0

معرفی فیلم آنجلوس / Angelus

فیلم آنجلوس

داستان

به گزارش سایت خوبو، «آنجلوس» یا «فرشته» داستان فرقۀ سیلزیایی است که رهبر معنوی آنها در بستر مرگ پایان جهان را در سه مرحله پیش بینی می کند ـ جنگ بزرگ، طاعون سرخ و پایان جهان توسط پرتو مرگباری که از سوی زحل می‎‎‌آید. از آنجایی که دو پیش‌گویی نخست او محقق می‌شوند، اعضای این گروه غیرعادی تصمیم می‌گیرند که جهان را به شیوۀ خود نجات دهند.

دربارۀ فیلم

«لخ مایفسکی» کارگردانی است که او را با آثار سورئالش می‌شناسیم. او در فیلم «آنجلوس» نمایشی شوخ، هنری، گنگ و سورئال دربارۀ فرقه‌ای از نقاشان در شهر معدنی کاتوویتس لهستان قرن بیستم را به روی پرده آورده است. زندگی روزمرۀ این مردم با نقاشی، مطالعۀ کتابهای مرموز و کیمیاگری‌ عجین شده است. آنها عادات عجیب و غریب دربارۀ دنیا، زندگی و روابط جنسی دارند و در کنار باورهای گوناگون معنوی، از آموزه‌های رهبر خود که جنگ جهانی را پیش‌گویی کرده است، پیروی می‌کنند. اما هنگامی که متوجه می‌شوند پرتویی مرگبار از سیارۀ زحل جهان را نابود خواهد کرد، به دنبال فرشته، پسربچۀ برهنۀ پاکی می‌گردند که باید خود را فدای نجات جهان ‌کند.

فیلم «آنجلوس/ فرشته»
فیلم «آنجلوس/ فرشته»

نقد اثر

هدف اصلی این فیلم، نشان دادن انعطاف‌پذیری ماهیت معنوی انسان حتی تحت سرکوبگرانه‌ترین نظم‌های اجتماعی است. همچنین به عنوان تمثیلی تاریخی درباره سرنوشت لهستان پس از جنگ، به نقد طنزآمیز ایدئولوژی‌های نازیسم (برای مثال هیتلر در حال خیس کردن پاهایش در حوضچه‌ای که کف آن صلیب شکسته است) و استالینیسم (در بیشتر طول صحنه‌ها) می‌پردازد. اعضای فرقه که می‌توانند معجزات کوچکی انجام دهند، در مواجهه با آزار و شکنجه، به ایمان آخرالزمانی خود پایبند هستند.

فیلم آنجلوس
فیلم آنجلوس

رودولف، شخصیت یتیم و خجالتی در واقع راوی و برۀ قربانی (مسیح) است که تقریبا کم‌حرف بوده و حضوری شبح‌مانند در فیلم دارد. از سوی دیگر، وسواس او برای شستن پاهایش کاملا با محیط عجیب و غریبی که کارگردان فیلم، لخ مایفسکی در نظر گرفته است، مطابقت دارد.

از کاراکتر «هلموت» که دائما دست به جامۀ خزدارش را دست می‌کشد و «اِوالد» که دلبستۀ رختخواب است تا «تئوفیلوس» که دیوانۀ سرما است و تمام زمستان را کنار پنجره می‌خوابد و کتابهایش را در یخچال نگهداری می‌کند، همگی شخصیتهای فراموش‌نشدنی و بسیار جالبی هستند که توسط کارگردان خلق شده‌اند. «مایفسکی» کاراکترهای ولخرج و اسراف‌کار را مکملی برای اعضای خانواده‌های اصلی در نظر است و اهداف خود را با تصاویر زننده‌ای از هیتلر و استالین کامل می‌کند.

تصویرسازی هنرمندانه

 «مایفسکی» در این فیلم نیز همانند کارهای دیگر خود، یک دوربین عمدتا ثابت را انتخاب کرده است. بنابراین وقتی که فیلم را از دریچۀ آن دوربین می‌بینید، این تصور را برای شما به وجود می‌آورد که در حال عبور از گالری تصاویر زنده جذابی هستید که تحسین شما را برانگیخته و توجه شما را به خود جلب می‌کنند.

فیلم آنجلوس

«آدام سیکورا» با عکاسی استادانه‌اش، هنر خود را در جای‌جای فیلم نشان می‌دهد. از لحاظ تصویرسازی، این اثر آمیزه‌ای خاص از نقاشی معمولی و سوررئالیسم است که به دقت از کنایه و استعاره‌ها استفاده کرده است تا مرز میان تخیل و واقعیت را محو کند.

فیلم «آنجلوس» اثری خلاق و تحسین‌برانگیز است که نباید نادیده گرفته شود.

جدول اطلاعات

عنوانAngelus
کارگردانLech Majewski
نویسندگانBronislaw MajLech
MajewskiIreneusz
Siwinski
بازیگرانJan SiodlaczekPawel
SteinertDaniel
Skowronek
کشورلهستان
زبانلهستانی
سال۲۰۰۰
ژانرکمدی و درام

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *