0

یورو 1984

یورو 1984 / میشل پلاتینی

یورو 1984، هفتمین دوره برگزاری مسابقات جام ملت های اروپا بود که توسط کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می شد.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت یوفا، هفتمین دوره جام ملت های اروپا با حضور 32 تیم در مرحله مقدماتی و 8 تیم در مرحله نهایی برگزار شد و فرانسه به ششمین تیمی تبدیل شد که عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود می کند.

مرحله مقدماتی یورو 1984

در این دوره همچون دوره قبل، تیم ها در هفت گروه تقسیم شدند و از هر گروه یک تیم راهی مرحله نهایی یورو شد. تیم ها در چهار گروه پنج تیمی و سه گروه چهار تیمی تقسیم شدند و بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار شد.

دور گروهی

  • در گروه 1، بلژیک نایب قهرمان دوره گذشته، بالاتر از سوئیس، آلمان شرقی و اسکاتلند راهی یورو شد.
  • در گروه 2، پرتغال بالاتر از شوروی قرار گرفت تا اولین حضورش در یورو را تجربه کند. لهستان و فنلاند در رده های بعدی قرار گرفتند.
  • در گروه 3، دانمارک در رقابتی نزدیک بالاتر از انگلیس قرار گرفت و یونان، مجارستان و لوکزامبورگ در رده های بعد جای گرفتند.
  • در گروه 4، یوگوسلاوی بار دیگر طعم حضور در یورو را چشید. ولز، بلغارستان و نروژ در رده های بعد قرار گرفتند.
  • در گروه 5، رومانی نیز در یک گروه دشوار بالاتر از سوئد، چکسلواکی، ایتالیا و قبرس قرار گرفت و برای اولین بار به یورو راه یافت.
  • در گروه 6، آلمان غربی مدافع عنوان قهرمانی مسابقات فقط به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به ایرلند شمالی راهی یورو شد. اتریش، ترکیه و آلبانی در رده های بعدی قرار گرفتند.
  • در گروه 7، اسپانیا با خوش شانسی محض راهی یورو شد و در حالیکه تفاضل گل برابری با هلند داشت، به دلیل گل زده بیشتری به یورو راه یافت. جمهوری ایرلند، ایسلند و مالت هم در رتبه های بعدی قرار گرفتند. برد 12-1 مقابل مالت، به این تیم کمک کرد تا راهی مرحله نهایی یورو شود. این اولین نتیجه تاریخ مسابقات مقدماتی یورو است که تعداد گل های یک تیم دو رقمی می شود.

بهترین گلزنان دور مقدماتی یورو 1984

  • 7 گل: کارل هاینتس رومنیگه (آلمان غربی)
  • 6 گل: سانتیانا (اسپانیا)

مرحله نهایی یورو 1984

مرحله نهایی مسابقات با حضور هشت تیم یوگوسلاوی، آلمان غربی، فرانسه، دانمارک، بلژیک، اسپانیا، پرتغال و رومانی از 12 ژوئن تا 27 ژوئن 1984 به میزبانی فرانسه برگزار گردید. چهار استادیوم پارک دو پرنس شهر پاریس، ولودروم شهر مارسی، ژرلاند شهر لیون و ژوفره گیشارد شهر سنت اتین برای میزبانی مسابقات در نظر گرفته شده بود. تیم ها در دو گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند. در این مسابقه ها برای اولین بار دیدار رده بندی برگزار نشد و این موضوع دائمی شد.

مرحله گروهی

گروه 1

در گروه 1، فرانسه، دانمارک، بلژیک و یوگوسلاوی حضور داشتند. فرانسه که برای دومین بار میزبانی یورو را عهده دار شده بود با یک خط میانی قدرتمند متشکل از میشل پلاتینی، آلن ژیرس، ژان تیگانا و لویی فرناندز که در جام جهانی 1982 درخشیده بودند، در این رقابت ها حضور یافته بود. فرانسه که پس از ژاست فونتین با کمبود یک مهاجم گلزن در خط حمله مواجه شده بود، موفق شد با درخشش و گلزنی های میشل پلاتینی این خلأ را پر نماید.

دانمارک نیز با بازیکنانی نظیر آلن سیمونسن، فرانک آرنسن، پربن الکیائر لارسن، سورن لربی، مورتن و یسپر اولسن و مایکل لادروپ 19 ساله تحت هدایت سپ پیونتک تیم خوبی روانه مسابقات نمود.

فرانسه ابتدا موفق شد با تک گل میشل پلاتینی از سد دانمارک عبور نماید. بلژیک نیز با دو گل اروین فندنبرگ و جورج گرون از سد یوگوسلاوی عبور نماید. سپس فرانسه با درخشش و هت تریک میشل پلاتینی و گل های آلن ژیرس و لویی فرناندز با 5 گل بلژیک را در هم کوبید. دانمارک نیز با نتیجه ای مشابه و با گل های فرانک آرنسن (2)، کلاوس برگرن، پربن الکیائر لارسن و جان لوریدسن یوگوسلاوی را شکست داد.

در دیدارهای پایانی گروه، میشل پلاتینی بار دیگر هت تریک کرد و فرانسه با نتیجه 3-2 یوگوسلاوی را شکست داد تا فرانسه به عنوان تیم اول صعود نماید و میشل پلاتینی اولین بازیکنی شود که دو بار موفق به هت تریک در یورو می شود. میلوش شستیچ و دراگان استویکوویچ گل های یوگوسلاوی را زدند. دانمارک نیز با نتیجه ای مشابه بلژیک را شکست داد. فرانک آرنسن، کنت بریله لارسن و پربن الکیائر لارسن گل های دانمارک را زدند و جان کولمانس و فرانک فرکاترن برای بلژیک گلزنی کردند. دانمارک نیز به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله بعدی شد.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهتفاضلامتیاز
1فرانسه3300927+6
2دانمارک3201835+4
3بلژیک3102484−2
4یوگوسلاوی30032108−0

گروه 2

در گروه 2، اسپانیا، پرتغال، آلمان غربی و رومانی حضور داشتند. تیم آلمان غربی به عنوان مدافع عنوان قهرمانی یورو و نایب قهرمان جهان که با وجود حضور رودی فولر، آندریاس برمه و گیدو بوخوالد قویتر از گذشته نشان می داد، بازی های چندان خوب و روانی به نمایش نگذاشت.

آلمان غربی و پرتغال در مسابقه نخست بدون گل مساوی شدند. دیدار دو تیم اسپانیا و رومانی نیز با گل های فرانسیسکو خوزه کاراسکو و لاژلو بولونی به تساوی 1-1 انجامید. سپس آلمان غربی موفق شد با دو گل رودی فولر مقابل تک گل مارسل کوراش رومانی را شکست دهد. اسپانیا و پرتغال نیز به تساوی 1-1 دست یافتند. آنتونیو سوسا برای پرتغال و سانتیانا برای اسپانیا گلزنی کردند.

آنتونیو ماسدا تک گل پیروزی بخش اسپانیا مقابل آلمان غربی را زد تا مدافع عنوان قهرمانی و فینالیست سه دوره اخیر مسابقات، خیلی زود از دور رقابت ها حذف شود. ننه نیز با گلزنی مقابل رومانی، پرتغال را به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعدی نمود.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهتفاضلامتیاز
1اسپانیا3120321+4
2پرتغال3120211+4
3آلمان غربی31112203
4رومانی3012242−1

مرحله نیمه نهایی

در مرحله نیمه نهایی دیدار جذاب و دیدنی فرانسه و پرتغال در پایان 90 دقیقه با تساوی 1-1 خاتمه یافت. ژان فرانسوا دومرگ و ژوردائو برای دو تیم گلزنی کردند، دو بازیکنی که در اوقات تلف شده نیز برای تیم هایشان گلزنی کردند، اما میشل پلاتینی ستاره بی چون و چرای این جام، در دقیقه 119 و قبل از سوت پایان بازی حساب کار را 3-2 کرد تا فرانسه راهی فینال شود. ترس از ضیافت پنالتی ها باعث شد، فرانسه نه تنها نتیجه عقب افتاده مقابل پرتغال را جبران کند، بلکه در آخرین لحظات به پیروزی دست یابد. میشل پلاتینی در این خصوص می گوید:

ژان تیگانا به ما گفت كه هرگز در ضربات پنالتی پیروز نشده است! ما می دانستیم كه باید از رفتن بازی به پنالتی جلوگیری كنیم!

دیدار اسپانیا و دانمارک نیز در پایان 120 دقیقه با تساوی 1-1 خاتمه یافت. آنتونیو ماسدا برای اسپانیا و سورن لربی برای دانمارک گلزنی کردند. در ضربات پنالتی سانتیانا، خوان آنتونیو سنیور، سانتیاگو اورگیاگا، ویکتور مونیوز و مانو سارابیا پنالتی هایشان را برای اسپانیا تبدیل به گل کردند. کنت بریل لارسن، یسپر اولسن، مایکل لادروپ و سورن لربی نیز پنالتی های دانمارک را به گل تبدیل کردند و پربن الکیائر لارسن ستاره دانمارکی ها پنالتی آخر تیمش را از دست داد تا تیمش از راهیابی به فینال مسابقات بازماند.

تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
23 ژوئنفرانسه3–2پرتغالژان فرانسوا دومرگ (24 و 114)
میشل پلاتینی (119)
———
ژوردائو (74 و 98)
24 ژوئندانمارک1(4)–(5)1اسپانیاسورن لربی (7)
———
آنتونیو ماسدا (67)

فینال یورو 1984

دیدار فینال این مسابقات در تاریخ 27 ژوئن 1984، در حضور 47368 نفر در استادیوم پارک دو پرنس شهر پاریس، مابین دو تیم فرانسه و اسپانیا به قضاوت وویتک کریستوف از چکسلواکی برگزار شد. فرانسه موفق شد با دو گل میشل پلاتینی و برونو بلونه پیروز میدان شود و اولین قهرمانی خود در تاریخ یورو را جشن بگیرد.

بدون شک میشل پلاتینی نقش بسزایی در قهرمانی تیمش ایفا کرد، بازیکنی که در تمامی پنج بازی تیمش گلزنی نمود. جهان فوتبال کمتر شاهد چنین درخششی از یک بازیکن در یک تورنمنت ملی بوده است. او یک بازیکن شماره 10 کامل را معنا کرد که یک تنه رقبای فرانسه را کنار زد و در فینال پاریس نیز سند قهرمانی تیمش را امضا کرد. به جرات می توان گفت، میشل پلاتینی بهترین بازیکنی بود که این مسابقات تا به حال در یک دوره به خود دیده است. ضمن آنکه او بهترین گلزن تاریخ مسابقات است.

تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
27 ژوئنفرانسه2–0اسپانیامیشل پلاتینی (57)
برونو بلونه (90)
تصاویری از توپ و لوگوی رسمی یورو 1984 و گل های میشل پلاتینی به پرتغال و اسپانیا
“تصاویری از توپ و لوگوی رسمی یورو 1984 و گل های میشل پلاتینی به پرتغال و اسپانیا”
بازیکنان تیم ملی فرانسه پس از قهرمانی در یورو 1984

اسامی تیم قهرمان یورو 1984

#پستنام بازیکنباشگاه
1دروازه بانژول باتساوسر
2مدافعمانوئل آموروسموناکو
3مدافعژان فرانسوا دومرگتولوز
4مدافعماکسیم بوسیسنانت
5مدافعپاتریک باتیستونبوردو
6هافبکلویی فرناندزپاری سن ژرمن
7هافبکژان مارک فرریاوسر
8هافبکدنیل براووموناکو
9هافبکبرنارد ژنگینیموناکو
10هافبکمیشل پلاتینی (کاپیتان)یوونتوس
11هافبکبرونو بلونهموناکو
12هافبکآلن ژیرسبوردو
13هافبکدیدیه سیکسملوز
14هافبکژان تیگانابوردو
15مدافعیوون له روکسموناکو
16مهاجمدومینیک روشتوپاری سن ژرمن
17مهاجمبرنارد لاکومببوردو
18مدافعتیری توسیابوردو
19دروازه بانفیلیپ برگروتولوز
20دروازه بانآلبرت روستسوشو
سرمربیمیشل هیدالگو
تیم ملی فرانسه در یورو 1984
تیم ملی اسپانیا در یورو 1984

بهترین گلزنان یورو 1984

در 15 مسابقه برگزار شده در مرحله نهایی یورو 1984، 41 گل به ثمر رسید و میانگین 2.73 گل در هر بازی به ثبت رسید.

تعداد گلنام بازیکن
9میشل پلاتینی (فرانسه)
3فرانک آرنسن (دانمارک)
2رودی فولر (آلمان غربی)
2روی ژوردائو (پرتغال)
2پربن الکیائر لارسن (دانمارک)
2آنتونیو ماسدا (اسپانیا)
2ژان فرانسوا دومرگ (فرانسه)
1کنت بیرله لارسن (دانمارک)
1جان لوریدسن (دانمارک)
1ننه (پرتغال)
1برونو بلونه (فرانسه)
1میلوش شستیچ (یوگوسلاوی)
1دراگان استویکوویچ (یوگوسلاوی)
1اروین فندنبرگ (بلژیک)
1فرانک فرکاترن (بلژیک)
1لاژلو بولونی (رومانی)
1جان کولمانس (بلژیک)
1مارسل کوراش (رومانی)
1جورج گرون (بلژیک)
1آنتونیو سوسا (پرتغال)
1کلاوس برگرن (دانمارک)
1سورن لربی (دانمارک)
1لوبو کاراسکو (اسپانیا)
1لویی فرناندز (فرانسه)
1آلن ژیرس (فرانسه)
1کارلوس سانتیانا (اسپانیا)

ویدیوی برترین گل های یورو 1984

تیم منتخب یورو 1984

چهار بازیکن آلمان غربی، سه بازیکن فرانسه، دو بازیکن پرتغال و دو بازیکن دانمارک در تیم منتخب یورو 1984 قرار گرفتند.

دروازه بانمدافعانهافبک هامهاجمان
تونی شوماخر (آلمان غربی)ژائو پینتو (پرتغال)
کارل هاینتس فورستر (آلمان غربی)
مورتن اولسن (دانمارک)
آندریاس برمه (آلمان غربی)
فرناندو چالانا (پرتغال)
آلن ژیرس (فرانسه)
ژان تیگانا (فرانسه)
فرانک آرنسن (دانمارک)
میشل پلاتینی (فرانسه)
رودی فولر (آلمان غربی)
تیم منتخب یورو 1984

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *