0

بازر بیتر در بسکتبال (Buzzer beater)

دیمین لیلرد

بازر بیتر یکی از جذاب ترین صحنه هایی است که در ورزش بسکتبال می تواند رخ دهد. در این مطلب نگاهی داریم به بازر بیتر و شرایط رخ دادن آن را شرح می دهیم.

به گزار خوبو، در بسکتبال قانونی وجود دارد که طبق آن هنگامی که بازیکن توپ را پرتاب می کند، اگر بعد از پرتاب او بوق پایان هر کوارتر به صدا در بیاید، پرتاب همچنان حساب می شود و این قانون برخلاف ورزشی مثل فوتبال است که بعد از به صدا درآمدن سوت، دیگر اتفاقات بازی حساب نمی شوند. این قانون در بسکتبال برای 24 ثانیه مالکیت توپ نیز به کار می رود و به فرض اگر بازیکن در ثانیه بیست و چهارم و درست قبل از به صدا درآمدن بوق 24 ثانیه پرتاب انجام دهد، پرتاب او درست و قانونی است.

بازر بیتر چیست؟

اگر بازیکن قبل از به صدا درآمدن بوق پایان هر کوارتر پرتاب انجام دهد و قبل یا همزمان با به ثمر نشستن پرتابش، بوق پایان هر کوارتر به صدا در بیاید، بازر بیتر رخ داده است. بازر بیترها هیجان بسیار بالایی دارند و مخصوصا اگر کوارتر پایانی بازی باشد و تیمی که بازر بیتر به ثمر برساند برنده شود، هیجان و جذابیت آن بالاتر هم می رود.

در لیگ NBA زیاد شاهد بازر بیترهای مختلفی هستیم. از بازر بیترهایی که در پایان کوارترهای اول و دوم یا سوم اتفاق می افتند تا بازر بیترهایی که باعث پیروزی در بازی می شوند و اصطلاحا گیم وینر بازر بیتر نامیده می شوند. از گیم وینر بازر بیترهای تماشایی و جذاب سال های اخیر لیگ NBA، می توان به گیم وینر بازر بیتر دیمین لیلرد در پلی آف 2019 مقابل اوکلاهوما سیتی تاندر اشاره کرد که باعث پیروزی پورتلند تریل بلیزرز در بازی و تمام شدن سری پلی آف به سود بلیزرز شد.

بازر بیتر دیمین لیلرد به اوکلاهوما سیتی تاندر

تفاوت بازر بیتر با شات کلاک

در بسکتبال زیاد پیش می آید که بازیکن در ثانیه بیست و چهارم مالکیت و قبل از صدای بوق مالکیت توپ 24 ثانیه پرتاب خود را انجام دهد. اگر این پرتاب به ثمر برسد، در اصل بازیکن شات کلاک را بیت کرده است. با اینکه بعضی ها به این نوع پرتاب ها نیز بازر بیتر می گویند، اما بازر بیتر تنها شامل پرتاب هایی است که قبل از به صدا درآمدن بوق پایان کوارتر به ثمر برسد و با پرتاب های شات کلاک فرق دارد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *