0

استاندارد ERC-4337 یا انتزاع حساب برای اتریوم چیست؟

استاندارد erc-4337 اتریوم

ERC-4337 یک استاندارد اتریوم است که به انتزاع حساب در پروتکل بدون هیچگونه تغییر لایه اجماع دست می‌یابد. ERC-4337 که در مارس 2023 بر روی شبکه اصلی اتریوم مستقر شده است، انجام معاملات و ایجاد قراردادها را در یک حساب قراردادی واحد امکان‌پذیر می‌کند. این درها را به روی طراحی های کیف پول رمزنگاری کاربر پسند باز می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند پذیرش گسترده‌تر را تسهیل کند.

پیشنهادات بهبود اتریوم (EIPs) استانداردهایی مانند مشخصات پروتکل اصلی و استانداردهای قرارداد برای پلتفرم اتریوم را توصیف می کند. درخواست اتریوم برای اظهار نظر (ERC) یکی از انواع EIP است که استانداردهای سطح برنامه مانند استانداردهای قرارداد و توکن را تعیین می کند. یک EIP تنها زمانی می تواند به ERC تبدیل شود که حاکمیت زنجیره ای اجازه تغییر را بدهد.

ERC-4337 آخرین استاندارد ERC است که در شبکه اصلی اتریوم برای دستیابی به هدف مورد انتظار خود یعنی انتزاع حساب مستقر شده است. برخی هنوز به ERC-4337 با استفاده از اصطلاح اصلی آن، EIP-4337 اشاره می کنند. با این حال، EIP-4337 ابتدا در سال 2021 پیشنهاد شد و مجوز تبدیل شدن به ERC-4337 در سال 2023 را دریافت کرد.

ERC-4337 چیست؟

ERC-4337 توسط Vitalik Buterin یکی از بنیانگذاران اتریوم و سایر توسعه دهندگان در سال 2021 برای ایجاد انتزاع حساب پیشنهاد شد. در مارس 2023 بر روی شبکه اصلی اتریوم مستقر شد و انتظار می‌رود که طراحی کیف پول رمزنگاری کاربر پسند را اعلام کند.

در اتریوم، انتزاع حساب با هدف ترکیب ویژگی‌های دو نوع حساب موجود در پروتکل است: حساب‌های متعلق به خارجی (EOA) و حساب‌های قرارداد هوشمند. نتیجه یک حساب قرارداد منفرد است که می‌تواند همزمان با توکن‌ها معامله کند و قرارداد ایجاد کند. این تغییر طراحی‌های خلاقانه کیف پول مانند بازیابی اجتماعی، سفارشی سازی و قابلیت ارتقا را امکان پذیر می‌کند.

راه دیگری برای فکر کردن در مورد ERC-4337 این است که عملکرد قرارداد هوشمند را در یک حساب به کیف پول‌ها می‌آورد. این امر راه اندازی سرویس‌هایی مانند احراز هویت چند عاملی و پرداخت‌های خودکار را آسان‌تر می‌کند.

چرا ERC-4337 مورد نیاز است؟

برای دیدن اینکه چرا ERC-4337 مورد نیاز است، مهم است که بدانیم چرا در وهله اول چرا پیشنهاد و اجرا شد. برخلاف ماژول خروجی تراکنش های مصرف نشده (UTXO) شبکه بیت کوین، پروتکل اتریوم از یک مدل مبتنی بر حساب استفاده می کند. این بدان معناست که پروتکل اتریوم با تایید تراکنش‌ها، مانده حساب‌های موجود را پیگیری و به روز می‌کند.

دو نوع حساب در اتریوم عملکردهای خاص خود را دارند. EOA ها متعلق به کاربران هستند و کنترل می شوند، در حالی که حساب های قرارداد هوشمند قراردادهای هوشمندی هستند که در شبکه مستقر می شوند. هر دو حساب می توانند اتر یا توکن ها را دریافت، نگه دارند و ارسال کنند.

اکثر کیف پول‌های رمزنگاری موجود در اتریوم، مانند MetaMask، EOA هستند، به این معنی که توسط قوانین تنظیم شده در مورد EOAs محدود می‌شوند. این محدودیت‌ها شامل تنها تکیه بر کلیدهای خصوصی برای دسترسی به حساب‌ها و الزام امضای همه تراکنش‌ها است. به همین دلیل، رویه های راه اندازی کیف پول و اقدامات امنیتی کلید خصوصی معمولاً پیچیده و کاربر پسند نیستند. اگر کاربران عبارت اولیه خود را گم کنند، معمولاً به معنای از دست دادن دسترسی به کیف پول است.

ERC-4337 چنین محدودیت هایی را حذف می کند. کیف پول‌های قرارداد هوشمند مانند UniPass و Safe کیف‌هایی هستند که به جای EOA توسط حساب‌های قرارداد هوشمند مدیریت می‌شوند و می‌توانند به همان هدف دست یابند. با این حال، کاربران باید اتر خود را در دو حساب مدیریت کنند تا هزینه گاز را پرداخت کنند یا به یک سیستم رله متمرکز تکیه کنند. ERC-4337 چنین محدودیت‌هایی را حذف می‌کند زیرا دو عملکرد حساب را در یکی ترکیب می‌کند و به کارگیری ویژگی‌های کیف پول مورد نظر را آسان‌تر می‌کند.

ERC-4337 چگونه کار می‌کند؟

جامعه اتریوم مدت‌هاست که روی راه‌هایی برای دستیابی به انتزاع حساب کار می‌کند. قبل از EIP-4337، جامعه پیشنهاد دیگری را با هدف دستیابی به انتزاع حساب به نام EIP-2938 ارائه کرد. EIP-2938 مشابه ERC-4337 بود اما خواستار تغییرات لایه اجماع بود. ERC-4337 این را دور می زند.

این کار را با معرفی یک شیء تراکنش کاذب لایه بالاتر به نام UserOperation انجام می دهد که شباهت هایی به rollup ها دارد زیرا هر دو شامل نسخه های متفاوتی از مفهوم بسته بندی هستند. در ERC-4337، کاربران مختلف اشیاء UserOperation را به یک mempool جداگانه ارسال می کنند.

باندلرها این اشیاء را در یک تراکنش بسته بندی می کنند که در یک بلوک گنجانده می شود. بسته‌کننده‌ها برای تراکنش‌های بسته‌بندی گاز پرداخت می‌کنند و کارمزدهایی را توسط اجرای UserOperation دریافت می‌کنند. بسته‌کننده‌ها به روش‌های مشابه اعتبارسنجی کار می‌کنند، و بر اساس منطق اولویت‌بندی هزینه انتخاب می‌کنند که کدام اشیاء را شامل شود.

توابع جدید، از جمله validateUserOp، نیز در حال اضافه شدن هستند تا کیف پول را به یک قرارداد هوشمند تبدیل کنند. قرارداد جدیدی به نام EntryPoint نیز معرفی شده است تا به عنوان دروازه امنیتی برای اجرای این توابع جدید عمل کند.

ERC-4337 برای کاربران چه معنایی دارد؟

ERC-4337 می تواند پایانی برای تجربه کاربری پیچیده کیف پول رمزنگاری باشد و با انجام این کار، پذیرش را نیز افزایش دهد. در اینجا چند نکته برجسته از آنچه ERC-4337 می تواند فعال کند آورده شده است:

تنظیم کیف پول: نیازی به نوشتن عبارات اولیه نیست. راه اندازی می تواند سریع و آسان با چند کلیک باشد.

بازیابی حساب بدون نگرانی: کاربران دیگر نیازی به از دست دادن عبارات اولیه خود ندارند، زیرا احراز هویت چند عاملی و بازیابی حساب اکنون امکان پذیر است.

عملکردهای کیف پول کاربرپسند: کاربران می توانند از طیف گسترده ای از خدمات سفارشی شده از جمله پرداخت خودکار، تراکنش های پیش تأیید و تراکنش های همراه لذت ببرند.

امنیت بهتر: کیف پول‌ها به طور بالقوه می‌توانند امن‌تر باشند، زیرا احتمال خطای انسانی کاهش می‌یابد – دیگر نیازی به پنهان کردن عبارات دانه زیر تشک شما نیست! ERC-4337، در تئوری، باید منجر به تجربه کاربری روان‌تر و دوستانه‌تر برای کاربران شود، بنابراین یک مانع بزرگ برای پذیرش انبوه از بین می‌رود.

انعطاف پذیری گاز: کیف پول های مجهز به ERC-43337 اکنون می توانند هزینه های گاز را با هر توکن ERC-20 و فراتر از آن پرداخت کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند کیف پول‌هایی بسازند که پرداخت هزینه‌های گاز را به هر توکن و حتی فیات ممکن می‌سازد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *