2

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ (PancakeSwap) چیست؟ معرفی توکن کیک

پنکیک سواپ و توکن اختصاصی آن (کیک)

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک پلتفرم مبادله غیر متمرکز برای مبادله توکن‌های BEP-20 در بلاکچین زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain یا BSC) است. برای کار با صرافی پنکیک سواپ باید در ابتدا کیف پول خود را به این صرافی متصل نمایید.

تاریخچه پنکیک سواپ

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ در تاریخ 20 سپتامبر 2020 راه اندازی شده است و توانسته است در این مدت کوتاه کاربران بسیاری را به خود جذب کند. پنکیک سواپ شباهت بسیاری به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ دارد با این تفاوت که یونی سواپ بر بستر شبکه اتریوم قرار دارد و پنکیک سواپ بر روی بستر بایننس اسمارت چین قرار دارد.

صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ از مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند که در آن کاربران از طریق استخرهای نقدینگی ترید می‌کنند. این استخرها با دارایی کاربران پر می‌شوند. کاربران توکن‌های BEP-20 خود را به استخر نقدینگی واریز می‌کنند و در ازای آن، توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی (LP یا FLIP) دریافت می‌کنند. کاربران در شبکه پنکیک سواپ می‌توانند از این توکن‌ها برای پرداخت بخشی از هزینه‌های معاملاتی استفاده کنند.

آموزش خرید و فروش در صرافی پنکیک سواپ

برای کار با صرافی پنکیک سواپ باید در ابتدا کیف پول خود را به این صرافی متصل نمایید. برای این کار ابتدا کیف پول متامسک یا کیف پول تراست را باید از گوگل پلی دانلود و نصب نمایید. توجه داشته خود صرافی پنکیک سواپ قابل دانلود نیست و به عنوان یک DAPP از داخل کیف پول در دسترس است.

آموزش اتصال متامسک به پنکیک سواپ

برای نصب کیف پول متامسک به صورت افزونه می‌توانید آموزش این کیف پول را مشاهده نمایید. کیف پول متامسک یک کیف پول اتریومی است درحالیکه برای کار با صرافی پنکیک سواپ نیاز به یک کیف پول بر روی بستر بایننس اسمارت چین دارید. برای اضافه کردن شبکه بایننس، روی Custom RPC کلیک کنید.

بعد از کلیک بر روی گزینه Customm RPC در صفحه جدید اطلاعات زیر را وارد کنید:

Network Name: Smart Chain
New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org
ChainID: 56
Currency Symbol: BNB
Block Explorer URL: https://bscscan.com

اکنون کیف پول شما به صرافی پنکیک سواپ متصل است. برای خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال در این صرافی طبق تصویر زیر بر روی گزینه ترید یا معامله کلیک کنید.

در قسمت From باید ارزی که میخواهید تبدیل یا Swap کنید را انتخاب کنید. دقت کنید که پروتکل شما حتما باید بر روی Bep20 باشد تا به شما نشان داده شود. در قسمت To هم ارزی که میخواهید دریافت کنید را باید انتخاب کنید.

در قسمت Liquidity می‌توانید به استخر نقدینگی اضافه کرده و پاداش بگیرید. همچنین یکی از قابلیت‌های بسیار خوب پنکیک سواپ این است که می‌توانید بین شبکه‌های مختل جابه‌جا شوید. برای مثال می‌توانید با وارد شدن به بخش Bridge، تتر خود را که روی شبکه ترون قرار دارد، به اتریوم انتقال دهید، که البته همه تراکنشات شامل کارمزد می‌شوند.

در این قسمت، در بخش Slippage tolerance می‌توانید نوسان قیمتی برای خرید را مشخص کنید. یعنی سفارش شما تا چه‌مقدار نوسان قیمتی انجام شود. فرض کنید می‌خواهید یک رمز ارز ارزان قیمتی را که تازه وارد بازار شده، خریداری کنید. قاعدتاً نمی‌توانید نوسان را روی 1 درصد تنظیم کنید؛ چراکه قیمت آن ارز به سرعت تغییر می‌کند. وارد کردن عددی تا 5 درصد در این قسمت معقول است.

استیک یا سپرده گذاری ارزهای دیجیتال در پنکیک سواپ

یکی از بهترین روش‌های کسب سود و هولد کردن ارزهای دیجیتال سپرده گذاری یا همان استیک ارزهای دیجیتال است که در مطالبی نحوه استیک ارزهای ترون، آلگورند، بایننس کوین، کاوا و … را در کیف پول تراست آموزش دادیم. میتوانید در صرافی پنکیک سواپ نیز با استفاده از گزینه Farms ارزهای خود را استیک گذاری کنید.

در قسمت APR میزان سود سالانه هر جفت ارز نمایش داده شده است. مطلبی که شاید خیلی از افراد از آن آگاه نیستند، این است که در سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال سرمایه شما برای مدت زمان مشخصی قفل شده و نمی‌توانید آن را بفروشید یا انتقال دهید. پیشنهاد ما این است که اگر قصد سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال را دارید، به سراغ رمز ارزهای مطمئن بروید، تا ریسک خود را کاهش دهید. لازم به ذکر است که رمز ارزهای مطمئن و شناخته شده سود کمتری به نسبت سایر ارزهای دیجیتال دارند.

پنکیک سواپ در تراست والت

توکن‌های پنکیک سواپ را می‌توانید در کیف پول تراست والت نگهداری کنید. برای اینکار ابتدا توکن پنکیک سواپ را به لیست ارزهای تراست اضافه کنید سپس می‌توانید واریز و برداشت داشته باشید.

معرفی بخش Syrup Pools

توکن بومی صرافی پنکیک سواپ، توکن کیک نام دارد، میتوانید با استیک توکن کیک از سود قابل توجه آن بهره مند شوید و در تنظیمات این قسمت میتوانید سود دریافتی خود را تنظیم نمایید که براساس چه ارزی میخواهید دریافت کنید.

معرفی ارز دیجیتال پنکیک سواپ (PancakeSwap)

نماد ارز دیجیتال پنکیک سواپ
نماد ارز دیجیتال پنکیک سواپ

پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک پلتفرم مبادله غیر متمرکز در بلاکچین اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) است. دقیقاً مانند پروتکل معروف Uniswap DeFi AMM که روی اتریوم اجرا می‌شود، پنکیک سواپ کاربران را قادر می‌سازد تا با بهره برداری از منابع نقدینگی تولید شده توسط کاربران، بین ارزهای دیجیتال مبادله کنند. برای ایجاد نقدینگی گفته شده، پنکیک سواپ انبوهی از فرصت‌های خرید را برای تأمین کنندگان نقدینگی ارائه می‌دهد. با این حال، برخلاف یونی سواپ، پنکیک سواپ به کسانی که توکن اصلی BEP-20 را با نام CAKE خریداری می‌کنند، پاداش می‌دهد.

معرفی توکن کیک (CAKE)

توکن اختصاصی پلتفرم پنکیک سواپ، توکن کیک (CAKE) است. با استفاده از روش‌هایی همچون تأمین نقدینگی یا استیک توکن می‌توانید به کسب سود و دریافت توکن کیک (CAKE) بپردازید. همچنین به تأمین‌کنندگان نقدینگی در این پلتفرم، توکن‌های فلیپ به عنوان پاداش تعلق می‌گیرد.

معاملات ارزان تر و سریعتر با استفاده از پنکیک سواپ

استفاده از پنکیک سواپ ارزان تر و سریعتر از یونی سواپ و سوشی سواپ است. دلیل آن این است که پنکیک سواپ در بلاکچین اسمارت چین بایننس ساخته شده است، یک بلاکچین با توان عملیاتی بالا که توسط بایننس ساخته شده تا بتواند با اتریوم رقابت کند. به همین دلیل پنکیک سواپ یکی از برترین رقبای اتریوم است. تجارت در پنکیک سواپ برای کیف پول‌های کوچکتر که بودجه نامحدود ندارند، بطور غیر قابل انکاری بهتر است.

آیا پنکیک سواپ از یونی سواپ بهتر است؟

احتمالاً از خود پرسیده‌اید که آیا پنکیک سواپ از یونی سواپ بهتر است یا نه؟ پاسخ کوتاه منفی است، اما نقدینگی زیادی در پنکیک سواپ وجود دارد که آن را به یک تبادل غیرمتمرکز عالی تبدیل می‌کند.

از آنجایی که پنکیک سواپ در بلاکچین اسمارت چین بایننس است و BSC کاملاً غیرمتمرکز نیست، ما مرددیم که آن را یک مبادله غیرمتمرکز واقعی بنامیم. عدم تمرکز کامل به هر حال مزایای خود را دارد.

استفاده از پنکیک سواپ بسیار سریعتر و ارزانتر از یونی سواپ است و دارای نقدینگی مشابهی است. تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است که اگر می‌خواهید توکن‌های ERC20 را معامله کنید، باید از پل بایننس که به اتریوم وارد و خارج می‌شود استفاده کنید، که بسته به مقدار کارمزد، برای برخی گران است. استفاده از پنکیک سواپ برای کسانی که قبلاً دارای توکن BEP20 بوده و مشتاق ادامه فعالیت‌های خود در بایننس اسمارت چین BSC هستند، بهترین تجربه است.

بهترین کیف پول های توکن کیک (CAKE)

برای کار با صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ لازم است کیف پول خود را به این صرافی متصل کنید. کیف پولهای زیر برای اینکار مناسب هستند.

قیمت توکن کیک

پنکیک سواپ در زنجیره خود 164,396,771 توکن دارد، حجم بازار این ارز دیجیتال 6.1 میلیارد دلار است و در رتبه 29 ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را میتوانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نحوه خرید توکن کیک

برای خرید توکن کیک میتوانید از لیست صرافی های معتبر زیر اقدام کنید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1. محمد حبیبی گفت:

      عالی