0

معرفی نهال و درختان میوه مناسب برای شمال ایران

شمال ایران به دلیل اقلیم و آب و هوای خوب، خاک مناسب و حاصل‌خیز، شرایط مناسبی برای کاشت انواع نهال و درختان میوه را فراهم کرده است. در این مقاله به بررسی ۷ درخت میوه که مناسب این آب و هوا است پرداخته‌ایم. انتخاب درختان مناسب آب و هوای شمال همانند معماری‌های سازگار با آب و هوای شمال، هزینه نگهداری شما را کاهش می‌هد.

درخت گردو

گردو یکی از پرکاربردترین خشکبار در غذای ایرانی به شمار می‌آید در عین حال درختان گردو به دلیل استقامت خود در برابر خاک خشک، هوای سرد و مرطوب یکی از بهترین درختانی است که در اقلیم شمال ایران رشد خوبی می‌کند. علاوه بر شمال ایران، درختان گردو تقریبا در تمام اقلیم‌های دیگر رشد خوبی می‌کنند.

nahal gerdoo

درخت سیب

درخت سیب نژادهای متفاوتی دارند. سیب یکی از پرطرفدارترین میوه‌ها است. نژادهای مختلف سیب در شمال ایران کاشت می‌شود. سیب ترش، سیب قرمز و سیب گلاب در شمال ایران به خوبی رشد خواهند کرد.

درخت انار

انار یکی از بهترین میوه‌ها به شمار می‌آید که طرفداران بیشماری در شمال ایران دارد. این میوه در غذاهای شمالی نیز کاربرد ویژه‌ای دارد. آب و هوا و خاک شمال ایران برای رشد درخت انار بسیار مناسب است.

درخت گلابی

گلابی انواع مختلفی دارد. گلابی ترش، بیروتی، جنگلی و … از محبوب‌ترین انواع گلابی به شمار می‌آیند. آب و هوا و خاک مرطوب شمال ایران برای کاشت و رشد این درخت بسیار مناسب می‌باشد.

درختان مرکبات

درختان مرکبات شامل پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت و … از میوه هایی است که در شمال ایران به دلیل خاک مناسب و مرطوب، آب زیاد و هوای گرم به خوبی به عمل می‌آید.

درخت کامکوات

درخت کامکوات به دلیل مقاوت بالایی که در سرما و گرما، کم آبی و هوای مرطوب دارد، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در شمال ایران زیاد کاشت می‌شود. میوه کامکوات در تولید مربا و کنسرو کاربرد زیادی دارد. درخت کامکوات رشد زیادی ندارد و در زمین‌هایی که محدودیت در فضا دارید، مناسب است.

درخت کیوی

کیوی از میوه‌های منحصربه‌فرد با ارزش غذایی بالا است. کاشت درخت کیوی در مناطق شمال ایران به علت سازگاری با شرایط آب و هوایی این منطقه، بسیار موفق است. کیوی سرشار از ویتامین سی است و مقدار ویتامین سی آن از مرکباتی مانند پرتقال بیشتر است. ویتامین ث موجود در کیوی، ۲ برابر پرتقال، ۶ برابر لیموترش و میزان مواد مغذی آن ۸ برابر سیب است. همچنین دانه‌های سیاه آن حاوی ویتامین D است. کیوی همچنین دارای ویتامین A ویتامین‌های B1, B3, B2 و سایر ویتامین‌های گروه ب است. کیوی از میوه‌های بسیار کم کالری است. در ۱۰۰ گرم کیوی ۴۷ کالری وجود دارد و از جهت میزان کالری هم ردیف زردآلو و نارنگی است. مقدار پتاسیم آن از موز بیشتر است. از میزان منیزیم بسیار بالایی برخوردار است و همچنین آنتی اکسیدان موجود در کیوی می‌تواند از انواع سرطان‌ها خصوصا سرطان دستگاه گوارش پیشگیری نماید. کیوی از میوه‌هایی است که در شمال ایران به خوبی کشت می‌شود.

سایر درختانی که در شمال ایران به خوبی کشت می‌شود عبارتند از:

  • درخت هلو
  • درخت شاه توت
  • درخت توت قرمز
  • درخت انبه شمالی (ازگیل ژاپنی)
  • درخت گوجه سبز و …

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *