0

مقایسه صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap در مقابل یونی سواپ Uniswap

صرافی پنکیک سواپ در مقابل یونی سواپ

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ PancakeSwap یک DEX است که توسط زنجیره هوشمند بایننس (BSC) طراحی شده است، که از مدل سازنده بازار خودکار (AMM) برای انجام سفارشات استفاده می‌کند. به این ترتیب، پنکیک سواپ PancakeSwap یک دفتر سفارش را با استخر نقدینگی جایگزین می‌کند. از سپتامبر 2021، صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap ادعا می‌کند که محبوب‌ترین پلتفرم غیرمتمرکز است، با بیش از 2.8 میلیون کاربر و 9.9 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) است.

آخرین نسخه صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap ورژن V2 است و 1426 جفت توکن برای معامله در DEX آن وجود دارد. ارائه دهندگان نقدینگی با Syrup Pools PancakeSwap تعامل می‌کنند و توکن‌های LP (به نام FLIP) را دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده سهم آنها در استخر است. این توکن‌ها کلید حذف سهم خود از استخر هستند. کاربران همچنین می‌توانند برای دو توکن اضافی – کیک و شربت – مزرعه کنند. از آنجایی که پلتفرم روی زنجیره هوشمند بایننس اجرا می‌شود، توکن‌ها از استانداردهای توکن BEP20 پلتفرم پیروی می‌کنند.

صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap مطابق با طبیعت پر جنب و جوش و تقریباً بازیگوش خود، بازی‌های زنجیره‌ای را نیز ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند در پیش‌بینی قیمت BNB (در حال حاضر در نسخه بتا) شرکت کنند یا برای برنده شدن جوایز در BNB در قرعه‌کشی شرکت کنند. علاوه بر این، توکن‌های LP در طعم‌های متفاوتی هستند که تحت تأثیر توکن سپرده‌شده در استخر قرار دارند.

صرافی یونی سواپ Uniswap چیست؟

صرافی یونی سواپ Uniswap محبوب‌ترین DEX مبتنی‌بر اتریوم است که از مدل AMM استفاده می‌کند، به جای کتاب‌های سفارش، از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند و دارای توکن‌های LP برای ارائه‌دهندگان نقدینگی است. یونی سواپ Uniswap زنجیره مادر پنکیک سواپ PancakeSwap است که از بلاکچین اصلی اتریوم برای اجرای شبکه خود بر خلاف زنجیره هوشمند بایننس BSC استفاده می‌کند.

به‌عنوان یکی از اولین پروتکل‌های DeFi بسیار موفق، اکثر DEX‌ها، به هر نحوی، ویژگی‌هایی را از یونی سواپ Uniswap قرض گرفته‌اند تا پلتفرم‌های خود را اجرا کنند. توجه داشته باشید که مدل بازارساز خودکار AMM نیاز به داشتن یک شریک در طرف دیگر سفارش خرید یا فروش را برای انجام معامله برطرف می‌کند. در نتیجه زمان معاملات کمتری در DEX با استفاده از این مدل صرف می‌شود. این صرافی‌ها با حذف نیاز به گذر از رویه‌های شناخت مشتری (KYC)، به افراد بیشتری دسترسی به مبادله توکن غیرمتمرکز را می‌دهند. از سپتامبر 2021، صرافی یونی سواپ Uniswap بیش از 6.3 میلیارد دلار در TVL دارد. این پروتکل دارای بیش از 1.5 میلیون کاربر دائمی و 386 میلیارد دلار حجم تجارت است. آخرین نسخه پروتکل یون سواپ Uniswap ورژن V3 است که در ماه می 2021 در شبکه اصلی راه اندازی شد.

چرا رقابت بین پنکیک سواپ PancakeSwap و یونی سواپ Uniswap وجود دارد؟

پس از تابستان باورنکردنی 2020 DeFi، که در آن قوانین صرافی‌های غیرمتمرکز را بازنویسی کرد، صرافی یونی سواپ Uniswap به عنوان معیاری برای DEXها در نظر گرفته شد، با توجه به اینکه اکثر پروژه‌های متمرکز بر DeFi در تلاش برای تبدیل شدن به پلتفرم پیشرو برای مبادله توکن‌ها هستند. PancakeSwap برنده غیررسمی این جنگ است که نقدینگی آن در حدود دو ماه بیش از 1000 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، حجم PancakeSwap از 37 میلیون دلار ناچیز به 1 میلیارد دلار در 49 روز اول سال 2021 افزایش یافته است. جالب توجه است که رشد آن به کاستی‌های بلاکچین اتریوم که میزبان یونی سواپ Uniswap است نسبت داده شده است. شبکه مبتنی‌بر اتریوم ETH به دلیل تکیه بر مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) که از الگوریتم‌های اجماع است، از مشکلات مقیاس‌پذیری رنج می‌برد. در نتیجه، ازدحام روی پلتفرم باعث افزایش هزینه‌های تراکنش یا گاز می‌شود. در دسامبر 2020، اتریوم از طریق راه‌اندازی اتریوم 2.0، مهاجرت از یک PoW به یک مکانیسم توافقی PoS (اثبات سهام) را آغاز کرد، که انتظار می‌رود مشکل مقیاس‌پذیری را حل کند. متأسفانه، انتظار می‌رود که عرضه کامل آن تقریباً دو سال طول بکشد.

چرا زنجیره هوشمند بایننس؟

زنجیره هوشمند بایننس همچنان به جایگاه بیشتری در فضای DeFi دست می‌یابد. برخی از زمینه‌های کلیدی که BSC در آنها موفق است عبارتند از:

کارایی و مقرون به صرفه بودن به جای یک سیستم PoW، از نسخه‌ای از PoS به نام proof-of-staked-autority (PoSA) استفاده می‌کند. این نسخه یک زمان بلوک سه ثانیه ای را ارائه می‌دهد، به این معنی که تراکنش‌ها سریع تر تسویه می‌شوند و کارمزدها به طور قابل توجهی کمتر است زیرا ازدحام شبکه وجود ندارد.

سازگاری بین بلاکچین زنجیره هوشمند بایننس BSC با دیگر پلتفرم‌های غیرمتمرکز. به عنوان مثال، زنجیره هوشمند بایننس BSC با اتریوم سازگار است زیرا از ماشین مجازی اتریوم (EVM) را پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند با چرخاندن چند نوب، به اصطلاح، پروژه‌های خود را به سرعت به بایننس انتقال دهند.

PancakeSwap Flippens Uniswap

در فوریه 2021، PancakeSwap برای مدت کوتاهی Uniswap را به عنوان بزرگترین صرافی مبتنی‌بر AMM پشت سر گذاشت. حجم معاملات روزانه در پروژه DEX مبتنی‌بر BSC بیش از 400 میلیون دلار بیشتر از پلتفرم مبتنی‌بر ETH در 19 فوریه بود. شایان ذکر است، این افزایش ثابت بوده و بیش از 1 میلیارد دلار در روز ثبت کرده است.

اتریوم 16 میلیون دلار هزینه گاز را در یک روز ثبت کرد، در حالی که کاربران BSC فقط کسری از این مبلغ را پرداخت کردند. با این حال، از سپتامبر 2021، Uniswap جایگاه خود را بالاتر از PancakeSwap به دست آورد – اما یک بازیکن جدید Biswap، قبلاً رتبه اول را بالاتر از Uniswap گرفته است و نشان می‌دهد که دنیای تجارت غیرمتمرکز چقدر سریع حرکت می‌کند. در حالی که Uniswap و PancakeSwap دارای حجم معاملات 24 ساعته بیش از 1 میلیارد دلار هستند، اما همچنان از صرافی های متمرکز برتر (CEX) عقب‌تر است. به عنوان مثال، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان بایننس Binance، در زمان نگارش این مقاله در 10 سپتامبر 2021، حجم معاملات 24 ساعته‌ای بیش از 34 میلیارد دلار دارد.

مقایسه صرافی پنکیک سواپ و یونی سواپ

توکن بومی صرافی پنکیک سواپ – CAKE

توکن CAKE دارایی پایه صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ PancakeSwap است که به عنوان یک توکن حاکمیتی دو برابر می‌شود و همچنین عملکردهای فارمینگ و سهام را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند با ارائه نقدینگی، استیکینگ یا خرید آن‌ها در صرافی، کیک را به دست آورند (گزینه استیکینگ به دارندگان اجازه می‌دهد تا توکن‌های بیشتری کسب کنند). توجه داشته باشید که توکن‌های کیک صادر شده برای ارائه‌دهندگان نقدینگی، درست مانند توکن‌های استاندارد، در بازار آزاد ارزهای دیجیتال قابل معامله هستند. توکن کیک صرافی نیز رشد قابل توجهی را ثبت کرده است و از ابتدای سال 2021 بیش از 2964 درصد افزایش یافته است.

توکن بومی صرافی یونی سواپ – UNI

از سوی دیگر، ما توکن‌های UNI، دارایی بومی Uniswap را داریم، که توسعه‌دهندگان آن در سپتامبر 2020 به کاربران اولیه پلتفرم آن انتقال داده بودند. با این حال، مورد استفاده واقعی این توکن در پلتفرم، جدای از حاکمیت، هنوز تعریف نشده است. به این ترتیب، تا زمانی که مورد استفاده توکن بومی یونی UNI بیشتر روشن شود، انتظار می‌رود که توکن کیک CAKE جذابیت بیشتری پیدا کند. برای سایر اهداف حاکمیتی، صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap توکن دیگری به نام SYRUP دارد که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا 40 درصد از انتشار توکن کیک را دریافت کنند.

نرخ پذیرش

تعیین کمیت دو DEX برتر در این یکی دشوار است. در حالی که نرخ پذیرش PancakeSwap در حال افزایش است، Uniswap قدیمی‌تر است و پایگاه کاربر قابل توجهی دارد. این یکی از معدود پروژه‌هایی است که با معرفی قابلیت‌های بازارساز خودکار AMM که هیچ پروژه دیگری قبلاً با موفقیت اجرا نکرده بود، DeFi را از سایه بیرون آورد. با این حال، به نظر می‌رسد که PancakeSwap به دلیل افزایش پذیرش زنجیره هوشمند بایننس و توکن CAKE، در راه عبور از یونی سواپ Uniswap است.

همانطور که در فضای کریپتو معمول است، قیمت دارایی دیجیتال به پذیرش یا حداقل تقاضا پاسخ می‌دهد. پنکیک سواپ PancakeSwap کاربران فعال‌تری نسبت به یونی سواپ Uniswap دارد، با این حال حجم معاملات یونی سواپ Uniswap بیشتر است، که نشان می‌دهد کاربران یونی سواپ Uniswap در ارزش‌های بزرگتر معامله می‌کنند.

هزینه‌های تراکنش

اتریوم در حال حاضر به وضوح نبرد بر سر هزینه‌های تراکنش را باخت و درها را برای پلتفرم‌های کارآمدتر با قابلیت قرارداد هوشمند باز گذاشت. با اجرای Uniswap بر روی دومین بلاکچین، هزینه‌های گاز به طور تصاعدی در حال افزایش است. مشکل برای کاربران Uniswap که فقط می‌توانند مبالغ کمی را معامله کنند، بزرگ‌تر است، زیرا هزینه‌های گاز به سود آنها می‌خورد. با استفاده از یک شبکه مقیاس پذیر مانند BSC، PancakeSwap می‌تواند هزینه‌های تراکنش را به طور چشمگیری کاهش دهد. در BSC، هزینه های تراکنش بر حسب پنی در مقایسه با اتریوم است که کارمزد آن می‌تواند تا چند صد دلار افزایش یابد. جدا از صرفه‌جویی در هزینه‌های بالای گاز، BSC تراکنش‌های سریع‌تری را نیز تسهیل می‌کند.

تعداد توکن‌های فهرست شده

PancakeSwap در اینجا برتری دارد، به خصوص با توجه به انفجار توکن‌های میم در BSC. از سپتامبر 2021، PancakeSwap (V2) دارای 1427 توکن است، در مقایسه با Uniswap (V3) که دارای 599 توکن است. با این حال، در سپتامبر 2020، سرعت و تعداد بسیار زیاد توکن‌های فهرست‌شده در شبکه باعث افزایش چشم‌پوشی شد زیرا Uniswap گزارش داد که به طور متوسط ​​روزانه 150 جفت توکن به مدت هفت روز اضافه می‌شود – در حالی که یک سیستم باز آزادی را به همراه دارد، این آزادی به مخرب‌ها نیز می‌رسد. در نتیجه سیستم بدون مجوز Uniswap، پروژه‌های جعلی افزایش یافتند. به عنوان مثال، Uniswap فهرست “Uniswap Exchange Token” را مشاهده کرد، که علاوه بر لیست شدن در پلتفرم، هیچ ارتباطی با Uniswap نداشت. PancakeSwap دارای فهرست توکن‌های موفق و منحصربه‌فرد مانند FRONT و BAKE است – اما همان مشکل «فهرست با کیفیت پایین» که Uniswap را آزار می‌دهد در فورک مبتنی‌بر BSC نیز وجود دارد. از این رو، تعداد توکن‌های فهرست‌شده ممکن است لزوماً به معنای بهتر بودن DEX نباشد، زیرا می‌توان آن را به توکن‌های میم بیشتر یا حتی توکن‌های کلاهبرداری نسبت داد. در واقع، کیفیت بر کمیت در این مورد بسیار صادق است و فرآیند بررسی دقیق CEXها ممکن است یک مزیت در این زمینه باشد.

نقدینگی و حجم معاملات

اگرچه نقدینگی در PancakeSwap در حال افزایش است، Uniswap همچنان پیشرو است. بیشتر توکن‌های Uniswap در مقایسه با PancakeSwap نقدینگی قابل توجهی دارند. ارائه‌دهندگان نقدینگی بیشتر Uniswap را ترجیح می‌دهند، زیرا مشوق‌های تامین نقدینگی PancakeSwap به نفع آنهایی است که توکن‌های عجیب و غریب را که بی‌ثبات‌ترین هستند، سپرده‌گذاری می‌کنند. از سوی دیگر، PancakeSwap قبلا از حجم معاملات یک روزه Uniswap پیشی گرفته است. با این حال، به دلیل نوسانات اکوسیستم DeFi، پلتفرم مبتنی‌بر BSC باید یک مسیر صعودی را حفظ کند تا به طور دائمی Uniswap را در حجم معاملات شکست دهد.

امنیت و جامعه

اگرچه PancakeSwap و Uniswap هر دو غیرمتمرکز هستند، PancakeSwap از پشتیبانی اکوسیستم Binance سود می‌برد. با این حال، Uniswap همچنین دارای یک جامعه بزرگ است، به لطف ورود اولیه آن به صحنه DeFi. PancakeSwap در تلاش است تا شکاف کاربرانی را که با ورود نسبتاً اخیر آنها به صحنه DeFi ایجاد شده است، با جذب دنبال کنندگان وفادار از طریق قرعه کشی، مسابقات و سایر مشوق‌های مشابه، پر کند.

آینده این DEXها چیست؟

باز هم باید گفت که رقابت PancakeSwap-Uniswap فراتر از خود DEXها است، زیرا تفاوت‌های کلیدی بین بلاکچین اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس را نیز نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد BSC در حال حاضر با رشد فزاینده نقدینگی در سمت افزایش است. توکن بومی بایننس، BNB، از رونق DeFi بهره می‌برد و جایگاهی را در چهار ارز دیجیتال برتر در بازار CMC اشغال می‌کند. قابل ذکر است، حجم بالای BSC نشان‌دهنده نیاز به تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر است.

به نظر می‌رسد هزینه‌های بالای گاز اتریوم بیشترین سهم را در خروج کاربران به سمت شبکه‌های DeFi مبتنی‌بر BSC داشته باشد. به عنوان مثال، بین ژانویه و فوریه 2021، BSC افزایش کاربران منحصر به فرد را از 12700 به بیش از 50000 ثبت کرد. از زمانی که کاربران با افزایش حجم معاملات همراه شدند، در 10 سپتامبر 2021، حجم معاملات BSC به 172 میلیارد دلار رسید، در حالی که حجم معاملات دومین بلاکچین به 20.5 میلیارد دلار رسید. علاوه بر این، BSC شاهد افزایش برنامه‌های غیرمتمرکز محبوب (DApps) مانند MOBOX و CryptoBlades و Crypto Zoon است که از افزایش بازی‌های بازی برای کسب درآمد (P2E) بهره می‌برد. افزایش رقابت فشار زیادی را بر توسعه‌دهندگان اتریوم وارد می‌کند تا ضرب‌الاجل‌هایی را که نقشه راه منتهی به شکل نهایی اثبات سهام آن را مشخص می‌کند، تسریع کنند، یا حداقل به آن پایبند باشند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *