاب‌های کاپیتان زیرشلواری و آرتمس فاول اشاره کرد. اینها همگی کتاب‌های محبوب کودک و نوجوان در سال‌های اخیر هستند. به جز دو مورد آخر، کتاب خانه درختی وضعیت بهتری نسبت به سایرین دارد.

مجموعه کتاب خانه درختی. ترندها
مجموعه کتاب خانه درختی. ترندها

همینطور سراغ گودریدز رفتیم. گودریدز سایتی شبیه به شبکه اجتماعی برای عاشقان کتاب است. بین کتاب‌های اندی گریفیس، خانه درختی 13 طبقه بیشترین امتیاز را دریافت کرده است. بیش از 11 هزار نفر به کتاب امتیاز داده‌اند که همچنان تعداد کمی است. از سوی دیگر، میانگین امتیازات این کتاب 4 از 5 است. سایر کتاب‌های محبوب گریفیس هم عموماً کتاب‌های بعدی همین مجموعه هستند. خانه درختی 26 طبقه شش هزار، 39 طبقه پنج هزار و 52 طبقه چهار هزار امتیاز دارند. در ادامه یک نظر مثبت و یک نظر منفی را در خصوص کتاب می‌آوریم. با توجه به تعدد کتاب‌ها، به نظرات مثبت و منفی کتاب اول بسنده می‌کنیم.

نظر مثبت

5 از 5 به کتاب نمره داده است:

نظر جک شش ساله: عالی بود، خیلی خیلی خیلی خوب. خانه درختی‌شون عالیه چون از بیرون کوچیک به نظر میاد اما از داخل بزرگه. نقاشی‌هاش هم خیلی جالبه. پسرا و دخترا باید این کتابو بخونن چون خیلی جالبه و خفنه.

نظر مادر، (به شما چه) که چند ساله: هرچیزی که مجموع استعداد اندی گریفیس و تری دنتون را کنار هم جمع کند، عالی است. نوشتن اندی لذت‌بخش است؛ او شیوه‌ای ساده و مهربانانه در قلمش دارد که تصویر دارد و کلماتش طوری نیستند که لازم باشد برای بچه توضیح دهید. نقاشی‌های تری هم مکمل نوشته‌ها هستند و ترکیبی عالی را با متن برقرار می‌کنند. در کل کتاب پر از جزئیات غیرقابل انتظار است. بخش محبوب من از کتاب، نقاشی‌های آن است. بخصوص صفحه 228 را خیلی دوست داشتم. برای آماده شدن جهت خواندن کتاب، خوب است که اول یک بچه پنج تا ده ساله کنارتان باشد و آماده خندیدن باشید. می‌رویم تا کتاب بعدی را بخریم.

ربکا آلتمن، به انگلیسی

نظر منفی

دو ستاره از 5 ستاره:

این مدت داشتم چند سری از این کارای کودک رو می‌خوندم که غالبا آثاری متاثر از رولد دال بودن. خانه درختی که عمالا یه جور کپی‌برداری از کارای دال بود حتی سبک نقاشی‌هاش هم شبیه‌ترین بود به کارای دال نسبت سایر کتاب‌ها. شخصیت پردازی تری و اندی ضعیف بود و صرفا سعی شده بود دوتا شخصیت نوجوون امروزی و باحال رو نشون بده اما موفق عمل نکرده بود و اونقدرا باورپذیر نبودن. شیطنت‌ها و ماجراهاشون اونقدرا جذابیت نداشت. سایر کتابایی که تو این سبک خوندم ویمپی کید یا همون خاطرات یک بچه چلمن و تام گیتس بود. بچه چلمن هم مثل خانه درختی شخصیت پردازی خوبی نداشت و با اینکه نسبت به خانه درختی سیر وقایع واقعی‌تر و خالی از تخیل بود و تصویرگری‌های اورجینال‌تری داشت تا کپی از آثار دال ولی بازم باور پذیری کاراکترای رولددال رو نداشت.

ولی تام گیتس بین این سه مجموعه از همه قوی‌تر و جذاب‌تر بود. همه چیزش اورجینال و اصل بود و نویسنده درک درستی از کودک و نوجوان درون داستانش داره. از دغدغه‌ها و تفکراتشون و کاراکتر تام انگار در درون همه‌ی ما بود و دوستش درک. سیر متصل وقایع و حوادثی که پیش می‌اومد برای نوجوان دقیقا همون سیر روزمره‌ی زندگیشه و اتصال ماجراها جوریه که اصلا خسته کننده نیست. از تام درک و گروه موسیقیشون همه و همه لذت بخش بودن.

ولی خانه‌ی درختی با این همه تبلیغی که درباره‌اش شد به کل ناامیدم کرد 

کامنت فارسی از عبدلله زارعی

بهترین ترجمه مجموعه کتاب خانه درختی

در ایران تنها نشر هوپا اقدم به ترجمه و انتشار کتاب‌های خانه درختی از اندی گریفیس کرده است. آنیتا یارمحمدی مترجم تمامی این کتاب‌ها است. البته تمامی کتاب‌ها تاکنون ترجمه نشده و تنها 9 مورد ترجمه شده است. در واقع آخرین کتابی که ترجمه شد، خانه درختی ۱۱۷ طبقه است. به این ترتیب دو کتاب اخیر هنوز ترجمه نشده‌اند.

یارمحمدی متولد 1366 است و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی مدرک کارشناسی گرفته است. او از سال 1389 تاکنون مشغول ترجمه آثار برای کودکان است. اولین ترجمه‌ی او با همکاری نشر امیرکبیر انجام شد که کتابی به نام روزی که مرغ‌ها روی سرشان ایستادند بود. او همینطور داستانی به اسم اینجا نرسیده به پل نوشته است که با کمک نشر ققنوس منتشر شد. این داستان، داستان زندگی سه دختر است که به طور موازی روایت می‌شود.

طی یک دهه اخیر او کتاب‌های بسیاری را ترجمه کرده که از آن جمله می‌توان به دردسرهای تام و اژدهایش، تام و محاصره‌ی قلعه، تام و شوالیه‌ تاریکی، کوچک اندازه‌ فیل و نیروی برتر لاکی اشاره کرد. همینطور کتاب دیگری به اسم بازدم از او توسط نشر ققنوس چاپ شد.

آنیتا یارمحمدی. مترجم و نویسنده.
آنیتا یارمحمدی. مترجم و نویسنده.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *