0

فیلم عروسی خوبان

aroosiey khooban

فیلم عروسی خوبان فیلمی ایرانی است که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۶۷ ساخته شده و در هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش درآمد.

به گزارش خوبو، عروسی خوبان یکی از فیلم‌های خوب دهه شصت سینمای ایران است. این فیلم از سایت معتبر IMDB، موفق به کسب نمره متوسط 6.6 شده است. 510 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

عوامل و بازیگران فیلم عروسی خوبان

عروسی خوبان فیلمی است که در ژانر جنایی، درام، جنگی توسط محسن مخملباف ساخته شده است. محسن مخملباف از کارگردانان مطرح سینمای ایران است که آثاری فاخر در کارنامه کاری‌اش دیده می‌شود. عروسی خوبان در کنار ناصر الدین شاه آکتور سینما، نون و گلدون و بایسیکل ران بهترین و مطرح‌ترین آثار ساخته شده توسط اوست.

کارگردانمحسن مخملباف
نویسندهمحسن مخملباف
بازیگرانمحمود بی غم
رویا نونهالی
محسن زهتاب
حسین مسلمی
ابراهیم آبادی
ایرج صغیری
عصمت مخملباف
حسین حسین خانی
فیلم‌بردارعلیرضا زرین‌دست
تدوینمحسن مخملباف
سال ساخت1367
مدت زمان فیلم75 دقیقه
نمره IMDB6.6

خلاصه داستان

حاجی (محمود بی غم) که در جبهه دچار موج انفجار شده از آسایشگاه روانی مرخص می شود تا در محیطی آرام سلامت خود را بازیابد.

نامزد او، مهری (رویا نونهالی)، دختر تاجر ثروتمندی است که پدرش شعبان با ازدواج آن دو مخالف است. حاجی با تعارض با ناگواری های محیط اطرافش دچار حمله های شدید عصبی می شود.

حاجی بنا به اصرار مهری ازدواج میکند و در مراسم ازدواج پس از حمله شدید عصبی بار دیگر او را به آسایشگاه می برند. حاجی از آسایشگاه می گریزد و…

فیلم عروسی خوبان

نقد و بررسی فیلم عروسی خوبان

رابرت ریشتر در نقد این فیلم نوشته است:

فیلم عروسی خوبان برای مردم خارج ازایران که غالباً درک درستی از ماهیت انقلاب اسلامی ایران ندارند کمک بزرگی است.

این فیلم می‌نماید که هدف از انقلاب در نزد ایرانیان، آزادی و عدالت اجتماعی بوده است، چیزی که یقیناً همه ملت ها در آرزوی به دست آوردن آن هستند. به عقیده مخملباف مسائل و مشکلات ایران بیش از آن که سیاسی باشند، ریشه در فرهنگ مردم دارند. وی با اشاره به فیلم “پدر سالار” ساخته “برادران تاویانی” می‌گوید: “شروع هرتحول بنیادی در ایران باید از خانواده‌ها باشد. به عنوان نمونه مرد سالاری که یکی از مشکلات ما ایرانی هاست پیش از هر چیز ریشه در باور فرهنگی خود زنان ایرانی دارد.

نشریه نوه زور شرزایتونگ نیز در نقد این فیلم نوشته است:

عروسی خوبان ساخته محسن مخملباف یکی از دردناک ترین تصاویر از واقعیت شرایط امروز ایران است. “حاجی” که در جبهه‌های جنگ با عراق به شدت از نظر جسمی و روحی صدمه دیده، پس از مرخص شدن از بیمارستان، نزد خانواده نامزدش به استراحت می‌پردازد.

روبه‌رو شدن او با اتفاقات روزمره در شهر تهران و بی‌تفاوتی غالب مردم نسبت به عدالت اجتماعی، باعث افسردگی و فشار شدید روحی وی می‌گردد. مخملباف با بیانی تلخ و گزنده صدمات جسمانی و روانی به جا مانده از جنگ و کم‌رنگ شدن اهداف و هویت جامعه ایرانی را به تصویر می‌کشد.

این فیلم که در 1989 ساخته شده، به صراحت ضمن بیان یأس و ناامیدی کارگردان، به آگاهی رسیدن عناصر داستان را نسبت به موقعیت خویش نشان می‌دهد. این فیلم از نظر مخملباف یک فیلم انتقادی است.

فهرست جوایز فیلم عروسی خوبان

در هفتمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1367، عروسی خوبان نامزد دریافت سه سیمرغ بلورین جشنواره برای بهترین کارگردانی (محسن مخملباف)، بهترین بازیگر نقش اول زن (رویا نونهالی) و بهترین تدوین (محسن مخملباف) شد که در پایان، یک سیمرغ بلورین کسب کرد.

  • برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (رویا نونهالی)، دوره ۷ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۷

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *