0

گربه

گربه

گربه ها یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی به حساب می‌آیند و در شکل ها و نژادهای گوناگون در خانه ها نگهداری می‌شوند.

به گزارش خوبو، علیرغم تصور عموم مردم مبنی بر سرد و خودخواه بودن این حیوان، صاحبان آن‌ها مخالف این موضوع هستند. آن‌ها همواره دارای محبوبیت زیادی میان انسان‌ها بوده و سال‌ها است که همدم انسان ها در خانه هایشان شده است.

تاریخچه گربه

گربه خانگی یکی از اعضای خانواده گربه های وحشی است. خانواده ای که در حدود 10 تا 15 میلیون سال پیش میزیسته است. بر طبق تحقیقات نوع خانگی از طریق مصنوعی تکامل یافته است. اولین نشانه شناخته شده برای اهلی کردن یک گونه وحشی، در نزدیکی یک گور سنگی مربوط به 7500 سال قبل از میلاد مسیح در جنوب قبرس یافت شد. گربه پلنگ ها معروف به بنگال ها در حدود 5500 سال قبل از میلاد به طور مستقل در چین رام شدند.

تاریخچ گربه

آرایه شناسی

این حیوان از راسته گوشت خواران، شاخه طنابدارن و رده پستانداران است.

آناتومی گربه

پرورش گربه

در طی اهلی سازی، این موجودات فقط تغییرات جزئی در آناتومی و رفتار را تجربه کرده‌اند و هنوز هم قادر به زنده ماندن در طبیعت هستند. رفتارها و ویژگی‌های طبیعی گونه وحشی، ممکن است آن‌ها را از قبل برای اهلی کردن به عنوان حیوانات خانگی سازگار کرده باشد. این ویژگی‌ها شامل اندازه کوچک، ماهیت اجتماعی، عشق به بازی و هوش نسبتاً بالا است.

توسعه نژادهای این حیوان از اواسط قرن نوزدهم آغاز شد. تجزیه و تحلیل ژنوم گونه خانگی نشان می دهد که ژنوم گونه وحشی در روند اهلی سازی آن ها به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

قد و وزن

این حیوان دارای جمجمه کوچک تر و استخوان‌های کوتاه‌تری نسبت به گربه وحشی اروپا است. به طور متوسط ​​حدود 46 سانتی متر طول بدون احتساب دم، 23-25 ​​سانتی متر ارتفاع و حدود 30 سانتی متر نیز دم دارد. همچنین نرها از ماده‌ها بزرگتر هستند. وزن گربه‌های خانگی بزرگسال معمولاً بین 4 تا 5 کیلوگرم است.

گربه چاق

حواس گربه

حواس گربه شامل بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه است. همچنین قادرند به کمک سبیل خود موقعیت‌یابی کنند و جای شکاف‌ها و اجسام را در تاریکی تشخیص دهند.

طول عمر

طول عمر متوسط ​​گربه‌های خانگی در دهه‌های اخیر افزایش یافته است. در اوایل دهه 1980، حدود هفت سال بود، این مقدار در سال 1995 به 9.4 سال افزایش یافت و در گزارشی که در سال 2018 بیان شد عمر آن‌ها را 15 سال تخمین می‌زنند. برخی از آن‌ها تا نیز تا 31 سالگی زنده مانده‎اند. مطالعات نشان می‌دهد عقیم سازی باعث می‌شود گربه نر 50 درصد و گربه ماده تا 62 درصد بیشتر عمر کنند.

سن گربه

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *