0

سرایت کریپتو (crypto contagion) چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

بازدید 392

سرایت کریپتو (crypto contagion) پدیده‌ای است که در آن یک رویداد منفی در بازار ارزهای دیجیتال باعث واکنش زنجیره‌ای می‌شود و باعث رکود گسترده‌تر بازار می‌شود. اثر سرایت زمانی رخ می‌دهد که کاهش ارزش یک ارز دیجیتال به سایر ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیجیتال سرایت می‌کند (مانند اتفاقی که در شبکه لونا و استیبل کوین لوگاریتمی UST اتفاق افتاد) و در نتیجه اعتماد به کل بازار از بین می‌رود. سرمایه گذاران ممکن است وحشت کنند و دارایی‌های خود را بفروشند و روند منفی را تشدید کنند. عوامل مختلفی از جمله سرکوب‌های نظارتی، حملات هک و دستکاری بازار، می‌توانند باعث سرایت ارزهای دیجیتال شوند.

سرکوب‌های نظارتی یکی از رویدادهای نامطلوب است که می‌تواند باعث سرایت کریپتو شود. اگر دولت (مانند قوانینی که چین، آمریکا و روسیه در مورد بازار ارزهای دیجیتال گرفته‌اند) قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد استفاده یا تجارت یک ارز دیجیتال خاص اتخاذ کند، می‌تواند منجر به کاهش ارزش شود. در نتیجه، ممکن است آن سکه با فروش مواجه شود، که می‌تواند روی سایر ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد زیرا سرمایه‌گذاران نگران هستند که قوانین مشابهی نیز بر آنها تحمیل شود.

دستکاری بازار نیز ممکن است به سرایت کریپتو کمک کند. خرید یا فروش هماهنگ یک ارز رمزنگاری شده توسط چندین معامله گر یا نهنگ ممکن است منجر به تغییر ناگهانی قیمت شود که باعث واکنش در سراسر بازار شود. ممکن است رکود یا رونق گسترده‌تری در بازار حاصل شود و واکنش زنجیره‌ای از خرید یا فروش وحشتناک را به همراه داشته باشد.

عامل دیگری که می تواند باعث سرایت کریپتو شود، حوادث هک است. از دست دادن اعتماد به امنیت بازار ممکن است در نتیجه سرقت وجوه از یک صرافی یا کیف پول قابل توجه باشد. سرمایه‌گذاران می‌توانند شروع به فروش سایر ارزهای دیجیتال، از جمله ارزهای دیجیتالی کنند که هک شده است، زیرا از احتمال هک‌های دیگر وحشت دارند.

چگونه سرایت کریپتو بر بازار تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که تأثیرات سطح خرد بر سرمایه‌گذاران فردی و کسب‌وکارهای مرتبط با رمزنگاری متمرکز است، تأثیرات سطح کلان می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد و به طور بالقوه بر صنایع متعدد و ثبات سیستم مالی جهانی تأثیر بگذارد.

اثرات سرایت کریپتو در سطح خرد و کلان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از دست دادن ایمان به یک ارز دیجیتال خاص، در سطح خرد می‌تواند باعث فروش و کاهش قیمت آن شود. سرمایه گذاران فردی که مالک آن ارز دیجیتال هستند ممکن است در نتیجه ضرر مالی متحمل شوند. همچنین ممکن است بر درآمد و سودآوری مشاغل درگیر در صنعت ارزهای دیجیتال، مانند صرافی‌ها و فعالیت‌های استخراج، تأثیر بگذارد. همچنین، می‌تواند توانایی کسب‌وکارهایی را که از ارزهای دیجیتال به‌عنوان نوعی پرداخت یا مبادله استفاده می‌کنند، برای عملکرد و تراکنش مؤثر، مختل کند.

سرایت کریپتو می‌تواند اقتصاد کلان را به طور گسترده‌تری تحت تاثیر قرار دهد. کاهش سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی ناشی از عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال ممکن است بر چندین کسب و کار و صنعت تأثیر بگذارد.

سقوط ارزش صنعت ارزهای دیجیتال چند میلیارد دلاری ممکن است تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی جهان داشته باشد. با این حال، همانطور که ارزهای دیجیتال به طور فزآینده‌ای در سیستم مالی جهانی درهم می‌آمیزند، کاهش عمومی اعتماد ممکن است بر ثبات کل سیستم مالی تأثیر منفی بگذارد.

آیا استیبل کوین‌ها می‌تواند اثر مسری در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کند؟

Depegging می‌تواند یک اثر مسری در بازار کریپتو ایجاد کند، به ویژه اگر سرمایه‌گذاران آن را نشانه‌ای از بی‌ثباتی گسترده‌تر یا عدم اعتماد در بازار بدانند. از دست دادن اعتماد در کل بازار استیبل کوین ممکن است ناشی از این باشد که یک استیبل کوین – که برای حفظ یک ارزش “پایدار” در نظر گرفته شده است – از دست دادن پیوند خود با دارایی اساسی که در نظر گرفته شده برای ردیابی است.

اگر سرمایه‌گذاران شروع به زیر سوال بردن ثبات یک استیبل کوین کنند، ممکن است نگران ثبات سایر استیبل کوین‌های طراحی شده برای حفظ یک ثابت مشابه باشند. اگر روحیه منفی به سایر دارایی‌های دیجیتال سرایت کند، ممکن است باعث رکود گسترده‌تر بازار و فروش استیبل کوین‌ها شود.

علاوه بر این، کاهش پشتیبانی از استیبل کوین‌ها می‌تواند به طور جدی بر پذیرش اکوسیستم ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. از آنجایی که بازار بی‌ثبات است، استیبل کوین‌ها اغلب به عنوان وسیله مبادله بین ارزهای دیجیتال مختلف یا به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌شوند. کاهش قابلیت اطمینان استیبل کوین‌ها می‌تواند باعث توقف تجارت و نوسانات بیشتر در بازار شود.

تفاوت بین اثر سرایت کریپتو و اثر دومینوی کریپتو چیست؟

اثر سرایت کریپتو به گسترش ناآرامی بازار از یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر اشاره دارد. با این حال، اثر دومینوی کریپتو سناریویی را ترسیم می‌کند که در آن شکست یک ارز رمزپایه، یک واکنش زنجیره‌ای را ایجاد می‌کند که باعث سقوط بیشتر می‌شود.

چگونه سهامداران مختلف می‌توانند از خود در برابر سرایت کریپتو محافظت کنند؟

سرایت کریپتو می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر چندین سهامدار در بازار کریپتو از جمله سرمایه‌گذاران، کسب‌وکارها و سیستم مالی گسترده‌تر تأثیر بگذارد. برای محافظت از خود در برابر اثرات منفی سرایت کریپتو، هر یک از ذینفعان باید اقدامات خاصی را انجام دهند.

با تنوع بخشیدن به پرتفوی ها، سرمایه گذاران می توانند در معرض خطر سرایت کریپتو قرار بگیرند. این مستلزم خرید ارزهای دیجیتال مختلف و دارایی های اضافی مانند سهام و اوراق قرضه است. تنوع می‌تواند خطر و تأثیرات هر نوع ارز رمزنگاری شده را کاهش دهد. برای تحصیل و انتخاب عاقلانه سرمایه گذاری، برای سرمایه گذاران نیز بسیار مهم است که روندهای بازار و اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را زیر نظر داشته باشند.

کسب‌وکارهای مرتبط با رمزارز، مانند صرافی‌ها و عملیات استخراج، می‌توانند با حفظ شیوه‌های مدیریت ریسک قوی از خود محافظت کنند. این مستلزم تست استرس معمول برای شناسایی و کاهش خطرات بالقوه است و از ذخایر کافی برای رسیدگی به ضررهای احتمالی اطمینان حاصل می کند. تست استرس شامل ارزیابی عملکرد یک سیستم در شرایط نامطلوب است. برای ایجاد و حفظ اعتماد مشتری، این مشاغل باید شفافیت و تعامل موفق را نیز حفظ کنند.

معامله گران با اطلاع و نظارت بر تحولات بازار، ممکن است از اثرات منفی سرایت کریپتو محافظت کنند. قبل از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال، معامله گران باید دقت لازم را انجام دهند و با تحولات اخیر در بازار ارزهای دیجیتال همراه باشند. معامله گران می توانند با قرار دادن دستورات توقف ضرر و سایر تاکتیک های مدیریت ریسک، ریسک را کاهش دهند.

بانک‌ها می‌توانند با اجرای سیاست‌های سختگیرانه «مشتری خود را بشناسید» و «ضد پولشویی» برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال، از خود در برابر اثرات مضر سرایت رمزارز محافظت کنند. علاوه بر این، بانک‌ها می‌توانند ذخایر کافی را برای مدیریت زیان‌های احتمالی ناشی از سرایت کریپتو و سیستم‌های تست استرس منظم برای شناسایی و کاهش خطرات احتمالی حفظ کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *