0

BETH چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

اتریوم بایننس BETH

BETH نسخه توکن شده‌ی اتریوم سهام گذاری شده توسط صرافی بایننس است. شما با خرید و نگهداری آن می‌توانید در فرآیند سهامگذاری روی زنجیره Beacon در اتریوم 2.0 شرکت کنید. به این صورت که شرکت بایننس معادل BETH که شما خریداری کرده‌اید پشتوانه ETH خریداری می‌کند، سپس آن را به نیابت از شما روی اتریوم 2.0 سهام گذاری می‌کند. و بخشی از سود حاصل از سهام گذاری را با شما تقسیم می‌کند.

BETH چیست؟

BETH نسخه توکنایز شده از اتریوم سهام گذاری شده است. هر یک عدد BETH معادل یک عدد ETH است که توسط بایننس سهام گذاری شده است. اگر در جریان باشید حتما می‌دانید که اتریوم هم اکنون از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند، اما به عنوان بخشی از اتریوم 2.0 به صورت کامل با اثبات سهام جایگزین خواهد شد.

به دلیل پیچیدگی ارتقای اتریوم، این به روز رسانی در فازهای مختلفی اعمال می‌شود. اولین مرحله راه اندازی شبکه Beacon Chain بود، این شبکه بعد از راه اندازی شاردینگ هسته اتریوم 2.0 خواهد بود. شبکه Beacon هم اکنون عملیاتی شده است و در مارچ 2021 تعداد 3.5 میلیون اتریوم روی آن سهام گذاری شده‌اند.

واریز در شبکه Beacon هم اکنون یک فرآیند یک طرفه است. به این صورت که تا زمان راه اندازی کامل ETH 2.0 امکان برداشت اتریوم خود را ندارید. فرآیند ارتقای اتریوم ممکن است سالها طول بکشد. از طرفی تعداد اتریومی که می‌توانید سهام گذاری کنید باید مضرب 32 باشد.

البته همه ETH های سهام گذاری شده روی Beacon هم اکنون مشمول دریافت پاداش سهام گذاری هستند. در این شرایط چه می‌شود اگر شما بخواهید دستی بر آتش داشته باشید اما هم 32 اتر نداشته باشید هم این انتخاب را داشته باشید که در هر زمان ETH های خود را بیرون بکشید؟ در این شرایط شما باید به یکی از استخرهای سهام گذاری ETH 2.0 بپیوندید. یکی از این استخرها توسط شرکت بایننس راه اندازی شده است.

شما می‌توانید با نسبت یک به یک (1:1) اتریوم‌های خود را به BETH تبدیل کنید و شروع به دریافت سود سهام کنید. خیلی هم عالی! اما اگر به اتریوم خود در جای دیگر نیاز داشته باشید باید چه کار کنید؟ در صرافی بایننس بازار جفت ارز BETH/ETH وجود دارد و شما می‌توانید به راحتی آن را مبادله کنید و در ازای آن دوباره ETH دریافت کنید.

چگونه از BETH استفاده کنم؟

به چند روش می‌توانید از Binance-ETH استفاده کنید. ساده‌ترین کار نگهداری آن در صرافی بایننس و دریافت جایزه سهام گذاری است. راه دیگر منتقل کردن آن به زنجیره هوشمند بایننس و استفاده از آن در اپلیکیشن‌های DeFi است.

استفاده در بایننس لانچپد (Binance Launchpool)

اگر BETH خود را در بایننس نگه داری می‌توانید علاوه بر پاداش، درآمدهای دیگر هم داشته باشید. برای مثال در پروژه لانچپد برخی مواقع گزینه واریز آن نیز فعال می‌شود. می‌توانید BETH خود را در لانچپد قفل کنید و توکن‌های جدیدی که توزیع می‌شوند را دریافت کنید. این توکن‌ها به سرعت قابلیت نقد شوندگی در بایننس را دارند.

استفاده در بایننس لیکوئید سوئپ (Binance Liquid Swap)

می‌توانید از آن برای تامین نقدینگی در استخر ETH/BETH در سوئپ نقدینگی بایننس استفاده کنید. توجه کنید که در یک استخر اگر هر دو ارز موجود در استخر را قفل کنید، سودی دریافت نمی‌کنید.

استفاده در پروتکل‌های وام دهی / قرض گیری (borrow-lending protocols)

راه دیگر انتقال BETH به بازارهای مالی مانند ونوس (Venus) است. در این بازارها می‌توانید کشت سود کنید یا با استفاده از ارز قفل شده خود، ارزهای دیگر را قرض بگیرید.

استفاده در PancakeSwap

می‌توانید برای زوج ارز BETH/ETH در PancakeSwap تامین نقدینگی کنید و در ازای آن CAKE دریافت کنید. مزیت این کار پایین بودن ریسک ضرر ناپایداری (impermanent loss) است. به دلیل یکسان بودن قیمت این زوج ارز، ریسک این اتفاق بسیار کم می‌شود.

جفت ارز BETH/ETH در pancakeswap
جفت ارز BETH/ETH در pancakeswap

استفاده در جمع کنندگان سود (Yield aggregator)

یکی دیگر از روش‌ها استفاده از BETH کمک گرفتن از جمع کنندگان سود است. سازوکارهایی مانند Beefy و Autofarm که دنبال بهترین فرصت‌های کشت سود برای شما می‌گردند.

آیا ارزش BETH از ETH بیشتر است؟

هرچند نسبت ETH و BETH یک به یک است. اما اگر در بازار BETH/ETH در صرافی بایننس قیمت‌ها را چنک کنید متوجه اختلاف قیمت خواهید شد. دلیل آن کاربردهای مختلف این دو است. از آنجایی که نمی‌توانید Binance-ETH را تسویه کنید و ETH را پس بگیرید، باید آن را در بازار معامله کنید، از طرفی اگر BETH نگهدارید، سود آن را دریافت خواهید کرد.

نتیجه گیری

BETH نسخه توکن شده‌ای از اتریوم سهام گذاری شده در استخر بایننس روی شبکه بلاکچین اتریوم است. با خرید و نگهداری BETH می‌توانید بدون نگرانی درباره موضوعات فنی روی اتریوم سهام گذاری کنید. همچنین داشتن BETH فرصت‌های کسب درآمد دیگری مانند استفاده در DeFi و کشت سود را بره شما می‌دهد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *