0

لیست بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲

لیست بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۱

آیا با بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ آشنایی دارید؟ پادکست‌های تاریخی چه موضوعاتی را پوشش می‌دهند؟ چرا گوش‌دادن به پادکست تاریخی مهم است؟

هرکسی که از تاریخ کشور خود مطلع نباشد محکوم به تکرار آن خواهد شد. به همین خاطر پادکست‌های تاریخی ما را با وقایعی که در گذشته اتفاق افتاده آشنا می‌کند. خواندن تاریخ شاید برای خیلی‌ها کسل‌کننده باشد؛ اما با شنیدن آن جذب خواهند شد. برای افرادی هم که به تاریخ علاقه دارند پادکست‌ها می‌تواند بهترین گزینه باشد. پس اگر وقت لازم برای خواندن کتاب‌های تاریخی ندارید استفاده از پادکست جذابیت خاص خود را خواهد داشت.

رویدادهای مهم و بسیار تأثیرگذاری در جهان اتفاق افتاده است که باید راجب آنها بدانیم. راجب هر کدام از این رویدادها نیز روایت‌های گوناگونی وجود دارد. دانستن هر کدام از این روایت‌ها برای درک بهتر تاریخ ضرورت داشته و در اینجاست که گوش‌دادن به پادکست‌های تاریخی اهمیت خود را نشان می‌دهد. در ادامه به بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ خواهیم پرداخت.

معرفی بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲

سازنده‌های پادکست تاریخی به روایت رویدادهای مهم تاریخی و معرفی شخصیت‌های تأثیرگذار در دوره‌های مختلف می‌پردازند. این پادکست‌ها هرکدام برای گروه سنی خاصی ساخته می‌شود.

پادکست تاریخی پاراگراف

در پادکست تاریخی پاراگراف داستان شکل‌گیری تمدن‌ها و امپراطوری‌های بزرگ را روایت می‌کند و شما را با تمدن‌های مختلف آشنا خواهد کرد. ازجمله می‌توان به تمدن یونان باستان، مصر باستان، تمدن مایا، قرون‌وسطی اشاره کرد. پاراگراف از انقلاب کشاورزی شروع می‌شود تا به تمدن بشریت برسد. این پادکست تابه‌حال 22 اپیزود را منتشر کرده است.

پادکست تاریخی پاراگراف
بهترین پادکست‌های تاریخی ایران

پادکست تاریخی شیرکاکائو

پادکست شیرکاکائو یکی از بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ بوده که به موضوعات بسیار جالبی راجب تاریخ ایران و جهان می‌پردازد. انتخاب موضوع‌های شیرکاکائو با دقت بسیار بالای منتشر می‌شود و اولین اپیزود آن به تاریخ قاره آفریقا پرداخته شده است. تاریخ‌نویس بخت‌برگشته اپیزود بعدی این پادکست شما را با تاریخ کشور شمالی، رئیس‌جمهور این کشور و جنگ داخلی آشنا می‌کند و نکات آموزنده بسیار جالبی در آن پیدا خواهید کرد.

یکی از نکات جالبی که این پادکست به آن پرداخته ارتباط ایرانیان با مسیحیت بوده که این اپیزود از ۶ داستان مختلف و بسیار شنیدنی تشکیل شده است. خسارت محض یکی از پرطرف‌دارترین اپیزودهای پادکست تاریخی شیرکاکائو است که در آن به یک اتفاق هولناک اشاره شده و جهان در اثر این اتفاق دچار تغییر می‌شود.

پادکست راوکست

پادکست رواکست از جنس روایت‌گونه بوده و این روایت‌ها می‌تواند درباره اشخاص، رویدادها و وقایع جهان باشد. در طول تاریخ اتفاق‌های دهشتناکی رخ‌داده که بسیاری از آنها بی‌خبر هستیم. در راوکست بخش‌های تاریکی از تاریخ را به گوشمان می‌رساند. اولین بخش از اپیزود این پادکست به مرگ سیاه یا همان طاعون سیاه می‌پردازد. این بیماری تبعات زیادی را به دنبال داشت و باعث منحل‌شدن چرخه تجارت و مبادله شد.

در اپیزود سوم پادکست تاریخی راوکست به سرگذشت آخرین تزار روسیه پرداخته شده و به عزل قدرت این پادشاه در انقلاب کبیر روسیه اشاره می‌شود. در این اپیزود شما به شرایط اقتصادی و اجتماعی روسیه آشنا خواهید شد و دلایل وقوع انقلاب بزرگ را شرح می‌دهد.

پادکست تاریخی پرچم سفید

در پادکست پرچم سفید به سیاه‌ترین اتفاقاتی که در طول تاریخ بشریت اتفاق افتاده پرداخته می‌شود. روایتی از داستان جنگ‌های ویرانگر که یکی بلایایی است که بشر همواره با آن روبه‌رو بوده و زنان و کودکان در کنار مردان بسیاری در دوره‌های مختلف قربانی جنگ ستیزی قدرت‌های جهانی شده‌اند. در یک اپیزود هم به جنگ هشت‌ساله ایران و عراق اشاره شده است.

بهترین پادکست‌های تاریخی 1401
پادکست تاریخی پرچم سفید

پادکست رخ

در پادکست رخ زندگی افرادی روایت می‌شود که باعث شده‌اند بخشی از تاریخ جهان و ایران تغییر کند. در این پادکست به سراغ مشهورترین افراد جهان می‌روند و با روایتی جذاب و بسیار ساده زندگی آنها را شرح می‌دهند. پادکست رخ شاید به اتفاقات تاریخی اشاره نمی‌شود، اما زندگی افرادی را مورد بررسی قرار می‌دهد که نقش بسزایی در تاریخ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جهان و ایران داشته‌اند. 

پادکست تاریخی تارکست

یکی از بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ را می‌توان به پادکست تارکست اختصاص داد. در این پادکست به جهان در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی می‌پردازد. در این دوران جنبش هیپی در کشورهای اروپای غربی و ایالات متحده امریکا فراگیر شد. این گروه در برابر هنجارهای رسمی جامعه سرمایه‌داری و مصرفی قد علم کردند و با سبک متفاوت زندگی خود این کار را انجام دادند. 

امریکا به‌خاطر جنگ ویتنام تحولات زیادی را تجربه کرد و تقاضا برای پایان‌دادن به این جنگ بسیار زیاد بود. همین باعث شد موج‌های اجتماعی زیادی برای برابری نژادی و جنسیتی به وجود بیایند و بسیاری از آنها ازجمله همین جنبش هیپی جنبش مدنی سیاه‌پوستان همچنان پابرجا است.

پادکست چکش

پادکست چکش یکی از پادکست‌های متفاوتی است که تلفیقی از تاریخ و هنر بوده و برای افراد علاقه‌مند به تاریخ هنر این پادکست می‌تواند یکی از بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ باشد. اتفاقات تاریخی جذابی را در این پادکست می‌توانید بشنوید و رابطه قانون باهنر را بیان می‌کند. تا به امروز چکش ۱۸ قسمت در دو فصل را ارائه داده است.

پادکست تاریخی تلنگر

برای بسیاری تاریخ اروپا از محبوب‌ترین موضوعاتی است که دوست دارند از طریق پادکست با آن آشنا شوند. بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ که در این زمینه فعالیت دارد پادکست تلنگر است. دوره رنسانس یا همان عهد نوزایی باعث تغییر و تحولات عظیمی در اروپا و جهان شد. 

در این زمان بود که بنیان‌های فکری اروپایی‌ها دچار تغیر شد و سلطه کلیسا بر علم از بین رفت. تلنگر زندگی اندیشمندان و روشنفکران مهم در اوایل قرن هفدهم را مورد بررسی قرار می‌دهد و ایده‌های آنها را به مخاطبان خود منتقل می‌کند. در اپیزود اول این پادکست به زندگی رنه دکارت فیلسوف برجسته فرانسوی پرداخته شده و با جزئیات مهمی از زندگی او آشنا خواهید شد که کمتر کسی از آن خبر دارد.

لیست پادکست‌های تاریخی
پادکست تاریخی تلنگر

پادکست مزگو

یکی از متفاوت‌ترین پادکست‌های تاریخی پادکست مزگو بوده که برای علاقه‌مندان به غذا و خوراکی بسیار جذاب خواهد بود. در این پادکست به تاریخچه خوراکی‌ها و غذاها می‌پردازد و تا به الان ۲۸ اپیزود از آن منتشر شده است.

Letters from War

در این پادکست تاریخی خارجی به نامه‌های ردوبدل شده بین ۲ برادر در جنگ جهانی دوم می‌پردازد و آنها را بازخوانی می‌کنند. این نامه‌ها ما را به جنگ جهانی دوم می‌برند و این رویداد مهم تاریخی را از زاویه دید متفاوتی برای مخاطب بازگو می‌کند.

پادکست Lore

این پادکست راوی داستان‌های ترسناک اما واقعی از دل تاریخ است. هر قسمت از آن مربوط به موجودات مرموز، مکان‌های غیرعادی و رویدادهای غم‌انگیز بوده که در طول تاریخ اتفاق افتاده است. پادکست Lore یکی از بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ به شمار می‌رود.

جمع‌بندی

در این مطلب از مجله خوبو به بهترین پادکست‌های تاریخی ۱۴۰۲ اشاره کردیم که هرکدام راجب یکی از موضوعات و اتفاقات تاریخی را مورد بررسی قرار می‌دهند. از خوبی‌های پادکست تاریخی معرفی منابع تخصصی برای مطالعه است. با گوش‌دادن به این نوع پادکست‌ها شاید به موضوع خاصی علاقه‌مند شوید و با شکل‌گیری یک ذهنیت اولیه بخواهید به سراغ یادگیری عمیق‌تر آن بروید. شنیدن پادکست می‌تواند بسیار جذاب و هیجان‌انگیز باشد و شما را با دنیای جدیدی آشنا کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *