0

تریپل دابل در بسکتبال (Triple Double)

راسل وستبروک / آسکر رابرتسن

در بسکتبال و مخصوصا لیگ NBA، زیاد می‌شنوید که بازیکنی موفق به ثبت تریپل دابل شده است. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به مفهوم تریپل دابل.

به گزارش خوبو، در بسکتبال معیارهای آماری زیادی وجود دارد اما 5 شاخص آماری مهم‌تر هستند که برای تمام بازیکنان ثبت می‌شود. امتیاز، ریباند، اسیست (پاس منجر به امتیاز)، استیل (توپ ربایی) و بلاک این 5 شاخص هستند. بازیکنانی که در این شاخص‌ها بتوانند خود را دو رقمی کنند، موفق به ثبت دابل دابل، تریپل دابل یا حتی کوادروپل دابل می‌شوند. در ادامه این مفاهیم را توضیح می‌دهیم.

دابل دابل (Double Double)

با دانستن معیارهای آماری، می‌توانیم به شرح مفاهیم مختلف بپردازیم. اگر بازیکنی در 2 شاخص آماری دو رقمی شود، اصطلاحا دابل دابل (Double Double) کرده است. رایج ترین ثبت دابل دابل با دو رقمی شدن امتیاز و ریباند صورت می‌گیرد اما فرقی ندارد و 2 معیار از این 5 شاخص آماری دو رقمی شوند، دابل دابل صورت می‌گیرد. ویلت چمبرلین در زمان حضور خود در NBA موفق به ثبت 968 دابل دابل شد که یک رکورد به شمار می‌رود.

تریپل دابل (Triple Double)

اگر 3 معیار از 5 شاخص اصلی آماری دو رقمی شوند، تریپل دابل نامیده می‌شود. تریپل دابل در بسکتبال مثل دابل دابل رایج نیست و ثبت آن توسط یک بازیکن بسیار جلوه و اعتبار بالایی دارد. معمول‌ترین شکل ثبت تریپل دابل، دو رقمی شدن در امتیاز، ریباند و اسیست است و اکثر تریپل دابل ها با این 3 معیار به دست می‌آیند اما در اینجا نیز تفاوتی نمی کند و 3 شاخص آماری دو رقمی شوند، تریپل دابل صورت گرفته است. تریپل دابل به طور رسمی از فصل 1979/80 در NBA ثبت می‌شود.

آسکر رابرتسن با 181 تریپل دابل در فصل عادی لیگ NBA رکورددار است و راسل وستبروک نیز با 179 تریپل دابل، در رتبه بعدی قرار دارد و به زودی از رابرتسن عبور خواهد کرد. مجیک جانسن با 30 تریپل دابل در پلی آف NBA، رکورددار است.

آسکر رابرتسن
آسکر رابرتسن برای بیشتر از 50 سال، رکورد بیشترین تریپل دابل فصل عادی لیگ NBA را در دست داشت

کوادروپل دابل (Quadruple Double)

کوادروپل دابل زمانی شکل می‌گیرد که 4 شاخص آماری دو رقمی شود. کوادروپل دابل بسیار نادر است و چیزی است که خیلی به ندرت در بسکتبال مشاهده می‌شود. به عنوان مثال در لیگ NBA که این روزها حتی تریپل دابل بسیار رایج شده، تنها 4 بازیکن موفق به ثبت کواردروپل دابل شده‌اند و آخرین بار دیوید رابینسن در سال 1994 به این افتخار رسید و از آن زمان تا به امروز، هیچ بازیکنی نتوانسته در NBA کوادروپل دابل کند. نیت ترمند، الوین رابرتسن و حکیم اولاجوان، 3 بازیکن دیگری هستند که در NBA به کوادروپل دابل رسیده‌اند.

کوئینتوپل دابل (Quintuple Double)

می توان ادعا کرد که تقریبا غیرممکن است کوئینتوپل دابل در بسکتبال شکل بگیرد. برای ثبت کوئینتوپل دابل باید بازیکن در امتیاز، ریباند، اسیست، استیل و بلاک دو رقمی شود و تمام این 5 شاخص آماری دو رقمی شوند. به طور رسمی تنها 3 کوئینتوپل دابل در تاریخ بسکتبال ثبت شده که هر 3 در سطح دبیرستان‌های دخترانه بوده است.

رکوردداران تریپل دابل در NBA

همانطور که ذکر شد، تریپل دابل در بسکتبال معیار قابل توجهی برای بازیکنان به شمار می‌رود و به همین دلیل رکوردهای مختلف تریپل دابل مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد. گذشته از ثبت بیشترین تریپل دابل در فصل عادی و پلی آف NBA، تنها 2 بازیکن تا به امروز موفق به ثبت میانگین تریپل دابل در یک فصل NBA شده اند. آسکر رابرتسن اولین بازیکنی بود که به این آمار رسید و راسل وستبروک تا به حال 4 فصل با ثبت میانگین تریپل دابل را تجربه کرده است.

راسل وستبروک
راسل وستبروک تا به حال 4 فصل با ثبت میانگین تریپل دابل را تجربه کرده است
  • راسل وستبروک با ثبت 42 تریپل دابل در فصل 2016/17، رکورد بیشترین تریپل دابل در یک فصل NBA را نیز در دست دارد. او همچنین با 11 تریپل دابل متوالی، در این زمینه نیز رکورددار است.
  • لبران جیمز در فینال NBA توانسته 10 بار تریپل دابل کند که یک رکورد به شمار می رود. جیمز همچنین تنها بازیکنی است که میانگین تریپل دابل در فینال NBA به ثبت رسانده است.
  • تنها بازیکنی که بدون کسب امتیاز به تریپل دابل رسیده، دریماند گرین است. او با 12 ریباند، 10 اسیست و 10 استیل به تریپل دابل رسید.
  • لاملو بال با 19 سال و 140 روز، جوان ترین بازیکنی است که موفق به ثبت تریپل دابل شده است.
  • کارل ملون با 40 سال و 127 روز، مسن ترین بازیکنی است که تریپل دابل کرده است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *