0

کیف پول قطعی و غیر قطعی (hierarchical deterministic (HD) crypto wallets) چیست؟

یک کیف پول قطعی سلسله مراتبی، کلیدهای عمومی و خصوصی را از یک کلید اصلی تولید می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا یک کیف پول جدید ایجاد کنند و همه آدرس‌ها و کلیدها را با توجه به دسترسی به seed بازیابی کنند. برعکس، کیف پول‌های غیر قطعی به‌طور تصادفی آدرس‌های کیف پول و کلیدهای خصوصی را تولید می‌کنند و توانایی کاربران را برای بازیابی آدرس‌ها و کلیدها در صورت گم شدن جزئیات کیف پول محدود می‌کنند.

به طور معمول، امضای دیجیتال و جفت کلید امضای خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌شود. گفتنی است، کاربران پول خود را با امضای تراکنش با کلید خصوصی خرج می کنند و سایر کاربران (گیرندگان) می توانند از کلید عمومی برای تأیید اعتبار امضا استفاده کنند. از کلیدهای خصوصی می توان برای تولید کلیدهای عمومی استفاده کرد، اما نه برعکس.

به عنوان مثال، کیف پول بیت کوین کاربر شامل مجموعه ای از کلیدهای خصوصی است که مالک را قادر می سازد هر بیت کوین (BTC) مرتبط با آن کلیدها را خرج کند. هنگامی که کاربر به آنها نیاز داشت، کیف پول های بیت کوین به طور تصادفی آدرس های بیت کوین و کلیدهای خصوصی را تولید می کردند. به این گونه کیف پول های دیجیتال، کیف پول های غیر قطعی (ND) می گویند.

با این حال، از آنجایی که کلیدها در هیچ الگوی تولید نمی شوند، کاربران باید هر زمان که کلید جدیدی تولید می شود، یک نسخه پشتیبان از هر کلید تهیه کنند. گفته می شود، اگر جزئیات کیف پول گم شود، تمام آدرس ها و کلیدها نیز گم می شوند.

این نوع کیف پول بیت کوین به عنوان کیف پول «فقط یک دسته کلید» (JBOK) نیز شناخته می شود، زیرا کلیدهای نامرتبط را تولید می کند و کاربران را ملزم می کند هر بار که ارزهای دیجیتال خود را خرید و فروش می کنند، تراکنش های خود را پیگیری کنند. بنابراین، کیف پول های قطعی سلسله مراتبی (HD) چیست؟

کیف پول های قطعی سلسله مراتبی جای کیف پول های JBOK را گرفتند زیرا کاربران می توانستند با استفاده از یک دانه از کیف پول های HD نسخه پشتیبان تهیه کنند و از کلیدهای توسعه یافته بهره زیادی ببرند. بنابراین، کیف پولی که کلیدهای عمومی و خصوصی خود را از یک دانه تولید می کند، کیف پول قطعی سلسله مراتبی نامیده می شود.

این کیف پول ها را می توان برای انواع چیزهای جذاب مانند حسابرسی بدون اعتماد، خرید آنلاین و توزیع بودجه بخش ها توسط خزانه دار استفاده کرد. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است کلید عمومی اصلی خود را به حسابرسان خارجی فاش کند، که سپس می توانند از آن کلید برای مشاهده هرگونه تراکنش آتی که با استفاده از BTC انجام می شود استفاده کنند. در این مورد، وجوه کاربر امن است زیرا کلیدهای خصوصی مرتبط با آن وجوه هرگز فاش نمی شوند.

کیف پول قطعی سلسله مراتبی چگونه کار می‌کند؟

برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی، یک کیف پول HD یک جفت کلید تازه از یک جفت کلید اصلی (شامل یک کلید خصوصی توسعه یافته و یک کلید عمومی توسعه یافته) برای هر تراکنش ارز دیجیتال ایجاد می کند. با BIP-32، کیف پول های HD تبدیل به استاندارد واقعی بیت کوین می شوند. BIP-32 پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) است که توسعه یک ساختار کیف پول شبیه یک درخت سلسله مراتبی را معرفی کرد.

در یک کیف پول HD مانند MetaMask، یک کلید اصلی از دانه کیف پول گرفته می شود، که سپس برای تولید کلیدهای فرزند استفاده می شود، که هر کدام قادر به تولید فرزندان خود هستند. دانه، که اغلب به عنوان یک عبارت یادگاری نشان داده می شود، بخشی از اطلاعات است که می تواند برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی کیف پول مورد استفاده قرار گیرد.

یک جفت کلید اصلی متشکل از یک کلید خصوصی توسعه یافته (XPRIV) و یک کلید عمومی توسعه یافته (XPUB) معمولاً در کیف پول های HD برای بیت کوین وجود دارد. علاوه بر این، یک کلید خصوصی فرزند به صورت شبه تصادفی از یک کلید خصوصی اصلی ایجاد می‌شود و کلیدهای عمومی فرزند منطبق را می‌توان توسط هر کسی که کلید عمومی اصلی را می‌داند ایجاد کرد.

XPRIV همه کلیدهای خصوصی کودک را تولید می کند و XPUB ممکن است موجودی همه کلیدهای عمومی فرزند را در کیف پول نمایش دهد. علاوه بر این، نیاز به ذخیره‌سازی چندین جفت کلید حذف می‌شود، زیرا آدرس‌های کیف پول HD را می‌توان از کلید اصلی یا seed تولید کرد.

همان درخت کلیدها توسط کلید اصلی تولید می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد در مورد کیف پول‌های غیر قطعی، از یک دانه به جای صدها کلید پشتیبان تهیه کنند. علاوه بر این، کلیدهای XPUB به کاربران اجازه می‌دهند بیت‌کوین را مستقیماً در یک کیف پول ذخیره‌سازی سرد دریافت کنند و کلیدهای خصوصی خود را آفلاین نگه دارند، زیرا به کاربران اجازه می‌دهند با استفاده از کلیدهای عمومی گسترده آنلاین آدرس‌های جدیدی تولید کنند.

یک خرده‌فروش اینترنتی که کلیدهای عمومی جدیدی را برای هر فروش ایجاد می‌کند، یک مورد الهام‌بخش برای کیف پول‌های رمزنگاری HD است. با استفاده از یک کیف پول قطعی، تاجر می تواند به سرعت تنها کلیدهای عمومی را در یک سرور اینترنتی پرخطر تولید و ذخیره کند و در عین حال تمام کلیدهای خصوصی مرتبط را در فضای ذخیره سازی آفلاین ایمن نگه دارد. علاوه بر این، خرده‌فروش می‌تواند از ویژگی سلسله مراتبی کیف پول‌های HD استفاده کند تا فقط کلیدهای عمومی مورد نیاز برای پردازش پرداخت‌های مصرف‌کننده را نگه دارد، که ممکن است حریم خصوصی کاربر را بهبود بخشد.

مزایا و معایب استفاده از کیف پول HD چیست؟

با کیف پول‌های قطعی سلسله مراتبی، حریم خصوصی کاربران بهبود می‌یابد زیرا می‌توانند کلید عمومی اصلی خود را بدون به خطر انداختن پول خود با دیگران به اشتراک بگذارند. به طور مشابه، کیف پول‌های HD امن هستند زیرا وجوه در آدرس‌های متعدد متنوع است. با این حال، در صورت فاش شدن کلید اصلی یا کلیدهای خصوصی برای عموم، احتمال از دست رفتن پول بسیار زیاد است.

با توجه به ساختار سلسله مراتبی کیف پول های قطعی، هر کلید خصوصی تولید شده توسط seed این پتانسیل را دارد که به عنوان یک کلید خصوصی اصلی مورد استفاده قرار گیرد، که سپس می تواند به عنوان یک کیف پول قطعی برای تولید کلیدهای بیشتر استفاده شود.

همچنین، آدرس‌های در حال تغییر حریم خصوصی را افزایش می‌دهند، زیرا نمی‌توان موجودی کیف پول دقیق را از دفتر کل پیدا کرد. با این حال، هر کسی که به کلیدهای خصوصی توسعه‌یافته دسترسی دارد، می‌تواند وجوه کاربران را بدزدد، به همین دلیل است که آنها نباید با اشخاص غیر قابل اعتماد به اشتراک گذاشته شوند.

همراه با بهبود حریم خصوصی، کیف پول‌های قطعی امنیت بالایی را ارائه می‌کنند، زیرا دسترسی به تعدادی کلید خصوصی مختلف برای دسترسی به تمام دارایی‌های رمزنگاری کاربران مورد نیاز است، زیرا آنها وجوه خود را در چندین آدرس پخش کرده‌اند. علاوه بر این، سکه‌هایی که توسط کلیدهای خصوصی دیگر کنترل می‌شوند، در صورت به خطر افتادن یک کلید خصوصی بی‌تأثیر باقی می‌مانند. با این حال، اگر بذر به خطر بیفتد، ممکن است همه وجوه توسط هکرها دزدیده شود.

آیا کیف پول‌های HD ایمن هستند؟

کیف پول های HD به اندازه رسانه ای (فیزیکی یا دیجیتالی) که روی آن ذخیره می شوند، ایمن هستند.

BIP-32 یک کیف پول HD را قادر می سازد تا ساختار سلسله مراتبی درخت مانندی از کلیدهای خصوصی را از دانه تولید کند. در نتیجه، اگر دستگاهی گم یا از بین برود، می‌توان از Seed Backup برای بازیابی کیف پول همراه با تمام کلیدهای خصوصی درخت استفاده کرد.

کیف پول های قطعی سلسله مراتبی امنیت و حریم خصوصی بیشتری را در مقایسه با کیف پول های غیر قطعی ارائه می دهند. آنها امن هستند زیرا برای هر تراکنش جدید یک آدرس جدید صادر می شود. بنابراین، هک آنها یک فرآیند چالش برانگیز و پیچیده است. علاوه بر این، تعداد نامحدودی از آدرس های عمومی را می توان به منظور جمع آوری پرداخت ها ایجاد کرد و از ناشناس بودن مالی کاربران اطمینان حاصل کرد.

با این حال، اگر کلیدهای خصوصی یا کلیدهای اصلی به طور ایمن ذخیره نشده باشند، می توانند منابع مالی کاربران را در معرض عوامل مخرب قرار دهند. بنابراین، عبارات اولیه انتخاب شده در کیف پول‌های HD باید با نام کاربران یا هر جزئیات شخصی دیگری که مهاجمان برای به خطر انداختن آن ساده‌تر بدانند، ارتباطی نداشته باشد.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *