1

یورو 2004

یورو 2004 / تیم ملی یونان

یورو 2004، دوازدهمین دوره برگزاری مسابقات جام ملت های اروپا بود که توسط کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می شد.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت یوفا، دوازدهمین دوره جام ملت های اروپا با حضور 50 تیم در مرحله مقدماتی و 16 تیم در مرحله نهایی برگزار شد و یونان به نهمین تیمی تبدیل شد که عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود می کند.

مرحله مقدماتی یورو 2004

از دوازدهمین دوره مسابقات 50 تیم استقبال کردند. مسابقات مقدماتی در 10 گروه پنج تیمی برگزار شد و از هر گروه تیم اول مستقیما راهی دور نهایی شد. تیم های دوم نیز راهی مرحله پلی آف شدند تا پنج تیم دیگر مسابقات به علاوه پرتغال میزبان، شانزده تیم مرحله نهایی مسابقات را تشکیل دهند. بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار شد.

دور گروهی

 • در گروه 1، فرانسه مدافع عنوان قهرمانی مسابقات مقتدرانه و با کسب 8 برد متوالی بالاتر از اسلوونی، اسراییل، قبرس و مالت راهی یورو شد. این سومین بار بود که یک تیم با امتیازات کامل به یورو راه می یابد.
 • در گروه 2، دانمارک (15)، در رقابتی نزدیک با نروژ (14) و رومانی (14) به یورو راه یافت. بوسنی و هرزگویین و لوکزامبورگ دیگر تیم های حاضر در گروه بودند. نروژ با وجود تفاضل گل کمتر، در بازی رودررو عملکرد بهتری نسبت به رومانی داشت.
 • در گروه 3، جمهوری چک با 7 برد و یک مساوی بالاتر از هلند، اتریش، مولداوی و بلاروس به یورو راه یافت.
 • در گروه 4، سوئد بالاتر از لتونی، لهستان، مجارستان و سن مارینو قرار گرفت و به یورو راه یافت. صعود لتونی بالاتر از لهستان و مجارستان به پلی آف از شگفتی های این دوره بود.
 • در گروه 5، آلمان بدون شکست بالاتر از اسکاتلند، ایسلند، لیتوانی و جزایر فارو راهی یورو شد.
 • در گروه 6، یونان در رقابتی تنگاتنگ بالاتر از اسپانیا راهی یورو شد. اوکراین، ارمنستان و ایرلند شمالی نیز در این گروه حضور داشتند.
 • در گروه 7، انگلیس نیز در رقابتی نزدیک با ترکیه و بدون شکست به یورو راه یافت. اسلواکی، مقدونیه و لیختن اشتاین دیگر تیم های گروه بودند.
 • در گروه 8، بلغارستان (17)، بالاتر از کرواسی (16) و بلژیک (16) به یورو راه پیدا کرد. استونی و آندورا تیم های ضعیف این گروه بودند.
 • در گروه 9، ایتالیا در گروهی تقریباً ساده بالاتر از ولز، صربستان و مونته نگرو، فنلاند و آذربایجان به یورو راه پیدا کرد.
 • در گروه 10، سوئیس با یک امتیاز بیشتر از روسیه به مسابقات یورو صعود کرد. جمهوری ایرلند، آلبانی و گرجستان نیز در این گروه حضور داشتند.

پلی آف

10 تیم دوم گروه ها، با قرعه کشی که صورت گرفت در دیدارهای پلی آف به صورت رفت و برگشت به مصاف هم رفتند تا 5 تیم باقیمانده یورو 2004 هم مشخص شوند. حذف ترکیه توسط لتونی و صعود این تیم برای اولین بار به مرحله نهایی مسابقات، همه را شگفت زده کرد. هلند و اسپانیا با نتایجی قاطعانه راهی یورو شدند. کرواسی و روسیه نیز با فاصله ای یک گله راهی مرحله نهایی شدند.

تیم 1نتیجهتیم 2دیدار رفتدیدار برگشت
لتونی3–2ترکیه1–02–2
اسکاتلند1–6هلند1–00–6
کرواسی2–1اسلوونی1–11–0
روسیه1–0ولز0–01–0
اسپانیا5–1نروژ2–13–0

بهترین گلزنان دور مقدماتی یورو 2004

 • 9 گل: ارمین شیلیاک (اسلوونی)
 • 7 گل: رائول گونزالس (اسپانیا)

مرحله نهایی یورو 2004

مرحله نهایی مسابقات با حضور شانزده تیم پرتغال، فرانسه، سوئد، جمهوری چک (سید 1)، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، آلمان (سید 2)، هلند، کرواسی، روسیه، دانمارک (سید 3) و بلغارستان، سوئیس، یونان و لتونی (سید 4) برگزار شد. تیم ها در چهار گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند.

این مسابقات از 12 ژوئن تا 4 جولای 2004 به میزبانی پرتغال برگزار گردید. ده استادیوم دا لوز شهر لیسبون، ژوزه آلوالاده شهر لیسبون، دو دراگائو شهر پورتو، مونیسیپال ده آویرو شهر آویرو، سیداد ده کویمبرا شهر کویمبرا، مونیسیپال ده براگا شهر براگا، آفونسو هنریکز شهر گیمارش، دو آلگاروه شهر فارو، دو بسا سکولو شهر پورتو و دکتر ماگالهائس پسوا شهر لیریا میزبان مسابقات بودند.

آدیداس روتیرو محصول کمپانی آدیداس به عنوان توپ رسمی مسابقات مورد استفاده قرار گرفت. در این جام همچنین قانون گل طلایی جای خود را به قانون گل نقره ای داد.

مرحله گروهی

گروه A

در گروه اول، چهار تیم پرتغال، اسپانیا، روسیه و یونان حاضر بودند. پرتغال با هدایت لوییز فیلپه اسکولاری و به عنوان میزبان مسابقات در پی اولین قهرمانی خود در یک رقابت معتبر بین المللی بود. حضور ستارگانی همچون ریکاردو، پائولو فریرا، ریکاردو کاروالیو، فرناندو کوتو، لوییس فیگو، مانوئل روی کوشتا، مانیش، دکو، نونو گومژ، پدرو پائولتا در کنار کریس رونالدوی جوان موجب شده بود تیم خوبی از پرتغال راهی مسابقات شود.

اسپانیا با هدایت ایناکی سائز و با بازیکنانی همچون ایکر کاسیاس، رائول گونزالس، کارلس پویول، داوید آلبلدا، ژاوی ارناندز، خوان کارلوس والرون، ویسنته، فرناندو مورینتس و فرناندو تورس در پی جبران ناکامی های گذشته بود. روسیه با هدایت گئورگی یارتسف و با بازیکنانی همچون الکسی اسمرتین، دیمیتری سیچف، رولان گوسف، الکساندر موستووی، الکساندر کرژاکوف و دیمیتری آلنیچف تیمی خوب را راهی مسابقات کرده بود.

یونان با سرمربیگری اتو ری هاگل مربی آلمانی و با تجربه اش و در حالی که به عنوان یک تیم از پیش حذف شده راهی مرحله گروهی شد، بزرگی کرد. آنتونیوس نیکوپولیدیس، گیورکاس سیتاریدیس، نیکوس دابیزاس، ترایانوس دلاس، تئودوروس زاگوراکیس، آنگلوس چاریستیاس، زیسیس وریزاس، دمیس نیکولایدیس و گورگوس کاراگونیس از جمله بازیکنان خوب این تیم بودند.

در دیدار افتتاحیه مسابقات یونان موفق شد با گل های جورجوس کاراگونیس و آنجلوس باسیناس مقابل تک گل کریستیانو رونالدو در عین ناباوری از سد پرتغال عبور نماید. اسپانیا نیز با تک گل خوان کارلوس والرون، روسیه را از پیش رو برداشت. سپس دیدار یونان و اسپانیا با تساوی 1-1 خاتمه یافت. آنجلوس چاریستیاس گل فرناندو مورینتس را پاسخ داد. پرتغال نیز با دو گل مانیش و مانوئل روی کاستا به ادامه مسابقات امیدوار شد.

در دیدارهای پایانی گروه، یونان که اوضاع خوبی داشت و در آستانه صعود قرار گرفته بود با نتیجه 2-1 مغلوب روسیه شد. دیمیتری کیریچنکو و دیمیتری بولیکین گل های روسیه را زدند و زیسیس وریزاس تک گل یونان را زد. گل دیمیتری کیریچنکو مقابل یونان در ثانیه 68 بازی به ثمر رسید تا سریع ترین گل تاریخ یورو در این دیدار ثبت شود. در دیدار دیگر پرتغال با تک گل نونو گومژ پیروز شد تا ضمن حذف اسپانیا، موفق شود به عنوان تیم اول صعود کند. یونان نیز فقط به دلیل گل زده بیشتر نسبت به اسپانیا به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعدی شد.

ترکیب تیم های گروه A در یورو 2004
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1پرتغال3201426
2یونان3111444
3اسپانیا3111224
4روسیه3102243

گروه B

در گروه دوم، چهار تیم فرانسه، انگلیس، کرواسی و سوئیس حضور داشتند. فرانسه این بار با ژاک سانتینی در مسابقات حاضر شده بود و قصد داشت از عنوان قهرمانی اش دفاع کند. فابین بارتز، بیسنته لیزارازو، لیلیان تورام، پاتریک ویرا، کلود ماکله له، زین الدین زیدان، سیلوین ویلتورد، تیری آنری و دیوید ترزگه از جمله ستارگان فرانسه بودند. انگلیس با اسون گوران اریکسون و با یکی از بهترین تیم های تاریخش در این مسابقات حاضر شده بود. گری و فیل نویل، دیوید بکام، سول کمپل، پل اسکولز، وین رونی، مایکل اوون، فرانک لمپارد، استیون جرارد، جان تری و جو کول از جمله بازیکنان سه شیرها بودند.

کرواسی با هدایت اتو باریچ و با بازیکنانی همچون یوسیپ شیمونیچ، ایگور تودور، داریو سرنا، بوریس زیوکوویچ، نیکو و رابرت کواچ، داریو شیمیچ، ایویکا اولیچ و دادو پرشو راهی مسابقات شده بود. سوئیس نیز با کوبی کان به عنوان مربی و یورگ اشتیل، استفان هنچوز، یوهان فوگل، رافائل ویکی، الکساندر فری، هاکان یاکین، استفان چاپیوسات، بودویک مانین و ترانکیلو بارنتا قدم به مسابقات گذاشته بود.

در دیدارهای روز نخست کرواسی و سوئیس به تساوی بدون گل دست یافتند و فرانسه با درخشش زین الدین زیدان در دقایق پایانی و دو گلی که به ثمر رساند مقابل تک گل فرانک لمپارد 2-1 پیروز میدان شد. سپس انگلیس موفق شد با گل های وین رونی (2) و استیون جرارد با سه گل سوئیس را شکست دهد. دیدار فرانسه و کرواسی نیز با تساوی 2-2 خاتمه یافت. ایگور تودور (بازیکن حریف) و دیوید ترزگه برای فرانسه و میلان راپاییچ و دادو پرشو گل های کرواسی را زدند.

در دیدارهای روز پایانی، انگلیس موفق شد در یک دیدار دیدنی با نتیجه 4-2 و با گل های پل اسکولز، وین رونی (2) و فرانک لمپارد مقابل گل های نیکو کواچ و ایگور تودور از سد کرواسی عبور نماید و به عنوان تیم دوم صعود کند. فرانسه نیز در دیدار همزمان با گل های زین الدین زیدان و تیری آنری (2) مقابل گل یوهان فونلانتن با نتیجه 3-1 سوئیس را شکست داد و به عنوان تیم اول صعود کرد.

ترکیب تیم های گروه B در یورو 2004
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1فرانسه3210747
2انگلیس3201846
3کرواسی3021462
4سوئیس3012161

گروه C

در گروه سوم، سوئد، ایتالیا، دانمارک و بلغارستان حضور داشتند. سوئد با هدایت تامی سودربرگ و لارس لاگربک و با بازیکنانی همچون آندریاس ایساکسون، اولف ملبرگ، یوهان میالبی، فردریک لیونبرگ، زلاتان ابراهیموویچ، هنریک لارسن، کیم کالستروم و مارکوس آلباک قدم به مسابقات گذاشته بود. ایتالیا با جووانی تراپاتونی با تجربه و با خیل ستارگانش همچون جانلوییجی بوفون، فابیو کاناوارو، الساندرو نستا، جانلوکا زامبروتا، مائورو کامورانزی، الساندرو دل پیرو، کریستین ویری، فرانچسکو توتی، آندره آ پیرلو و جنارو گتوزو برای قهرمانی راهی مسابقات شد.

دانمارک با مربیگری مورتن اولسن و با توماس سورنسن، مارتین لارسن، توماس هلوگ، توماس گراوسن، یسپر گرونشر، ابه ساند، مارتین یورگنسن، کریستین پولسن و یان دال توماسون وارد مسابقات شد. بلغارستان نیز با هدایت پلامن مارکوف و با استیلیان پتروف، دیمیتار برباتوف، مارتین پتروف و والری بوینوف و با نسلی جدید از بازیکنانش آخرین دوره حضورش در سطح اول فوتبال را گذراند.

در مسابقات این گروه، ابتدا ایتالیا و دانمارک با نتیجه مساوی بدون گل به کارشان پایان دادند. سوئد با گل های فردریک لیونبرگ، هنریک لارسن (2)، زلاتان ایبراهیموویچ و مارکوس آلباک با پنج گل از سد بلغارستان عبور کرد. سپس دانمارک با گل های یان دال توماسون و یسپر گرونشر با نتیجه 2-0 بلغارستان را برد و دیدار ایتالیا و سوئد با تساوی 1-1 خاتمه یافت. آنتونیو کاسانو و زلاتان ابراهیموویچ گل های دو تیم را به ثمر رساندند.

در دیدارهای آخر ایتالیا با نتیجه 2-1 و با گل های سیمونه پروتا و آنتونیو کاسانو مقابل گل مارتین پتروف از سد بلغارستان عبور کرد و تنها نتیجه ای که موجب می شد ایتالیا از صعود بازماند تساوی پرگل تر از 1-1 دو تیم سوئد و دانمارک بود و همین اتفاق افتاد تا شایعاتی مبنی بر تبانی دو تیم بر سر زبان ها افتد. دانمارک و سوئد 2-2 شدند. یان دال توماسون هر دو گل دانمارک را زد و هنریک لارسن و ماتیاس یانسن گل های سوئد را به ثمر رساندند تا بدین ترتیب سوئد به عنوان تیم اول و دانمارک به عنوان تیم دوم صعود کنند و ایتالیا بدون تحمل باخت وداع تلخی با جام داشته باشد.

ترکیب تیم های گروه C در یورو 2004
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1سوئد3120835
2دانمارک3120425
3ایتالیا3120325
4بلغارستان3003190

گروه D

در گروه چهارم، جمهوری چک، آلمان، هلند و لتونی حضور داشتند تا شاهد دیدارهای جذابی باشیم. جمهوری چک با هدایت کارل بروکنر و با حضور ستارگانی همچون پتر چک، زدنک گریگرا، توماش گالاسک، توماس روسیتسکی، پاول ندود، یان کولر، کارل پوبورسکی، میلان باروش، مارک یانکولوفسکی، ولادیمیر اسمیچر و توماش اویفالوشی تیم بسیار دوست داشتنی را راهی مسابقات کرد.

آلمان با مربیگری رودی فولر و به عنوان تیم نایب قهرمان جام جهانی و با یکی از ضعیف ترین تیم های تاریخش راهی یورو 2004 شد. شاید از آن تیم اولیور کان، میشاییل بالاک، میروسلاو کلوزه و سه بازیکن جوان تیم فیلیپ لام، لوکاس پودولسکی و باستین شواین اشتایگر بازیکنان نام آشنایی بودند.

هلند با مربیگری دیـک ادووکات و با ادوین فان در سار، فرانک دی بوئر، ادگار داویدز، پاتریک کلایورت، روی ماکای، رود فان نیستلروی، یاپ استام و کلارنس سیدورف و حضور جوانانی همچون وسلی اسنایدر، رافائل فان در فارت و آرین روبن آخرین حضور نسل طلایی اش را تجربه می کرد.

لتونی نیز که به عنوان شگفتی ساز قدم به مسابقات گذاشته بود با هدایت الکساندرس استارکاوس و با حضور بازیکنانی همچون ویتالیس آستافیفس، ماریس ورپاکوفسکیس و ماریاس پاهارس قدم به مسابقات نهاده بود.

ابتدا جمهوری چک با گل های میلان باروش و مارک هاینتز با نتیجه 2-1 لتونی را شکست داد. ورپاکوفسکیس تک گل لتونی را زد. سپس تورستن فرینگس و رود فن نیستلروی گل های بازی 1-1 آلمان و هلند را زدند. در دیدارهای دوم، آلمان در عین ناباوری نتوانست لتونی را شکست دهد و بازی با تساوی بدون گل خاتمه یافت. جمهوری چک نیز در یکی از زیباترین بازی های جام با نتیجه 3-2 هلند را شکست داد. ابتدا هلند با گل های ویلفرد بوما و رود فن نیستلروی با نتیجه 2-0 از چک پیش افتاد. اما شاگردان بروکنر کامبکی دیدنی داشتند و با گل های یان کولر، میلان باروش و ولادیمیر اسمیچر با نتیجه 3-2 پیروز میدان شدند.

در دیدارهای پایانی، هلند با سه گل رود فن نیستلروی (2) و روی ماکای از سد لتونی عبور کرد و جمهوری چک با نتیجه 2-1 و با گل های میلان باروش و مارک هاینتز مقابل تک گل میشاییل بالاک، ژرمن ها را شکست داد تا آلمان بدون کسب حتی یک پیروزی حذف شود.

ترکیب تیم های گروه D در یورو 2004
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1جمهوری چک3300749
2هلند3111644
3آلمان3021232
4لتونی3012151

مرحله یک چهارم نهایی یورو 2004

در این مرحله ابتدا پرتغال میزبان به مصاف انگلیس رفت. یک دیدار غیر قابل پیش بینی بین دو تیم از بهترین تیم های جام برگزار شد. در همان ابتدای کار انگلیس در دقیقه 3 به گل رسید. اشتباه کوشتینیا در دفع توپ موجب شد توپ به مایکل اوون برسد و وی با یک چرخش فوق العاده یک گل زیبا را وارد دروازه میزبان کرد. انگلیس در ادامه فرصت های دیگری نیز خلق کرد، اما در گلزنی ناکام ماند.

در نیمه دوم این پرتغال بود که بیشتر حمله کرد و در صدد جبران نتیجه بود و تعویض هلدر پوستیگا با لوییس فیگو در همین جهت بود. سرانجام در دقیقه 83 هلدر پوستیگا روی ارسال زیبای سیمائو سابروسا از جناح چپ گل مساوی را با ضربه سر به ثمر رساند تا بازی به وقت های اضافی برود.

در وقت های اضافی انگلیس با ضربه سر سول کمپل به گل رسید که داور خطای جان تری بر روی دروازه بان را اعلام کرد و گل را مردود اعلام نمود. در دقیقه 110 روی کاستا در یک ضدحمله با حرکت انفرادی از میانه میدان توپ را به پشت محوطه جریمه رساند و با یک شوت زیبا یکی از بهترین گل های تاریخ یورو را زد. در دقیقه 115 کرنر ارسالی دیوید بکهام با ضربه سر جان تری به فرانک لمپارد رسید و وی با یک چرخش دیدنی گل تساوی را زد و بازی به ضربات پنالتی رسید.

دیوید بکام پنالتی اول انگلیس را به آسمان زد. اما مایکل اوون، فرانک لمپارد، جان تری و اوون هارگریوز پنالتی هایشان را تبدیل به گل کردند. دکو، سیمائو سابروسا، کریستیانو رونالدو و مانیش پنالتی های پرتغال را تبدیل به گل کردند و روی کاستا پنالتی سوم پرتغال را همچون بکام از فضای بالای دروازه به بیرون زد. اشلی کول و پوستیگا پنالتی های ششم دو تیم را تبدیل به گل کردند. ضربه پنالتی هفتم انگلیس را ریکاردو مهار کرد. ضربه زمینی داریوش واسل از دست رفت تا خود ریکاردو با گل کردن پنالتی اش، پرتغال را راهی مرحله نیمه نهایی کند.

ترکیب اولیه تیم های پرتغال و انگلیس در یورو 2004

در دیدار دوم فرانسه به مصاف یونان رفت. در این دیدار یونان با پرس 90 دقیقه فرانسه و استفاده بهتر از موقعیت ها، مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد. در دقیقه 65 با شروع مجدد آنتونیس نیکوپولیدیس و پس از چند پاس توپ به زاگوراکیس رسید و وی در جناح راست با یک حرکت دیدنی و سانتر زیبا توپ را روی سر آنگلوس چاریستیاس فرود آورد تا تک گل پیروزی بخش یونان را به ثمر رساند و شاگردان اتو ری هاگل در کمال ناباوری راهی نیمه نهایی شوند.

ترکیب اولیه تیم های فرانسه و یونان در یورو 2004

دیدار هلند و سوئد پس از پایان 120 دقیقه با تساوی بدون گل پایان یافت. دو تیم فرصت های خوبی داشتند، اما نتوانستند از آن استفاده کنند. آرین روبن بارها موقعیت سازی کرد، اما هلندی ها از جمله رود فن نیستلروی و کلارنس سیدورف از فرصت های خود استفاده نکردند و هنریک لارسن و فردریک لیونبرگ نیز دو بار در وقت های اضافی تیر دروازه هلند را به لرزه درآوردند.

در ضربات پنالتی کیم کالستروم، هنریک لارسن، فردریک لیونبرگ و کریستین ویلهلمسون برای سوئد گلزنی کردند و زلاتان ابراهیموویچ پنالتی سوم تیمش را به آسمان زد. رود فن نیستلروی، جانی هیتینگا، مایکل رایزیگر و روی ماکای پنالتی های هلند را تبدیل به گل کردند و فیلیپ کوکو پنالتی چهارم هلند را به تیر عمودی دروازه کوبید. روی ماکای و کریستین ویلهلمسون پنالتی پنجم را به راحتی به گل تبدیل کردند. ادوین فن در سار پنالتی اولف ملبرگ را مهار کرد تا آرین روبن با گل کردن پنالتی اش، هلند را فاتح این ماراتن کند.

ترکیب اولیه تیم های سوئد و هلند در یورو 2004

در آخرین دیدار مرحله نیمه نهایی، جمهوری چک یک عملکرد قهرمانانه به نمایش گذاشت و با سه گل دانمارک را در هم کوبید. در دقیقه 49 کرنر ارسالی کارل پوبورسکی را یان کولر بلندقامت به راحتی با یک ضربه سر به گل اول تیمش تبدیل کرد. در دقیقه 63 کارل پوبورسکی بازهم پاس گل داد تا میلان باروش را با دروازه بان تک به تک کند و وی با یک ضربه چیپ گل دوم چک را به ثمر رساند. دو دقیقه بعد باز هم میلان باروش گلزنی کرد. این بار پاس زیبای پاول ندود را میلان باروش با حرکتی دیدنی تبدیل به گل کرد تا جمهوری چک نیز راهی نیمه نهایی شود.

ترکیب اولیه تیم های جمهوری چک و دانمارک در یورو 2004
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
24 ژوئنپرتغال2(6)–(5)2انگلیسهلدر پوستیگا (83)
مانوئل روی کاستا (110)
———
مایکل اوون (3)
فرانک لمپارد (115)
25 ژوئنفرانسه0–1یونانآنگلوس چاریستیاس (65)
26 ژوئنسوئد0(4)–(5)0هلند
27 ژوئنجمهوری چک3–0دانمارکیان کولر (49)
میلان باروش (63 و 65)

مرحله نیمه نهایی یورو 2004

در مرحله نیمه نهایی، ابتدا پرتغال به مصاف هلند رفت. در دقیقه 26 کریستیانو رونالدو روی ارسال دکو از روی کرنر، با ضربه سر گل اول بازی را به ثمر رساند. هلند موقعیت های خوبی خلق کرد و حتی توسط مارک اوورمارس به گل رسید که داور به درستی این گل را آفساید اعلام کرد. لوییس فیگو نیز یک بار توپ را به تیر دروازه ادوین فن در سار کوبید. در دقیقه 58 مانیش یکی از بیادماندنی ترین گل های تاریخ یورو را از گوشه سمت راست چپ محوطه جریمه به ثمر رساند و با کاتی دیدنی دروازه هلند را گشود. در دقیقه 63 هلند با گل به خودی ژرژ آندراده فاصله را به حداقل رساند. ارسال جووانی فن برونکهورست برای رود فن نیستلروی را آندراده به قصد قطع کردن ارتباط به اشتباه وارد دروازه خودی کرد. این پایان کار بود و پرتغال با پیروزی 2-1 راهی فینال شد.

ترکیب اولیه تیم های پرتغال و هلند در یورو 2004

در دیدار دوم، جمهوری چک در یک دیدار کاملا برتر نسبت به یونان در عین ناباوری شکست خورد. بازی تدافعی یونان و حملات متعدد جمهوری چک نیز موجب پیروزی تیم شایسته تر نشد. حتی ضربه دیدنی روسیچکی به تیر دروازه یونان برخورد کرد و از سویی نیکوپولیدیس بارها مانع فروپاشیدن دروازه اش شد. بازی با نتیجه بدون گل به وقت های اضافی کشیده شد. در وقت اضافی نیمه اول و در دقیقه 1+105 روی کرنر ارسالی واسیلیس تسیارتاس، ترایانوس دلاس با ضربه سر گلزنی کرد و با توجه به اینکه زمانی باقی نمانده بود، یونان با قانون گل نقره ای راهی فینال یورو 2004 شد.

ترکیب اولیه تیم های یونان و جمهوری چک در یورو 2004
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
30 ژوئنپرتغال2–1هلندکریستیانو رونالدو (26)
نونو مانیش (58)
———
ژرژ آندراده (63)
1 جولاییونان1–0هلندترایانوس دلاس (1+105)

فینال یورو 2004

دیدار فینال یورو 2004، در تاریخ 4 جولای 2004، در حضور 62865 نفر در استادیوم دالوز شهر لیسبون، مابین دو تیم یونان و پرتغال به قضاوت دکتر مارکوس مرک از آلمان برگزار شد. در این دیدار پرتغال با پیراهن و جوراب قرمز و شورت سبز و یونان با لباس یک دست سفید با خط های آبی بازی کردند. یونان در دقیقه 57 روی کرنر آنگلوس باسیناس و با ضربه سر آنگلوس چاریستیاس به تک گل پیروزی بخش و قهرمانی خود دست یافت، تا تیمی که پس از لتونی کمترین شانس را در ابتدای مسابقات برای قهرمانی داشت، در عین ناباوری موفق به کسب عنوان قهرمانی شود.

ترکیب دو تیم پرتغال و یونان در فینال یورو 2004
لحظه گل یونان قهرمانی یونان مقابل پرتغال
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
4 جولایپرتغال0–1یونانآنگلوس چاریستیاس (57)

اسامی تیم قهرمان یورو 2004

#پستنام بازیکنباشگاه
1دروازه بانآنتونیوس نیکوپولیدیسپاناتینایکوس
2مدافعگیورکاس سیتاریدیسپاناتینایکوس
3مدافعاستیلیانوس ونتیدیسالمپیاکوس
4مدافعنیکوس دابیزاسلستر سیتی
5مدافعترایانوس دلاسآاس رم
6هافبکآنگلوس باسیناسپاناتینایکوس
7هافبکتئودورس زاگوراکیس (کاپیتان)آاک آتن
8هافبکاستلیوس گیاناکوپولوسبولتون واندررز
9مهاجمآنگلوس چاریستیاسوردربرمن
10هافبکواسیلیوس تیارتاسآاک آتن
11مهاجمدمیس نیکولایدیساتلتیکو مادرید
12دروازه بانکنستانتینوس چالکیاسپاناتینایکوس
13دروازه بانفانیس کاترجیاناکیسالمپیاکوس
14مدافعتاکیس فیساسبنفیکا
15مهاجمزیسیس وریزاسفیورنتینا
16هافبکپانتلیس کافسالمپیاکوس
17هافبکگرگیوس گرگیادیسالمپیاکوس
18مدافعگیانیس گوماسپاناتینایکوس
19مدافعمیچالیس کاپسیسآاک آتن
20هافبکگیورگوس کاراگونیساینتر میلان
21هافبککوستاس کاتسورانیسآاک آتن
22مهاجمدیمیتریوس پاپادوپولوسپاناتینایکوس
23هافبکواسیلیس لاکیسآاک آتن
سرمربیاوتو ری هاگل
یورو 2004 / تیم ملی یونان

بهترین گلزنان یورو 2004

در 31 مسابقه برگزار شده در مرحله نهایی یورو 2004، 77 گل به ثمر رسید و میانگین 2.48 گل در هر بازی به ثبت رسید.

تعداد گلنام بازیکن
5میلان باروش (جمهوری چک)
4وین رونی (انگلیس)
4رود فن نیستلروی (هلند)
3یان دال توماسون (دانمارک)
3زین الدین زیدان (فرانسه)
3فرانک لمپارد (انگلیس)
3هنریک لارسن (دانمارک)
3آنگلوس چاریستیاس (یونان)
2مانوئل روی کاستا (پرتغال)
2مارک هاینتز (جمهوری چک)
2آنتونیو کاسانو (ایتالیا)
2تیری آنری (فرانسه)
2یان کولر (جمهوری چک)
2زلاتان ابراهیموویچ (سوئد)
2کریستیانو رونالدو (پرتغال)
2نونو مانیش (پرتغال)
1مارکوس آلباک (سوئد)
1هلدر پوستیگا (پرتغال)
1خوان کارلوس والرون (اسپانیا)
1دیمیتری کیریچنکو (روسیه)
1روی ماکای (هلند)
1یوهان فونلانتن (سوئیس)
1فرناندو مورینتس (اسپانیا)
1دیمیتری بولیکین (روسیه)
1ولادیمیر اسمیچر (جمهوری چک)
1ماتیاس یانسن (سوئد)
1ایگور تودور (کرواسی)
1میلان راپائیچ (کرواسی)
1تورستن فرینگس (آلمان)
1ماریس ورپاکوفسکیس (لتونی)
1یسپر گرونشر (دانمارک)
1سیمونه پروتا (ایتالیا)
1نونو گومژ (پرتغال)
1مارتین پتروف (بلغارستان)
1میشاییل بالاک (آلمان)
1نیکو کواچ (کرواسی)
1دادو پرشو (کرواسی)
1پل اسکولز (انگلیس)
1گورگیوس کاراگونیس (یونان)
1ویلفرد بوما (هلند)
1دیوید ترزگه (فرانسه)
1مایکل اوون (انگلیس)
1استیون جرارد (انگلیس)
1آنگلوس باسیناس (یونان)
1فردریک لیونبرگ (سوئد)
1زیسیس وریزاس (یونان)
1ترایانوس دلاس (یونان)

ویدیوی برترین گل های یورو 2004

تیم منتخب یورو 2004

سه بازیکن یونان، سه بازیکن پرتغال، سه بازیکن جمهوری چک و یک بازیکن از ایتالیا و انگلیس در تیم منتخب یورو 2004 قرار گرفتند. تئودورس زاگوراکیس هم به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد.

دروازه بانمدافعانهافبک هامهاجمان
پتر چک (جمهوری چک)ترایانوس دلاس (یونان)
ریکاردو کاروالیو (پرتغال)
گیورکاس سیتاریدیس (یونان)
جانلوکا زامبروتا (ایتالیا)
نونو مانیش (پرتغال)
پاول ندود (جمهوری چک)
تئودوروس زاگوراکیس (یونان)
میلان باروش (جمهوری چک)
کریستیانو رونالدو (پرتغال)
وین رونی (انگلیس)

علاوه بر بازیکنان فوق، آنتونیوس نیکوپولیدیس (یونان)، سول کمپل (انگلیس)، اشلی کول (انگلیس)، اولف ملبرگ (سوئد)، فرانک لمپارد (انگلیس)، زین الدین زیدان (فرانسه)، لوییس فیگو (پرتغال)، میشاییل بالاک (آلمان)، یان دال توماسون (دانمارک)، آنگلوس چاریستیاس (یونان)، رود فن نیستلروی (هلند) و هنریک لارسن (سوئد) در میان 23 بازیکن برتر تورنمنت جای گرفتند.

آمار و ارقام یورو 2004

 • کارل پوبورسکی (جمهوری چک، 4 پاس گل) و آرین روبن (هلند، 3 پاس گل) بهترین گل سازهای این دوره از مسابقات بودند.
 • در این مسابقات 6 بازیکن با کارت قرمز داوران مواجه شدند.
 • گورگیوس کاراگونیس (یونان) با دریافت چهار کارت زرد، بیشترین کارت زرد را دریافت کرد.
 • جمهوری چک و انگلیس با به ثمر رساندن 10 گل بهترین خط حمله و بلغارستان با یک گل زده بدترین خط حمله را دارا بودند.
 • ایتالیا با دو گل خورده بهترین خط دفاعی و بلغارستان با دریافت 9 گل، بدترین خط دفاعی را دارا بودند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *