0

بازی مرگ و زندگی؛ بازیگرانی که برای نقشهایشان وزن خود تغییر دادند

افزایش و کاهش وزن برای نقشهای سینمایی

به گزارش سایت خوبو، بازیگری و نقش بازی کردن در سینما چقدر می‌تواند دشوار باشد؟ احتمالاً برخی از ما خودمان را ستاره‌ای تصور کرده‌ایم که با کمی اقبال و حفظ کردن چند خط فیلمنامه، می‌توانیم به راحتی نقش یک مرد یا بانوی برجسته را بازی کنیم. اما همانطور که خود بازیگران نیز می‌دانند، این شغلی است که نیازمند فراست و فداکاری می‌باشد و بازیگری در حد عالی، چیزی فراتر از حفظ چند خط از فیلمنامه و گریم است.

آیا حاضرید تناسب اندام خود را فدای بازیگری کرده و وزن خود را به شدت افزایش دهید یا اینکه با افت فاحش وزن برای یک نقش، ماه‌ها رژیم غذایی داشته باشید؟ حتی در برخی از موارد، بازیگر تصمیم می‌گیرد که همراه با یک رژیم طاقت‌فرسا، روزی ۶ ساعت را در باشگاه بگذراند. بله، به هر حال، واقعاً بازیگر خوب بودن کار چندان آسانی نیست.

ما در این مطلب از سایت خوبو تصمیم گرفته‌ایم تا به بازیگرانی که تغییراتی بدنی عجیبی را برای نقش‌هایشان انجام داده‌اند ادای احترام کنیم؛ کسانی که تلاش‌های فیزیکی و ذهنی فراوانی را برای به تصویر کشیدن شخصیت‌هایشان انجام داده‌اند. بسیاری از این بازیگران موفق به دریافت جوایز گوناگونی از جشنواره‌های معتبر فیلم شده‌اند که به راستی شایستۀ این تقدیر بوده‌اند. برای آشنایی با چند نمونه از این بازیگران، با ما همراه باشید.

نقش بازیگران در فیلمها
بازیگران طراز اول برای بازی در نقش خاصی در فیلم‌ها،
دست به کارهای حیرت‌آوری از جمله تغییرات وزنی می‌زنند

کریس همسورث؛ فیلم «ثور»

از میان تمام بازیگرانی که مجبور بودند برای یک فیلم رژیم غذایی خود را تغییر دهند، تعداد کمی از آنها تلاش و موفقیتی قابل توجه مانند کریس همسورث برای بازی در نقش ثور داشته‌اند. برای اجرای این نقش در فیلم، همسورث با مربی سابق نیروی دریایی که متد قدیمی بدنسازی را برای او در نظر گرفته بود، به باشگاه بدنسازی رفت.

مربی او تمرینات ویژه‌ای متناسب با بازو و شانه‌های همسورث برایش در نظر گرفت. او در مجموع ۹ کیلوگرم به وزن خود اضافه کرد تا هیکلی را که برای ایفای نقش ثور در فیلم «انتقام‌جویان» و «ثور: دنیای تاریک» لازم بود را بدست بیاورد. تغییرات بدنی او به قدری مورد توجه مردم قرار گرفت که ابتدا خیال می‌کردند او از استروئید استفاده کرده است اما مربی او در مصاحبه‌ای گفت:

مردم کریس را می‌بینند و فکر می‌کنند که او استروئید مصرف کرده است، اما او حتی یک بار هم چنین ماده‌ای را استفاده نکرد. این تنها معجزۀ گوشت قرمز، تمرینات سخت با وزنه‌های سنگین و مقداری پودر پروتئین است. او تک‌تک تمریناتی را که برای او در نظر گرفته بودم به خوبی انجام داد و می‌خواست که واقعا تبدیل به «ثور» شود.

کریس همسورث؛ فیلم «ثور»

دانلود رایگان فیلم «ثور: عشق و تندر»

کریستین بیل؛ ماشین‌چی

در فیلم The Machinist محصول سال ۲۰۰۴، کریستین بیل نقش «ترووِر رزنیک»، ماشین‌کاری که از بی‌خوابی شدید رنج می‌برد را بازی می‌کند. کمبود خواب در این کاراکتر منجر به کاهش شدید وزنش می‌گردد و در نتیجه «ترووِر رزنیک» بسیار لاغر می‌شود.

کریستین بیل برای اینکه بتواند نقش او را بازی کند، می‌بایست خیلی لاغر به نظر می‌رسید. بدین منظور او وزن زیادی را از دست داد و از ۸۰ کیلوگرم به ۵۰ کیلوگرم رسید. این بازیگر از یک رژیم غذایی دشوار پیروی کرد: او به مدت تقریباً چهار ماه فقط یک قوطی تُن ماهی و یک عدد سیب در روز می‌خورد. این نوع رژیم غذایی، یک رژیم بسیار کم کالری است که تنها حدود ۲۶۰ کالری در روز را تامین می‌کند. ۱۹۴ کالری در یک قوطی ماهی تن وجود دارد و یک سیب در اندازۀ متوسط ۸۰ کالری انرژی دارد. او در کنار این دو خوراکی، قهوه و آب نیز می‌نوشید.

او علاوه بر اینکه سعی کرد کالری بسیار کمی از غذاها دریافت کند، از غذاهایی برای خوراک روزانه استفاده کرد که سرعت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهند. قهوه به دلیل داشتن کافئین باعث افزایش متابولیسم می‌شود و سیب سرشار از قند و پکتین ـ فیبر محلول ـ است که اشتها را کم می‌کند. برای اینکه سرعت کاهش وزن او بیش از پیش گردد، کریستین بیل ساعتهای زیادی در روز ورزش می‌کرد که برنامۀ ورزشی او شامل تمرینات مقاومتی و کاهش وزن بود.

کریستین بیل؛ ماشین‌چی
کریستین بیل؛ ماشین‌چی

دانلود رایگان فیلم «ماشین‌چی»

کریس پرت؛ نگهبانان کهکشان

«کریس پرت» ستارۀ فیلم «نگهبانان کهکشان» با ساعتها تمرینات سخت ورزشی توانست در عرض ۶ ماه ۲۷ کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهد. او هنگامی که برای این فیلم تست داد، وزن او تقریبا ۱۳۶ کیلوگرم بود. مربی بدنسازی وی و متخصص تغذیۀ او رژیم غذایی‌اش را اصلاح کردند.

آنها میزان کالری دریافتی کریس را به ۴۰۰۰ کالری در روز رساندند و آب زیادی را به منوی غذای او افزودند. او در مصاحبه‌ای گفت که در طول روز بارها برای تخلیۀ مثانه به دستشویی رفته است و این باعث شد که زندگی‌اش تبدیل به یک کابوس گردد.

کریس پرت؛ نگهبانان کهکشان
کریس پرت؛ نگهبانان کهکشان

دانلود رایگان فیلم «نگهبانان کهکشان»

ناتالی پورتمن؛ قوی سیاه

ناتالی پورتمن برای ایفای نقش یک بالرین در فیلم قوی سیاه، رژیم غذایی دشواری را تحمل کرد که باعث شد حتی خیال کند که چیزی به پایان زندگی‌اش نمانده است.

او که در آن زمان ۲۹ ساله بود، برای نقش خود در این فیلم نزدیک به ۱۰ کیلو وزن کم کرد و رژیم غذایی او متشکل از هویج و بادام بود در حالی که می‌بایست ۸ ساعت در روز، فیلمنامه را تمرین کند. او که برای نقش خود در فیلم «قوی سیاه» برندۀ جایزۀ اسکار شد، در یک مصاحبه گفت که برخی از شبها از ترس اینکه در حین خواب بمیرد، به سختی می‌توانست بخوابد و گمان می‌کرد که فردا صبح پیکر بی‌جان او را پیدا خواهند کرد. این فیلم او را از نظر جسمی و روحی دگرگون کرد بطوریکه بعدا در مصاحبۀ دیگری به این موضوع اشاره کرد:

این اولین باری بود که فهمیدم چطور می‌توانی آنقدر در یک نقش غوطه‌ور شوی که به نوعی تو را زیر و رو کند.

از طرف دیگر، او در حین تمرین رقص باله از ناحیه دنده دچار شکستگی شد و این نیز یکی دیگر از مشقت‌های او برای اجرای بی‌نقص نقش خود بود.

ناتالی پورتمن؛ قوی سیاه

دانلود رایگاه فیلم «قوی سیاه»

جرد لتو؛ فصل ۲۷

«جرد لتو» برای ایفای نقش «دیوید چپمن» ـ قاتل جان لنون ـ ۳۰ کیلوگرم به وزن خود اضافه کرد تا از قالب لاغر و طبیعی خود خارج شده و بتواند هیکلی مشابه با بدن چاق قاتل در دنیای واقعی را بدست بیاورد. در روزهای فیلمبرداری، وزن اضافی او آنقدر زیاد شده بود که دیگر نمی‌توانست تا سر صحنۀ فیلمبرداری راه برود. این فیلم دراماتیک‌ترین تحول جسمی و روحی او تا به امروز است. او در مصاحبه‌ای در این رابطه گفت:

من مطمئن نیستم که آیا این راهی عاقلانه بود یا خیر.
به تازگی یکی از دوستانم که قصد داشت برای بازی در یک نقش، وزن خود را افزایش دهد با من تماس گرفت و من تمام تلاشم را کردم که او را از این تصمیم منصرف کنم.

زیرا وقتی که وزن خود را کاهش یا افزایش می‌دهید، این فقط یک تغییر موقت دربارۀ وزن شما نیست بلکه همراه با آن چیزهایی را از دست می‌دهید که دیگر نمی‌توانید مثل گذشته باشید.”

افزایش ناگهانی وزن «جرد لتو» باعث بروز بیماری نقرس شد و بنا به توصیۀ پزشکان، لتو برای درمان به مصرف «لیپیتور» روی آورد. این بازیگر اعتقاد دارد که تنها راهی که بتوانید خود را با دنیای آن قاتل وفق دهید همین کار بود و بدست آوردن فیزیکی شبیه به او باعث شد که ارتباط بسیار زیادی با شخصیت واقعی «دیوید چپمن» پیدا کند.

جرد لتو؛ فصل ۲۷
جرد لتو؛ فصل ۲۷

دانلود رایگان فیلم «فصل ۲۷»

به زودی…

دمی مور؛ جی.آی. جین

بازی کردن در نقش «جردن اونیل»، اولین زن یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در فیلم «جی.آی. جین» کار آسانی برای «دمی مور» نبود. او برای بدست آوردن ظاهری شبیه به «جردن اونیل» مجبور شد تمرینات سخت ورزشی و رژیم غذایی سختگیرانه‌ای را رعایت کند و این شامل حضور در تمرینات واقعی یگان ویژۀ ارتش بود که توانست در آنجا قدرت بدنی خود را افزایش داده و البته هنرهای رزمی را نیز بیاموزد.

تمرینات طاقت‌فرسای او از ساعت ۴ صبح آغاز می‌شد و تا درست قبل از آغاز فیلمبرداری ادامه داشت. او که در آن زمان در شهر نیویورک زندگی می‌کرد، در حالی در پارک مرکزیِ شهر می‌دوید و ورزش می‌کرد که چندین نگهبان امنیتی از او محافظت می‌کردند.

او از مربی مشهور «گریگوری جوجون ‌روشه» برای تناسب اندام و از مربی نیروی دریایی «استفن هلونستون» برای بدست آوردن روحیات و اخلاق ارتشی در نیروی دریایی کمک و مشورت بسیار گرفت. «دمی مور» برای اینکه بیشتر در نقش خود غرق شود، موهای سرش را تراشید و دوره‌های افزایش مهارتهای مرتبط با نیروی دریایی که شامل گذر از موانع و سایر تمرینات نظامی مانند دویدن در زیر آب، شنای یک‌دست و دراز و نشست در گِل و لای بود را گذراند.

دمی مور؛ جی.آی. جین

دانلود رایگان فیلم «جی.آی. جین»

به زودی…

تام هنکس؛ دورافتاده

این بازیگر برای ایفای نقش در فیلم «دورافتاده» مجبور شد که در دوران پیش‌تولید فیلم، ابتدا ۲۳ کیلوگرم به وزن خود اضافه کند تا شبیه به یک مرد میانسال شود. زمانی که تام هنکس در این وزن بود، قسمتهایی از فیلم را که مربوط به ماجراهای قبل از جزیره می‌شود را فیلم‌برداری کردند و سپس تیم تولید، یک سال به تام هنکس مرخصی داد تا بتواند وزن خود را کم کند.

او برای هفته‌ها موهایش را کوتاه نکرد و با رژیم غذایی دشوار و تمرینات ورزشی چالش‌برانگیز، در عرض ۴ ماه ۲۵ کیلوگرم وزن کم کرد. تام هنکس بعدا در مصاحبه‌ای در این رابطه گفت:

ایدۀ توجه مداوم به مدت چهار ماه به تمام جزئیات غذایی که می‌خوریم و انجام تمرینات ورزشی به مدت دو ساعت در روز، بسیار عالی بود. البته در این راه باید از مدیتیشن نیز کمک بگیرید تا بتوانید نیروی ذهنی خود را بازیابید. البته که این کارها برای یک زندگی طبیعی اصلا جالب نیست.

رژیم غذایی او عمدتاً شامل خرچنگ، ماهی، سبزیجات، کربوهیدرات، میوه‌ها، شیر نارگیل و آب بود. زمانی که هنکس احساس گرسنگی می‌کرد، مقدار زیادی سبزیجات می‌خورد. این کار به او کمک کرد که بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی نکند. این رژیم غذایی بعدا به «رژیم غذایی دورافتاده» معروف شد.

تام هنکس؛ دورافتاده
تام هنکس؛ دورافتاده

دانلود رایگان فیلم «دورافتاده»

اَن هَتوِی؛ بینوایان

«هَتوِی» که در آن زمان ۳۰ ساله بود، به قدری به این نقش متعهد بود که برای فیلم «بینوایان» موهای بلند خود را کوتاه و حدود ۱۲ کیلوگرم از وزن خود کم کرد. او در آن زمان رژیم غذایی خاصی داشت که به او اجازه می‌داد در روز تنها ۵۰۰ کیلوکالری مصرف کند.

این بازیگر قبل از آغاز فیلم‌برداری، نزدیک به ۵ کیلوگرم و پس از آن ۷ کیلوگرم دیگر از وزن خود را تنها با خوردن دو تکه نان جو خشک‌شده در روز کاهش داد. این کاهش وزن برای او تجربه‌ای بسیار ناخوشایند بود و در مصاحبه‌ای گفت:

من مجبور بودم که در مورد اجرای نقش خود وسواس به خرج بدهم. ایدۀ من این بود که وضعیت جسمانی‌ام به گونه‌ای باشد که بتوانم به موضوع «مرگ» از دریچه‌ای نزدیک‌تر نگاه کنم. با نگاهی به گذشته و آنچه که گذشت، باید بگویم که قطعا دوران سختی بود.

اما به هر حال این چیزی بود که می‌خواستم تجربه کنم تا بتوانم نقش او را به خوبی ایفا کنم. من در چنین وضعیتی از تمام جنبه‌های زندگی، اعم از جسمی و عاطفی به دور بودم. وقتی که کار فیلم‌برداری تمام شد و من به خانه‌ام برگشتم، برای هفته‌ها نمی‌توانستم به آن شخصیت واقعی خودم برگردم و این دنیای پر هرج و مرج تا مدتهای بسیار با من همراه بود.

اَن هَتوِی؛ بینوایان

دانلود رایگان فیلم «بینوایان»

بن کینگزلی؛ گاندی

«بن کینگزلی» برای هر چه طبیعی‌تر کردن نقش خود در فیلم گاندی، نه تنها موهای خود را تراشید و با رژیم غذایی گیاهخواری ۹ کیلوگرم وزن کم کرد، بلکه به مطالعۀ «یوگا» و انجام تمرینات «مدیتیشن» پرداخت و یاد گرفت که چگونه نخ پنبه‌ای را بر روی دستگاه نخ‌ریسی چوبی بچرخاند.

برای او، انجام چنین کارهایی مانند یک آموختن دورانی تازه در زندگی بود. او با خواندن بیوگرافی گاندی، تماشای فیلم‌های خبری و نگاه کردن به هر عکسی که به دستش می‌رسید، خود را به‌طور روش‌مند و علمی برای این نقش آماده می‌کرد. او در مصاحبه‌ای دربارۀ نقش خود در فیلم گاندی گفت:

این مسئولیتی بزرگ بود بطوری که وزن آن بین تیغه‌های شانه‌های شما قرار گرفته و شما را خم می‌کند. هرچقدر بیشتر در مورد او و زندگی‌اش یاد می‌گرفتم، بیشتر می‌فهمیدم که این کار چقدر پیچیده و تقریبا غیرممکن است.

وقتی می‌خواهید نقشی مانند هملت یا گاندی را بازی کنید، انرژی خاصی در شما آزاد می‌گردد. جوهری در وجود من است که به کار پایبند می‌باشد. من نمی‌توانم آن را شرح بدهم و نمی‌توانم به شما از ساز و کار قلب و روح خود بگویم زیرا خود نیز از شناخت رمز و راز آن ناتوانم.”

دانلود رایگان فیلم «گاندی»

منابع

برای ترجمه و گردآوری این مطلب در سایت خوبو از منابع زیر استفاده کرده‌ایم:

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *