0

ماهی

ماهی

ماهی ها امروزه از محبوب ترین حیوانات خانگی به حساب می‌آیند و در اندازه ها، گونه‌ها و شکل‌های مختلف در خانه‌ها نگهداری می‌شوند.

به گزارش خوبو، نوع زینتی این حیوانت به دلیل زندگی در آکواریوم و تُنگ، مناسب خانه‌های با فضای کوچک و بزرگ هستند. بسته به اندازه و فضای مورد نیاز میتوان از آکواریوم ها در خانه استفاده کرد و این خود دلیل بر علاقه مند بودن افراد در نگهداری از ماهی ها است.

تاریخچه

ماهی ممکن است از یک حیوان شبیه به ماهی تن ساخته شده باشد که لارو آن از جهات مختلف شبیه گونه اولیه این موجود است. اولین اجدادشان ممکن است فرم لارو را در بزرگسالی حفظ کرده باشند، اگرچه این مسیر هنوز اثبات نشده است. اما مطالعات باستانی بیان می دارد، تکامل ماهی ها حدود 530 میلیون سال پیش و در جریان انفجار کامبرین که شاهد افزایش تنوع ارگانیسم ها بود، آغاز شد.

تاریخچه ماهی
فسیل 70 متری یافت شده در آرژانتین

آرایه شناسی

ماهی ها شاخه ای از طنابداران و دسته‌ای از آن ها جانداران خون سرد آبزی هستند.

آناتومی ماهی

تنوع و پراکندگی

عبارت ماهی به صورت دقیق‌تر توصیف‌کننده هر جانور غیر چهاراندام جمجمه‌داری (جانوری با جمجمه و در بیشتر موارد دارای استخوان پشت) است که در طول زندگی آبشش دارد و دست و پاهایش (اگر داشته باشد) همانند باله‌اند. برخلاف گروه‌‌های پستانداران و پرندگان، ماهی‌ها یک کلاد تکی نیستند بلکه مجموعه‌ای از گونه های زیستی ‌اند که شامل مخاطی‌ واران، مکنده‌ ها، غضروف ‌ماهیان، پرتو بالگان، تهی‌ خارها و شُش ‌ماهیان می‌شوند.

اما در یک دید کلی می توان گفت این حیوانات به دو گروه ماهیان آب شور و شیرین تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این دو دسته نیز خود به دو زیر گروه گوشت خوار و علف خوار گسترده می شوند.

طول و وزن

این جانداران از نظر طول و وزن بسیار متغیر هستند. کوچکترین گونه، کپور ریزه‌ با نام علمی (Paedocypris progenetica) است که طول نوع بالغ آن به ۹٫۷ میلی‌متر می رسد. بزرگترین گونه نیز، نهنگ وال بالغ است که طولی در حدود 13 متر و میانگین وزنی معادل 22 تن دارد.

بزرگترین ماهی

حواس ماهی

حواس آن ها شامل شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه و بینایی است. ماهی های مهاجم مثل اردک ماهی برای شکار، بیشتر از بینایی‌شان استفاده می کنند. البته خیلی از ماهی ها هم هستند که بینایی خیلی ضعیفی دارند. این امر مربوط به عمقی است که در آن زندگی می‌کنند.

حواس ماهی
چشمان اردک ماهی وسیله ای برای شکار

طول عمر

عوامل زیادی در سال های زندگی ماهی‌ها تأثیرگذار است. گونه های بزرگتر از آنجا که رشدشان کندتر است، بیشتر از گونه های کوچکتر عمر می کنند. به طور کلی، عمر ماهیان از چند هفته یا چند ماه (بعضی از ماهیان صخره ای کوچک) تا  60 سال برآورد شده است. هرچند مطالعات تکمیلی سن در بعضی گونه ها عمر تا 80 سال را هم نشان داده است.

تکثیر و شکار ماهیان آکواریومی

این حیوان از طریق تخم گذاری تکثیر می شود. تکثیر، هم در مراکز مربوطه انجام می‌شود و هم می‌توان با رعایت یک سری نکات ساده، در خانه نیز کار تکثیر ماهی‌های آکواریومی را انجام داد.

تکثیر ماهی

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *