0

ارزش زمانی پول (Time Value of Money) چیست؟

ارزش زمانی پول (TVM) مفهومی است که بیان می‌کند بهتر است مبلغی را در حال حاضر دریافت کنید تا همان مبلغ را در آینده دریافت کنید. این به این دلیل است که می‌توانید پول را سرمایه گذاری کنید و به شما بازدهی بدهد. این مفهوم را می‌توان برای نگاه کردن به ارزش فعلی مجموع آینده و ارزش آتی مجموع فعلی بیشتر برداشت.

TVM را می‌توان به صورت ریاضی با مجموعه ای از معادلات نشان داد. ترکیب نیز می‌تواند اضافه شود، و تورم نیز معمولاً هنگام تصمیم گیری TVM در نظر گرفته می‌شود.

اینکه هر یک از ما چقدر برای پول ارزش قائل هستیم، مفهوم جالبی است. ممکن است به نظر برسد که برخی افراد کمتر از دیگران برای آن ارزش قائل هستند. دیگران نیز مایلند برای آن بیشتر تلاش کنند. در حالی که این مفاهیم بسیار انتزاعی هستند، وقتی صحبت از ارزش گذاری پول در طول زمان می‌شود، در واقع یک چارچوب کاملاً تثبیت شده وجود دارد. اگر می‌خواهید منتظر افزایش حقوق در پایان سال باشید یا اکنون یک افزایش حقوق کوچک‌تر دریافت کنید، ارزش زمانی پول یک اصل عالی برای یادگیری است.

معرفی ارزش زمانی پول

ارزش زمانی پول (TVM) یک مفهوم اقتصادی/مالی است که بیان می کند دریافت مبلغی پول در حال حاضر نسبت به مقدار مساوی در آینده ترجیح داده می‌شود. در درون این تصمیم، ایده هزینه فرصت وجود دارد. با انتخاب برای دریافت پول بعدا، فرصت سرمایه گذاری آن را از دست می‌دهید یا از پول برای فعالیت‌های ارزشمند دیگری استفاده می‌کنید.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم. شما مدتی قبل 1000 دلار به دوستتان قرض دادید و آنها اکنون برای بازگرداندن آن تماس گرفته اند. آنها پیشنهاد می‌کنند که امروز 1000 دلار به شما بدهند اگر آن را تحویل بگیرید، اما فردا آنها به مدت یک سال به دور دنیا می‌روند. با این حال، آنها 1000 دلار را پس از 12 ماه به شما می‌دهند.

اگر احساس تنبلی خاصی دارید، ممکن است 12 ماه صبر کنید. اما TVM به این معنی است که بهتر است امروز آن را انتخاب کنید. در طی این 12 ماه، می‌توانید آن را در یک حساب پس انداز با بهره بالا قرار دهید. شما حتی می توانید عاقلانه آن را سرمایه گذاری کنید و مقداری سود کنید. تورم همچنین به این معنی است که ارزش پول شما تا 12 ماه آینده کمتر است، بنابراین در واقع حقوق کمتری دریافت می کنید.

سوال جالبی که باید در نظر گرفت این است که دوست شما باید در عرض 12 ماه به شما چه چیزی بپردازد تا ارزش صبر کردن را داشته باشد؟ برای یک چیز، دوست شما حداقل باید درآمد بالقوه‌ای را که می‌توانید در دوره انتظار 12 ماهه کسب کنید، جبران کند.

ارزش فعلی و ارزش آینده چیست؟

ما می‌توانیم کل این مکالمه را در یک فرمول مختصر به نام فرمول TVM خلاصه کنیم. اما قبل از اینکه به آن بپردازیم، ابتدا باید برخی از محاسبات دیگر را از سر راه برداریم: ارزش فعلی پول و ارزش آینده پول. ارزش فعلی پول به شما امکان می‌دهد ارزش فعلی مبلغ نقدی آتی را که به نرخ بازار تنزیل می‌شود، بدانید. با نگاهی به مثال ما، ممکن است بخواهید بدانید که امروز ارزش 1000 دلاری که از دوستتان در یک سال می‌گیرد چقدر است. ارزش آتی برعکس است. امروز به مقداری پول نگاه می‌کند و ارزش آن را در آینده با نرخ معین بازار محاسبه می کند. بنابراین، ارزش آتی 1000 دلار در یک سال شامل سود یک سال خواهد بود.

چگونه ارزش زمانی پول در کریپتو اعمال می‌شود؟

فرصت‌های متعددی در کریپتو وجود دارد که در آن می‌توانید بین مجموع کریپتو در حال حاضر و مبلغ متفاوت در آینده یکی را انتخاب کنید. استیکینگ رمزارز یک مثال است. ممکن است مجبور شوید بین نگه داشتن یک اتر (ETH) خود در حال حاضر یا قفل کردن و بازگرداندن آن در شش ماه با نرخ بهره 2٪ انتخاب کنید. در واقع ممکن است فرصت دیگری را پیدا کنید که بازدهی بهتری را ارائه می دهد. برخی از محاسبات ساده TVM می‌تواند به شما در یافتن بهترین محصول کمک کند.

به طور انتزاعی تر، ممکن است از خود بپرسید که چه زمانی باید بیت کوین (BTC) بخرید. اگرچه بیت کوین معمولاً یک ارز ضد تورم نامیده می‌شود، اما عرضه آن در واقع تا یک نقطه خاص به آرامی افزایش می‌یابد. این، طبق تعریف، به این معنی است که در حال حاضر عرضه تورمی دارد. آیا باید امروز 50 دلار بیت کوین بخرید یا منتظر دستمزد بعدی خود باشید و ماه آینده 50 دلار بخرید؟ TVM اولی را توصیه می‌کند، اما وضعیت واقعی به دلیل نوسان قیمت BTC پیچیده‌تر است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *