0

معرفی و دانلود رایگان فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

«آنچه جوزایا دید» به کارگردانی «وینسنت گراشاو» فیلمی در ژانر درام، دلهره‌آور و روان‌شناختی گوتیک محصول ۲۰۲۱ سینمای آمریکاست. در این فیلم بازیگری همچون «رابرت پاتریک» که بازی تحسین‌برانگیز وی در نقش تی ـ ۱۰۰۰ در فیلم «نابودگر ۲: روز داوری» محصول ۱۹۹۱ در تاریخ سینمای اکشن ماندگار است، به ایفای نقش پرداخته است. همچنین «نیک استال» و «اسکات هیز» نیز در این فیلم حضور دارند. با مجلۀ آنلاین خوبو همراه باشید.

خلاصه داستان

توماس گراهام ـ با بازی اسکات هیز ـ با پدرش جوزیا ـ با بازی رابرت پاتریک ـ که زندگی را برای او دشوار کرده است زندگی می‌کند. توماس که از دست آزار و اذیت پدرش خسته است، درگیر ماجرای خودکشی مادرش می‌باشد و پلیس هنوز موفق به یافتن سرنخ‌هایی در این رابطه نشده است. با این حال، یه دورهمی خانوادگی این فرصت را برای توماس ایجاد می‌کند که به دور شدن از پدرش امیدوار باشد.

فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw
فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

درباره فیلم

«آنچه جوزایا دید» فیلمی دلهره‌آور است که قصۀ خود را به آرامی تعریف می‌کند. شاید بهتر باشد که آن را در ژانر دلهره‌آور قرار ندهیم زیرا بیشتر بر روی موضوعاتی همچون آسیب‌های خانوادگی و تاثیراتی که بر روی افراد می‌گذارد تمرکز می‌کند.

بر اساس نحوۀ چیدمان صحنه‌ها در فیلم، تماشگران ابتدا با توماس و پدر با ابهتش آشنا شده و اندکی بعد، بقیه اعضای خانواده معرفی می‌شوند. شیوه نامتعارف معرفی هر یک از اعضای خانواده ممکن است برخی از مخاطبان را ناامید کند، اما باید دانست که هدف کارگردان، مطالعۀ شخصیت افراد نیست بلکه مقدمه‌ای است برای یک نمایش باشکوه پایانی که در انتها خواهیم دید.

«آنچه جوزایا دید» فیلمی ترسناک از مکتب «گوتیک جنوبی» است. در حالی که در نهایت مخاطب از دیدن فیلم لذت خواهد برد اما باید اذعان کرد که روند فیلم از بسیاری جهات سفری عذاب‌آور است. این داستان در سه قاب با محوریت سه فرزند بالغ خانواده‌ای از یک خانه در یک روستای روایت می‌شود. در بهترین حالت، این یک فیلم ترسناک بدیع و عمیقاً ناراحت‌کننده است، اما در بدترین حالت، مملو از کلیشه‌های آثار ترسناک گذشته شده است.

ذهنیت بیمارِ «یوشیا»، زخم‌هایی را از نظر احساسی و جسمی بر روی فرزندانِ رنج‌دیده‌اش بر جای گذاشته است که این موضوع از طریق مجموعه‌ای از فصل‌های به ظاهر جدا از هم نشان داده می‌شود. کارگردان تلاش می‌کند که تأثیر فضای پدرسالارانه در خانه و تاثیر آن بر فرزندان و دوران بزرگسالی‌شان را شرح دهد.

فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw
فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

پرسش‌های کلیدی

کارگردان فیلم در تلاش است تا در پس روایت خود، هدف اصلی‌اش را فاش کند. «آنچه جوزایا دید» در واقع مراقبه‌ای در مورد موضوعات مرتبط با مسیحیت و بطور کلی مواجۀ بشر با موضوع دین می‌باشد. در طی دو ساعت از مدت زمان فیلم، سوالات عمیقی پرسیده می‌شود: کارکرد نهادهای اجتماعی به راستی چیست و چه آسیب‌هایی را می‌توانند به افراد وارد کنند؟ چگونه می‌توان تفاوت میان «نیکی» و «شر» را تشخیص داد؟ ماهیت «بخشش» و «گذشت» و اساسا چگونه تعریف می‌شوند؟

خلق و خوی متفکرانه کاراکتر «یوشیا»، ماهیت طاقت‌فرسای اندیشیدن دربارۀ این قبیل از پرسش‌ها را نشان می‌دهد. فضای وهم‌آلود و شبح‌گونۀ فیلم بر این اعتقاد تاکید دارند که چیزی «شرور» و «پلید» درست در زیر سطح این دنیا در کمین است. فیلتر و پالت رنگی سرد و همچنین تمرکز بر سایه‌ و شبح‌ها به انتقال این مفاهیم کمک می‌کنند.

فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw
فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

سخن پایانی

این درام روان‌شناختی، رویکردی رمان‌گونه به داستانی درباره ارواح قدیمی دارد. رابرت آلن دیلتز، فیلمنامه‌نویس و وینسنت گراشاو، کارگردان، روایت خود را تکه‌تکه کرده و اثری کوتاه در مورد پیرمردی پرخاشگر و پسر عجیب و غریب وی که با او در مزرعۀ جن‌زده‌ای در تگزاس زندگی می‌کند، به مخاطب ارائه می‌کنند.

«آنچه جوزایا دید» یک فیلم خوب اما نه عالی است که به نظر می‌رسد شانسی برای رسیدن به جایگاه کالت دارد. این اثر، داستان تلاش افراد برای رهایی از آسیب‌های گذشته است و مهم نیست که این شخصیت‌ها چقدر تلاش می‌کنند، زیرا تلاشی بسیار طاقت‌فرساست. فیلم در مرز نزدیک شدن به یک اثر عالی است اما بدلیل تقلید مکرر از سایر آثار مخصوصا فیلمهای تارانتینو، تازگی خود را در برخی از موارد از دست می‌دهد.

در حالی که به نظر می‌رسد فیلم نیاز به تدوین دقیق‌تری دارد، اما با این وجود، «آنچه جوزایا دید» فیلمی تماشایی و اغلب ناراحت‌کننده است و  و پایان پرتنش و هولناک آن تا مدت‌ها پس از پایان فیلم در ذهن مخاطب باقی خواهد ماند.

فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw
فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

جدول اطلاعات

عنوانآنچه جوزایا دید / What Josiah Saw
کارگردانVincent Grashaw
بازیگرانRobert Patrick
Nick Stahl
Scott Haze
ژانردرام
دلهره‌آور
کشورآمریکا
سال۲۰۲۱
مدت۱۲۰ دقیقه
امتیازIMDb ۶.۲/۱۰
Rotten Tomatoes ۹۰/۱۰۰

دانلود رایگان فیلم «آنچه جوزایا دید» / What Josiah Saw

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *