0

استخراج بیت کوین چگونه است؟

استخراج بیت کوین

برخی از ارزهای دیجیتال برای اجماع از الگوریتم اثبات کار PoW یا Proof of Work که از انواع الگوریتم های اجماع است، استفاده می‌کنند. در این ارزها برای تایید تراکنش‌های شبکه و بالابردن امنیت شبکه نیاز به ماینرهایی برای انجام این عملیات است. بیت کوین که اولین ارز دیجیتال است، از این الگوریتم برای اجماع استفاده می‌کند.

استخراج بیت‌کوین به چه معناست؟

استخراج، صرف انرژی برای محاسبه پردازش ها و تراکنشهای شبکه بیت کوین، ایمن سازی شبکه و همچنین همزمان نگهداشتن همه فرآیندها در شبکه است. شبکه بیت کوین به نحوی طراحی شده است که برای ایمن سازی تمام تراکنش ها و فرآیندها، ناظرهایی در شبکه بر این تراکنش ها نظارت دارند و باعث افزایش سرعت انجام تراکنش ها و همچنین افزایش امنیت آن می شوند به گونه ای که هرچه تعداد این استخراج کننده ها در شبکه افزایش یابد، مسائل یاد شده نیز بهبود پیدا خواهند کرد. در ازای انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین به استخراج کننده های حاضر در شبکه که نقش ناظرهای معاملات را بازی می کنند جایزه داده می شود که همان بیت کوین می باشد.

نحوه استخراج بیت‌کوین چگونه است؟

برای استخراج بیت کوین نیاز به دستگاه های خاصی است. در واقع استخراج کننده ها بعد از اتصال به شبکه باید معاملات سخت ریاضی را حل کنند و برای اینکار نیاز به قدرت بالای سی پی یو دارند. در واقع استخراج کننده ها دستگاه هایی با توان محاسباتی بالا می باشند که بعد از اتصال به شبکه بیت کوین این معادلات را حل کرده و به معاملات موجود در شبکه کمک کرده و در ازای آن بیت کوین جایزه میگیرند، بنابراین این دستگاه ها دارای سی پی یو های قدرتمند هستند و توان عملیاتی بالایی دارند.

شبکه بیت کوین به نحوی تعریف شده است که این استخراج کننده امکان تقلب و یا دریافت جایزه بیشتر را ندارند و درست به اندازه توانی که در شبکه میگذارند پاداش دریافت می کنند. تمام نودهای موجود در شبکه بیت کوین بر تمامی بلاک های موجود در این شبکه نظارت دارند بنابراین امکان جابجایی و تقلب در این شبکه عملا وجود ندارد.

تراکنشهای جدید برای آنکه پذیرفته شوند باید در بلاکی همراه با سند ریاضی انجام کار قرار گیرند. این مدرک ها را بسختی می توان تولید کرد ، چون هیچ راهی برای تولید آنها نیست، مگر میلیاردها بار محاسبه در ثانیه. استخراج کنندگان باید این محاسبات را انجام دهند تا سرانجام شبکه، بلاک های آنها را بپذیرد و به آنها پاداش دهد. هر چه تعداد استخراج کنندگان بیشتر شود، شبکه یافتن بلاکهای مجاز را بطور خودکار دشوارتر می کند تا مطمئن شود که زمان متوسط برای یافتن یک بلاک، همان 10 دقیقه باقی خواهد ماند. در نتیجه، استخراج یک کار بسیار رقابتی است که هیچ استخراج کننده ای نمی تواند کنترلی بر آنچه که درون زنجیره بلاک است، داشته باشد.

آیا استخراج بیت‌کوین، اتلاف انرژی نیست؟

مصرف برق برای ماینینگ بیت کوین به تنهایی از مصرف خیلی از کشورها بیشتر است!

بندرت می توان مصرف انرژی را برای اداره کردن و برقرار کردن امنیت یک سیستم پرداخت، اتلاف خواند. مانند هر سرویس پرداخت دیگری، استفاده از بیت کوین مستلزم هزینه های پردازش است. سرویسهای لازم برای عملکرد سیستم های پولی گسترده کنونی، مانند بانکها، کارتهای اعتباری و نیز خودروهای زرهی نیز انرژی زیادی مصرف می کنند. هرچند که بر خلاف بیت کوین، مصرف کل انرژی آنها شفاف نیست و نمی توان براحتی آنرا اندازه گیری کرد.

استخراج بیت کوین به گونه ای طراحی شده که در طول زمان بهینه تر شده و سخت افزارهایی خاصی را استفاده کند که انرژی کمتری مصرف می کنند و هزینه های استخراج بتدریج با تقاضا متناسب گردد. هر زمان که استخراج بیت کوین کمتر رقابتی شده و نیز سودآوری کمتری داشته باشد، بعضی از استخراج کنندگان دست از فعالیت خواهند کشید. افزون براین، تمام آن انرژی که صرف استخراج می شود، در پایان به گرما تبدیل خواهد شد و بیشتر استخراج کنندگانی که سود می کنند از این گرما استفاده خوبی خواهند کرد. یک شبکه که کارایی آن بهینه سازی شده، شبکه ایست که عملاً هیچگونه انرژی اضافی مصرف نمی کند. هر چند که این یک ایده آل است، اقتصاد استخراج بگونه ایست که هر استخراج کننده ای تلاش می کند به آن دست یابد.

چگونه استخراج به امنیت بیت کوین کمک می کند؟

استخراج چیزی شبیه به یک بخت آزمایی رقابتی ایجاد کرده و کار را برای کسانی که می خواهند بطور پی در پی بلاکهای تراکنشی جدیدی به زنجیره بلاک بیفزایند، دشوار کرده است. به این ترتیب از اینکه هر کسی بتواند قدرت بلاک کردن تراکنشهای خاصی را بدست بیاورد، جلوگیری کرده و از بیطرفی شبکه محافظت به عمل آورده میشود. همچنین اجازه داده نخواهد شد که افراد با تعویض بخشهایی از زنجیره بلاک، مخارج خودشان را کم کرده و از دیگر کاربران کلاهبرداری نمایند. استخراج، برگشت دادن یک تراکنش قدیمی را با الزام به بازنویسی تمام بلاکهایی که در ادامه این تراکنش آمده اند، بطور نمایی دشوارتر ساخته است. کار استخراج بیت کوین با استفاده از الگوریتمی به نام اثبات انجام کار PoW که یکی از الگوریتم های اجماع است، صورت میپذیرد.

برای شروع به کار استخراج به چه چیزهایی نیاز دارم؟

در اوایل عمر بیت کوین، هر کسی می توانست با استفاده از CPU کامپیوترش، یک بلاک جدید پیدا کند. هر چه بر تعداد استخراج کنندگان افزوده شد، دشواری یافتن بلاکهای جدید هم بشدت زیاد شد تا جایی که امروزه تنها روش استخراج مقرون به صرفه را با استفاده از سخت افزارهای خاص، بکار می گیرند . برای اطلاعات بیشتر از BitcoinMining.com دیدن کنید.

دستگاه های ماینر در واقع کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار بالا و سی پی یوهای به شدت قوی می باشند که توان محاسباتی چند میلیاردی در ثانیه را دارند. قدرت این دستگاه های بر اساس TH/s محاسبه می شوند و هرچه این توان بالاتر باشند، پاداش شما از شبکه افزایش پیدا میکنند. برای محاسبه پاداش خود از شبکه بیت کوین میتوانید از ماشین حساب های ویژه این کار استفاده نمایید.

پاداش دریافتی شما از شبکه به توان موجود در شبکه نیز بستگی دارد. به عنوان مثال چنانچه دستگاه های موجود در شبکه افزایش پیدا کند، پاداش شما از شبکه کاهش پیدا کرده و شما نیاز به به روزرسانی دستگاه خود هستید. همچنین هر 4 سال یکبار طی فرآیند هاوینگ (Halving) پاداش شبکه نصف شده و اینکار برای جلوگیری از ایجاد تورم در بازار و افزایش ارزش و همچنین سخت شدن فرآیند دسترسی به بیت کوین های آزاد موجود در شبکه اتفاق می افتد. آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2020 انجام شد و هاوینگ بعدی در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد.

تجربه نشان داده است که بعد از هاوینگ در بازه زمان 4 ساله قیمت بیت کوین افزایش پیدا میکند به نحوی که در زمان نگارش این مقاله قیمت بیت کوین به 51000 دلار دسیده است.

دستگاه های رایج برای استخراج بیت کوین کدامند؟

در بازار دستگاه های زیادی برای فرآیند ماینینگ وجود دارد که در این میان دستگاه های اسیکس کارایی بهتری دارند. اغراق نیست اگر بگوییم انت ماینر یکی از کم مصرف‌ترین اسیک اتریوم‌ها می‌‌باشد. این دستگاه از شرکت معتبر Bitmain است و قادر است با مصرف برق 750 واتی هر ماینری را برای استخراج ارز بیت کوین جذب نماید.

بیتمین تکنولوژیز (Bitmain Technologies)

شناخته شده‌ترین سازنده سخت افزارهای ماینینگ و دستگاه ماینر بیت کوین «بیتمین تکنولوژیز» (Bitmain Technologies) است. بیت‌مین در سال 2013 در چین بنیان نهاده شد و امروزه دارای دفاتری در کشورهای مختلف در سراسر جهان است. این شرکت، یک سری از دستگاه‌های ایسیک ویژه استخراج رمزارزها مانند بیت‌کوین، «لایت‌کوین» (LiteCoin) و «دش» (Dash) را توسعه داده و می‌دهد. بیت‌مین به خاطر کیفیت فناوری و تحویل مطمئنی که دارد شناخته شده است. در عین حال، به دلایلی که در ادامه بیان می‌شوند این شرکت مورد انتقاد بسیاری از علاقه‌مندان به بیت‌کوین نیز هست.

 • انحصارگرایی در صنعت تولید ایسیک (ASIC)
 • نقش بیت‌مین در تاخیر برای بروزرسانی SegWit برای بیت‌کوین
 • پشتیبانی و تبلیغ بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cash)
 • وجود ادعاهایی مبنی بر عملکرد ضدرقابتی
 • فعالیت‌های زیر سئوالی مانند آسیب‌پذیری Antbleed و ماجرای AsicBoost

امروزه در مزارع ماینینگ بسیاری از دستگاه‌های بیتمین استفاده می‌شود. سهم بیتمین از بازار ایسیک در حدود 80 درصد است.

میکرو‌بی‌تی (MicroBT)

«میکرو‌بی‌تی» (MicroBT) یا «بیت میکرو» (Bit Micro) در این فضای کسب و کار تازه‌وارد محسوب می‌شود، اما موفق است. این شرکت در سال 2019، تعداد 650.000 ایسیک فروخته است و در حال مبدل شدن به رقیبی قدرتمند برای بیتمین و کنان (Cannan) است. شرکت MicroBT در چین واقع شده است.

کنان کریتیو (Canaan Creative)

کنان کریتیو در سال 2013 در پکن و توسط «وو ژانگ» (N.G. Zhang) راه‌اندازی شد. کنان شروع به تولید دستگاه‌های FPGA کرد که سخت‌افزار محبوب ماینینگ پیش از ایسیک بود. کنان کریتیو در نوامبر سال 2019، در «بورس نزدک» (Nasdaq) قرار گرفت که یک بازار بورس مبتنی بر فناوری در ایالات متحده آمریکا است. کنان اولین شرکت تولید دستگاه‌های ایسیک است که سهامی عام شد.

کنان در حال حاضر دومین بزرگ‌ترین تولید کننده دستگاه‌های ایسیک در جهان است. این کمپانی تجربه غنی در طراحی و تولید محصولات الکترونیکی دارد. شایان توجه است که کنان در این صنعت، برنامه‌های قابل توجهی برای آینده خود دارد.

اینوسیلیکون تکنولوژی (Innosilicon Technology)

اینوسیلیکون تکنولوژی یک شرکت سخت‌افزاری با تیم‌های طراحی مستقر در چین و آمریکای شمالی است. این شرکت مزیت رقابتی خود را قیمت‌های پایین، کارایی بالا و قابلیت سفارشی‌سازی بالا می‌داند و برای پشتیبانی طراحی مشتریان موفق به دریافت جایزه شده است.

IP این شرکت را می‌توان در میلیون‌ها دستگاه الکترونیکی موبایل، چندرسانه‌ای و مصرفی مانند تلبت، تلفن موبایل، ستاپ باکس‌های اچ‌دی، تلویزیون، دوربین، دستگاه‌های شبکه و مدارهای مجتمع کامپیوتری مشاهده کرد که سهم قابل توجهی از بازار را از آن خود کرده‌اند. این شرکت پس از ورود به بازار رمزارزها، دستگاه‌های سری «ترمیناتور» (Terminator) خود را برای استخراج بیت‌کوین به بازار عرضه کرد که آخرین نسخه از آن T3+ Pro بود.

ژیانگ ایبنگ کامیونیکیش (Zhejiang Ebang Communication)

ایبنگ اساسا در بحث تحقیق و توسعه، تولید و فروش محصولات مخابراتی فیبر نوری فعالیت می‌کند. همچنین، این شرکت یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تراشه‌های ایسیک در منطقه جغرافیایی خود به شمار می‌رود. ماینرهای ایبنگ با برند «ایبیت» (Ebit) به بازار عرضه می‌شوند. در ماه آپریل سال 2020 (فروردین 1399)، ایبنگ با عرضه اولیه سهام در لیست بازار سهام آمریکا قرار گرفت و این حاکی از آن است که قطعا این شرکت برنامه‌های قابل توجهی برای آینده دارد.

بیت‌فری (Bitfury)

بیت‌فری یک شرکت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیت‌کوین است که در سال 2011 به میادین آمد. این شرکت عملیات ماینینگ مقیاس بالایی را روی شبکه به طور مستقل انجام داده است و به دلیل محاسبه حجم زیادی از هش‌ریت شبکه بیت‌کوین شناخته شده است.

بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین

همانطور که در بالا اشاره شد، دستگاه های زیادی از شرکت های مختلف برای ماینینگ وجود دارند که در ادامه 3 تا از بهترین آنها را معرفی میکنیم:

 • دستگاه انت ماینر s19 پرو (Antminer S19 Pro)
  • سازنده: بیتمین (Bitmain)
  • هش‌ریت: 110 تراهش (TH/S)
  • مصرف برق: 3250 وات
  • امتیاز سودآوری: 5 از 5
 • ام تری اس پلاس پلاس (M30 S++‎)
  • سازنده: میکروبی‌تی (MicroBT)
  • هش‌ریت: 112 تراهش (TH/S)
  • مصرف برق: 3472 وات
  • امتیاز سودآوری: 4.5 از 5
 • انت ماینر تی 19 (Antminer T19)
  • سازنده: بیتمین (Bitmain)
  • هش‌ریت: 84 تراهش (TH/S)
  • مصرف برق: 3150 وات
  • امتیاز سودآوری: 4 از 5

چگونه به استخرهای بیت کوین وصل شویم؟

برای اتصال به شبکه بیت کوین باید استخر خوبی را پیدا کنید تا ماینرهای خود را به آن استخر متصل کنید. استخرهای زیادی برای اینکار ایجاد شده اند که در زیر مشاهده می کنید:

ناممحبوبیتورود
antpool25.2%ورود
btc.top11.2%ورود
btc.com10.2%ورود
bixin8.1%ورود
btcc pool7.3%ورود
f2pool5.4%ورود
viabtc5%ورود
bw.com5%ورود
bitclub network4.8%ورود
bitcoin.com3%ورود
sluchpool2.6%ورود
unknown2.3%ورود
gbminers2%ورود
bitfury1.9%ورود
canoe1.2%ورود
1hash1.1%ورود
telco 2141.1%ورود
batpool0.9%ورود
waterhole0.6%ورود
connectBtc0.6%ورود
Bitcoin india0.2%ورود
solo Ckpool0.2%ورود
Bitcoin Russia0.2%ورود

که در میان استخرهای موجود، استخر f2pool.com برای کاربران ایرانی توصیه می شود چرا که این استخر به کاربران ایرانی خدمات داده و دارای کارمزد پایینی است. در ادامه به بررسی بیشتر سایت f2pool.com میپردازیم.

کشور چین بزرگترین بازار استخراج بیت کوین در دنیاست. ماینرهای این کشور حدود 66% قدرت هش شبکه بیت کوین را در اختیار دارند. حالا شاید برایتان سوال باشد که چرا چین انقدر در صنعت ماینینگ قوی است؟ مهمترین مزایای ماینینگ در چین بخاطر زمان راه‌اندازی سریع‌تر و هزینه اولیه کمتر، در کنار مجاورت بیشتر به جایی است که مونتاژ دستگاه‌های آیسیک (ASIC) صورت میگرد. بنابراین اگر کسی بخواهد تجهیزات ماینینگ خودش را به چین منتقل کند جای تعجب ندارد و استخر F2Pool نیز از این قاعده مستثنی نیست. این شرکت در سال 2013 در شهر پکن تاسیس شد. بخاطر محبوبت این شرکت، F2Pool توانست به سرعت به دیگر قاره‌ها نیز خودش را گسترش دهد.

این سرویس اکنون در روسیه، کانادا و ایالات متحده و برخی دیگر کشورها در دسترس است. تا به امروز، استخر F2Pool با در اختیار داشتن 20.2% سهم بازار استخراج، رتبه اول استخرهای استخراج در بازار را در دست دارد.

ارزهای قابل استخراج در استخر F2Pool

با استفاده از استخر f2pool میتوانید ارزهای بیت کوین (BTC)، بیت کوین کش (BCH)، بیت کوین اس وی (BSV)، بیت فری کش (BFC)، آیون (AION)، اترنیتی (AE)، بیت کوین دیاموند (BCD)، بیم (BEAM)، بایتم (BTM)، زایا (CHI)، نِروِس (CKB)، کلیستو (CLO)، دش (DASH)، دیکرد (DCR)، درو (DERO)، دیجی بایت (DGB)، اتریوم (ETH)، اتریوم کلاسیک (ETC)، متاورس ای تی پی (ETP)، گرین (GRIN)، هایپر کش (HC)، اچ دک (HDAC)، هند شیک (HNS)، هایکان (HYC)، ایمیج کوین (IMG)، لایت کوین (LTC)، لوکس کوین (LUX)، مونا کوین (MONA)، پاسکال کوین (PASC)، پیجن کوین (PGN)، رِیوِن کور (RVC)، رِیوِن (RVN)، سیاکوین (SC)، سیا کلاسیک (SCC)، سوپر زیرو (SERO)، تلور (TRB)، ورت کوین (VTC)، مونرو (XMR)، ورج کارنسی (XVG)، زی کوین (XZC)، وای کش (YEC)، زی کش (ZEC)، زل کش (ZEL) و هورایزن (ZEN) را استخراج کنید.

کارمزد استخر F2Pool

متاسفانه یکی از معایب استخر F2Pool کارمزد بالای آن است. البته مقدار کارمزد برای هر ارز دیجیتال متفاوت است اما رنج 1 تا 5 درصدی را شامل میشود. در جدول زیر مقدار کارمزد و نحوه محاسبه پراختی را مشاهده میکنید.

ارز قابل استخراج در استخر f2poolروش محاسبهکارمزدترش هودل (مینیمم موجودی حساب برای برداشت)
AIONPPS5%10
AEPPS2%5
BCDPPS3%0.1
BCHPPS3%0.01
BSVPPS3%0.01
BEAMPPS2%5
BFCPPS3%1
BTC+PPS2.5%0.005
BTMPPS3%5
CHIPPS3%100
CKBPPS1%100
CLOPPS3%500
DashPPS2%0.1
DCRPPS3%0.1
DEROPPS3%1
DGBPPS5%500
ETCPPS5%0.1
ETH+PPS2.5%0.1
ETPPPS3%5
GrinPPS3%3
HCPPS3%0.1
HDACPPS5%100
HNSPPS3%10
HYCPPS5%1000
IMGPPS3%20
KDAPPS3%2
LTCPPS4%0.02
LUXPPS3%10
MONAPPS4%10
PASCPPS3%20
PGNPPS5%500
RVCPPS3%100
RVNPPS3%100
SCPPS3%500
SEROPPS5%10
TRBPPS5%3
VTCPPS3%50
XMRPPS3%0.3
XVGPPS5%200
YECPPS3%5
ZECPPS3%0.1
ZELPPS3%50
ZENPPS4%1

انواع روش های پرداخت در استخر f2pool و دیگر استخرها :

PPLNS که مخفف Pay Per Last N Shares است، روشی است که دریافتی ارز دیجیتال شما را بر اساس سهم‌هایی که کامل کردید محاسبه میکند. در این روش از فاکتور شانس هم استفاده میشود. در این صورت دریافتی شما کم و بیش در هر سهم چیزی حدود 30% خواهد بود. اما در کل، دریافتی با روش PPLNS نسبت به روش PPS در طولانی مدت 5% بهره بیشتری دارد. در این روش ساعت کاری نیز برای پرداخت‌ها در نظر گرفته میشود.

در روش PPS که مخفف Pay Per Share است، پرداخت به صورت مستقیم محاسبه میشود. در این روش برخلاف روش PPLNS، از فاکتور شانس استفاده نمیشود و دریافتی شما صرفا بر اساس سهم‌هایی است که کامل کرده‌اید.

در روش +PPS پرداختی ماینرها بر اساس سختی استخراج 20 دقیقه گذشته و متوسط پاداش بلاکی که استخر دریافت میکند محاسبه میشود. در این روش تمام بلاک‌های ماین شده با واریانس 100% محاسبه میشوند.

امنیت F2Pool

سابقه این استخر خود نشان از همه چیز است. وبسایت استخر F2Pool ویژگی wallet-lock یا به عبارتی قفل کیف پول دارد که از موجودی شما در صورت هک شدن وبسایت محافظت میکند. فقط بخاطر داشته باشید آدرس ایمیلی که برای ثبت نام استفاده میکنید قابل تغییر دادن نیست. این شرکت به دلایل امنیتی این کار را ممنوع کرده تا از سرقت هویت در شبکه جلوگیری کند.

ثبت نام در استخر F2Pool

پیش از استخراج بیت کوین، لایت کوین و اتریوم (روش پرداخت +PPS)، ایجاد آدرس والت، ورکر و بازرسی روند کار باید ابتدا در سایت ثبت نام کنید.

اتریوم (با روش پرداخت PPS)، اتریوم کلاسیک، دش و دیگر کوین‌ها را بدون ثبت نام نیز میتوانید استخراج کنید و برای این کار تنها لازم است آدرس استخر، آدرس والت و نام ورکر را در نرم افزار ماینر وارد کنید. برای بررسی روند کار ورکر و درآمد، تنها کافی است آدرس والت را در سرچ باکس وبسایت استخر f2pool به آدرس https://www.f2pool.com وارد کنید و دکمه “Enter” یا “Go” را فشار دهید.

مراحل ثبت نام در وبسایت استخر F2Pool :

برای ثبت نام در استخر F2Pool وارد سایت شده روی گزیه “Create Account” در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کند.

سپس اطلاعات لازم مانند نام کاربری، آدرس ایمیل و رمزعبور را وارد کنید.

سپس یک ایمیل فعال سازی حساب استخر f2pool برای شما ارسال میشود که برای تائید فعال سازی، باید به ایمیل مراجعه کرده و لینک مربوطه آن را باز کنید.

ایجاد آدرس والت در استخر f2pool :

پس از ورود به سایت، روی “Account Setting” کلیک کنید.

سپس از منوی سمت راست “Payout Setting” را انتخاب کنید.

حالا باید اولین کوینی که مایل به استخراج هستید را انتخاب کنید و سپس آدرس والت‌تان را به استخر f2pool اضافه کنید.

برای مثال فرض کنید که در استخر F2pool بیت کوین را انتخاب کرده‌ایم:

سپس دوباره ایمیلی برایتان ارسال میشود که باید از طریق آن آدرس والت‌تان را در استخر f2pool تائید کنید. پس از تائید، عبارت زیر نمایش داده میشود:

تا اینجای کار آدرس والت را به استخر f2pool اضافه کردیم. فقط یادتان باشد که پس از اضافه کردن والت یا تغییر آدرس آن، سیستم به صورت خودکار 3 پرداختی شما را فیریز کرده و با پرداختی 4ام یکجا به حساب شما واریز میشود.

اپلیکیشن موبایل اندروید و IOS استخر F2Pool

F2Pool App اپلیکیشنی است که توسط تیم آن توسعه داده شده است. کاربران میتوانند با استفاده از این برنامه تمام امکانات وبسایت استخر f2pool از جمله بررسی هش ریت، مدیریت فعالیت ماینینگ، تنظیمات هشدار، آمار درآمد و دیگر امکانات را در گوشی موبایل خود داشته باشند.

با مراجعه به سایت https://www.f2pool.com میتوانید نسخه اندروید و iOS استخر F2Pool را دانلود کنید. این اپلیکیشن در گوگل پلی و اپ استور نیز در دسترس است. حالا بعد از دانلود و نصب اپلیکیشن، باید در آن ثبت نام کنید.

مراجل ثبت نام در اپلیکیشن موبایل استخر F2Pool

اگر در استخر f2pool حساب کاربری ندارید، پس از دانلود و نصب اپلیکیشن آن باید ثبت نام کنید. برای اینکار از قسمت “Setting” گزینه “Log In”، را انتخاب کرده و سپس “Sign Up” را از بالای صفحه انتخاب کنید.

نام کاربری و آدرس ایمیل را وارد کرده روی دکمه زیر آن ضربه بزنید. در صفحه بعد رمزعبور مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس یک ایمیل فعال سازی برایتان ارسال میشود که از طریق آن میتوانید حساب کاربری استخر F2Pool تان را فعال کنید.

گزینه‌های بخش Setting استخر F2Pool

1. اضافه کردن حساب ماینینگ استخر F2pool: با مراجعه به بخش Setting و سپس انتخاب Mining Account میتوانید حساب ماینینگ‌تان را اضافه کنید. سپس روی + ضربه زده و نام حساب و توضیحات مربوطه (دلخواه) را وارد کرده وسپس “OK” را انتخاب کنید.

2. تنظیمات پرداخت استخر F2Pool: با مراجعه به بخش “Payout Setting” میتوانید آدرس والت‌تان را وارد کنید. برا یاین کار از بخش “Setting” گزینه “Payout Setting” را انتخاب کنید. حساب ماینینگ مورد نظر را انتخاب کرده و سپس آدرس والت‌تان را وارد کنید. سپس یک ایمیل برای تائید آدرس والت ارسال میشود. دقت داشته باشید که زمان پرداختی استخر F2Pool از 12 تا 8 صبح به وقت ساعت همانگ جهانی و برابر با 4:30 صبح تا 12:30 ظهر ایران است. اگر اضافه کردن و یا تغییر دادن آدرس والت پیش از این زمان باشد  در همان روز اعمال میشود و برای افزایش امنیت، پرداختی‌ها به مدت 72 ساعت تعلیق خواهد شد.

تنظیمات ورکرهای استخر f2pool 

کانفیگ کردن پارامترهای ماینینگ – روش کانفیگ ماینینگ بیت کوین و لایت کوین: برای اینکار ابتدا LAN را متصل کنید، از طرق مرورگر، وارد تنظیمات دستگاه‌تان شوید. اطلاعات مربوط به استخر f2pool از جمله URL و نام ورکر را وارد کنید. فرمت نام گذاری ورکر باید به صورت روبرو باشد: username+’.’+number. هر نام ورکری مربوط به یک دستگاه ماینینگ است. در نهایت هم اطلاعات را ذخیره کنید.

دقت داشته باشید که کانفیگ کردن ماینینگ اتریوم در استخر f2pool متفاوت است و با مراجعه به این لینک میتوانید آن را مطالعه بفرمائید.

نحوه برداشت از استخر F2Pool

برای برداشت وجه از استخر f2pool باید آدرس والت‌تان را بر اساس آنچه در این آموزش گفتیم، وارد کنید. پرداختی ماینینگ شما پس از رسیدن موجودی حساب به تِرِش هولد (کمترین موجودی) هر روزه از ساعت 12 تا 8 صبح به وقت ساعت هماهنگ جهانی برابر با 4:30 صبح تا 12:30 ظهر به وقت ایران، به صورت اتوماتیک به حساب شما واریز میشود.

توجه داشته باشید که اگر موجودی شما کمتر از مقدار ترش هولد تعیین شده در استخر f2pool (جدول ابتدای این مقاله) باشد، پرداختی به صورت خودکار به والت شما واریز نمیشود. اگر به هر دلیلی لازم بود تا موجودی حسابتان را برداشت کنید، با بخش پشتیبانی https://f2pool.zendesk.com/hc/en-us در ارتباط باشید. نکته دیگر اینکه برای برداشت مقادیری که زیر مقدار ترش هولد هستند، اگر موجودی شما یک دهم مقدار ترش هولد ذکر شده برای کوین مورد نظر باشد، امکان برداشت موجودی وجود ندارد. برای مثال، ترش هولد بیت کوین 0.005 است و اگر موجودی شما کمتر از 0.0005 باشد، امکان برداشت آن وجود نخواهد داشت.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *