0

استخراج کاردانو چگونه است؟

استخراج کاردانو
بازدید 3296

کاردانو شبکه بلاکچین هوشمند نسل سوم است. ارز این شبکه ADA نام دارد و در سال 2017 عرضه شده است. تحلیل‌گران آینده روشنی را برای کاردانو متصور هستند.

الگوریتم اجماع در کاردانو اثبات سهام (Proof-of-stake) است. در کاردانو تراکنش‌ها توسط اعتبارسنج‌ها تایید می‌شوند و دیگر نیازی به محاسبات سنگین ریاضی که در استخراج بیت کوین وجود داشت، نیست.

در این سیستم شما به میزانی که در کیف پول خود ADA دارید، می‌توانید به یک کاندید رای دهید. در صورتی که این کاندید به عنوان اعتبارسنج رای کافی را کسب کند، شروع به تایید تراکنش‌ها می‌کند. اعتبار سنج در برابر رای که از شما دریافت کرده است، به شما بخشی از درآمدش که از کمیسیون تایید تراکنش‌ها (Network Fee) است را می‌دهد.

می‌توانید اینگونه تصور کنید که با سهام گذاری دارایی کاردانوی خود روی یک اعتبار سنج، قسمتی از سود کاری که انجام می‌دهد را دریافت می‌کنید.

بنابراین به صورت خلاصه برای بدست آوردن کاردانو باید مقداری کاردانو خریداری کنید، سپس آن را سهام گذاری (استیک یا ذخیره) کنید.

استخراج کاردانو در کیف پول YOROI

یکی از راه‌های سهام گذاری یا استک کردن کاردانو، استفاده از کیف پول YOROI است. بعد از خرید کاردانو از یک صرافی معتبر، آن را به کیف پول YOROI منتقل کنید. دقت کنید کیف پولی که در نرم افزار YOROI ایجاد می‌کنید از نوع Shelley باشد.

برای استیک کاردانو در این کیف پول چند روش ساده را باید انجام دهید:

 • میتوانید این کیف پول مخصوص موبایل را از وبسایت رسمی آن yoroi-wallet.com دریافت کنید و میتوانید بر روی گوگل کروم، Edge، فایرفاکس، آیفون و گوگل پلی نصب کنید.
 • برای ثبت نام؛ نام کاربری، رمز عبور و عبارتی 12 کلمه ای را انتخاب کنید و آن را بر روی کاغذ بنوسید و در مکانی امن نگهداری کنید.
 • مقداری ارز کاردانو از صرافی های معتبر ایرانی خریداری کنید و با کلیک روی گزینه Receive و دریافت QR کد یا آدرس کیف پول، ارز خود را به YOROI انتقال دهید.
 • سپس در منوی پایین نرم افزار وارد تب Delegate شوید. در این مرحله باید اعتبار سنج مورد نظر خود را مشخص کنید. این مرحله به کمی تحقیق و بررسی نیاز دارد. اعتبار سنجی را انتخاب کنید که سود بیشتر و اعتباری بیشتری دارد.
 • بعد از رای دادن به یک اعتبارسنج مدتی کاردانو شما قفل می‌شود و اولین سود بعد از 25 روز و بعد از آن هر 5 روز سود خود را دریافت می‌کنید.

نکته: عبارت ROI در انتخاب ولیدیتور به معنی Return on Investment یا نرخ بازگشت سرمایه است یا همان نرخ پول به دست آمده نسبت به پول سرمایه‌گذاری شده است.

اطلاعات ارز کاردانو

عنوانتوضیحات
نام ارزCardano
نماد ارزADA
دسته بندی ارزپلتفرم قرارداد هوشمند
خالق ارزچارلز هاسکینسون
سال راه اندازی2017
قابلیت استخراجدارد به صورت PoS الگوریتم اثبات سهام یا استیک ارز روی شبکه
تعداد سکه ها45,000,000,000
تعداد سکه های عرضه شده31,948,309,441

سیستم اوروبروس Ouroboros چیست؟

در الگوریتم اثبات سهام یا PoS افرادی که سهم بیشتر یا تعداد سکه‌های بیشتری را دارند، بلاک‌های جدید را ساخته و آنها را به بلاکچین اضافه می‌کنند. اما سیستم اوروبروس روش متفاوتی دارد. این الگوریتم، زمان را در موجودیتی به نام ایپوک Epoch طبقه بندی می‌کند. هر ایپوک از دوره‌های زمانی 5 روزه مشخصی که اسلات Slot نامیده می‌شود ایجاد شده‌اند. هر ایپوک موجود در شبکه یک اسلات اصلی که نقش رهبری ایپوک را دارد، تشکیل شده است. این اسلات وظیفه ساخت بلاک جدید و اضافه کردن این بلاک به بلاکچینن را دارد. تراکنش‌هایی که در اسلات رهبر وجود دارند، توسط ولیدیتورها تایید می‌شوند. ولیدیتورها همان سرمایه گذارانی هستند که دارایی خود را بر روی شبکه استیک یا ذخیره کرده‌اند و نقشی همانند ماینرها در شبکه بیت کوین که همان تایید تراکنش‌ها و اجرای پروتکل کاردانو را دارند. در هر ایپوک تعداد این ولیدیتورها می‌تواند متغیر باشد که انتخاب آنها بر اساس میزان سهم خواهد بود.

ایپوک Epoch به دوره‌های زمانی 5 روزه می‌گویند که در الگوریتم اثبات سهام PoS کاردانو از آن استفاده شده است.

برای داشتن شبکه‌ای سالم در کاردانو، اخذ رای به دو صورت انجام می‌گردد:

 • یک سری از گره‌های سهام‌دار محاسبات را انجام خواهند داد و نتیجه را به اشتراک می‌گذارند.
 • هر چقدر سهام یک گره بیشتر باشد، شانس آن برای اسلات رهبر شدن نیز بیشتر خواهد بود.

بنابراین در این الگوریتم برخلاف الگوریتم‌های دیگر PoS شیوه‌های متفاوتی برای سهام داران وجود دارد. در الگوریتم‌های اثبات سهم معمولی پاداش گره به شکل کارمزد و سکه‌های جدید بین گره‌ها تقسیم خواهد شد. اما در طراحی منحصر به فرد اوروبروس به گره‌ها انگیزه برای فعال بودن و تایید تراکنش‌ها داده می‌شود و نه برای سرمایه گذاری روی سیستم‌های استخراج گران قیمت. پاداش نیز بین سه نوع سهام‌دار تقسیم خواهد شد:

 • امضاکنندگان ورودی
 • سهام دارانی که مسئول انجام محاسبات هستند
 • اسلات‌های رهبر

این سیستم توسط پروفسور آگلوس کیایاس ابداع شد.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *