1

دش DASH چیست؟ همه چیز درمورد دش

ارز دیجیتال دش چیست؟

ارز دیجیتال دش یکی از قدیمی ترین کوین های بازار است. در سال 2013 همزمان با افزایش قیمت بیت کوین و افزایش سرمایه گذاری ها بر روی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، مشکل مقیاس پذیری بیت کوین مشکل بزرگی بود که روبروی سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال قرار گرفت، چراکه شبکه بیت کوین در هر ثانیه تنها 7 تراکنش را میتوانست تایید کند و با بالا رفتن درخواست ها کارمزد شبکه افزایش زیادی داشت. در همین زمان و در سال 2014 شخصی به نام دافیلد با تغییرات اساسی در شبکه بلاکچین بیت‌کوین نسخه جدیدی را با نام دش (DASH)  به بازار معرفی کرد. او ایده‌های زیادی برای بهبود شبکه بیت‌کوین داشت، اما از آنجایی که توان این تغییرات را نداشت، تصمیم گرفت تا کوین جدیدی را ایجاد کند. جالب است بدانیم که کوین دش در ابتدا با نام XCoin در بازار منتشر شد، اما کمی بعد به دارک‌ کوین (Darkcoin) تغییر پیدا کرد و در نهایت و در 25 مارس 2015، نام نهاییِ دش (Dash) برای آن انتخاب شد.

دش با آدرس سایت Dash.org یکی از قدیمی‌ترین ومعروف‌‌ترین ارزهای دیجیتال است که در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شد. کوین دش یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز محسوب می‌شود که خاصیت‌های متفاوتی نسبت به بیت‌کوین دارد.

تغییرات دش نسبت به بیت کوین

یکی از ایراداتی که به شبکه بیت‌کوین وارد شد، شفاف بودن بیش از اندازه و قابلیت رهگیری تراکنش‌های آن بود. برخلاف اکثر مردم که فکر می‌کنند شبکه بیت‌کوین یک شبکه کاملا مخفی و غیرقابل ردگیری برای انجام کارهای خلاف از نظیر پولشویی و قاچاق و… استفاده می‌شود، بلاکچین بیت‌کوین کاملا شفاف و قابل رهگیری است. بر همین اساس دش تغییراتی در شبکه خود به‌وجود آورد که به‌جز افزایش حریم خصوصی، قابلیت تراکنش غیرقابل ردگیری را هم دارد.

یکی‌دیگر از تغییرات، افزایش سرعت تراکنش‌ها در شبکه دش بود. همان‌طور که گفتیم، بعد از افزایش تراکنش‌های شبکه ‌بیت‌کوین در اوج قیمت‌های سال 2013، این شبکه دچار کندی قابل محسوسی شد. البته تاکنون برای حل این مشکل، تغییرات زیادی نظیر انواع سگویت‌ها (Segwit) روی شبکه بیت‌کوین صورت گرفته است که همگی به کاهش زمان این انتقال کمک می‌کند.

توسعه‌دهندگان دش برای رفع مشکل سرعت انتقال در ترافیک بالا، با تغییرات زیادی که روی شبکه بیت‌کوین و در قالب یک فورک انجام دادند، درنهایت باعث کاهش هزینه کارمزد و افزایش سرعت تراکنش‌ها در شبکه دش شدند. به‌طوری که سرعت تراکنش در شبکه کوین دش درحال حاضر حدود یک ثانیه است.

DashBitcoinمقایسه
Dash.orgBitcoin.orgوبسایت
1890000021000000تعداد کل کوین
بلهخیرقابلیت مسترنود
350 دلار61800 دلارقیمت در اوج تاکنون
بلهخیرتراکنش غیرقابل رهگیری
567حداکثر تراکنش بر ثانیه

استخراج دش چگونه است؟

استخراج دش نسبت به بیت کوین متفاوت است. الگوریتم دش X11 است بدین معنی که از 11 روش رمزنگاری متفاوت برای ایجاد دش استفاده شده است. برخلاف استخراج بیت کوین که از CPU برای استخراج استفاده می شود، برای استخراج دش بهتر است از کارت گرافیک یا GPU استفاده کنید، درست همانند استخراج اتریوم که با استفاده از ریگ های کارت گرافیک برای استخراج آن استفاده می شود. دش 18 میلیون واحد دارد، پیش بینی میشود استخراج 18 میلیون واحد از دش تا سال 2300 میلادی طول میکشد.

استخراج دش هر سال سخت تر می‌شود و پاداش استخراج آن هر سال در حدود 7.1 درصد کاهش می‌یابد. بلاک ها در بلاک چین دش هر 2.5 دقیقه ساخته می‌شوند که حدود 4 برابر از بیت کوین سریع تر است.

مسترنود Masternode در شبکه دش چیست؟

یکی‌دیگر از تغییرات مهمی که روی شبکه کوین دش صورت گرفت، افزودن قابلیت مستر نود (Masternode) به شبکه دش است. مستر نودها یا همان گره‌ها، برای اولین‌بار در شبکه بلاکچین دش معرفی و به کار گرفته شدند. درواقع مستر نودها کامپیوترهایی حاوی کیف پول‌های دش و با موجودی حداقل 1000 DASH هستند که یک نسخه کامل از تمام تراکنش‌های روی شبکه بلاکچین را ذخیره و برای سایر گره‌ها ارسال می‌کنند. همچنین وظیفه قفل کردن تراکنش‌ها، انجام تراکنش‌های آنی، ترکیب واحدهای کوچک با یکدیگر و تبدیل آن‌ها به یک واحد اصلی (پرداخت‌های غیرقابل رهگیری) را برعهده دارند. این کامپیوترها علاوه بر موجودی حداقل 1000 DASH، نیازمند IP اختصاصی و Uptime 23 ساعت در روز هستند. به‌عبارت دیگر باید سرورها حداقل 23 ساعت در طول روز روشن بوده و به شبکه جهانی اینترنت و دیگر مستر نودهای DASH متصل و آماده سرویس دهی باشند ( ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز می‌کنند). مسترنودها در شبکه دش ویژگی های زیر را برعهده میگیرد:

  • ویژگی‌ InstantSend (ارسال فوری): با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش‌های خود به صورت فوری و در کمتر از دو ثانیه انجام دهند.
  • ویژگی PrivateSend (ارسال خصوصی): امکان انجام تراکنش به صورت ناشناس و بدون رهگیری را فراهم می‌کند.

مسترنودها در شبکه دش نقشش سرمایه گذاران عمده را بازی میکنند، آنها با داشتن حداقل 1000 دش در کیف پول خود، به انجام تراکنش های شبکه کمک می کنند و در ازای این کار، کارمزد دریافت میکنند. پاداش هایی که در شبکه دش به ماینرها و مسترنود ها تعلق میگیرد به شرح زیر است:

  • 45% مقدار پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد.
  • 45% مقدار پاداش به مستر نودها تعلق می‌گیرد.
  • 10% پاداش هم برای تامین منابع برای توسعه آتی کوین دش ذخیره می‌شود.

شرایط عمومی مستر نود شدن دش به شرح زیر است:

  • خرید و بلوکه کردن 1000 واحد د کوین دش درون کیف پول اختصاصی
  • داشتن یک IP اختصاصی
  • داشتن یک سرور مجازی VPS برای اتصال دائم به شبکه کوین دش
  • داشتن فضای کافی برای ذخیره، نگهداری و بروز‌رسانی بلاکچین شبکه dash

کیف پول ، نحوه خرید و قیمت دش

درست همانند سایر ارزهای دیجیتال دیگر، برای نگهداری از دشش نیاز به کیف پول مطمئن و امن هستیم. از کیف پول های رایج برای نگهداری دش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

برای خرید دش میتوان از سایت های داخلی و خارجی اقدام کرد. بهترین سایت خارجی برای خرید دش، صرافی چینی بایننس می باشد البته بایننس درحال حاضر به کاربران ایرانی خدمات نمیدهد و برای جلوگیری از مسدود شدن حساب کاربری حتما باید با وی پی ان وارد سایت و اپلیکیشن بایننس شوید. همچنین میتوانید در صرافی های داخلی با استفاده از کارت بانکی خود اقدام به خرید دش و سایر ارزهای دیجیتال دیگر شوید.

در سال 2014 دش با قیمت 0.9 دلار قابل خرید و فروش بود، اولین رشد قیمتی دش درست همزمان با سرمایه گذاری های بزرگ در این صنعت رشد خوبی داشت و به قیمت 372 دلار رسید و در سال 2018 رکورد تاریخی خود را زد و به قیمت حدود 1600 دلار رسید سپس با کاهش چشمگیر خود به قیمت حدود 20 دلار رسید و در تاریخ انتشار این مقاله به قیمت 320 دلار هم رسیده بود. تاکنون 10,041,640 معادل 53 درصد از سکه های دش ارائه شده است و تا سال 2300 تعداد 18.9میلیون کوین ارائه می شود. حجم بازار این ارز دیجیتال 1.9 میلیون دلار است و هم اکنون در رتبه 42 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. کارشناسان قیمت های بالایی را برای دش پیش بینی میکنند. اطلاعات کامل دش را میتوان در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *