0

سه سریال دست‌کم گرفته شدۀ HBO

خون، روابط جنسی و خشوت. شبکۀ HBO در این موارد برای خود نامی دست و پا کرده اما از طرفی مکانی محبوب برای تماشای برجسته‌ترین آثار تلویزیونی در قرن بیست و یکم است.
در حالی که برخی از سریالها همچون بازی تاج و تخت از ابتدا محبوب‌اند، بعضی دیگر مانند وراثت به آرامی تبدیل به پدیده‌ای تلویزیونی می‌شوند. اما تمام سریالها به دلایل گوناگونی نمی‌توانند توجه‌ها را به خود جلب کنند و این باعث می‌شود بسیاری از آنها که ارزش تماشا دارند نادیده گرفته شوند.
در این مقاله با خوبو همراه باشید تا سه مورد از مهمترین آنها را با هم مرور کنیم.

شش فوت زیر زمین  (Six Feet Under, 2001-2005)

مرگ، اجتناب ناپذیر است، پس چرا طنزی در موردش نداریم؟ این تمِ اصلی سریال شش فوت زیر زمین، تاریک‌ترین کمدی ممکنْ در مورد تشییع‌ جنازۀ خانوادگی و زندگی آنهاست. نمایشی است که در هر قسمت، با نجات جان کسی، مرگ دیگری رقم می‌خورد و ایدۀ کاملی در مورد آنچه قرار است به تماشایش بنشینید را پیش چشمانتان می‌گذارد.

همچنین دارای یکی از بهترین نویسندگی‌هایی است که در تلویزیون می‌ببینید. شش فوت زیر زمین  با وجود تم داستانیِ ترسناکی که دارد، هرگز از ارائه مفاهیم خوش‌بینانه و سرخوشانه دست نمی‌کشد. این سریال همچین دارای یکی از بهترین پایان‌بندی‌هایی است که تا به حال در آثار تلویزیونی ساخته‌اند.

رُم (Rome, 2005-2007)

اگر سریال رُم نبود، بازی تاج و تخت ساخته نمیشد. رُم پرهزینه‌ترین برنامۀ تلویزیونی در زمان پخش خود بود. این نمایش تلویزیونی، تاریخ امپراطوری روم را از نگاه دو سرباز که در قلب لحظات کلیدی تاریخ زندگی می‌کنند، دنبال می‌کند.

سریال رُم که مملو از روابط نزدیک افراد با هم، خون و خشونت است، یکی از مهمترین تولیدات شبکۀ HBO نیز می‌باشد. اثری پر خرج با بازیهای درخشان بازیگرانش، تماشای آن را به یکی از ناب‌ترین لحظات برای بیننده تبدیل میکند.

 بازماندگان (The Leftovers, 2014-2017)

دیمون لیندلوف، فیلمنامه‌نویس آمریکایی بیشتر به خاطر سریال لاست و فیلم واچمِن شناخته شده است. اما شاید سریال بازماندگان بهترین اثر او باشد و با این حال به طرز عجیبی توسط بسیاری نادیده گرفته شده است.

وقوع رویدادی بنام «خروجِ ناگهانی» که باعث ناپدید شدن دو میلیون نفر می‌شود. این سریال عواقب آن را بررسی کرده تا نشان دهد جامعه در پی چنین واقعه‌ای به چه سمت و سویی خواهد رفت. پاسخ البته بسیار تلخ و شوم است اما سریال به شکلی هدفمند و با مضامینی همچون اندوه و فقدانِ جمعی‌ قسمت به قسمت پیش می‌رود.

به هر حال، بازماندگان گوشزدی است دربارۀ عدم پذیرش افرادی که دوستشان داریم. نوشتۀ لیندلوف در این مجموعۀ تلویزیونی تاثیری به سزا در بیان مفاهیم دارد زیرا با دقت و حوصله داستان خود را تعریف می‌کند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *