0

یورو 2000

یورو 2000 / فرانسه

یورو 2000، یازدهمین دوره برگزاری مسابقات جام ملت های اروپا بود که توسط کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می شد.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت یوفا، یازدهمین دوره جام ملت های اروپا با حضور 49 تیم در مرحله مقدماتی و 16 تیم در مرحله نهایی برگزار شد و فرانسه به دومین تیمی تبدیل شد که بیش از یک بار عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود می کند.

مرحله مقدماتی یورو 2000

در این دوره تعداد تیم های شرکت کننده دو تیم بیشتر از دوره گذشته بود و از هر گروه یک تیم به صورت مستقیم راهی مرحله نهایی یورو شد. تیم برتر دوم گروه ها نیز به صورت مستقیم به یورو راه یافت. سایر تیم های دوم گروه ها قرعه کشی می شدند و در یک دیدار رفت و برگشت تکلیف 4 تیم باقیمانده مسابقات را مشخص می کردند تا به همراه دو میزبان رقابت ها، 16 تیم نهایی مشخص شوند. تیم ها در پنج گروه پنج تیمی و چهار گروه شش تیمی تقسیم شدند و بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار شد.

دور گروهی

 • در گروه 1 و در یک رقابت بسیار نزدیک، ایتالیا (15) بالاتر از دانمارک (14) و سوئیس (14) راهی یورو شد و ولز و بلاروس در رده های بعدی قرار گرفتند. دانمارک با وجود تفاضل کمتر نسبت به سوئیس، به دلیل عملکرد بهتر در بازی رودررو به عنوان تیم دوم راهی پلی آف شد.
 • در گروه 2، نروژ با اقتدار کامل بالاتر از اسلوونی، یونان، لتونی، آلبانی و گرجستان راهی یورو شد.
 • در گروه 3، آلمان در رقابتی نزدیک با ترکیه به یورو راه یافت و فنلاند، ایرلند شمالی و مولداوی در رده های بعدی قرار گرفتند.
 • در گروه 4، در رقابتی نزدیک، فرانسه (21) بالاتر از اوکراین (20) و روسیه (19) به یورو راه یافت. ایسلند، ارمنستان و آندورا در رده های بعدی این گروه جای گرفتند.
 • در گروه 5، سوئد با اقتدار کامل راهی یورو شد. انگلیس با عملکردی ضعیف به سختی بالاتر از لهستان دوم شد. بلغارستان و لوکزامبورگ دیگر تیم های گروه بودند.
 • در گروه 6، اسپانیا با فاصله نسبت به اسراییل، اتریش، قبرس و سن مارینو به یورو راه یافت.
 • در گروه 7، رومانی با یک امتیاز اختلاف نسبت به پرتغال صدرنشین شد، اما پرتغال نیز به عنوان برترین تیم دوم به یورو راه یافت. اسلواکی، مجارستان، آذربایجان و لیختن اشتاین دیگر تیم های گروه بودند.
 • در گروه 8، یوگوسلاوی بالاتر از جمهوری ایرلند، کرواسی، مقدونیه و مالت به یورو راه یافت.
 • در گروه 9 نیز جمهوری چک با 10 برد متوالی و 30 امتیاز کامل بالاتر از اسکاتلند، بوسنی و هرزگویین، لیتوانی، استونی و جزایر فارو راهی یورو شد.

پلی آف

نه تیم دوم گروه ها در یک جدول رده بندی شدند، تا تیم برتر به طور مستقیم راهی یورو شدند و سایر تیم ها در دیدار پلی آف، تکلیف تیم های دیگر صعود کننده را روشن کنند. برای مشخص شدن عملکرد تیم های دوم، فقط نتایج این تیم ها مقابل تیم های اول، سوم و چهارم گروه هایشان بررسی شد. پرتغال و ترکیه با 13 امتیاز بهترین عملکرد را داشتند، اما پرتغال به دلیل یک تفاضل گل بهتر به صورت مستقیم مجوز حضور در یورو را دریافت کرد.

انگلیس در تقابل سنتی اش با اسکاتلند پیروز شد. دانمارک در دو بازی پرگل، اسراییل را در هم کوبید. اسلوونی به سختی از سد اوکراین عبور کرد تا اولین حضورش را در یورو جشن بگیرد. ترکیه نیز به دلیل گل زده در خانه جمهوری ایرلند به یورو صعود کرد. جمهوری ایرلند برای دومین دوره متوالی در مرحله پلی آف حذف شد.

تیم 1نتیجهتیم 2دیدار رفتدیدار برگشت
اسکاتلند1–2انگلیس0–21–0
اسراییل0–8دانمارک0–50–3
اسلوونی3–2اوکراین2–11–1
جمهوری ایرلند1–1ترکیه1–10–0

بهترین گلزنان دور مقدماتی یورو 2000

 • 11 گل: رائول گونزالس (اسپانیا)
 • 9 گل: زلاتکو زاهوویچ (اسلوونی)
 • 8 گل: ژائو پینتو (پرتغال)

مرحله نهایی یورو 2000

مرحله نهایی مسابقات با حضور شانزده تیم آلمان، بلژیک، اسپانیا، هلند (به عنوان سرگروه)، جمهوری چک، نروژ، رومانی و سوئد (سید 1)، فرانسه، ایتالیا، پرتغال و یوگوسلاوی (سید 2) و دانمارک، انگلیس، اسلوونی و ترکیه (سید 3) برگزار شد. از 10 ژوئن تا 2 جولای 2000 به میزبانی دو کشور هلند و بلژیک این مسابقات برگزار گردید.

هشت استادیوم فاینورد شهر روتردام، آمستردام آرنای شهر آمستردام، فیلیپس شهر آیندهوون، گلردوم شهر آرنهم، کینگ بادوین شهر بروکسل، یان بریدل شهر بروژ، موریس دوفراسنه شهر لیژ و دو پایس ده شارلوا شهر شارلوا میزبان مسابقات بودند. تیم ها در چهار گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند.

ترسترا سیلوراستریم محصول کمپانی آدیداس به عنوان توپ رسمی مسابقات مورد استفاده قرار گرفت. در این جام همچنان قانون گل طلایی به قوت خود باقی بود.

مرحله گروهی

گروه A

در گروه A، چهار تیم آلمان، رومانی، پرتغال و انگلیس حضور داشتند و گروه مرگ مسابقات را تشکیل می دادند. آلمان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی و پس از عملکرد نه چندان خوب در جام جهانی 1998، اریش ریبک را در راس هدایت خود می دید. ریبک با بازیکنان با تجربه ای همچون اولیور کان، مهمت شول، لوتار ماتئوس، توماس هسلر، اولیور بیرهوف، دیتمار هامان و حضور فقط سه بازیکن زیر 26 سال (میشاییل بالاک، سباستین دایسلر و کارستن یانکر) در پی دفاع از عنوان قهرمانی اش بود. انگلیس با کوین کیگان در راس هدایتش و حضور برادران نویل، دیوید سیمن، تونی آدامز، سول کمپل، دیوید بکهام، پل اسکولز، استیو مک منمن، استیون جرارد، مایکل اوون و آلن شیرر تیمی خوب را راهی مسابقات کرده بود.

پرتغال نیز با تیمی پر ستاره راهی مسابقات شده بود. هومبرتو کوئلیو از بازیکنانی همچون ویتور بایا، خورخه کوستا، فرناندو کوتو، پائولو سوسا، لوییس فیگو، مانوئل روی کاستا، ژائو پینتو، ساپینتو، آبل ژاویر، سرجیو کونسیسائو و یک ستاره جدید به نام نونو گومژ در پی بزرگی بود. رومانی همچنان با همان اسکلت قبلی در مسابقات حاضر شده بود و امریخ جنی از بازیکنانی چون گئورگی هاجی، گئورگی پوپسکو، دن پترسکو، آدرین ایلی، ویورل مولدوان و همچنین کاسمین کونترا و کریستین چیوو جوان استفاده می کرد.

در این گروه ابتدا دیدار رومانی و آلمان 1-1 مساوی خاتمه یافت. ویورل مولدووان برای رومانی و مهمت شول برای آلمان گلزنی کردند. سپس پرتغال موفق شد با گل های لوییس فیگو، ژائو پینتو و نونو گومژ مقابل گل های پل اسکولز و استیو مک منمن در یک دیدار جذاب و مهیج با نتیجه 3-2 از سد انگلیس عبور کرد.

در دیدارهای دوم، پرتغال با گل دقیقه 4+90 کوشتینیا از سد رومانی عبور کرد تا صعودش را قطعی کند. سپس آلن شیرر با یک ضربه سر بیادماندنی، تک گل پیروزی بخش انگلیس در مقابل آلمان را زد، تا شاگردان کوین کیگان با یک تساوی در دیدار آخر نیز صعود خود را قطعی کنند.

سرانجام در دیدارهای آخر گروه در حالی که انگلیس با گل های آلن شیرر و مایکل اوون مقابل تک گل کریستین چیوو با نتیجه 2-1 از رومانی پیش بود، کامبک رومانی در دقیقه 89 از روی نقطه پنالتی تکمیل تا یک شگفتی بزرگ خلق شود. دورینل مونتیانو و لونل گانیا گل های رومانی را زدند. در بازی همزمان نیز سرجیو کونسیسائو بهترین شب فوتبالی خود را رقم زد و در دیدار مقابل آلمان و اولیور کان هت تریک کرد تا پرتغال با نتیجه 3-0 آلمان را شکست دهد و با امتیازات کامل راهی مرحله بعدی شود.

حذف دو مدعی اصلی گروه یعنی آلمان و انگلیس از شگفتی های این گروه بود.

ترکیب تیم های گروه A در یورو 2000
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1پرتغال3300729
2رومانی3111444
3انگلیس3102563
4آلمان3012151

گروه B

در گروه B، بلژیک، ایتالیا، سوئد و ترکیه حضور داشتند. ایتالیا پس از اینکه مجوز حضور در یورو 92 را پیدا نکرد و در یورو 96 از مرحله گروهی صعود نکرد با دینو زوف در راس هدایتش و حضور نسل جدیدی در پی بزرگی بود. ترکیبی از بازیکنان با تجربه همچون پائولو مالدینی، آنتونیو کونته و دیمیتریو آلبرتینی در کنار بازیکنانی که طی چند سال اخیر در فوتبال ایتالیا چهره شده بودند یعنی الساندرو نستا، فابیو کاناوارو، الساندرو دل پیرو، فرانچسکو توتی، کریستین ویری و جانلوکا زامبروتا تیمی قدر را راهی مسابقات کرد در حالی که جانلوییجی بوفون دروازه بان اول آتزوری در آستانه مسابقات با شکستگی دست مواجه شد و از لیست خط خورد تا شانس به فرانچسکو تولدو رو کند.

بلژیک با هدایت روبرت واسیژ و بازیکنانی همچون مارک ویلموتس، بارت گور، امیل و امبو امپنزا و لوک نیلیس راهی مسابقات شده بود. سوئد با ترکیب دو نفره لارس لاگربک و تامی سودربرگ و بازیکنانی چون پاتریک آندرسون، مگنوس هدمن، اولف ملبرگ، فردریک لیونبرگ، هنریک لارسن، کنت آندرسون و مارکوس آلباک حضور داشت و ترکیه با هدایت مصطفی دنیزلی برای دومین بار متوالی حضور در مسابقات را تجربه می کرد. روشتو رچبر، آلپای اوزالان، فاتح آکیل، توگای کریم اوعلو، امره بلوز اوعلو، اوکان بوروک، هاکان شوکور، عارف اردم و امیت داوالا از جمله بازیکنان سرشناس ترکیه در آن دوره از مسابقات بودند.

ابتدا بلژیک با گل های بارت گور و امیل امپنزا با نتیجه 2-1 سوئد را شکست داد. یوهان میالبی تک گل سوئد را زد. سپس ایتالیا با گل های آنتونیو کونته و فیلیپو اینزاگی مقابل تک گل اوکان بوروک از سد ترکیه عبور کرد. آنتونیو کونته با یک ضربه برگردان یکی از گل های زیبای این دوره را زد.

در دیدارهای دوم ایتالیا با گل های فرانچسکو توتی و استفانو فیوره از سد بلژیک عبور کرد. دیدار سوئد و ترکیه نیز با تساوی بدون گل خاتمه یافت. ایتالیا در دیدار سوم خود نیز با گل های لوییجی دی بیاجو و الساندرو دل پیرو مقابل تک گل هنریک لارسن سوئد را شکست داد تا با امتیازات کامل صعود کند و ترکیه با دو گل هاکان شوکور در عین ناباوری بلژیک میزبان را شکست داد تا به عنوان تیم دوم صعود کند.

ترکیب تیم های گروه B در یورو 2000
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1ایتالیا3300629
2ترکیه3111324
3بلژیک3102253
4سوئد3012241

گروه C

در گروه C، اسپانیا، یوگوسلاوی، نروژ و اسلوونی حضور داشتند. اسپانیا با هدایت خوزه آنتونیو کاماچو و بازیکنانی همچون سانتیاگو کانیزارس، پپ گواردیولا، فرناندو هیرو، رائول گونزالس، گایزکا مندیتا، خوان کارلوس والرون، آلفونسو پرز، ایوان هلگرا و خوزبا اچه بریا یک تیم دوست داشتنی را راهی مسابقات کرد. ایکر کاسیاس جوان اولین دوره حضورش در تاریخ یورو را در این مسابقات تجربه کرد. یوگوسلاوی با هدایت وویادین بوشکوف و با بازیکنان معروفی همچون دیان استانکوویچ، ولادیمیر یوگوویچ، سینیشا میهایلوویچ، دراگان استویکوویچ، ساوو میلوشویچ و ماتیا کژمان در مسابقات حضور یافت.

نروژ در اولین و تنها دوره حضورش در تاریخ یورو، نیلس یوهان سمب را در راس هدایت خود می دید. نروژ که بهترین سال های تاریخ فوتبالش را تجربه می کرد با بازیکنانی همچون هنینگ برگ، استاله سولباکن، یان آرنه ریسه، اریک باکه و حضور توره آندره فلو، اوله گونار سولسشر و جان کارو در خط حمله اش در پی خلق شگفتی بود. اسلوونی نیز در اولین دوره حضورش با هدایت سرکو کاتانچ و ستاره ای همچون زلاتکو زاهوویچ، قصد داشت معادلات صعود را بر هم زند.

ابتدا نروژ در عین ناباوری با گل استفان آیورسن از سد اسپانیا عبور کرد، اما این تنها برد و تنها گل نروژ در تاریخ یورو بود. دیدار جذاب یوگوسلاوی و اسلوونی نیز با تساوی 3-3 خاتمه یافت. ساوو میلوشویچ (2) و لیوبینکو درولویچ برای یوگوسلاوی و زلاتکو زاهوویچ (2) و میران پاولین برای اسلوونی گلزنی کردند.

سپس اسپانیا با گل های رائول گونزالس و خوزبا اچه بریا با نتیجه 2-1 از سد اسلوونی عبور کرد. زلاتکو زاهوویچ تک گل اسلوونی را زد. یوگوسلاوی نیز با تک گل ساوو میلوشویچ از سد نروژ عبور کرد.

دیدار دو تیم اسلوونی و نروژ با تساوی بدون گل خاتمه یافت و اسپانیا فقط با پیروزی در دیدار همزمان می توانست صعود کند. در حالی که این دیدار با تساوی 3-3 پیگیری می شد، گایزکا مندیتا در دقیقه 4+90 گل برتری اسپانیا را از روی نقطه پنالتی زد تا اسپانیا به عنوان تیم اول و یوگوسلاوی به عنوان تیم دوم صعود کنند. آلفونسو پرز (2) و پدرو مونیتیس گل های دیگر اسپانیا و ساوو میلوشویچ، دیان گووداریکا و اسلوبودان کوملینوویچ گل‌های یوگوسلاوی را زدند.

ترکیب تیم های گروه C در یورو 2000
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1اسپانیا3201656
2یوگوسلاوی3111774
3نروژ3111114
4اسلوونی3021452

گروه D

در گروه D، هلند، فرانسه، جمهوری چک و دانمارک حضور داشتند که گروه سختی بود. هر چهار تیم این گروه تجربه قهرمانی در یورو را داشتند. هلند به عنوان میزبان با هدایت فرانک رایکارد ستاره سابقش و با حضور بازیکنان بزرگی همچون ادوین فن در سار، یاپ استام، فرانک و رونالد دی بوئر، پاتریک کلایورت، بودوین زندن، ادگار داویدز، کلارنس سیدورف، دنیس برکمپ، مارک اوورمارس و روی ماکای به عنوان شانس اول قهرمانی در کنار فرانسه قدم به مسابقات گذاشت.

فرانسه به عنوان قهرمان جام جهانی 1998، این بار روژه لمه را سرمربی خود می دید. تیم با همان ستارگان جام جهانی 98 از جمله فابین بارتز، لوران بلان، مارسل دسایی، بیسنته لیزارازو، لیلیان تورام، دیدیه دشان، یوری ژورکائف، کریستوف دوگاری، پاتریک ویرا، زین الدین زیدان، روبرت پیرس، امانوئل پتی، دیوید ترزگه و تیری آنری و البته نیکولاس آنلکا و سیلوین ویلتورد قدم به مسابقات گذاشته بود.

جمهوری چک نایب قهرمان دوره گذشته مسابقات و تیمی که مرحله گروهی را با امتیازات کامل سپری کرده بود با سرمربیگری یوزف چووانتس و بازیکنانی همچون پاول سرنیچک، توماس رپکا، پاول ندود، یان کولر، پاول کوکا، توماس روسیچکی، کارل پوبورسکی، ولادیمیر اسمیچر و پاتریک برگر راهی مسابقات شد و سرانجام دانمارک با هدایت بو یوهانسون سوئدی و با بازیکنانی همچون پیتر اشمایکل، مارتین لارسن، استیگ توفتینگ، مارتین یورگنسن، یسپر گرونکیائر، ابه ساند، توماس گراوسن، توماس هلوگ و یان دال توماس قدم به مسابقات گذاشت.

ابتدا فرانسه با گل های لوران بلان، تیری آنری و سیلوین ویلتورد با سه گل دانمارک را در هم کوبید. سپس هلند با تک گل دیرهنگام فرانک دی بوئر از روی نقطه پنالتی از سد جمهوری چک عبور کرد. در دیدارهای دوم فرانسه با گل های تیری آنری و یوری ژورکائف مقابل تک گل کارل پوبورسکی از سد جمهوری چک عبور کرد و هلند نیز با گل های پاتریک کلایورت، رونالد دی بوئر و بودوین زندن با سه گل دانمارک را در هم کوبید تا تکلیف دو تیم صعود کننده گروه قبل از بازی های سوم مشخص شود.

در دیدار تشریفاتی جمهوری چک و دانمارک، جمهوری چک با دو گل ولادیمیر اسمیچر از سد دانمارک عبور کرد و سوم شد. دیدار صدرنشینی میان هلند و فرانسه را هلند برد. در یک دیدار جذاب و دیدنی هلند با نتیجه 3-2 و با گل های پاتریک کلایورت، فرانک دی بوئر و بودوین زندن مقابل دو گل کریستوف دوگاری و دیوید ترزگه از سد فرانسه عبور کرد و تیم اول گروه شد.

ترکیب تیم های گروه D در یورو 2000
#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1هلند3300729
2فرانسه3201746
3جمهوری چک3102333
4دانمارک3003080

مرحله یک چهارم نهایی یورو 2000

در این مرحله ابتدا پرتغال به مصاف ترکیه رفت و در نهایت پرتغال با دو گل نونو گومژ راهی مرحله نیمه نهایی شد. ابتدا ارسال لوییس فیگو از جناح راست زمین را نونو گومژ با یک ضربه سر شیرجه ای به گل اول تیمش تبدیل کرد. در دقیقه 56 باز هم فیگو در متن کار قرار گرفت و پس از عبور از هاکان اونسال توپ را در دهانه دروازه به نونو گومژ داد تا وی دروازه خالی را با یک بغل پا باز کند.

ترکیب اولیه تیم های ترکیه و پرتغال در مرحله یک چهارم نهایی یورو 2000

سپس ایتالیا موفق شد با دو گل از سد رومانی عبور نماید. در دقیقه 33 پاس استفانو فیوره در محوطه جریمه به فرانچسکو توتی رسید و وی با یک استوپ سینه عالی و یک شوت زمینی و روی پا دروازه رومانی را گشود. در دقیقه 43 پاس دیمیتریو آلبرتینی و فرار فیلیپو اینزاگی از تله آفساید، وی را با دروازه بان تک به تک کرد و موفق شد دروازه را به راحتی بگشاید.

ترکیب اولیه تیم های ایتالیا و رومانی در مرحله یک چهارم نهایی یورو 2000

در دیدار سوم هلند موفق شد با نتیجه پرگل 6-1 از سد یوگوسلاوی عبور نماید. در روزی که پاتریک کلایورت درخشید، پاس کلایورت به برکمپ و حرکت کلایورت به داخل محوطه جریمه با پاس زیبای برکمپ همراه بود تا کلایورت با دروازه بان تک به تک شود و با یک شوت دروازه یوگوسلاوی را بگشاید. سپس نوبت ادگار داویدز بود تا ارسالی در دقیقه 38 روی دروازه انجام دهد و کلایورت گل دوم خود و تیمش را بزند. در دقیقه 51 حرکت پل بوسولت از جناح راست و ارسال به روی دروازه را پاتریک کلایورت به گل سوم هلند تبدیل کرد. البته این گل به نام دیان گووداریکا ثبت شد. در دقیقه 54 پاس زیبای آرتور نیومن، بودوین زندن را درون محوطه جریمه صاحب توپ کرد و پاس او را پاتریک کلایورت به گل تبدیل کرد تا هت تریک او کامل شود.

در دقیقه 78 پاس دنیس برکمپ از جناح چپ در پشت محوطه جریمه به مارک اوورمارس رسید و وی نیز با شوتی دیدنی گل پنجم هلند را به ثمر رساند. در دقیقه 1+90 شوت فیلیپ کوکو به تیر دروازه برخورد کرد و در برگشت مارک اوورمارس گل ششم را به ثمر رساند. یک دقیقه بعد یوگوسلاوی یکی از گل ها را توسط ساوو میلوشویچ جبران کرد.

ترکیب اولیه تیم های هلند و صربستان در مرحله یک چهارم نهایی یورو 2000

در آخرین دیدار مرحله یک چهارم نهایی اسپانیا به مصاف فرانسه رفت و در پایان فرانسه موفق شد با نتیجه 2-1 پیروز میدان شود. در دقیقه 32 آرانزابال بر روی یوری ژورکائف پشت محوطه جریمه خطا کرد و فرانسه را صاحب یک ضربه آزاد کرد. زین الدین زیدان با ضربه ای دیدنی دروازه سانتیاگو کانیزارس را گشود. در دقیقه 38 خطای لیلیان تورام بر روی مونیتیس در محوطه جریمه اسپانیا را صاحب یک ضربه پنالتی کرد و گایزکا مندیتا با یک ضربه زمینی گل مساوی را به ثمر رساند. در دقیقه 44 پاس اشتباه پپ گواردیولا را بیسنته لیزارازو گرفت و به پاتریک ویرا داد تا وی با حرکات انفرادی خود به پشت محوطه جریمه اسپانیا برسد و پاسی در اختیار یوری ژورکائف قرار دهد تا شوت ژورکائف به گل برتری فرانسه تبدیل شود.

ترکیب اولیه تیم های فرانسه و اسپانیا در مرحله یک چهارم نهایی یورو 2000
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
24 ژوئنترکیه0–2پرتغالنونو گومژ (44 و 56)
24 ژوئنایتالیا2–0رومانیفرانچسکو توتی (33)
فیلیپو اینزاگی (43)
25 ژوئنهلند6–1کرواسیپاتریک کلایورت (24، 38، 54)
دیان گووداریکا (51 حریف)
مارک اوورمارس (78 و 1+90)
———
ساوو میلوشویچ (2+90)
25 ژوئناسپانیا1–2فرانسهگایزکا مندیتا (38)
———
زین الدین زیدان (32)
یوری ژورکائف (44)

مرحله نیمه نهایی یورو 2000

در مرحله نیمه نهایی ابتدا فرانسه به مصاف پرتغال رفت. در دقیقه 19 سماجت سرجیو کونسیسائو و اشتباه دیدیه دشان، موجب شد توپ به نونو گومژ برسد و وی دروازه فرانسه را بگشاید. در دقیقه 51 پاس لیلیان تورام به آنلکا رسید و پاس وی را تیری آنری به گل تساوی فرانسوی ها تبدیل کرد تا بازی به وقت های اضافی بکشد. در حالی که همگان انتظار داشتند بازی به پنالتی بکشد حرکت زیبای دیوید ترزگه روی پاس سیلوین ویلتورد با خروج ویتور بایا همراه بود و توپ جلوی پای ویلتورد افتاد و شوت او به دستان آبل ژاویر برخورد کرد تا داور در صحنه ای کاملا مشکوک با مشورت با کمکش نقطه پنالتی را نشان دهد و زین الدین زیدان پنالتی را به گل برتری و طلایی فرانسوی ها تبدیل نماید.

ترکیب اولیه تیم های فرانسه و پرتغال در مرحله نیمه نهایی یورو 2000
فریادهای آبل ژاویر بر سر داور پس از پنالتی مشکوک برای فرانسه

در دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی دیدار جذاب و مهیج ایتالیا و هلند برگزار شد. دو تیمی که مقتدرانه قدم به این مرحله گذاشته بودند. هلند بازی را بسیار تهاجمی آغاز کرد. دنیس برکمپ توپ را به تیر دروازه ایتالیا کوبید. جانلوکا زامبروتا در دقیقه 34 اخراج شد. ضربه پنالتی فرانک دی بوئر را تولدو مهار کرد. ضربه پنالتی پاتریک کلایورت به تیر دروازه برخورد کرد و موقعیت های پرشماری که هلند از دست داد. سرانجام بازی پس از 120 دقیقه، بدون گل مساوی به ضربات پنالتی کشید.

ابتدا لوییجی دی بیاجو ضربه پنالتی ایتالیا را به گل تبدیل کرد. سپس فرانچسکو تولدو برای دومین بار ضربه پنالتی فرانک دی بوئر را مهار کرد. نوبت به جانلوکا پسوتو رسید که توپ را برخلاف جهت حرکت دروازه بان به گل دوم تبدیل کرد در حالی که یاپ استام پنالتی اش را به آسمان زد. این بار نوبت به فرانچسکو توتی رسید که با یک ضربه چیپ ایتالیا را به گل رساند و کلایورت سرانجام قفل دروازه ایتالیا را گشود. پائولو مالدینی پنالتی چهارم ایتالیا را در مصاف با ادوین فن در سار از دست داد، اما تولدو نیز پنالتی پل بوسولت را مهار کرد تا ایتالیا با نتیجه 3-1 در ضربات پنالتی پیروز شود و تولدو مرد اول میدان باشد.

ترکیب اولیه تیم های ایتالیا و هلند در مرحله نیمه نهایی یورو 2000
فرانچسکو تولدو مرد اول دیدار ایتالیا و هلند در مرحله نیمه نهایی یورو 2000
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
28 ژوئنفرانسه2–1پرتغالتیری آنری (51)
زین الدین زیدان (117)
———
نونو گومژ (19)
29 ژوئنایتالیا0(3)–(1)0هلند

فینال یورو 2000

دیدار فینال یورو 2000 در تاریخ 2 جولای 2000، در حضور 48200 نفر در استادیوم فاینورد شهر رودتردام، مابین دو تیم فرانسه و ایتالیا به قضاوت آندرس فریسک از سوئد برگزار شد. در این دیدار فرانسه با لباس یک دست آبی و ایتالیا با لباس یک دست سفید بازی کرد.

ابتدا در دقیقه 55 پاس پشت پای زیبای فرانچسکو توتی در جناح راست به جانلوکا پسوتو رسید و ارسال او را مارکو دلوکیو با یک بغل پا به گل اول دیدار تبدیل کرد. در حالی که بازی رو به اتمام بود ویلتورد در دقیقه سوم وقت های اضافی دروازه ایتالیا را گشود. در این لحظه از بازی ضربه سر دیوید ترزگه از روی سر فابیو کاناوارو عبور کرد و توپ به سیلوین ویلتورد رسید و وی با وجود حضور الساندرو نستا از بین پاهای او دروازه ایتالیا را گشود. بازی به وقت اضافی رسید. اشتباه دیمیتریو آلبرتینی موجب شد روبرت پیرس از سمت چپ حرکت کرده و توپ را به روی دروازه ارسال نماید و دیوید ترزگه با یک ضربه زیبا، گل طلایی بازی و قهرمانی فرانسه را به ثمر رساند.

فرانسه به اولین تیمی تبدیل شد که به عنوان قهرمان جام جهانی، قهرمانی در رقابت های یورو را تجربه می کند. هفت بازیکن در هر دو فینال در ترکیب اصلی فرانسه حضور داشتند.

ترکیب اولیه تیم های فرانسه و ایتالیا در فینال یورو 2000
گل سیلوین ویلتورد به ایتالیا در فینال یورو 2000
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
2 جولایفرانسه2–1ایتالیاسیلوین ویلتورد (3+90)
دیوید ترزگه (103)
———
مارکو دلوکیو (55)
بازیکنان فرانسه پس از قهرمانی در یورو 2000
الساندرو دل پیرو و وینچنتزو مونتلا ناراحت از شکست ایتالیا در فینال یورو 2000

اسامی تیم قهرمان یورو 2000

#پستنام بازیکنباشگاه
1دروازه بانبرنارد لاماپاری سن ژرمن
2مدافعوینسنت کاندلاآاس رم
3مدافعبیسنته لیزارازوبایرن مونیخ
4هافبکپاتریک ویراآرسنال
5مدافعلوران بلاناینتر میلان
6هافبکیوری ژورکائفکایزرسلاترن
7هافبکدیدیه دشان (کاپیتان)چلسی
8مدافعمارسل دساییچلسی
9مهاجمنیکولاس آنلکارئال مادرید
10هافبکزین الدین زیدانیوونتوس
11هافبکروبرت پیرسمارسی
12مهاجمتیری آنریآرسنال
13مهاجمسیلوین ویلتوردبوردو
14هافبکیوهان میکودبوردو
15مدافعلیلیان تورامپارما
16دروازه بانفابین بارتزموناکو
17هافبکامانوئل پتیآرسنال
18مدافعفرانک لبوفچلسی
19هافبککریستین کارمبئورئال مادرید
20مهاجمدیوید ترزگهموناکو
21مهاجمکریستوف دوگاریبوردو
22دروازه باناولریش رامهبوردو
سرمربیروژه لمه

بهترین گلزنان یورو 2000

در 31 مسابقه برگزار شده در مرحله نهایی یورو 2000، 85 گل به ثمر رسید و میانگین 2.74 گل در هر بازی به ثبت رسید.

تعداد گلنام بازیکن
5ساوو میلوشویچ (یوگوسلاوی)
5پاتریک کلایورت (هلند)
3نونو گومژ (پرتغال)
3زلاتکو زاهوویچ (اسلوونی)
3سرجیو کونسیسائو (پرتغال)
3تیری آنری (فرانسه)
2دیوید ترزگه (فرانسه)
2سیلوین ویلتورد (فرانسه)
2ولادیمیر اسمیچر (جمهوری چک)
2گایزکا مندیتا (اسپانیا)
2آلفونسو پرز (اسپانیا)
2آلن شیرر (انگلیس)
2یوری ژورکائف (فرانسه)
2فیلیپو اینزاگی (ایتالیا)
2فرانچسکو توتی (ایتالیا)
2هاکان شوکور (ترکیه)
2مارک اوورمارس (هلند)
2بودوین زندن (هلند)
2زین الدین زیدان (فرانسه)
2فرانک دی بوئر (هلند)
1استیو مک منمن (انگلیس)
1رونالد دی بوئر (هلند)
1یوان گانیا (رومانی)
1پدرو مونیتیس (اسپانیا)
1دیان گووداریکا (یوگوسلاوی)
1مارکو دلوکیو (ایتالیا)
1مایکل اوون (انگلیس)
1هنریک لارسن (سوئد)
1آنتونیو کونته (ایتالیا)
1یوهان میالبی (سوئد)
1بارت گور (بلژیک)
1مهمت شول (آلمان)
1پل اسکولز (انگلیس)
1میران پاولین (اسلوونی)
1خوزبا اچه بریا (اسپانیا)
1کریستوف دوگاری (فرانسه)
1استفن ایورسن (نروژ)
1کوشتینیا (پرتغال)
1ژائو پینتو (پرتغال)
1امیل امپنزا (بلژیک)
1اسلوبودان کوملینوویچ (یوگوسلاوی)
1کارل پوبورسکی (جمهوری چک)
1ویورل مولدووان (رومانی)
1الساندرو دل پیرو (ایتالیا)
1لوییجی دی بیاجو (ایتالیا)
1اوکان بوروک (ترکیه)
1لیوبینکو درولویچ (یوگوسلاوی)
1کریستین چیوو (رومانی)
1دورینل مونتیانو (رومانی)
1رائول گونزالس (اسپانیا)
1لوییس فیگو (پرتغال)
1استفانو فیوره (ایتالیا)
1لوران بلان (فرانسه)

ویدیوی برترین گل های یورو 2000

تیم منتخب یورو 2000

چهار بازیکن ایتالیا، چهار بازیکن فرانسه، دو بازیکن هلند و یک بازیکن پرتغال در تیم منتخب یورو 2000 قرار گرفتند.

دروازه بانمدافعانهافبک هامهاجمان
فرانچسکو تولدو (ایتالیا)لوران بلان (فرانسه)
فابیو کاناوارو (ایتالیا)
پائولو مالدینی (ایتالیا)
لیلیان تورام (فرانسه)
پاتریک ویرا (فرانسه)
زین الدین زیدان (فرانسه)
لوییس فیگو (پرتغال)
ادگار داویدز (هلند)
پاتریک کلایورت (هلند)
فرانچسکو توتی (ایتالیا)

علاوه بر بازیکنان فوق، فابین بارتز (فرانسه)، مارسل دسایی (فرانسه)، الساندرو نستا (ایتالیا)، فرانک دی بوئر (هلند)، دیمیتریو آلبرتینی (ایتالیا)، پپ گواردیولا (اسپانیا)، روی کاستا (پرتغال)، تیری آنری (فرانسه)، ساوو میلوشویچ (یوگوسلاوی)، رائول گونزالس (اسپانیا) و نونو گومژ (پرتغال) در میان 22 بازیکن برتر تورنمنت جای گرفتند.

آمار و ارقام یورو 2000

 • در این مسابقات 7 بازیکن با کارت قرمز داوران مواجه شدند.
 • گئورگی هاجی (رومانی) و جیووانی فن برونکهورست (هلند) با دریافت سه کارت زرد، بیشترین کارت زرد را دریافت کرد.
 • فرانسه و هلند با به ثمر رساندن 13 گل بهترین خط حمله و دانمارک بدون گل زده بدترین خط حمله را دارا بودند.
 • نروژ با یک گل خورده بهترین خط دفاعی و یوگوسلاوی با دریافت سیزده گل، بدترین خط دفاعی را دارا بودند.
 • پاتریک و دنیل آندرسن (سوئد)، گری و فیل نویل (انگلیس)، فرانک و رونالد دی بوئر (سوئد) و امیل و امبو امپنزا (بلژیک) چهار برادری بودند که در یورو 2000 به طور همزمان حضور داشتند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *