0

ارز دیجیتال آوی AAVE را بشناسید؟ راهکاری برای وام گرفتن و وام دادن

ارز دیجیتال آوی AAVE یکی از اولین و پیشرفته ترین پروتکل های مالی غیرمتمرکز است و توکن AAVE یکی از ارزشمندترین ارزهای موجود در DEFI است. توکن AAVE یک توکن حاکمیتی است بدین معنا که دارندگان آن حق رای در پروتکل آوی دارند. دقیقا مانند سایر توکن های مدیریتی، دارندگان این توکن میتوانند در ازای هر یک توکن، یک رای را در این پلتفرم بدهند.

با استفاده از این توکن که در شبکه اتریوم است میتوانید وام بگیرید و یا دارایی خود را قرض دهید. در بازار ارزهای دیجیتال، قرض دادن و وام گرفتن میتواند منجر به کسب درآمد شود و میتوانید از آربیتراژ ارزهای دیجیتال کسب درآمد کنید. پلتفرم Aave یک بازار پول بر پایه اتریوم است که در آن کاربران می‌توانند دارایی‌های بسیار متنوعی را از استیبل‌کوین‌ها تا آلتکوین‌ها قرض داده یا قرض بگیرند. پروتکل Aave توسط دارندگان توکن AAVE مدیریت می‌شود.

ریشه‌های AAVE به سال 2017 بازمی‌گردد، شخصی با نام استانی کولچوف (Stani Kulechov) و تیمی از توسعه‌دهندگان، ETHLend را در نوامبر سال 2017 عرضه اولیه کوین کردند. ایده اصلی بر این اساس بود که کاربران بتوانند با فرستادن درخواست‌ها، ارزهای دیجیتال‌شان را به دیگران قرض بدهند یا با وثیقه کردن ارز دیجیتال، از دیگران قرض بگیرند. با اینکه ETHLend یک ایده ناب بود، پلتفرم به همراه توکنش به اسم LEND در بازار نزولی سال 2018 که به زمستان ارزهای دیجیتال معروف است، جذابیت خود را از دست داد.

در بازار نزولی 2018 و 2019 تیم ETHLend پروژه را اورهال کرده، تغییرات اساسی در آن ایجاد کرده و در ابتدای سال 2020 میلادی Aave با همین تیم کار خودش را شروع کرد.

نحوه کار آوی AAVE چگونه است؟

ارز دیجیتال آوی AAVE یک بازار پول لگاریتمی است، بدین معنا که دارایی ها در یک استخر لیکوئید می شود و فرد وام گیرنده مستقیم از یک شخص وام را دریافت نمیکند و به جای دریافت وام از شخص، از استخر دارایی وام خود را دریافت می کند.

نرخ بهره از طریق “نرخ مصرف” (utilization rate) آن دارایی خاص در استخر محاسبه می‌شود. اگر تمام دارایی‌های موجود در استخر استفاده شوند، نرخ بهره بالا می‌رود و تامین‌کنندگان نقدینگی تحریک می‌شوند که پول‌های خود را وارد استخر کنند و در صورتی که از دارایی‌های موجود استفاده چندانی نباشد، نرخ بهره پایین می‌آید تا وام‌گیرنده‌ها ترغیب به دریافت شوند.

آوی Aave همچنین به کاربران اجازه می‌دهد رمزارزی متفاوت از آن چه واریز شده، پس بگیرند برای مثال ممکن است که شخصی اتریوم وارد استخر نقدینگی کند، اما هنگام برداشت یک استیبل کوین بردارد.

مانند ETHLend، در این پروتکل نیز تمام وام‌ها با وثیقه بیش از حد انجام می‌شوند (اصطلاحا Overcollateralized)، یعنی اگر کسی بخواهد 100 دلار از Aave قرض بگیرد باید مقدار بیشتری از این عدد بابت وثیقه واریز کند. ده دلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، پروتکل آوی یک سیستم پراخت لیکوئید هم دارد، بدین معنا که اگر مقدار وثیقه شما کمتر از نسبت وثیقه‌ای که پروتکل تعیین می‌کند، شود، احتمالا دارایی‌اتان لیکوئید می‌گردد. در صورت لیکوئید شدن، باید کارمزد را نیز پرداخت کنید؛ پس از تمام ریسک‌ها موجود قبل از شروع کار، مطمئن شوید.

تایین نرخ بهره

نرخ بهره بر اساس عرضه و تقاضا در این پلتفرم مشخص می شود. در صورت افزایش درخواست برای دریافت وام و کاهش نقدینگی در استخر، نرخ بهره افزایش پیدا میکند.

آوی AAVE یک توکن بر اساس استاندارد ERC-20 است و از روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است.

از چالش هایی که در این شبکه وجود دارد، عدم دریافت وثیقه از دریافت کنندگان وام است. بر خلاف سیستم های سنتی که هنگام دریافت وام، وثیقه های مختلفی را دریافت میکنند، در این سیستم هیچ وثیقه ای از وام گیرنده دریافت نمی شود. از چالش های دیگر این سیستم سپرده گذاری مبلغی بیشتر از آنچه میخواهید وام دریافت کنید است که این برای کاربران با دارایی های کم امکان پذیر نیست.

قیمت توکن آوی AAVE

در زمان نگارش این مقاله، توکن آوی با قیمت 365 دلار و همچنین حجم بازار بیش از 4.5 میلیارد دلار، از رتبه 21 در تمام ارزهای دیجیتال برخوردار است. در یکسال گذشته این توکن بین 25.97 دلار تا 559.12 دلار نوسان داشته است. کل توکن های قابل عرضه در این پلتفرم 16,000,000 می باشد که از این تعداد 12,441,883 AAVE معادل 78 درصد از کل توکن ها ارائه شده است. میتوانید اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید. مانند سایر ارزهای دیجیتال برای خرید این توکن میتوانید از سایت بایننس اقدام کنید.

کیف پول های مناسب توکن آوی

آوی این ارز دیجیتال بر پایه اتریوم است، بنابراین تمامی کیف پول هایی که توانایی ذخیره کردن اتریوم را دارند، میتوانند این توکن را هم ذخیره کنند. در ادامه لیستی از بهتری کیف پول ها را شرح میدهیم:

نحوه خرید ارز دیجیتال آوی

میتوانید این ارز دیجیتال را علاوه برصرافی های داخلی مانند صرافی رمزینکس و صرافی ارزجو، از صرافی های خارجی به شرح زیر خریداری کنید:

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *