0

فیلم آااادت نمی‌ کنیم

adat nemikonim
بازدید 514

فیلم آااادت نمی‌ کنیم فیلمی ایرانی است که توسط ابراهیم ابراهیمیان در سال ۱۳۹۴ ساخته شده و در سی و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اکران شد.

به گزارش خوبو، آااادت نمی‌ کنیم فیلمی است که در ژانر درام و عاشقانه توسط ابراهیمیان ساخته شد، هرچند توفیق چندانی نیافت. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره متوسط 5.4 را کسب کرده است. 612 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

فیلم آااادت نمی‌ کنیم

دانلود فیلم آااادت نمی‌ کنیم

عوامل و بازیگران فیلم آااادت نمی‌ کنیم

آااادت نمی‌ کنیم فیلمی است که در ژانر درام، معمایی و عاشقانه توسط ابراهیم ابراهیمیان ساخته شده است. ابراهیمیان از کارگردانان جوان سینمای ایران است. آااادت نمی‌ کنیم دومین اثر ساخته شده توسط کارگردانی است که پیلوت را نیز در کارنامه دارد.

بازیگران در این اثر خوش درخشیدند به طوریکه ساره بیات و حمیدرضا آذرنگ برای بازی در این فیلم به ترتیب برای نقش‌های بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد شدند.

کارگردانابراهیم ابراهیمیان
تهیه‌ کنندهپیمان جعفری
شهرام اخلاص پور
نویسندهابراهیم ابراهیمیان
سارا سلطانی
بازیگرانمحمدرضا فروتن
هدیه تهرانی
ساره بیات
حمیدرضا آذرنگ
حدیث میرامینی
پانته آ پناهی ها
شیرین یزدان بخش
نقی سیف جمالی
رؤیا حسینی
مهدخت مولایی
آهنگسازحامد ثابت
فیلم‌بردارعلیرضا برازنده
تدوین‌ژینوس پدرام
ابراهیم ابراهیمیان
مدت زمان فیلم105 دقیقه
سال ساخت1394
نمره IMDB5.4
فروش گیشه1٬865٬613٬000 تومان

خلاصه داستان

احمدرضا مقدم (محمدرضا فروتن)، استاد برجسته و با سابقه‌ دانشگاه است که شک و ترديدهای همسرش مهتاب به ارتباط او با يکی از دانشجويانش، بسترساز فاجعه‌اي غيرقابل پيش‌ بينی می‌شود…

نقد و بررسی فیلم فیلم آااادت نمی‌ کنیم

سیده فاطمه صادقی در نقد این فیلم نوشته است:

با مرور فیلم های حاضر در جشنواره دو سال اخیر می توان دریافت اغلب فیلمسازان حاضر در آن، فیلم های خود را حول خیانت همسران به یکدیگر در فضایی تاریک، به تصویر کشیده اند. موضوع و قصه هایی که گاها از حوصله مخاطب خارج می شود و آن ها را از تکراری بودن فضاها و روایت ها گلایه مند می کند. اما نمی توان صرف انتخاب یک موضوع تکراری را نقطه ی ضعف کارگردان تلقی کنیم. چه آنکه فیلمسازان بسیاری در تاریخ سینما، از گذشته تا کنون، حضور داشته اند که با روایت قوی و کارگردانی درست توانسته اند از دل یک داستان کلیشه ای، حرف، نگاه و مفهوم تازه ای را به مخاطب انتقال دهند.

پس مهم ترین نکته برای کارگردانی که می خواهد از نگاه خود روی موضوعی دست بگذارد که پیش از او بارها بیان شده، این است که با فیلمنامه ای منسجم و قابل دفاع وارد عرصه شود. اما در ساخته دوم سینمایی ابراهیم ابراهیمیان با روایتی غیر منسجم و پر از مجهول رو به رو می شویم. مثلا برای مخاطب این سوال ایجاد می شود که افسانه چه کسی بوده و اگر نقش او در پیش برد قصه از اهمیت چندانی برخوردار نیست، اصلا چرا حضور دارد؟ حتی علت سکوت کلافه کننده احمدرضا با نقش آفرینی محمدرضا فروتن، نمی تواند قانع کننده باشد. قصه از شاخه های مختلفی برخوردار است که ما ارتباط آن ها را با یکدیگر متوجه نمی شویم و این دقیقا گواه همان عدم انسجام و ارتباط میان اتفاقات داستان است.

فیلم آااادت نمی‌ کنیم

البته «عادت نمی کنیم» نکات مثبتی هم در بر دارد که عدم اشاره به آن ها دور از انصاف است. شروع خوب که نقش های اصلی را به شکل مختصر به مخاطب معرفی می کند، بازی خوب و پرداخت مناسب نقش منصور با نقش آفرینی حمید آذرنگ از جمله موارد خوب فیلم به شمار می آیند.

نکته دیگری که می تواند به جذابیت روایت فیلم بیفزاید شخصیتی است که هدیه تهرانی آن را بازی می کند. زنی که تماما خود را وقف خانه، همسر و فرزندانش کرده و در پایان قربانی خیانت همین زن فداکار است! زنی که مثلا سیگار کشیدن را دوست دارد اما حس مادرانگی و یک همسر خوب بودنش او را وادار به پنهان کردن این موضوع می کند؛ اما در آخر فیلم، درست زمانی که خود را قربانی همین وفاداری ها و احساس مسوولیت ها می داند، از ارتکاب این عمل هیچ ابایی ندارد.

فهرست جوایز فیلم آااادت نمی‌ کنیم

در سی و چهارمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1394، فیلم آااادت نمی‌ کنیم نامزد دریافت دو سیمرغ بلورین جشنواره برای بهترین بازیگر نقش اول زن (ساره بیات) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (حمیدرضا آذرنگ) شد، که در پایان موفق به کسب جایزه‌ای نشد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *