0

اکوسیستم بیت کوین دی فای (Bitcoin DeFi) چیست؟

ارتقای بیت کوین Taproot پتانسیل ایجاد DApps در بلاک چین بیت کوین را باز کرد و با تسریع حرکت DeFi در شبکه بیت کوین، دوام طولانی مدت بلاک چین را بهبود بخشید. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از سال 2020 موفقیت فوق العاده ای را تجربه کرده است و تقریباً تمام این رشد توسط اتریوم تقویت شده است. اتریوم راه را برای خدمات و ابزارهای مالی جدید، از جمله صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، پلتفرم‌های وام خودکار و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) هموار کرد.

برعکس، توسعه قراردادهای هوشمند مبتنی بر برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) در بلاک چین بیت‌کوین تا زمان ارتقای Taproot امکان‌پذیر نبود و دری را به روی DeFi برای اولین ارز دیجیتال جهان باز کرد. در این زمینه، Bitcoin DeFi به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز نوآورانه در شبکه بیت‌کوین اشاره دارد که پیش از این به دلیل مشکل مقیاس‌پذیری تراکنش امکان‌پذیر نبود.

با توجه به اینکه قبل از اجرای ارتقاء Taproot باید هر امضای دیجیتالی باید با یک کلید عمومی تأیید شود، تراکنش‌های بیت کوین نسبتاً کند بود. به لطف Taproot، این شبکه اکنون می تواند چندین امضای دیجیتال را گروه بندی کرده و همه آنها را به طور همزمان تأیید کند. در نتیجه، فضای کمتری در هر بلوک مورد نیاز است و به بلاک چین بیت کوین اجازه می دهد تا از توسعه برنامه های DeFi پشتیبانی کند.

Bitcoin DeFi چگونه کار می‌کند؟

توکن‌های پیچیده مانند بیت‌کوین پیچیده، بلاک‌چین‌های لایه ۱ مانند Stacks و زنجیره‌های جانبی مانند Rootstock، DeFi را روی بیت‌کوین فعال می‌کنند. زبان اسکریپت نویسی مورد استفاده بیت کوین که اسکریپت نامیده می شود، تورینگ کامل نیست، به این معنی که در چندین عملیات منطقی، مانند حلقه ها، کمبود دارد. در نتیجه، شبکه بیت کوین علیرغم ارتقاء Taproot از برنامه ریزی محدود پشتیبانی می کند، به این معنی که پلتفرم های بیت کوین DeFi برای میزبانی قراردادهای هوشمند خود به راه حل های مقیاس بندی لایه 2 و زنجیره های جانبی متکی هستند.

DeFi در بیت کوین از طریق توکن های پیچیده مانند بیت کوین پیچیده (wBTC)، بلاک چین های لایه 1 مانند Stacks و زنجیره های جانبی مانند Rootstock امکان پذیر است. به عنوان مثال، wBTC، یک توکن اتریوم که در ژانویه 2019 معرفی شد، یک به یک توسط بیت کوین (BTC) پشتیبانی می شود، به این معنی که یک wBTC همیشه معادل 1 BTC است. کاربران می توانند با استفاده از توکن wBTC با چندین DApp های اتریوم درگیر شوند.

یک بلاک چین لایه 1 مستقل به نام Stacks صدها میلیارد دلار سرمایه در بیت کوین در دسترس قرار می دهد و به دارندگان بیت کوین راه های جدیدی برای استفاده و کسب سود از ارز دیجیتال ارائه می دهد. از یک مکانیسم اجماع اثبات انتقال استفاده می کند که با استفاده از بلاک چین اثبات کار بیت کوین، بلاک چین خود را ایمن می کند.

محصولات DeFi مانند Stackswap DEX از بلاک چین Stacks استفاده می‌کنند تا به کاربران اجازه دهند NFT‌ها را معامله و ضرب کنند، استیبل کوین‌های الگوریتمی قرض بگیرند، و توکن‌ها را در شبکه بیت‌کوین راه‌اندازی و مبادله کنند. علاوه بر این، از آنجایی که استک ها و بیت کوین به هم مرتبط هستند، NFT های ایجاد شده در Stacks به بلاک چین بیت کوین تسویه می کنند و توسط آن ایمن می شوند.

قراردادهای هوشمند کامل تورینگ در بلاک چین بیت کوین توسط Rootstock که به موازات بلاک چین اجرا می شود امکان پذیر شده است. وقتی BTC به Rootstock ارسال می‌شود، به RBTC تبدیل می‌شود، یک بیت‌کوین مبتنی بر قرارداد هوشمند. بر اساس ارتباطات دو طرفه، این پروتکل به عنوان پلی برای اتصال هر دو زنجیره عمل می کند. به عنوان مثال، Sovryn، یکی از اولین برنامه های مالی بدون مجوز، از فناوری RSK برای اتصال به شبکه لایتنینگ، اتریوم، بیت کوین و زنجیره هوشمند BNB استفاده می کند.

کدام پروژه های DeFi بخشی از اکوسیستم بیت کوین هستند؟

علاوه بر wBTC، Stacks و Rootstock، BadgerDAO، RenVM و Liquid Network موارد استفاده مختلف از Bitcoin DeFi را تبلیغ می کنند.

BadgerDAO

یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) به نام BadgerDAO امکان استفاده از BTC را به عنوان وثیقه در DApp های مختلف فراهم می کند. BadgerDAO از توکن مبتنی بر اتریوم BADGER برای حاکمیت پروتکل و توزیع انگیزه استفاده می کند.

کاربران می توانند با استفاده از Sett Vaults، اولین محصول ارائه شده توسط Badger، از دارایی های مصنوعی BTC خود درآمد کسب کنند. کاربران می توانند بیت کوین توکن شده خود را در SETT ها، که مجموعه ای از توکن ها هستند، قفل کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه دهند دارایی های خود را مدیریت کنند تا بازدهی در قالب bToken ایجاد کنند.

دومین محصول از Badger، به نام Digg، نرم افزاری است که ارز دیجیتال عرضه الاستیک به نام توکن DIGG را کنترل می کند که با قیمت بیت کوین به دلار ایالات متحده مرتبط است. مانند هر توکن دیگری، DIGG را می توان به SETT ها سپرده گذاری کرد تا بازدهی برای دارندگان آن فراهم کند و در پروتکل های DeFi استفاده شود.

RenVM

پروتکل غیرمتمرکز اتریوم Ren توکن هایی ایجاد می کند که ارزش دارایی های غیر اتریوم مانند بیت کوین را نظارت می کند و نقدینگی را به پروژه های چندین بلاک چین ارائه می دهد. گفته می‌شود، دارندگان بیت‌کوین ممکن است از Ren (نیاز به گره‌های پرداخت) برای دسترسی به آرایه محصولات DeFi اتریوم بدون فروش BTC یا انتقال دارایی‌های خود در زنجیره‌های بلوکی استفاده کنند.

ماشین مجازی Ren وجوه اصلی را در فضای ذخیره‌سازی نگه می‌دارد، توکن‌های یک بلاک چین را می‌پذیرد و از طریق RenBridge خود توکن‌های جدیدی را روی دیگری تولید می‌کند تا دارایی‌ها را بین بلاک‌چین‌ها مبادله کند. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است BTC را به RenVM ارسال کند، که renBTC را صادر می کند، یک توکن جدید در اتریوم که منعکس کننده بیت کوین اصلی است، به این معنی که وقتی کاربر بخواهد بیت کوین خود را پس بگیرد، تراکنش ممکن است معکوس شود.

Liquid Network

شبکه Liquid یک راه حل لایه 2 بیت کوین و یک شبکه تسویه تبادلی است که امکان صدور دارایی های دیجیتال مانند توکن های امنیتی، استیبل کوین ها و سایر ابزارهای مالی را به صورت خصوصی و سریع در بالای بلاک چین بیت کوین فراهم می کند. LBTC، یک نسخه پیچیده از بیت کوین، به عنوان توکن بومی در زنجیره جانبی Liquid عمل می کند.

کاربران بیت کوین را به آدرس شبکه لایتنینگ (فرآیندی به نام peg-in) در شبکه بیت کوین ارسال می کنند تا از شبکه مایع استفاده کنند. مقدار مشابهی از LBTC در شبکه Liquid ضرب می شود و پس از دریافت 102 تایید تراکنش به آدرس کاربر تحویل داده می شود.

علاوه بر این، می‌توان با ارسال LBTC برای رایت به یک آدرس غیرقابل بازیابی، برای برداشت BTC شروع کرد، که با دریافت دو تأیید جداگانه، به یکی از اعضای شبکه لایتنینگ اجازه می‌دهد بیت‌کوین اصلی را به آدرس شبکه بیت‌کوین کاربر ارسال کند.

آینده بیت کوین دی فای چیست؟

اثربخشی پلتفرم‌ها و پروتکل‌های بیت‌کوین دی‌فای با استحکام و امنیت طولانی‌مدت، سطح نوآوری و همچنین مشوق‌های ارائه شده به سرمایه‌گذاران تعیین می‌شود. با راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری بیت‌کوین مانند Rootstock، Stack، Liquid Network و موارد دیگر، واضح است که DeFi به شبکه بیت‌کوین سرازیر می‌شود. با این حال، DeFi در بیت کوین نسبت به بلاک چین اتریوم و سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند کمتر قابل دسترسی است.

گفته می شود، اگر توسعه دهندگان بخواهند بلاک چین بیت کوین را برای توسعه DApps یا منت NFT انتخاب کنند، برخلاف بلاک چین اتریوم باید بر راه حل های لایه 1 یا لایه 2 تکیه کنند. به عنوان مثال، می‌توان از شبکه‌های آزمایشی اتریوم، مانند Ropsten، برای ساخت DApps استفاده کرد. در مقابل، پلتفرم‌های Bitcoin DeFi به پل‌هایی مانند RenBrdige برای اتصال به شبکه بیت‌کوین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز نیاز دارند.

همچنین، NFTها در بیت کوین هنوز در مراحل اولیه خود هستند. با این حال، با توجه به اینکه بیت کوین پایه و اساس ارزهای رمزنگاری شده را پایه گذاری کرد، به نظر می رسد که توسعه دهندگان برای توسعه ابزارها و پلتفرم های مالی جدید به شبکه بیت کوین هجوم آورند.

بنابراین، DeFi روی بیت‌کوین باید میزبان برنامه‌های مالی غیرمتمرکز نوآورانه باشد که در سایر بلاک چین‌ها در دسترس نیستند، پایگاه کاربری قابل‌توجهی داشته باشد و مزیت قابل‌توجهی نسبت به راه‌حل‌های DeFi موجود ارائه دهد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *