0

انواع لیفت صورت؛ مزایا و معایب آن

لیفت صورت

با وجود معرفی تکنیک‌های غیرجراحی متعدد، جراحی لیفت صورت سنگ بنای جوان‌سازی صورت، قوی‌ترین و بادوام‌ترین روش برای اصلاح روند پیری صورت است. به طور معمول، عوامل مختلفی وجود دارد که طراوت و شادابی پوست ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. عواملی همچون افزایش سن، تغذیه نامناسب و استرس، همگی این‌ها تاثیر بسزایی بر کیفیت پوست دارند. این‌ها نه تنها منجر به ایجاد چین‌و‌چروک و افتادگی پوست می‌شوند، بلکه اعتماد‌به‌نفس فرد را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای کاهش این علائم وجود دارد، اما برخی از آن‌ها موقت هستند. یکی از روش‌های جوانسازی که معمولاً نتایج طولانی‌مدت دارد، لیفت صورت است که خود انواع مختلفی دارد. در این مقاله، به معرفی جراحی زیبایی لیفت صورت، انواع آن و مزایا و عوارض این روش می‌پردازیم.

لیفت صورت چیست؟

با افزایش سن، پوست و بافت‌های آن به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. این منجر به افتادگی پوست و به وجود آمدن چین‌و‌چروک‌های سطحی و یا عمیق می‌شود. لیفت صورت که با نام ریتیدکتومی (rhytidectomy) نیز شناخته می‌شود، شامل برداشتن چربی اضافی صورت، سفت کردن ماهیچه‌های صورت، برداشتن زوائد اضافی پوست و یا تغییر رنگ پوست صورت برای ایجاد ظاهری صاف‌تر و سفت‌تر است. این روش روی صورت، گردن یا هر دو انجام می‌شود. بسته به ناحیه صورت یا گردن که در آن قرار است لیفت انجام شود، جراح پوست را از چربی و عضله زیرین جدا می‌کند، سپس چربی اضافی برداشته می‌شود. بخیه‌ها برای بالا بردن لایه‌های پوست صورت و گردن استفاده می‌شوند و با برداشتن پوست اضافی، در جای خود به عقب کشیده می‌شوند.

انواع لیفت صورت

چندین نوع لیفت صورت وجود دارد، از جمله:

مینی لیفت صورت

مینی لیفت یا مینی لیفت صورت، یک تکنیک جراحی لیفت صورت است که از برش‌های کوچک و نامحسوس زیر خط مو استفاده می‌کند. این برش‌ها به جراح اجازه می‌دهد تا پوست را لیفت کند و بافت اضافی آن را از بین ببرد. این کار به نوبه خود می‌تواند به سفت شدن پوست شما و کاهش ظاهر چین‌و‌چروک‌ها کمک کند. گاهی‌اوقات لیفت چشم یا لیفت ابرو نیز همراه با لیفت صورت مینی انجام می‌شود تا به حداکثر رساندن نتایج شما کمک کند. این به این دلیل است که لیفت صورت فقط نیمه پایینی صورت به طور عمده خط فک و گونه‌های شما را هدف قرار می‌دهد.

لیفت میانی صورت

لیفت میانی صورت، یک لیفت سبک عمیق است که بر روی ناحیه مرکزی صورت مانند گونه‌ها و پلک‌ها تمرکز می‌کند. برخلاف کاشت گونه، ایمپلنت به گونه‌ها اضافه نمی‌شود تا آن‌ها را حجیم کنند. در عوض، جراح پلاستیک صورت شما یا بافت‌های اضافی را برمی‌دارد یا از بافت موجود برای برجسته‌تر کردن گونه‌ها، از بین بردن افتادگی و رفع خطوط و چین‌و‌چروک صورت استفاده می‌کند. کاندیدهای خوب برای لیفت میانی صورت کسانی هستند که افتادگی شدید در نواحی گردن و چانه ندارند، زیرا این روش تنها برای بهبود افتادگی اطراف گونه‌ها و چشم‌ها طراحی شده است.

جراحان می‌توانند از آندوسکوپ برای انجام این روش استفاده کنند تا مستقیماً لایه بافتی را که بالای اسکلت صورت قرار دارد، مشاهده و عمل کنند. روش دیگر این است که از تکنیک رایج لیفت صورت استفاده کنند. لیفت میانی صورت از برش‌های کوچکی استفاده می‌کند و معمولاً یک تا دو هفته دوره نقاهت دارد. به طور کلی، لیفت میانی صورت می‌تواند گزینه‌ای عالی برای افرادی باشد که می‌خواهند ظاهری جوان‌تر و گونه‌های برجسته‌تر داشته باشند، در عین حال که نمی‌خواهند روی خط فک و پیشانی‌شان تغییری ایجاد شود.

لیفت صورت اسمس

لیفت اسمس (SMAS facelift)، یک روش خاص برای سفت کردن پوست صورت است. SMAS، مخفف عبارت Superficial Musculo-Aponeurotic System به معنای لایه بافت همبند عضلانی زیر پوست صورت و گردن است. این دقیقاً همان جایی است که لیفت صورت SMAS وارد می‌شود. مزیت این نوع لیفت صورت این است که علاوه بر رفع افتادگی پوست صورت، عضله میمیک را نیز اصلاح می‌کند. در نتیجه، چین‌و چروک‌های عمیق‌تر را با استفاده از این روش، می‌توان با موفقیت از بین برد. لیفت صورت SMAS، راه حل مناسبی برای بیمارانی است که علائم پیشرفته پیری دارند.

لیفت صورت اسمس
لیفتینگ SMAS با رفع چین‌و‌چروک‌های عمیق پوست، ظاهری بسیار طبیعی‌تر به پوست می‌دهد.

زیرا این روش ساختار آناتومیکی صورت و فرآیندهای فیزیولوژیکی پیری را در نظر می‌گیرد و از آنها برای لیفتینگ استفاده می‌کند. بنابراین، لیفتینگ SMAS نتیجه بسیار طبیعی‌تری ایجاد می‌کند که ماندگاری بیشتری نسبت به یک روش ساده لیفت پوست دارد. همچنین با توجه به عوارض احتمالی ناشی از لیفت صورت مانند اختلالات ترمیم زخم و تشکیل اسکارهای ناخوشایند، ایمن‌تر است. برای پوست‌های جوان‌تر، مینی لیفت صورت یا لیفت صورت با نخ توصیه می‌شود که نیازی به برش ندارد.

لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ، روشی است که هدف آن لیفت کردن پوست صورت است. این یک جایگزین کم‌تهاجمی برای لیفت صورت است. در طول لیفت با نخ، جراح زیبایی از یک بخیه موقت یا نخ پزشکی برای لیفت کردن بخش‌هایی از پوست استفاده می‌کند. برای انجام این کار، جراح یک سوزن یا کانول نازک را وارد پوست می‌کند. سپس می‌توان از این برای وارد کردن نخ‌هایی در زیر پوست برای لیفت کردن پوست استفاده کرد. سپس پزشک با سفت کردن نخ، پوست شما را به سمت بالا می‌کشد.

لیفت با نخ علاوه بر لیفت کردن پوست و سفت‌تر نشان دادن آن، می‌تواند بدن را تحریک کند تا مقادیر زیادی کلاژن را به نواحی تحت درمان هدایت کند. این همچنین می‌تواند بر ظاهر پیری پوست تأثیر بگذارد، زیرا کلاژن می‌تواند به کاهش یا به تاخیر انداختن روند پیری پوست کمک کند. افرادی که می‌توانند از لیفت با نخ بهره ببرند، در اواخر 30 سالگی تا اوایل 50 سالگی هستند. فردی که به طور کلی از سلامت خوبی برخوردار است و به تازگی علائم پیری را متوجه می‌شود، ممکن است از تاثیر لیفت صورت با نخ بیشترین بهره را ببرد.

لیفت صورت بدون جراحی

جراحان پلاستیک سال‌هاست که لیفت صورت بدون جراحی انجام می‌دهند. همان‌طور که روش‌های غیرجراحی ایمن و مؤثرتر می‌شوند، مورد توجه مردان و زنان بیشتری قرار می‌گیرند. لیفت صورت بدون جراحی، ترکیبی از روش‌های کم‌تهاجمی و غیرجراحی است که برای جوان‌سازی و طراوت ظاهر صورت طراحی شده است. در مقایسه با لیفت صورت از طریق جراحی، تکنیک‌ لیفت بدون جراحی نیازی به ایجاد برش‌های بزرگ، بیهوشی عمومی یا بستری شدن یک شبه در بیمارستان را ندارند. درمان‌های غیرتهاجمی، بیماران را با درد جزئی پس از عمل و در کمترین زمان استراحت، سریعاً به مطب دکتر وارد و خارج می‌کنند. در روش لیفت صورت بدون جراحی با اینکه شما زیر تیغ جراحی نمی‌روید، اما باز هم نتایج ضد پیری ناشی از این روش هنوز قابل‌توجه است.

انواع روش های لیفت صورت بدون جراحی

انواع تکنیک‌های غیرتهاجمی لیفت صورت بدون جراحی در دسترس است، از جمله:

کاهش چین و چروک و خط اخم با درمان های تزریقی

هنگامی که صحبت از کاهش ظاهر چین‌و‌چروک و خطوط اخم می‌شود، درمان‌های تزریقی مانند بوتاکس و سایر تزریقات سم بوتولینوم توصیه می‌شود. مواد تزریقی مانند بوتاکس، دیسپورت، ژیوو و زئومین از سموم بوتولینوم به دست می‌آیند که در مقادیر کم بی‌خطر هستند. این درمان‌ها با مسدود کردن موقت سیگنال‌های عصبی و انقباضات عضلانی در مناطقی که در آن تزریق می‌شوند، کار می‌کنند. درمان‌های تزریقی که ایمن و مؤثر در نظر گرفته می‌شوند، به بهبود ظاهر چین‌و‌چروک و خطوط اخم، به ویژه در نواحی اطراف چشم و بین ابروها کمک می‌کنند. آنها همچنین ممکن است با جلوگیری از انقباض برخی از عضلات صورت، شکل‌گیری چین‌و‌چروک‌های جدید را کاهش دهند.

کاهش چین و چروک و حجم دهی صورت با پرکننده های پوستی

لیفت صورت با تزریق پرکننده های پوست
تزریق پرکننده‌های پوستی، راهی برای کاهش چین‌وچروک‌های پوستی و رفع افتادگی پوست هستند.

پرکننده‌های پوستی، گزینه دیگری برای کاهش چین‌و‌چروک هستند. علاوه بر این، پرکننده‌های پوستی نیز می‌توانند به بازگرداندن حجم از دست رفته به نواحی خاصی از صورت شما کمک کنند. پرکننده‌های پوستی، درمان‌های تزریقی هستند که از مواد ژل‌مانندی مانند اسید هیالورونیک، پلی ال لاکتیک اسید یا هیدروکسی لاپاتیت کلسیم تشکیل شده‌اند. پزشک شما این مواد را به زیر پوست شما تزریق می‌کند. پرکننده‌های پوستی حدود 6 تا 12 ماه دوام می‌آورند و ممکن است برای حفظ نتایج نیاز به نگهداری درست و ترمیم داشته باشند. برخی از پرکننده‌های پوستی محبوب عبارت‌اند از:

 • بلافیل
 • ژوویدرم
 • رستیلن
 • رادیس
 • اسکالپترا

سفت کردن پوست با روش های مبتنی بر انرژی

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه پوست صورت دچار افتادگی می‌شود. برای کمک به سفت شدن پوست و دستیابی به چهره‌ای جوان تر، متخصصان اغلب از یکی از درمان‌های سفت کننده پوست مبتنی بر انرژی استفاده می‌کنند، مانند:

اولتراپی

اولتراپی، یک روش غیرجراحی برای لیفت صورت است. برای مقابله با علائم پیری مانند افتادگی پوست و چین‎‌و‌چروک روی صورت، گردن، سینه و همچنین افتادگی ناحیه ابرو استفاده می‌شود. اولتراپی با استفاده از دمای مناسب برای حمایت از بازسازی کلاژن، نواحی زیر پوست را با انرژی متمرکز اولتراسوند هدف قرار می‌دهد. انرژی گرمایی اپلیکاتور در اعماق مختلف پوست هدف قرار می‌گیرد و بر سه لایه آن یعنی ماهیچه، پوست و چین‌و‌چروک‌های سحطی تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، انرژی اولتراسوند کلاژن و بافت الاستیک را تحریک می‌کند که منجر به سفت‌تر شدن پوست، افتادگی کمتر و چین‌و چروک‌های کمتر می‌شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی، روش رایج دیگری است که برای کمک به ایجاد پوستی سفت‌تر و صاف‌تر استفاده می‌شود. این روش با تحریک پوست به ساخت کلاژن بیشتر عمل می‌کند. در این روش، پزشک از سوزن‌های کوچک برای رساندن انرژی مبتنی بر حرارت به لایه‌های زیرین پوست شما استفاده می‌کند. این می‌تواند به تولید بافت و کلاژن جدید پوست کمک کند. این روش به ویژه برای مشکلات مربوط به افتادگی پوست، جای زخم و بافت پوست مفید است. در این روش برای تاثیرگذاری بیشتر، ممکن است با سرم‌های موضعی و پلاسمای غنی از پلاکت نیز ترکیب شود. متخصص پوست می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری در مورد گزینه‌های درمانی کمک کند.

لیزر فرکشنال

لایه‌برداری پوست با لیزر فرکشنال‌، یکی از انقلابی‌ترین روش‌هایی است که در سال‌های اخیر ابداع شده است. درمان‌های پوستی زیادی در طول سال‌ها با لیزرهای مختلف توسعه یافته‌اند. با این حال، فراکسل یا لیزر فرکشنال یک پیشرفت بزرگ در درماتولوژی و جراحی پلاستیک بوده است. لیزر فرکشنال برای سه هدف اصلی استفاده می‌شود. برخی از بیماران می‌خواهند خطوط و چین‌و‌چروک‌های سطحی صورت را اصلاح کنند و به طور کلی جوانسازی پوست داشته باشند.

برخی دیگر بیشتر نگران آسیب‌های ناشی از نور خورشید، لک‌های ناشی از آفتاب، لک‌های ناشی از افزایش سن، لک‌های قهوه‌ای، پرپیگمانتاسیون و تغییر رنگ کلی صورت هستند. در حالی که لیفت صورت می‌تواند پوست را سفت کند، نمی‌تواند خود پوست، رنگدانه‌ها، خطوط ریز یا آسیب کلی خورشید را درمان کند. این مزیت لیزر فرکشنال است که می‌تواند پوست شما را با زمان بهبودی کمی جوان کند. بسیاری از بیماران از لیزر فرکشنال برای درمان اسکار آکنه استفاده می‌کنند. به طور معمول این روش، ترکیبی از پرکننده‌های اسید هیالورونیک تزریقی مانند رستیلن، ژوویدرم یا اسکالپترا برای جایگزینی کلاژن از دست رفته همراه با لیزر موردنیاز است.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک عمل زیبایی است که در آن از کریستال‌های ظریف برای حذف سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. این عمل به طور متوسط ​​حدود 45 دقیقه طول می‌کشد و معمولاً بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود. می‌توان از آن برای صورت، گردن، سینه، پشت و دست استفاده کرد.

میکرودرم ابریژن برای اسکارها و چین‌وچروک‌های سطحی به کار می‌رود.

هدف از این کار کاهش خطوط ریز، اسکارهای جزئی، چین‌و‌چروک و لک‌های ناشی از افزایش سن است که در نهایت پوست را صاف‌تر و جوان‌تر نشان می‌دهد. میکرودرم ابریژن نباید باعث تغییر رنگ پوست یا ایجاد اسکار شود. این روش، برای جای زخم‌های اساسی‌تر یا چین‌و‌چروک‌های عمیق کار نمی‌کند. همچنین ممکن است برای همه مناسب نباشد. پزشک شما می‌تواند به شما بگوید که آیا میکرودرم ابریژن برای شما مناسب است یا یک درمان جایگزین بهتر است استفاده شود.

مزایای لیفت صورت

همان‌طور که اشاره شد، لیفت صورت از تکنیک‌های کمتر تهاجمی به شمار می‌رود که نتایج طبیعی‌تر و ماندگارتری دارد. در ادامه، به برخی از مزایای لیفت صورت اشاره می‌کنم. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چگونه لیفت صورت می‌تواند به شما کمک کند یک بار دیگر به ظاهری شاداب و جوان بازگردید:

به رفع افتادگی پوست کمک می کند

به عنوان یک جراحی ترمیمی، لیفت صورت برای لیفت کردن و صاف کردن پوست صورت روی صورت و گردن با جدا کردن پوست از عضلات و بافت‌های زیرین عمل می‌کند. هنگامی که ماهیچه‌ها و بافت‌های زیر پوست جابجا شدند و سفت شدند، پوست دوباره روی صورت کشیده می‌شود و پوست اضافی آن کوتاه می‌شود. در نتیجه آن، چین‌وچروک‌ها را صاف و پوست را محکم می‌کند.

اثری از جای زخم جراحی باقی نمی گذارد

برش‌هایی که در طول عمل لیفت ایجاد می‌شود، به گونه ای طراحی شده‌اند که عملاً نامرئی باشند. به این معنی که هیچ جای زخم قابل‌توجه یا علائم قابل مشاهده‌ای وجود ندارد که نشان دهد شما تحت عمل زیبایی قرار گرفته‌اید. در حالی که اندازه و محل دقیق برش‌ها به نواحی موردنظر برای درمان و نتایج دلخواه شما بستگی دارد، اکثر برش‌ها در پشت گوش یا در امتداد خط مو برای پنهان کردن جای بخیه بعد از عمل ایجاد می‌شوند.

ماندگاری طولانی مدت دارد

طول عمر هر لیفت صورت با توجه به میزان مراقبت از پوست خود پس از عمل و همچنین ژنتیک و انتخاب سبک زندگی تعیین می‌شود. با این حال، می‌توانید پیش‌بینی کنید که پوست شاداب و جوان‌ترتان به‌طور متوسط بین هفت تا ده سال باقی بماند. پس از آن، ممکن است یک درمان غیرجراحی یا جراحی برای حفظ شادابی جوانی خود انتخاب کنید. این کار را وقتی می‌توانید انجام دهید که علائم پیری دوباره نمایان شدند.

تنها محدود به افراد سالخورده نمی شود

بسیاری از بیماران به اشتباه تصور می‌کنند که لیفت صورت فقط برای افراد مسن با علائم پیشرفته پیری مفید است. اگرچه رایج‌ترین سن برای بیمارانی که لیفت صورت انجام می‌دهند، بین سنین 51 تا 64 سالگی است، اما هر فردی که دارای علائم افتادگی پوست و چین‌و‌چروک باشد، می‌تواند از این روش بهره‌مند شود. اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای لیفت صورت خواهید بود یا نه، به سلامت کلی شما، وضعیت پوست و انتخاب سبک زندگی شما بستگی دارد.

دوره نقاهت کمتری دارد

بسیاری از بیماران به دلیل تصورات نادرست در مورد دوره‌های استراحت طولانی پس از لیفت صورت، در انجام لیفت صورت تردید دارند. اگرچه لیفت صورت یک روش جراحی است، اما لیفت صورت مدرن به دلیل ایجاد برش‌های کوچک‌تر و تکنیک‌های پیشرفته، لیفت کردن پوست به طور قابل توجهی کمتر تهاجمی است. این به معنای زمان نقاهت کمتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. شما می‌توانید در عرض دو هفته پس از لیفت صورت، به سر کار یا روال روزانه خود با چهره‌ای قابل قبول بازگردید.

برای مردان نیز قابل انجام است

برخلاف تصور رایج، لیفت صورت فقط یک روش محبوب در میان زنان نیست. طبق گزارش انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، لیفت صورت در 5 عمل زیبایی برتر سال 2017 برای مردان قرار گرفت. به طوری که بیماران مرد تقریباً 10 درصد از تمام عمل‌های لیفت صورت انجام شده در آن سال را تشکیل می‌دادند. مردانی که از سلامت خوبی برخوردارند ولی نگران افتادگی پوست خود یا چین‌و‌چروک صورت هستند، می‌توانند از همان مزایای لیفت صورت بهره ببرند که زنان می‌توانند.

لیفت صورت در مردان
لیفت صورت تنها محدود به خانم‌ها نیست و آقایان هم می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

عوارض لیفت صورت

عوارض ناشی از لیفت صورت به ندرت اتفاق می‌افتد و عمل‌های زیبایی معمولاً بی‌خطر هستند، البته تا زمانی که توسط یک متخصص واجد شرایط و باتجربه انجام شوند. با این حال، هر عملی با خطراتی همراه است. خطرات و عوارض لیفت صورت عبارت‌اند از:

عفونت

برش‌هایی که به منظور لیفت صورت ایجاد می‌شوند، محلی برای ورود باکتری‌ها هستند که احتمال عفونت پس از عمل را افزایش می‌دهند. خطر عفونت بعد از لیفت صورت در افراد سالم حدود 1 درصد است. این خطر در افرادی که دیابتی هستند، سیگار می‌کشند، استروئید مصرف می‌کنند یا سایر شرایط پزشکی دارند، بیشتر است. علائم عفونت شامل تب، قرمزی، درد، حساسیت، گرما، ترشح چرک یا بوی بد است. اگر مشکوک به عفونت هستید، مهم است که فوراً جراح خود را مطلع کنید تا به موقع درمان شوید. اگر عفونت به اندازه‌ای جدی باشد که جای برش را به خوبی بهبود ندهد، نتایج نهایی لیفت صورت شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد و جای زخم‌ها بیشتر قابل مشاهده خواهد بود.

خونریزی غیر طبیعی

خونریزی غیر طبیعی پس از جراحی ممکن است به مجموعه‌ای از خون به نام هماتوم تبدیل شود. علل زیادی برای تشکیل هماتوم از جمله: افزایش فشار خون، لخته شدن خون و فعالیت شدید وجود دارد. هماتوم ممکن است خود را به صورت تورم ناگهانی، حساسیت، تغییر رنگ پوست مایل به آبی مایل به بنفش، یک توده دردناک یا کبودی نشان دهد که به جای بهبود، بدتر می‌شود. هماتوم شایع‌ترین عارضه بعد از جراحی لیفت صورت است که در 1 تا 5 درصد از عمل‌ها رخ می‌دهد. خوشبختانه، با درمان به موقع، هماتوم به راحتی توسط جراح شما مدیریت می‌شود و به طور کلی مشکلات طولانی‌مدت ایجاد نمی‌کند.

واکنش نامطلوب به بیهوشی

لیفت صورت ممکن است با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام شود. گیجی موقت، حالت تهوع یا گلودرد، عوارض جانبی شایعی هستند که به طور کلی ظرف یک یا دو روز کاهش می‌یابد. عوارض ناشی از بیهوشی مانند واکنش آلرژیک ممکن است به ندرت رخ دهد. برخی از بیماران، ترس از بیهوشی دارند و نگران هستند. مطمئن باشید که با بیهوشی مدرن که بر روی بیماران سالم انجام می‌شود، عوارض ناشی از آن بسیار نادر است. جراح شما بهترین روش برای بیهوشی را با شما در میان خواهد گذاشت.

تشکیل سِروما

پس از جراحی، ممکن است مایع زیر پوست جمع شود و شبیه یک توده یا کیست متورم شود. این ممکن است در محل برش یا جایی که بافت جابجا شده یا دچار اختلال شده است، رخ دهد. این مایع جمع‌شده، سروما نامیده می‌شود. تجمع مایع همیشه بلافاصله پس از جراحی اتفاق نمی‌افتد. می‌تواند در طی روزها یا حتی هفته‌ها پس از جراحی شروع به تشکیل شدن و در نهایت تورم ایجاد کند. اغلب بلافاصله بعد از عمل، از لوله‌های کوچک مخصوصی استفاده می شود تا از تجمع مایع جلوگیری کنند. با این حال، پس از برداشتن این لوله‌ها، این احتمال وجود دارد که مایعات جمع شوند. جمع‌آوری مایع موجود در محل متورم شده پس از لیفت صورت نسبتاً رایج است و معمولاً با سوزن تخلیه می‌شود یا توسط بدن جذب می‌شود. در شرایط نادر، مجموعه‌ای از مایع که تخلیه نمی‌شود ممکن است نیاز به روش‌های پیشرفته‌تر برای تخلیه داشته باشد.

ایجاد حساسیت

برخی از بیماران ممکن است واکنش آلرژیک به برخی از داروها یا مواد مورداستفاده در حین یا بعد از جراحی تجربه کنند. بیشتر این واکنش‌های آلرژیک خفیف هستند و می‌توان با قطع عامل حساسیت‌زا آن را درمان کرد. در برخی موارد، واکنش‌های آلرژیک می‌تواند شدیدتر باشد و نیاز به درمان‌های دیگر داشته باشد. در موارد بسیار نادر، آلرژی به داروها می‌تواند باعث شوک شود. اگر به داروی خاصی آلرژی دارید، حتماً قبل از انجام عمل، آن را با جراح خود در میان بگذارید. ممکن است با حل شدن بخیه‌ها، مقداری قرمزی و سوزش وجود داشته باشد که این یک واکنش طبیعی است.

دستورالعمل هایی برای داشتن لیفت صورت موفقیت آمیز

دستورالعمل‌های زیر برای یک تجربه ایمن و نتیجه خوب از عمل لیفت صورت شما ضروری است. با نزدیک شدن به تاریخ جراحی از این به عنوان یک چک لیست استفاده کنید. این برای سلامت و ایمنی شما ضروری است:

مراقبت از پوست را تمرین کنید

مراقبت اصولی از پوست، عامل مهمی در ظاهر کلی و کیفیت پوست شما است. این شامل پاکسازی ملایم صبح و عصر، رطوبت مناسب و استفاده روزانه از یک کرم ضدآفتاب است. مراقبت از پوست مناسب نیز برای کمک به حفظ نتایج موردنظر پس از لیفت صورت مهم است.

تغذیه خوب داشته باشید

در هفته‌های قبل از لیفت صورت یا هرگونه جراحی زیبایی خوب غذا بخورید. رژيم غذايي ناسالم، پرخوري يا مصرف زياد الكل مي‌تواند تا حد زيادي بر سلامت و رفاه كلي شما تاثير بگذارد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است.

سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن می‌تواند توانایی شما را برای بهبودی بسیار مختل کند. حداقل 4 هفته قبل از جراحی باید نیکوتین و سیگار نکشید. همچنین باید حداقل 4 هفته قبل از جراحی از هرگونه محصول حاوی نیکوتین یا محصولات مبتنی بر نیکوتین عاری باشید.

یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید

در هفته‌های قبل از جراحی، سبک زندگی سالم و بهداشت خود را حفظ کنید. سرماخوردگی، ویروس یا سایر بیماری‌های طولانی‌مدت می‌تواند منجر به تغییر زمان جراحی و به تاخیر افتادن آن شود. فوراً به هر بیماری رسیدگی کنید و هر گونه بیماری جدی یا تغییر در سلامت خود را به پزشک اطلاع دهید.

شرایط را برای بعد از عمل آماده کنید

هر گونه حمایتی که در خانه در روزهای بعد از جراحی نیاز دارید، از قبل برای آن از جمله کارهای خانه، مراقبت از کودکان، خرید و یا رانندگی برنامه‌ریزی کنید. اطمینان حاصل کنید که یک فرد بزرگسال حداقل به مدت 24 ساعت پس از عمل جراحی در تمام ساعات شبانه روز در کنار شما خواهد بود.

آرامش خود را حفظ کنید

استرس و اضطراب در مورد رویدادهای روزانه زندگی و حتی جراحی می‌تواند بر شما تأثیر بگذارد. هر گونه استرس یا ناراحتی ناشی از فکر این روش را با پزشک خود در میان بگذارید. او به رفع دغدغه‌های فکری شما در مورد لیفت صورت کمک می‌کند. همچنین مراقب ساعت خواب خود نیز باشید و سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.

مصرف برخی از داروها و مکمل‌ ها را به حداقل برسانید

قبل از جراحی، مصرف موارد زیر را متوقف کنید. مصرف هر یک از موارد زیر می‌تواند خطر خونریزی و سایر عوارض را افزایش دهد:

 • آسپرین و داروهای حاوی آسپرین
 • مکمل‌های حاوی سیر
 • ایبوپروفن و دیگر داروهای ضدالتهابی
 • چای سبز یا عصاره آن
 • ویتامین E
 • مکمل‎‌های استروژن

جمع بندی

لیفت صورت یک عمل زیبایی است که شامل برداشتن پوست اضافی، صاف کردن چین‌و‌چروک‌ها و سفت کردن بافت صورت است. هیچ نیاز پزشکی برای لیفت صورت وجود ندارد و خطراتی در آن وجود دارد. مهم است که مراحل آماده‌سازی و بازیابی ضروری را در ذهن داشته باشید. اگر می‌خواهید گزینه‌های پیش‌رو برای لیفت صورت خود را بررسی کنید، با یک جراح پلاستیک دارای مجوز و باتجربه صحبت کنید تا ببینید آیا روش موردنظر برای شما مناسب است یا خیر.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *