0

انواع جراحی زیبایی؛ شناخت عمل بینی، پروتز سینه، کاشت مو و غیره

جراحی زیبایی

امروزه انواع جراحی زیبایی در بین افراد در سرتاسر جهان از محبوبیت بالایی برخوردار است. در گذشته افراد برای زیبایی بیشتر و یا رفع یک عارضه، عمل زیبایی انجام می‌دادند. اما این روزها شاهد آن هستیم که با وجود تنوع بالای جراحی‌های زیبایی، به عنوان بخشی از مد در بین مردم شناخته می‌شود. دستگاه‌ها و تکنیک‌هایی که به کار می‌رود، به گونه‌ای است که می‌تواند ظاهر فرد را به کلی تغییر داده و زیبایی بیشتری به او ببخشد. جراحی زیبایی، تنها محدود به جراحی‌های زیبایی صورت نمی‌‌شود. در واقع هر جای بدن را می‌توان با استفاده از عمل‌های زیبایی پیشرفته امروزی، ترمیم و یا به طور کلی، تغییر داد. در این مقاله، شما را با انواع رایج جراحی‌های زیبایی و نحوه انجام هر یک آشنا می‌کنیم. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با انواع جراحی زیبایی

در زیر، لیستی از متداول‌ترین انواع جراحی زیبایی به همراه توضیح مختصر درباره هر کدام آورده شده است. این به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی را در خصوص هر یک از این روش‌ها به دست آورید تا انتخاب درستی داشته باشید. انواع جراحی‌های زیبایی متداول عبارت‌اند از:

جراحی پروتز سینه

بزرگ کردن سینه که به عنوان ماموپلاستی افزایشی نیز شناخته می‌شود، یک نوع روش جراحی برای افزایش اندازه سینه است. این شامل قرار دادن ایمپلنت مخصوص سینه در زیر بافت سینه یا ماهیچه‌های قفسه سینه است. برای برخی از زنان، بزرگ کردن سینه راهی برای داشتن اعتماد‌به‌نفس بیشتر است. این در حالی است که برای برخی دیگر، این بخشی از ترمیم سینه در شرایط مختلف است. اگر قصد بزرگ کردن سینه را دارید، با یک جراح پلاستیک باتجربه صحبت کنید تا در خصوص خطرات احتمالی، عوارض و مراقبت‌های بعدی آن آگاه شوید.

نحوه انجام عمل پروتز سینه

جراحی پروتز سینه، معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برای انجام این عمل، ابتدا برشی را در پوست در کنار یا زیر سینه ایجاد می‌کنند. سپس ایمپلنت موردنظر را بین بافت سینه و عضله قفسه سینه یا پشت عضله قفسه سینه قرار می‌دهند. پس از اتمام عمل، محل برش را بخیه می‌زنند و آن را با یک پانسمان می‌پوشانند. این جراحی، معمولاً بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. ممکن است بتوانید در همان روز به خانه برگردید، اما ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید، به خصوص وقتی که عمل برای اواخر روز برنامه‌ریزی شده باشد.

جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه که نام دیگر آن ماموپلاستی کاهشی است، بیشتر در مردان رایج است. برخی از مردان، دارای یک یا هر دو سینه هستند که به طور غیر طبیعی بزرگ هستند. این بیماری که به عنوان ژنیکوماستی شناخته می‌شود، می‌تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی یا اضافه‌وزن باشد که می‌تواند باعث افزایش سطح استروژن و رشد بافت سینه شود. جراحی کوچک کردن سینه، یک گزینه برای مردان مبتلا به ژنیکوماستی است. همچنین ممکن است برای سفت کردن ناحیه سینه پس از کاهش وزن قابل‌توجه که باعث افتادگی پوست شده است، استفاده شود. با این حال، جراحی کوچک کردن سینه برای مردانی که به دلیل اضافه‌وزن سینه‌های بزرگ دارند، مناسب نیست.

مراحل انجام جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است از بی‌حسی موضعی استفاده شود. مراحل انجام ماموپلاستی کاهشی به شرح زیر است:

 • ابتدا در اطراف نوک پستان، برشی ایجاد می‌‌شود.
 • برداشتن بافت چربی اضافی با چاقوی جراحی یا استفاده از لیپوساکشن برای مکیدن آن. در برخی موارد، ترکیبی از هر دو روش ممکن است استفاده شود.
 • در صورت نیاز به برداشتن تعداد زیادی از بافت، موقعیت نوک پستان‌ها تغییر داده می‌شود.
 • پس از اتمام جراجی، روی زخم‌ها را پانسمان می‌کنند.

این جراحی حدود 1.5 ساعت طول می‌کشد. پس از عمل، معمولاً باید یک شب در بیمارستان بمانید.

جراحی لایپومدلینگ

جراحی لایپومدلینگ، انتقال چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر است. هدف از انجام این نوع جراحی زیبایی، از بین بردن چربی‌های ناخواسته از ناحیه‌ای از بدن مانند شکم یا ران‌ها و استفاده از آن برای صاف کردن یا افزایش اندازه ناحیه دیگری از بدن مانند سینه‌ها یا باسن است. انتقال چربی با جراحی که شامل قسمت پایین بدن مانند باسن می‌شود، اغلب به عنوان لیفت باسن برزیلی (BBL) شناخته می‌شود. لایپومدلینگ در شرایط مختلف قابل استفاده است. جراح ترمیمی شما می‌تواند اطلاعات بیشتری به شما بدهد و در مورد مزایا و خطرات آن صحبت کند.

پس از بازسازی سینه، ممکن است فرورفتگی یا ناهمواری در شکل کلی سینه جدید وجود داشته باشد. این ناهمواری ممکن است طی چند ماه بهبود یابد. اما اگر پستان همچنان ناصاف به نظر می‌رسد، جراح می‌تواند برای بهبود ظاهر آن، چربی را به آن تزریق کند. زنانی که پروتز سینه انجام داده‌اند، ممکن است لایپومدلینگ را انجام دهند تا سینه (های) ترمیم یافته آن‌ها، طبیعی‌تر به نظر برسد. همچنین می‌توان از آن برای پوشاندن ظاهر موج‌هایی که گاهی روی ایمپلنت‌ها دیده می‌شود، استفاده کرد.

روش انجام جراحی لایپومدلینگ

انتقال چربی از طریق جراحی می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام شود. لیپومدلینگ به عنوان یک کیس روزانه انجام می‌شود، به این معنی که می‌توانید همان روز به خانه بروید. معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، اما گاهی‌اوقات ممکن است با بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه موردنظر انجام شود. لایپومدلینگ شامل 3 مرحله اصلی است:

 • برداشتن چربی. بریدگی‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌شود. از یک لوله نازک برای مکیدن مقدار کمی چربی (شبیه به لیپوساکشن) استفاده می‌شود. سپس برش‌های ایجاد شده با بخیه بسته می‌شوند.
 • تهیه چربی. از تجهیزات ویژه‌ای برای جداسازی چربی جمع‌آوری‌شده از خون و سایر مایعات استفاده می‌شود.
 • تزریق چربی. مقدار کمی چربی به ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود. از این رو، معمولاً نیازی به بخیه نیست.

این روش معمولاً چند ساعت طول می‌کشد. ممکن است بتوانید به زودی پس از پایان عمل به خانه بروید، یا ممکن است لازم باشد یک شب را در بیمارستان بمانید. اگر قرار است که یک ناحیه وسیعی تحت درمان قرار بگیرد، ممکن است لازم باشد درمان شما در 2 جلسه یا بیشتر انجام شود. در طول عمل نباید درد زیادی احساس کنید، اما ممکن است چند روز یا چند هفته بعد از آن درد داشته باشید. در صورت نیاز برای شما مسکن تجویز می‌شود.

جراحی لیفت صورت

لیفت صورت که همچنین به عنوان ریتیدکتومی شناخته می‌شود، یک اصطلاح کلی برای هر روش جراحی است که با تغییر موقعیت یا برداشتن پوست، چربی و یا عضله، علائم پیری در صورت و یا گردن را بهبود می‌بخشد. لیفت صورت باعث می‌شود تا صورت سفت‌تر و صاف‌تر شود. علائم پیری را که جراحی لیفت صورت می‌تواند بازیابی کند، عبارت‌اند از:

 • افتادگی پوست
 • خطوط عمیق بین بینی و گوشه‌های دهان
 • افتادگی پوست روی گونه‌ها و یا فک
 • غبغب
لیفت صورت
لیفت صورت باعث صاف و سفت شدن پوست صورت می‌شود.

لیفت صورت، یک جراحی ترمیمی زیبایی محسوب می‌شود و نمی‌تواند ظاهر شما را به طور اساسی تغییر دهد یا روند پیری را متوقف کند. آنها همچنین نمی‌توانند چین‌و‌چروک‌های سطحی، آسیب‌های ناشی از نور خورشید یا مشکلات مرتبط با رنگ پوست شما را درمان کنند. لیفت صورت، جراحی‌های کاملاً فردی هستند که برای صورت هر فرد و اهداف نتیجه آن منحصربه‌فرد است.

مراحل جراحی لیفت صورت

مراحل زیادی در جراحی لیفت صورت وجود دارد، اما به طور کلی جراح این مراحل را انجام می‌دهد:

بیهوشی

لیفت صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. گاهی‌اوقات ممکن است با استفاده از بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام شود. جراح شما بهترین گزینه را برای شما و نوع جراحی شما توصیه خواهد کرد.

برش

بسته به نوع لیفت صورت که انجام می‌دهید، جراح می‌تواند در حین جراحی برش‌هایی را روی این مکان‌ها ایجاد کند:

 • در بالای خط رویش مو
 • در مناطقی از شقیقه‌ها که جلوی گوش، زیر لاله گوش و پشت گوش امتداد دارند.
 • زیر چانه
 • اطراف دهان

اندازه برش‌ها نیز بر اساس نوع لیفت صورت متفاوت است. جراح شما همه این موارد را قبل از جراحی با شما در میان خواهد گذاشت.

پیاده سازی لیفت صورت

لیفت صورت به طور کلی شامل تغییر موقعیت و یا برداشتن پوست و یا چربی صورت و سفت کردن عضلات صورت است. بسته به نوع لیفت صورت که انجام می‌دهید، جراح شما ممکن است فقط یکی از این اقدامات یا همه آنها را انجام دهد. شما و جراحتان قبل از عمل جراحی به طور مفصل درباره این روند صحبت خواهید کرد.

بستن برش ها

برش‌های ایجاد شده با بخیه‌هایی بسته می‌شوند که ممکن است حل شوند یا بعد از چند روز نیاز به برداشتن داشته باشند. برخی از جراحان از چسب‌های پوستی برای بستن برش‌ها استفاده می‌کنند. پس از بهبودی، خطوط برش حاصل از لیفت صورت به خوبی در خط رویش مو و در خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می‌شوند.

جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک، روشی است که با برداشتن چربی، پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه‌های دیواره شکم، شکم را صاف می‌کند. مطمئن شوید که از هزینه و این واقعیت که ابدومینوپلاستی یک جراحی بزرگ است و با خطراتی که باید در نظر بگیرید، آگاه هستید. برای تأمل در تصمیم خود وقت بگذارید. مهم است که خود را آموزش دهید، وضعیت خود را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید، سپس برای تصمیم‌گیری نهایی اقدام کنید. این روش نباید به عنوان جایگزینی برای کاهش وزن استفاده شود. به این دلیل که، این یک راه‌حل سریع برای کاهش وزن نیست، زیرا ابدومینوپلاستی معمولاً فقط برای افرادی با شاخص توده بدنی سالم (BMI) توصیه می‌شود.

عمل جراحی زیبایی شکم را نباید با لیپوساکشن (جراحی زیبایی که برای از بین بردن رسوبات چربی استفاده می‌شود) اشتباه گرفت، اگرچه جراح ممکن است لیپوساکشن را به عنوان بخشی از عمل جراحی شکم انجام دهد. زنانی که بعد از چندین بارداری دارای عضلات و پوست کشیده شده‌ هستند، ممکن است این روش را برای سفت کردن آن عضلات و کاهش حجم پوست دارای افتادگی مفید بدانند. ابدومینوپلاستی همچنین یک روش جایگزین برای مردان یا زنانی است که در مقطعی از زندگی خود چاق بودند و وزن قابل‌توجهی از دست داده‌اند، اما همچنان دارای تجمع بیش از حد چربی یا پوست شل در ناحیه شکم هستند.

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی

3 نوع ابدومینوپلاستی وجود دارد که هر سه این‌ها معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شوند. بسته به نتایجی که انتظار دارید، این جراحی می‌تواند از یک تا پنج ساعت طول بکشد. انواع ابدوپلاستی شامل:

ابدومینوپلاستی کامل

این گزینه برای بیمارانی است که به بیشترین اصلاح نیاز دارند. برش در خط بیکینی و تقریباً در همان سطح موهای ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. طول اسکار بستگی به مقدار پوست اضافی دارد. سپس جراح شما پوست و ماهیچه را در صورت نیاز دستکاری و شکل می‌دهد. همچنین با این روش یک برش در اطراف ناف خود خواهید داشت، زیرا لازم است ناف را از بافت اطراف آزاد کرد.

ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی

مینی ابدومینوپلاستی با برش‌های کوتاه‌تری انجام می‌شود و اغلب در افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پوست اضافی کمتری دارند. ناف شما به احتمال زیاد در این نوع عمل حرکت نمی‌کند. پوست شما بین خط برش و ناف جدا می‌شود. این روش معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

ابدومینوپلاستی محیطی

ابدومینوپلاستی محیطی، شامل ناحیه پشت نیز می‌شود. هنگامی که در پشت و همچنین شکم چربی اضافی زیادی وجود دارد، ممکن است لیپوساکشن پشت یا ابدومینوپلاستی محیطی انجام شود. روش دوم، امکان برداشتن پوست و چربی را از ناحیه لگن و پشت فراهم می‌کند که فرم بدن شما را از هر طرف بهبود می‌بخشد.

جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی، عملی است که برای تغییر شکل یا اندازه بینی انجام می‌شود. بینی، مشخص‌ترین عضو صورت است که حتی یک تغییر جزئی در اندازه یا شکل آن می‌تواند ظاهر فرد را به شدت تغییر دهد. هدف از جراحی زیبایی بینی، بهبود زیبایی ظاهری بینی و ایجاد هماهنگی با سایر اجزای صورت است. رینوپلاستی همچنین می‌تواند به تغییر شکل داخلی بینی کمک کند تا فرد بتواند راحت‌تر نفس بکشد.

هدف از جراحی زیبایی بینی، بهبود زیبایی ظاهری بینی و ایجاد هماهنگی با سایر اجزای صورت است.
هدف از جراحی زیبایی بینی، بهبود زیبایی ظاهری بینی و ایجاد هماهنگی با سایر اجزای صورت است.

طریقه انجام جراحی بینی

قبل از جراحی بینی، جراح شرح‌حال و معاینه کاملی را انجام می‌دهد و ارزیابی می‌کند که آیا جراحی بینی نیاز به برداشتن بافت بینی مانند پوست یا غضروف برای بازسازی بینی دارد یا خیر. هنگامی که فرد تحت بیهوشی قرار می‌گیرد، جراح ممکن است برش اولیه را در قسمت زیرین بینی ایجاد کند و سپس پوست را حرکت دهد تا به استخوان و غضروف زیرین دسترسی پیدا کند. جراح ممکن است از چاقوی جراحی برای برداشتن غضروف اضافی و ابزار ظریفی به نام استئوتوم برای شکل دادن به استخوان بینی استفاده کند. در حین انجام جراحی زیبایی برای بهبود ظاهر بینی، جراح ممکن است با جراحی مشکلات موجود در راه هوایی بینی را برای بهبود تنفس بینی فرد برطرف کند. چند نمونه از این روش عبارت‌اند از:

 • سپتوپلاستی بینی برای صاف کردن سپتوم بینی منحرف شده است. دیواره داخلی که دو حفره بینی را از هم جدا می‌کند.
 • کاهش شاخک تحتانی بینی برای رفع ساختارهای استخوانی پوشیده از غشاء در داخل بینی است که ممکن است به دلیل آلرژی یا مشکلات سینوسی بزرگ شده باشند.
 • ترمیم دریچه بینی برای تقویت یا بزرگ کردن مکان‌های باریک غیرعادی داخل بینی
 • پیوند غضروف برای تقویت و حمایت از بینی در حین جراحی زیبایی بینی یا جراحی راه هوایی بینی.

کاشت مو

کاشت مو، روشی است که در آن جراح پلاستیک یا پوست موها را به ناحیه طاس سر منتقل می‌کند. جراح معمولاً موها را از پشت یا کنار سر به جلو یا بالای سر منتقل می‌کند. کاشت مو معمولاً در مطب و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش معمولاً برای افراد با شرایط زیر انجام می‌شود:

 • مردان با الگوی طاسی مردانه
 • زنان با موهای نازک
 • افرادی که در اثر سوختگی یا آسیب پوست سر، مقداری مو از دست داده‌اند.

اما کاشت مو گزینه خوبی برای موارد زیر نیست:

 • زنان با الگوی گسترده ریزش مو در سرتاسر پوست سر
 • افرادی که به اندازه کافی سایت‌های موی اهداکننده ندارند تا بتوانند موها را برای کاشت از آن جدا کنند.
 • افرادی که بعد از جراحت یا جراحی، اسکارهای کلوئیدی (اسکارهای ضخیم و فیبری) دارند.
 • افرادی که ریزش موی آنها به دلیل داروهایی مانند شیمی‌درمانی است.

نحوه انجام کاشت مو

کاشت مو، شامل برداشتن گرافت‌های کوچک از پوست سر حامل مو برای استفاده به عنوان پیوند است. سپس این گرافت‌ها به ناحیه موردنظر منتقل می‌شوند. گرافت‌های ایجاد شده در این روش، در اندازه و شکل متفاوت هستند. به عنوان مثال، گرافت گرد معمولاً شامل 15-10 تار مو است. مینی گرافت، بسیار کوچک‌تر و شامل دو تا چهار تار مو است و میکرو گرافت، شامل یک تا دو تار مو است. گرافت‌هایی که در شکاف‌های ایجاد شده در پوست سر قرار می‌گیرند، هر کدام شامل حدود 10-4 تار مو هستند. گرافت‌های نواری، بلند و نازک هستند و شامل 40-30 تار مو هستند.

به طور کلی، برای رسیدن به پری رضایت‌بخش مو، ممکن است به چندین جلسه جراحی نیاز باشد و معمولاً فاصله بهبودی چند ماهه بین هر جلسه توصیه می‌شود. ممکن است تا دو سال طول بکشد تا نتیجه نهایی را با یک سری پیوند کامل ببینید. میزان پوششی که شما انتظار دارید، تا حدی به رنگ و بافت موهای شما بستگی دارد. برای مثال، موهای زبر، خاکستری یا روشن پوشش بهتری نسبت به موهای ظریف و تیره دارند. برای انجام کاشت مو، پزشک شما ممکن است از یک ابزار لوله‌مانند مخصوص و ساخته شده از فولاد کربنی تیز استفاده کند.

این ابزار کمک می‌کند تا گرافت گرد را از محل اهداکننده به ناحیه‌ای که باید پوشانده شود، منتقل کند. برای انواع دیگر گرافت‌ها، پزشک از اسکالپل برای برداشتن بخش‌های کوچکی از موی سر و انتقال آن به سوراخ‌ها یا شکاف‌های ایجاد شده در پوست سر، استفاده می‌کند. هنگامی که گرافت‌ها در محل موردنظر قرار می‌گیرند، پزشک ممکن است به طور دوره‌ای مقادیر کمی محلول نمکی را به پوست سر تزریق کند تا استحکام پوستی مناسب حفظ شود. در مرحله آخر، سوراخ‌های ایجاد شده ممکن است با بخیه بسته شوند.

جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی یا جراحی ولو، جراحی برای کاهش اندازه لابیا مینور – فلپ‌های پوست در دو طرف دهانه واژن است. این کار نباید در دختران کمتر از 18 سال انجام شود، زیرا لابیاها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی به رشد خود ادامه می‌دهند. برخی از خانم‌ها به دلیل اینکه ظاهر لابیای خود را دوست ندارند، می‌خواهند لابیاپلاستی انجام دهند. این در حالی است که داشتن چین‌های پوستی قابل‌توجه در اطراف دهانه واژن کاملاً طبیعی است. در طول عمل لابیاپلاستی و بسته به دلیل انجام آن، جراح یکی از موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن جدا می‌کند.
 • ماده پرکننده یا چربی را به لابیا تزریق می‌کند تا آن را بزرگ کند.
 • لابیا را از بافت دیگر ترمیم می‌کند.

روش انجام لابیاپلاستی

پزشک ابتدا موارد حیاتی فرد مانند دما، نبض، فشار خون، سطح اکسیژن و سرعت تنفس را اندازه گیری می‌کند. ممکن است دوباره مقداری آزمایش خون و آزمایش ادرار انجام دهید. آنها ممکن است یک سوند ادراری یا کاتتر ادراری را در مجرای ادرار قرار دهند. در مرحله بعد، پزشک لابیا و پوست اطراف آن را تمیز می‌کند و در صورت نیاز ناحیه تناسلی را می‌تراشد، سپس بیهوشی را شروع می‌کند.

بسته به روشی که در لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود. پزشک در مورد بهترین نوع بیهوشی در مرحله برنامه‌ریزی جراحی با شما صحبت خواهد کرد. همچنین انتخاب می‌کند که روش جراحی موردنظر را با توجه به نحوه تغییر اندازه یا تغییر شکل لابیا (لابیای بزرگ و یا لابیای کوچک) چگونه خواهد بود. لابیاپلاستی معمولاً کمتر از دو ساعت طول می‌کشد.

جراحی پلک

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و ماهیچه‌های آن سست می‌شوند. برای پلک‌ها، این امر به صورت چین‌هایی در پلک‌های بالایی ایجاد می‌شود و چین‌های عمیق‌تری را در پلک‌های پایین ایجاد می‌کند. در عین حال، عضله زیر پوست شل می‌شود. جراحی پلک که معمولاً به عنوان بلفاروپلاستی شناخته می‌شود، عملی برای تغییر شکل پلک‌ها است. کوچک کردن پلک بالایی می‌تواند بینایی شما را بهبود بخشد و شما را جوان‌تر نشان دهد. کاهش پلک پایین می‌تواند به کاهش چین و چروک و پف چشم کمک کند.

بلفاروپلاستی
با انجام جراحی زیبایی بلفاروپلاستی، افتادگی پلک‌ها تا حدودی برطرف خواهد شد.

چگونگی انجام جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی را می‌توان با بی‌حسی موضعی یا با بیهوشی عمومی انجام داد. جراح ابتدا باید بداند که آیا از داروهایی مانند آسپرین یا وارفارین برای کاهش خطر لخته شدن خون استفاده می‌کنید یا خیر. جراحی پلک فوقانی به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد برش در امتداد چین پلک
 • از بین بردن پوست یا چربی اضافی در ناحیه موردنظر
 • بخیه زدن محل برش

و اما جراحی پلک پایین طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 • ایجاد یک برش، درست زیر مژه‌های پایین یا در داخل پلک پایین
 • تغییر موقعیت یا برداشتن چربی اضافی از کیسه‌های زیر چشم و گاهی‌اوقات مقدار کمی از پوست
 • حمایت از عضلات و تاندون پلک در صورت لزوم
 • زدن بخیه در ناحیه برش یافته

جراح معمولاً از نوارهای نازک و چسبناکی به نام نوار بخیه برای حمایت از پلک‌ها پس از جراحی استفاده می‌کند. این‌ها معمولاً تا 1 هفته بعد حذف می‌شوند. بلفاروپلاستی فوقانی ممکن است حدود 1 ساعت طول بکشد. این در حالی است که جراحی روی پلک پایین ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد. اکثر بیماران می‌توانند در همان روز و پس از جراحی به خانه بروند.

جراحی گوش

اتوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می‌شود، روشی است که برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش به کار می‌رود. نقص در ساختار گوش که در بدو تولد وجود دارد یا با رشد آشکار می‌شود را می‌توان با اتوپلاستی اصلاح کرد. این روش همچنین می‌تواند گوش‌های بدشکل ناشی از آسیب را درمان کند. اتوپلاستی، ظاهر طبیعی‌تری ایجاد می‌کند و در عین حال تعادل و تناسب را برای گوش و صورت ایجاد می‌کند. اصلاح حتی ناهنجاری‌های جزئی می‌تواند مزایای عمیقی برای ظاهر و عزت نفس فرد داشته باشد. اگر به دلیل داشتن گوش‌هایی با ظاهر غیر معمول احساس بدی دارید، ممکن است به جراحی زیبایی گوش فکر کنید. به طور کلی، جراحی اصلاح گوش بی‌خطر است و اکثر افراد از نتایج آن راضی هستند. در عین حال که در مورد خطرات و عوارض آن نیز باید از قبل آگاه باشید.

طریقه انجام جراحی گوش

آنچه در طول جراحی اصلاح گوش اتفاق می‌افتد، بستگی به نوع جراحی شما دارد. اتوپلاستی در یک کودک بزرگ‌تر یا بزرگسال می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی توسط جراح پلاستیک یا جراح گوش، حلق و بینی انجام شود. اتوپلاستی معمولاً شامل موارد زیر است:

 • ایجاد یک برش کوچک در پشت گوش برای نمایان شدن غضروف گوش
 • در صورت لزوم برداشتن قطعات کوچک غضروف
 • بخیه زدن پشت گوش برای تغییر شکل یا قرار دادن آن در نزدیکی سر

این روش جراحی زیبایی، معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. اگر از بی‌حسی موضعی استفاده شود، می‌توانید همان روز به خانه بروید. ممکن است برای کمک به بهبودی گوش‌ها در موقعیت جدید و محافظت از آنها در برابر عفونت، به یک باند دور سر خود نیاز داشته باشید.

یک تکنیک جدیدتر به نام اتوپلاستی بدون برش نیز وجود دارد. این یک تکنیک جدیدتر در اصلاح وضعیت گوش است که بریدگی در پوست ایجاد نمی‌کند. این تکنیک، شامل قرار دادن یک سوزن در سطح غضروف گوش برای انعطاف‌پذیری بیشتر آن است. از بخیه‌ها برای نگه داشتن گوش به شکل جدید یا تثبیت کردن غضروف به استخوان پشت گوش استفاده می‌شود. با این حال، شواهد کافی و معتبر وجود ندارد که ثابت کند این روش ایمن است یا نشان دهد که چقدر خوب کار می‌کند.

اقدامات قابل توجه قبل از انجام یک عمل زیبایی

اگر به فکر انجام یک عمل زیبایی هستید، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد، مطلع شوید. درست است که همه جراحی‌های زیبایی خطراتی دارند، اما اگر به درستی انجام نشوند، می‌توانند منجر به عوارض جدی شوند. از سوی دیگر، اگر آن‌طور که انتظار داشتید پیش نروند، می‌توانند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارند. از این رو، قبل از انجام هر روشی، کارهایی را که شما کمک می‌کنند تا به تصمیم درست و کاهش خطرات برسید، انجام دهید، از جمله:

هدف شما از انجام جراحی چیست؟

اینکه چه احساسی نسبت به ظاهرتان دارید، تنها یکی از جنبه‌های سلامتی شماست. این سوالات را از خود بپرسید تا هدف شما از انجام یک جراحی زیبایی مشخص شود:

 • چه چیزی را می‌خواهم تغییر دهم؟
 • چرا می‌خواهم روشی را که در نظر دارم، انجام دهم؟
 • چقدر به این روش فکر کردم؟
 • وضعیت فعلی زندگی من چگونه است؟
 • چرا الان به این روش فکر می‌کنم؟ چه چیزی باعث آن شد؟
 • آیا راه‌های دیگری وجود دارد که بتوانم به تغییراتی که می‌خواهم برسم؟
 • آیا انتظار دارم این روش، زندگی و همچنین ظاهر من را تغییر دهد؟
 • آیا من می‌خواهم یک عمل زیبایی برای خودم انجام دهم یا برای جلب رضایت شخص دیگری؟
 • آیا انتظار دارم که این روش روابط، مهارت‌های اجتماعی یا آینده شغلی من را بهبود بخشد؟
 • آیا می‌توانم هزینه‌های عمل و هزینه‌های آتی برای حفظ آن را بپردازم؟

مشورت با متخصص

صحبت با پزشک قبل از جراحی
صحبت با پزشک در مورد جراحی زیبایی موردنظر خود، می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشید.

در مورد جراحی زیبایی که می‌خواهید انجام دهید، با یک متخصص صحبت کنید. یک پزشک عمومی یا متخصص سلامت روان نیز ممکن است گزینه مناسبی برای شروع باشد، اما مطمئن شوید که برای مشاوره با یک پزشک متخصص هم گفت‌و‌گو خواهید کرد. در مورد اینکه چرا این روش را می‌خواهید انجام دهید و چه مواردی را انتظار دارید، با آنها صحبت کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که آیا روش موردنظر برای شما مناسب است یا خیر.

تحقیق در مورد روش جراحی

تا آنجایی که می‌توانید در مورد روش موردنظر خود اطلاعاتی را کسب کنید. این به شما کمک می‌کند تا در هنگام تصمیم‌گیری کمی تامل کنید و انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشید. در خصوص مزایا و معایب انواع روش‌های جراحی زیبایی نیز اطلاعاتی را به دست آورید. این کار را هم از طریق صحبت با پزشک و هم بیمارانی که تجربه انجام این روش را دارند، می‌توانید انجام دهید.

انتخاب پزشک مطمئن

یک پزشک معتبر، مطمئن و واجد شرایط را انتخاب کنید. آنها باید در روش جراحی که شما در حال انجام آن هستید، آموزش‌دیده و باتجربه باشند و بیمه مناسبی برای اصلاح هر مشکلی داشته باشند.

آیا اطلاعات شبکه های اجتماعی کافیست؟

برای تحقیق در مورد روش‌ها یا کلینیک‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی پیدا می‌کنید، دقت بیشتری داشته باشید. به این خاطر که اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی معمولاً برای تبلیغ جراحی‌های زیبایی، پول می‌گیرند. بنابراین توصیه می‌شود که اطلاعات موردنیاز خود را از منابع معتبر دریافت کنید.

کلام پایانی

همان‌طور که در بالا اشاره شد، امروزه روش‌های جراحی زیبایی مختلفی وجود دارد. متاسفانه برای برخی از افراد، انجام هر یک از این روش‌ها تنها به دلیل ترند بودن محبوب است. هر چند هنوز هم افرادی هستند که برای رفع نقص یا یک مشکل اساسی در ظاهر خود، برای انجام جراحی زیبایی اقدام می‌کنند. توجه داشته باشید که جراحی زیبایی حتی آن‌هایی که نیاز به بی‌حسی موضعی دارند، باید حتماً تحت نظر یک پزشک متخصص و در مراکز مجهز به دستگاه‌های استاندارد انجام شود. در غیر این صورت، ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را به دلیل انجام یک عمل زیبایی توسط مراکز غیرمجاز به دنبال داشته باشد. پس در انتخاب خود حتماً نهایت دقت را به خرج دهید و با چشم باز اقدام کنید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *