0

ارز دیجیتال زی‌کش ZCASH چیست؟

ارز دیجیتال زی کش چیست؟

زی‌کش ZCASH یک ارز دیجیتال مبتنی‌بر حریم خصوصی است. این ارز دیجیتال همانند بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار PoW یا Proof Of Work که از الگوریتم های اجماع است، استفاده می‌کند بنابراین برای استخراج آن نیاز به ماینر است و در استخراج هر بلاک زی‌کش در زمان 2.5 دقیقه از شبکه آن 10 زی کش کارمزد داده می‌شود. برای استخراج زی کش نیاز به دستگاه‌های ماینر (ای‌سیک) است. این ارز دیجیتال بر اساس الگوریتم (Equihash) کار می‌کند.

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است. لطفا قبل از ورود بررسی کامل کنید.

زی کش یک فورک از شبکه بیت کوین است و مانند بیت کوین تنها 21 میلیون از آن وجود دارد و قابل استخراج است و خیلی از ویژگی‌های بیت کوین را به ارث برده است. زی کش یک ارز منحصر به فرد است. این ارز دیجیتال از تکنیک رمزنگاری دانایی صفر بهره می‌برد، بدین معنا که تراکنش های زی کش به صورت عمومی در بلاکچین عرضه می‌شوند اما آدرس گیرنده، آدرس فرستنده و مقدار تراکنش جزء حریم خصوصی است و محرمانه باقی می‌ماند. در صورت رضایت خود فرد اطلاعات از خصوصی بودن خارج می‌شود بدین ترتیب که آدرس کیف پول‌هایی که با حرف T آغاز شود کاملا Transparent یا شفاف هستند و آدرس‌هایی که با Z شروع می‌شوند کاملا به صورت محرمانه صورت می‌پذیرد.

بنیانگذاران Zcash چه کسانی هستند؟

Zcash در سال 2016 توسط سایفرپانک، متخصص امنیت رایانه و کارآفرین Zooko Wilcox-O’Hearn تأسیس شد. او همچنین بنیانگذار شرکت انتفاعی سکه الکترونیکی (ECC) است که توسعه Zcash را مدیریت می‌کند. Wilcox-O’Hearn بیش از 25 سال را در صنعت رمزنگاری و امنیت اطلاعات گذرانده است و در تعدادی از پروژه‌ها از جمله شرکت پول الکترونیکی منحل شده DigiCash، نرم افزار ذخیره سازی داده های همتا به همتا Mojo Nation و سیستم فایل فروشگاهی با حداقل مجوز تاهو. او همچنین Least Authority Enterprises را تأسیس کرد، یک شرکت فناوری که بر بهبود امنیت دیجیتال و حفظ حقوق اساسی حریم خصوصی متمرکز بود و تابع هش رمزنگاری BLAKE3 را اختراع کرد.

چه چیزی Zcash را منحصر به فرد می‌کند؟

مزیت اصلی زی کش در ناشناس بودن اختیاری آن نهفته است، که اجازه می‌دهد تا سطحی از حریم خصوصی غیرقابل دستیابی با ارزهای دیجیتال معمولی و مستعار مانند بیت کوین یا اتریوم باشد. تراکنش های ZEC را می توان به دو صورت ارسال کرد: شفاف و محافظ.

تراکنش‌های شفاف تقریباً مانند بیت‌کوین عمل می‌کنند، که Zcash در اصل مبتنی بر کد آن بود: آنها بین آدرس‌های عمومی ارسال می‌شوند و در یک دفتر کل عمومی تغییرناپذیر (بلاک چین) ثبت می‌شوند. تمام اطلاعات ضروری در مورد این تراکنش ها به صورت آنلاین در دسترس همه است، از جمله آدرس های ارسال و دریافت و مبلغ ارسال شده.

این تراکنش‌های عمومی هویت کاربر را به صورت آشکار نشان نمی‌دهند: تنها شناسه‌هایی که یک ناظر خارجی می‌تواند از زنجیره بلوکی به آن دسترسی داشته باشد، آدرس‌های عمومی هستند. با این حال، از طریق تلاش‌های دانشمندان داده و مجریان قانون در سال‌های اخیر، روش‌های تجزیه و تحلیل بلاکچین به حدی توسعه یافته‌اند که یک طرف علاقه‌مند می‌تواند به طور نسبتاً مطمئنی یک آدرس عمومی در یک بلاکچین را به هویت دنیای واقعی صاحب آن متصل کند. اساساً معاملات خصوصی را غیرممکن می‌کند. از سوی دیگر، تراکنش‌های محافظت‌شده ZEC، از فناوری استدلال‌های مختصر غیرتعاملی دانش با دانش صفر یا zk-SNARKs استفاده می‌کنند تا امکان ارسال تراکنش‌های کاملاً ناشناس روی یک بلاک‌چین عمومی غیرقابل تغییر را فراهم کنند. این که معامله انجام شده است در دفتر ثبت می‌شود، اما آدرس ارسال و دریافت و مبلغ ارسالی برای مردم فاش نمی‌شود. این به Zcash اجازه می‌دهد تا به کاربران خود حق حفظ حریم خصوصی را ارائه دهد و در عین حال از مزایای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و بدون مجوز برخوردار باشد.

شبکه Zcash چگونه ایمن است؟

شبکه Zcash توسط تابع هش اثبات کار SHA-256 که به مجموعه الگوریتم‌های SHA-2 تعلق دارد – مانند بیت کوین، ایمن می‌شود.

شناسنامه ارز دیجیتال زی‌کش

نام پروژهزی‌کش، Zcash
اختصارZEC
نوع داراییتوکن – استاندارد ‌Bep20
تاریخ افتتاح2016
وبسایت رسمیz.cash
توییترelectriccoinco

کیف پول زی‌کش

زی‌کش از ارزهای قدیمی است و تقریبا تمام کیف پول‌ها از آن حمایت کرده و قابلیت نگهداری زی کش را دارند. از این کیف پول‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

قیمت زی‌کش و پیش بینی آینده قیمت

زی‌کش در ابتدا به دلیل عرضه اولیه اشتباهی که در سال 2017 برای آن انجام شد و با قیمت چندصد دلاری ارائه شد، باعث ضرر بسیاری از سرمایه گذاران شد. قیمت زی کش در ابتدا در حدود 5000 دلار معامله می‌شد و با کاهش بسیار شدیدی روبرو شد. اکنون زی کش توانسته است به محدوده قیمت 300 دلار در زمان نگارش این مقاله دست یابد. از 21 میلیون ارز زی کش قابل ارائه تاکنون تنها 11,575,200 ZEC حدود 55 درصد از کل زی کش ها استخراج شده است. این ارز دیجیتال با حجم بازاری معادل 3.5 میلیارد دلار، توانسته است در رتبه 48 بازار بیاستد. میتوانید اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید. همچنین پیش بینی‌ها از آینده قیمت این ارز را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید:

تاریخپیش بینی قیمت
قیمت فعلی$300
پایان 2021$407.64
پایان 2022$497.23
پایان 2023$579.07
پایان 2024$722.99
پایان 2025$827.25
پایان 2026$929.38
پایان 2027$1,076.00
پایان 2028$1,218.31

خرید زی کش

زی کش را می‌توانید از صرافی‌های بین المللی زیر خریداری کنید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *