0

اتریوم Ethereum (ETH) چیست؟ راهنمای خرید و نگهداری اتر

اتریوم چیست؟

اتریوم Ethereum زیرساختی متن باز یا Open Source است که بر روی آن می‌توان برنامه‌های غیرمتمرکز را اجرا کرد. غیرمتمرکز بودن در شبکه اتریوم بدین معنی است که این شبکه توسط هیچ کسی کنترل نمی‌شود و مالکیت آن بر عهده شخص خاصی نیست. به طور کلی در شبکه غیرمتمرکز تمام اعضای آن شبکه مالکیت آن شبکه را بر عهده دارند و می‌توانند در کنترل آن نقش ایفا کنند.

وب‌سایت رسمی اتریوم هم این پروژه را این‌گونه تعریف کرده است: اتریوم یک بستر غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. هیچ‌گونه احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌هایی که روی این شبکه اجرا می‌شوند، وجود ندارد.

ارز دیجیتال شبکه اتریوم

ارز دیجیتال شبکه اتریوم، اتر نام دارد و واحد اختصاصی آن ETH می باشد. واحد پولی اتر راهکاری برای مبادلات مالی و پرداخت ها در شبکه اتریوم استفاده می شود بنابراین هرچه مقبولیت شبکه اتریوم افزایش پیدا کند ارزش واحد پولی آن یا همان اتریوم نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اتریوم: یک شبکه غیر متمرکز در بستر بلاکچین

اتر: واحد پولی شبکه اتریوم

با رشد قیمت اتر یا همان اتریوم افراد زیادی بر آینده این شبکه امیدوار هستند و بر روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند.

تفاوت های بین اتریوم و بیت کوین

بیت کویناتریوم
مخترعساتوشی ناکاموتوویتالیک بوترین
تاریخ معرفیاوت 2008اواخر 2013 و راه اندازی در 2015
هدفپول دیجیتال غیرمتمرکزتمرکز زدایی در هرچیزی
محدودیت در عرضه21 میلیون واحد تاکنون 18.5 میلیون واحد استخراج شده استبدون محدودیت
پروتکل اجماعاثبات انجام کار Proof of Workاثبات انجام کار در حال تبدیل شدن به اثبات سهام Proof of Staking
سخت افزار شبکهدستگاه ASICکارت گرافیک GPU
شفافیت شبکهدارددارد
زمان بلاک10 دقیقه14 دقیقه
نماد ارزBTCETH
رتبه در بازاراول با قیمت 63000 دلاردوم با قیمت 2500 دلار
سرعت تراکنشحداکثر 7 تراکنش در ثانیهحداکثر 16 تراکنش در ثانیه
الگوریتم استخراج SHA-256ETHASH
مقایسه بیت کوین و اتریوم

شباهت بیت کوین و اتریوم

 • اتریوم مانند بیت کوین دارای شبکه مستقل و بلاکچین مستقل است. اطلاعات مربوط به تراکنش ها در شبکه بیت کوین و اتریوم بر روی شبکه های مستقل آنها مانند دفترکلی ثبت می شوند.
 • اتریوم مانند بیت کوین عمومی است و نیاز به گرفتن مجوزی ندارد. هرکسی میتواند از این شبکه برای ایجاد تراکنش یا قراردادهای هوشمند بهره ببرد، بدون آنکه نیاز داشته باشد از جایی اجازه بگیرد.
 • اتریوم مانند بیت کوین مبتنی بر استخراج یا همان اثبات انجام کار می باشد. البته اتریوم 2 بر مبنای اثبات سهام پایه ریزی شده است.

اثبات سهام و اثبات کار چیست؟

اثبات سهام Proof of stakingاثبات کار Proof of work
ظرفیت به میزان دارایی که در شبکه گذاشته می شود بستگی دارد.ظرفیت استخراج به قدرت محاسباتی بستگی دارد.
اعتبارسنج ها پاداش بلاک دریافت نمی کنند بلکه کارمزد شبکه به آنها تعلق می گیرد. ماینرها با قدرت خود به امنیت شبکه کمک میکنند و پاداش دریافت میکنند.
هکرها برای تسلط به شبکه باید حداقل 51 درصد از کل دارایی های شبکه را در اختیار داشته باشنذ که عملا اینکار صورت نمیگیرد چراکه هیچ کس به این میزان دارایی ندارد و اگر داشته باشد دارایی خود را از بین نمی برد.هکرها برای حمله باید حداقل 51 درصد از قدرت شبکه را در اختیار داشته باشند تا بتوانند حمله کنند که اینکار عملا امکان پذیر نیست.
تفاوت اثبات سهام و اثبات کار

قرارداد هوشمند در اتریوم چیست؟

قرارداد هوشمند یک کد (نرم‌افزار) است که روی بلاک چین اجرا می‌شود. این نرم‌افزار در صورت رخ‌دادن شرایطی که از پیش در آن تعیین شده است، یک‌سری دستورات را به‌طور خودکار اجرا می‌کند. پس از ثبت قرارداد روی یک بلاک چین آزاد مانند اتریوم، هیچ‌کس نمی‌تواند مانع از اجرای آن شود و در حقیقت این قرارداد ضمانت اجرایی دارد.

آنچه که باعث تفاوت قرارداد معمولی و قرارداد هوشمند می‌شود این است که در قراردادهای هوشمند کدهای کامپیوتری مشکل نیاز به اعتماد را برطرف می‌کنند. همان طور که گفتیم زمانی‌که یک قرارداد هوشمند بر روی یک بلاک چینِ آزاد مثل اتریوم اجرا شود، دیگر قابل‌توقف نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی به کار خود ادامه دهند، به‌طوری که حتی خودِ برنامه‌نویس قرارداد هوشمند هم نمی‌تواند کد قرارداد هوشمند ثبت‌شده در بلاک چین را تغییر دهد.

به‌عنوان مثال، می‌توان با استفاده از قرارداد هوشمند فرایند دریافت اجاره‌نامه را غیرمتمرکز و هوشمند کرد. فرض کنیم بهزاد خانه مجید را با ودیعه ۱۰۰ میلیون تومان و اجاره ماهانه ۲ میلیون تومان، برای یک سال اجاره می‌کند. بنابراین با کمک زبان‌های برنامه‌نویسی در کد قرارداد هوشمند شرط گذاشته می‌شود که بهزاد ابتدا ۱۰۰ میلیون تومان و هر ماه ۲ میلیون تومان به‌صورت ارز دیجیتال (مثلاً اتریوم) برای اجاره، به آدرس قرارداد هوشمند پرداخت کند. می‌توانیم قرارداد را طوری تنظیم کنیم که اگر اجاره عقب افتاد، از ودیعه کم کند تا زمانی که ودیعه به پایان برسد. سپس می‌توانیم در کد قرارداد هوشمند این شرط را تعیین کنیم که در صورتی که ودیعه تمام شد و بهزاد همچنان اجاره پرداخت نکرد، برای تخلیه خانه اطلاع داده شود.

اتریوم چگونه کار میکند؟

شبکه اتریوم متشکل از هزاران کامپیوتر در سراسر دنیا است که از یک دفتر دیجیتال (بلاک چین) نگهداری می‌کنند. اطلاعات تراکنش‌ها روی این دفتر دیجیتال نوشته می‌شود و هر کامپیوتر یک رونوشت از آن را در اختیار دارد. این نودها با یکدیگر در ارتباط هستند و هر تراکنشی را که به شبکه اتریوم ارسال شود بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند معتبر است. توزیع این نودها باعث می‌شود که این شبکه یک نقطه نفوذ مرکزی نداشته باشد، یعنی با خروج یا خطای یک نود، مشکلی متوجه شبکه نمی‌شود.

استخراج اتریوم

استخراج اتریوم با الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work)، یکی از روش‌های رایج برای اجماع و حفظ امنیت شبکه‌های بلاک چینی است. طبق این الگوریتم، فرایند ایجاد بلاک رقابتی است و هر کس بخواهد در کار ایجاد بلاک‌های حاوی تراکنش سهیم باشد باید با قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتری یک معادله ریاضی پیچیده را حل کند. هر کس زودتر به جواب برسد، برنده این رقابت خواهد بود و پس از ایجاد بلاک پاداش دریافت می‌کند. این پاداش در شبکه اتریوم، ارز دیجیتال اتر است. ماینرها همچنین کارمزد تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک 2 واحد اتر است که تقریباً هر 14 ثانیه به ماینرها تعلق می‌گیرد.

بنابراین، ماینرها (یا همان نودهای ماینینگ) مقدار زیادی قدرت پردازش به شبکه اختصاص می‌دهند که با قدرت چند ابر کامپیوتر برابری می‌کند. در این صورت اگر کسی بخواهد به شبکه حمله کند و یا تغییری در بلاک چین دهد، باید قدرت پردازشی بیشتر از نیمی از ماینرها را داشته باشد که برای شبکه‌های بزرگی همچون اتریوم به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد. به‌عبارت دیگر، علاوه بر اینکه تهیه چنین قدرت پردازشی بسیار مشکل است، اگر کسی این قدرت پردازش را هم داشته باشد، خودش می‌تواند به‌جای حمله به شبکه اتر استخراج کند و به پاداش زیادی برسد.

استاندارد ERC-20 چیست؟

روی شبکه اتریوم هر کسی می‌تواند برای پروژه‌های مختلف خود ارز دیجیتال مخصوص یا همان توکن بسازد. تا قبل از اتریوم برای ایجاد هر ارز دیجیتال توسعه‌دهندگان مجبور بودند یک بلاک چین مستقل بسازند.. استاندارد ERC-20 لیستی از قوانینی است که برای یک توکن باید در نظر گرفته شود تا بتواند روی اکوسیستم اتریوم ساخته شود.

پروژه‌های مختلفی که روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند، با استفاده از امکان ERC-20 می‌توانند توکن‌های خود را با نام و نماد دلخواه ایجاد کنند. هر کس امروز می‌تواند با پرداخت چند دلار کارمزد، توکن خاص خودش را بسازد، اما این توکن ارزشی ندارد چون موردمصرف و کاربردی برای آن تعیین نشده است. فقط وقتی این توکن‌ها ارزشمند می‌شوند که کاربرد داشته باشند و کسی حاضر باشد برای دریافت خدماتی، آن توکن را بخرد.

همچنین تیم توسعه پروژه‌های بلاک چینی می‌توانند قبل از راه‌اندازی بلاک چین مستقل خود، برای جذب سرمایه روی بلاک چین اتریوم توکن بسازند و در عرضه اولیه (ICO) پیش‌فروش کنند. سپس زمانی که شبکه اصلی و بلاک چین خود را ساختند، توکن‌های اتریومی را به بلاک چین خود انتقال دهند. به‌عنوان یکی از نمونه‌های بارز می‌توان به پروژه ترون اشاره کرد. این پروژه هم‌اکنون رقیب اتریوم است،ِ اما قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی خود، توکن‌های TRX را روی بلاک چین اتریوم عرضه کرد و پس از مستقل‌شدن آنها را به شبکه ترون منتقل کرد.

توکن‌های اتریومی (ERC-20) روی همان آدرس‌های اتریوم قابل‌ذخیره‌سازی و انتقال هستند و برای ذخیره آنها نیاز به تهیه کیف پول جداگانه نیست. از نظر تئوری روی یک آدرس اتریوم می‌توان تمام توکن‌های مبتنی بر اتریوم را ذخیره کرد.

تاریخچه اتریوم

 • نوامبر ۲۰۱۳: ویتالیک بوترین مقاله ایده (وایت پیپر) اتریوم را منتشر کرد.
 • ژانویه ۲۰۱۴: آغاز توسعه اتریوم رسماً اعلام شد. تیم اصلی توسعه اتریوم ویتالیک بوترین، گوین وود، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو و چارلز هاسکینسون بودند. گوین وود و هاسکینسون بعدها به‌دلیل اختلاف از تیم جدا شدند و به ترتیب پولکادات و کاردانو را راه‌اندازی کردند.
 • اوت ۲۰۱۴: اتریوم توانست در یک عرضه اولیه، ۱۸.۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند.
 • می ۲۰۱۵: شبکه آزمایشی اتریوم، با نام «المپیک» (Olympic) عرضه شد.
 • ۳۰ جولای ۲۰۱۵: اولین نسخه اتریوم به‌نام «Frontier» عرضه شد. این روز به‌عنوان روز تولد اتریوم در نظر گرفته می‌شود.
 • ۱۴ مارچ ۲۰۱۶: به‌روزرسانی جدید اتریوم به‌نام «Homestead» ارائه شد. در این به‌روزرسانی بسیاری از مشکلات Frontier برطرف شده بود.
 • ژوییه ۲۰۱۶: هک DAO اتفاق افتاد که طی آن ۵۰ میلیون دلار اتر به سرقت رفت. جامعه اتریوم برای بازگشت سرمایه‌ها اقدام کرد، اما عده زیادی با این کار مخالفت کردند و آن را خلاف ذات تغییرناپذیر بلاک چین دانستند. این موضوع باعث انشعاب بلاک چین اتریوم و تولد اتریوم کلاسیک شد.
 • ۲۵ اوت ۲۰۱۶: در پی فورک (انشعاب)، اتریوم جدیدی ایجاد شد و اتریوم قبلی اتریوم کلاسیک نام گرفت.
 • ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷: هارد فورک «بیزانتیوم» (Byzantium) از به‌روزرسانی «متروپلیس» (Metropolis) پیاده‌سازی شد.
 • ۲۸ فوریه ۲۰۱۹: هارد فورک «کنستانتینوپول» (Constantinople) از به‌روزرسانی متروپلیس پیاده‌سازی شد.

کیف پول اتریوم

برای نگهداری اتر نیاز به کیف پول دارید. کیف انواع مختلفی دارد و از آنها میتوان به کیف پول نرم افزاری که قابلیت نصب بر روی گوشی هوشمند اندروید و آی او اس را دارند، کیف پول وبسایت و … را میتوان نام برد. برای نگهداری اتریوم کیف پول های بیشماری وجود دارد که به صورت رایگان سرویس می دهند در ادامه برخی از این کیف پول ها را توضیح میدهیم:

نامنوعلینک دانلود/دسترسی
کیف پول تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
کیف پول مای‌اتروالتنرم‌افزاری/تحت وبدسترسی
کیف پول متامسکنرم‌افزاری/ افزونه مرورگردانلود
کیف پول اتمیکنرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپدانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریفیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
کیف پول ترزورسخت‌افزاریفیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
کیف پول های مناسب برای نگهداری اتریوم

توکن های اتریوم از استاندارد ERC-20 استفاده میکنند، ارزهای دیگری مانند کاردانو، چین لینک و … که از این استاندارد پیروی میکنند را میتوان در کیف پول های اتریومی نگهداری کرد.

برای خرید اتریوم میتوانید از لیست بهترین صرافی های ایرانی اقدام به خرید اتریوم کنید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *