0

انتخاب آکواریوم

انتخاب آکواریوم

انتخاب آکواریوم مناسب اولین قدم برای خریدن ماهی است. اکثر اوقات افراد بدون برنامه ریزی و مطالعه اقدام به خرید آکواریوم می‌کنند و بعد به دلیل چالش‌های پیش رو، تقریباً از این کار منصرف می‌شوند.

به گزارش خوبو، در نظر گرفتن عوامل اساسی و برنامه‌ریزی درست به خریداران بالقوه آکواریوم جدید کمک می‌کند تا از مشکلات پیش‌رو جلوگیری کنند. حتی برای صاحب آکواریوم باتجربه، برنامه‌ریزی ایده بسیار خوبی خواهد بود.

دو مورد از مهمترین و اساسی ترین مواردی که باید در هنگام راه اندازی آکواریوم جدید در نظر بگیرید، هزینه و اندازه آکواریوم است. در هر دو حالت، مردم معمولاً از آنچه که لازم است اطلاعات کامل ندارند و ممکن است مواردی را در نظر نگیرند که بعداً باعث بروز مشکل شود.

اهمیت هزینه انتخاب آکواریوم

افراد علاقه‌مند به خرید آکواریوم اغلب قیمت را بسیار پایین در نظر می‌گیرند و تصور می‌کنند که می‌توانند با چند ده هزار تومان شروع به کار کنند. پس گول این را نخورید که فکر می‌کنید با پرداخت صد یا دویست هزار تومان می توانید استفاده از آکواریوم را شروع کنید. اگر هزینه شروع به کار آکواریوم را به طور کامل ندارید عاقلانه است پول خود را پس انداز کنید تا زمانی که هر آنچه را که نیاز دارید تأمین کنید. به همین منظور یک راه خوب برای شروع، تهیه چک لیستی از آنچه شما نیاز دارید است.

تهیه چک لیست

هزینه‌های اولیه شامل آکواریوم و پایه، نور، بخاری، فیلتر، شن، وسایل تزئین آکواریوم، تصفیه آب و لوازم تمیز کردن است. به تمام این موارد هزینه ماهی ها، و همچنین غذای آن ها را نیز بیفزایید. یک چک لیست کامل درست کنید و به اینترنت یا فروشگاه آکواریوم بروید؛ سپس هزینه تمام موارد مورد علاقه خود را یادداشت کنید. قبل از تصمیم گیری، بنشینید و تعیین کنید که هزینه چک لیست شما چه مقدار شده است.

اهمیت اندازه در انتخاب آکواریوم

اگر اولین بار به دنبال خرید آکواریوم هستید از خرید آکواریوم زیر 40 لیتر خودداری کنید. مدیریت آکواریوم‌های کوچک به مراتب دشوارتر از آکواریوم‌های بزرگ است؛ زیرا سموم در حجم کم آب به سرعت جمع می‌شوند. همچنین تغییرات دما و تغییرات شیمیایی آب نیز وقتی فقط چند لیتر آب وجود دارد، می توانند خیلی سریع اتفاق بیفتند. مینی‌آکواریوم‌های زیبایی که از 7 تا 20 لیتر متغیر هستند، اگرچه به لحاظ قیمتی مناسب به نظر می‌رسند، اما برای تجربه اول صحیح نیست.

وزن

توجه داشته باشید که وزن یک آکواریوم بزرگتر از 60 لیتر بیش از 90 کیلوگرم خواهد بود و باید به جای میز بر روی جایگاه محکم تری قرار گیرد. همچنین شما برای قرار دادن آکواریوم به محلی نیاز دارید که در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا درجه حرارت شدید نباشد زیرا می تواند به ماهی آسیب برساند.

آکواریوم بزرگ

محل اطراف آکواریوم گاهی هنگام انجام تعمیر و نگهداری، افزودن یا خارج كردن ماهی و سایر موارد، در اثر پاشیدن آب خیس می‌شود. بنابراین اگر به فکر قرار دادن آکواریوم روی میز کار یا قفسه کتاب یا سایر مواردی هستید که ممکن است خیس شوند، این نکته را به خاطر بسپارید.

تعداد ماهی

در آخر، در مورد اندازه و تعداد ماهی‌هایی که می‌خواهید نگه دارید واقع بین باشید، زیرا آن ها اندازه آکواریوم مورد نیاز را تعیین می‌کنند که این خود در نهایت بر فضای مورد نیاز برای قرار دادن آکواریوم تأثیرگذار است. حتی اگر آکواریوم بزرگتری را انتخاب می‌کنید، بهتر است با ماهی های کم و کوچک شروع کنید و در ادامه با کسب تجربه، ماهی‌های بیشتر و بزرگ‌تری اضافه کنید.

آکواریوم کوچک

جمع بندی

به طور خلاصه، بهترین کار برای خرید اولین آکواریوم، انتخاب آکواریوم بزرگ (نه خیلی بزرگ) و تعداد ماهی کم و کوچک است. قبل از خرید ماهی حتما برای خرید تجهیزات برنامه‌ریزی کنید و بعد از آماده کردن شرایط آکواریوم ماهی خود را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *