1

ارز دیجیتال مونرو XMR چیست؟

مونرو چیست؟

بیشتر ارزهای دیجیتال در نقل و انتقال حریم خصوصی گیرنده و فرستنده ارز را به صورت خصوصی حفظ نمیکنند که از این ارزها میتوان به بیت کوین، اتریوم و … اشاره کرد، در حالیکه بعضی از ارزهای دیگر در نقل و انتقال حریم کاربر را به صورت خصوصی نگه می‌دارند. مونرو یا XMR یکی از این ارزها است که حریم کاربر را به صورت خصوصی نگه می دارند. مونرو با این ویژگی، توانسته است محبوبیت خوبی را بدست بیاورد.

مونرو بر اساس بلاکچین در سال 2014 طراحی شده است. این شبکه متن باز یا Open source است. بلاک‌چین مونرو عامدانه به شکلی طرح ریزی شده تا این شفافیت را نداشته باشد. مونرو هویت فرستنده، گیرنده و مقدار ارز انتقال داده شده را به صورت محرمانه نگه میدارد. در هنگام ایجاد مونرو، ایجاد کنندگان آن هیچ ارزی را برای خود نگه نداشته و تمام ارزهای مونرو برای توسعه این شبکه استفاده شده اند. مونرو از یک فرآیند استخراج پشتیبانی می‌کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای استخراج (mining pool) و شروع فرایند استخراج، پاداش داده می‌شود. برای استخراج مونرو که براساس الگوریتم اثبات کار POW که یکی از الگوریتم های اجماع است، طراحی شده است باید از ماینر استفاده کرد. حتی با گوشی تلفن و لپ تاپ هم میتوان به استخرهای استخراج مونرو متصل شد.

تفاوت مونرو و بیت کوین

در بیت کوین هویت اشخاص با آدرس‌های مستعار مخفی می ماند. این آدرس‌های مستعار به طور تصادفی و از ترکیب حروف الفبا و اعداد تشکیل می‌شوند. با این حال، حریم شخصی افراد در این روش به طور کامل حفظ نمی‌شود زیرا آدرس‌های بیت کوین و همچنین تراکنش‌ها روی بلاک‌چین ثبت می‌شوند و در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

حتی آدرس‌های مستعار نیز نمی‌توانند به طور کامل خصوصی باشند. تعدادی تراکنش که توسط یک نفر در طول یک بازه زمانی انجام شده باشد را می‌توان مرتبط با آن آدرس دانست و از این رو عموم افراد، دولت، خانواده و دوستان می‌توانند از تراکنش‌های صاحب آدرس مطلع شده و در نتیجه هویت او را شناسایی کنند.

یکی دیگر از مزایای مونرو نسبت به بیت‌کوین، تعویض پذیری (fungibility) آن است، به این معنی که دو واحد از یک ارز را می‌توان متقابلا با هم جایگزین کرد و هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد. با اینکه دو اسکناس یک دلاری به لحاظ بها با یکدیگر برابر هستند، به علت اینکه هر کدام یک شماره سریال خاص دارند با هم تعویض پذیر نیستند. در مقابل، دو تکه 50 گرمی طلا با عیار یکسان تعویض‌پذیر هستند، زیرا هر دو بهایی برابر دارند و فاقد ویژگی متمایزکننده هستند. با استفاده از این مثال می‌توان گفت یک بیت کوین مانند یک اسکناس یک دلاری است درحالیکه یک مونرو شبیه به یک تکه طلاست.

تاریخچه تراکنش هر بیت‌کوین روی بلاک‌چین ثبت می‌شود و از این رو اگر از یک بیت کوین در یک اتفاق خاص مثل کلاهبرداری، قمار، و دزدی استفاده شده باشد، می‌توان آن را شناسایی و دنبال کرد، و امکان مسدود کردن، معلق کردن، یا بستن حساب‌هایی که چنین واحدهایی از بیت کوین را نگهداری می‌کنند وجود دارد. مونرو، با تاریخچه تراکنش غیرقابل ردیابی اش، به اعضای شبکه امنیت بیشتری می‌دهد و دیگر خطر عدم پذیرش یا قرار گرفتن در لیست سیاه برای دارایی‌های آنها وجود نخواهد داشت.

در ادامه تفاوت های بیت کوین و مونرو را مشاهده میکنید:

بیت کوینمونرو
سازندهساتوشی ناکاموتوگروه توسعه دهنده 7core
تاریخ معرفینهم ژانویه 2008هجدهم آوریل 2014
روش عرضه اولیهاستخراج بلاک جنسیسجمع سپاری
محدودیت تعداد کوین21 میلیون واحد18 میلیون واحد + 0.3 مونرو در هر دقیقه
پروتکل بلاکچیناثبات انجام کار PoWاثبات انجام کار PoW
حریم خصوصیبالابسیار بالا
قابلیت رهگیریداردندارد
اسم و واحد ارزبیت کوین BTCمونرو XMR
مقیاس پذیردارددارد

تاریخچه پیدایش مونرو

در جولای 2012، برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفته‌اند. مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوین‌های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیت‌مونرو (Bitmonero) نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه (coin) است. در این بلاک چین جدید هر 2 دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه می‌شد.

مونرو یک پروژه متن باز یا Open Source است و توسط یک تیم 7 نفره اداره می‌شود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، 5 نفر از افراد تیم ناشناس بوده و 2 نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده‌اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی (معروف به Fluffypony) هستند. علاوه بر این تیم 7 نفره، بیش از 30 توسعه دهنده و 420 مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند.

مزایای مونرو

 • یکی از خصوصی‌ترین ارزهای رمزپایه.
 • انجام معاملات برای ارتباط با شخص غیرممکن است.
 • ردیابی تراکنش‌ها غیرممکن است.
 • بلاک‌چین محدودیتی ندارد. مقیاس‌پذیری پویای آن بدان معنی است که هزینه‌ها حتی در صورت استفاده زیاد نیز نباید گزاف باشد.
 • می‌توانید انتخاب کنید چه کسی می‌تواند معاملات شما را ببیند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید مالکیت خود را برای مقدار مشخصی از Monero برای اهداف مالیاتی ثابت کنید، می‌توانید کلید مشاهده خصوصی خود را با سازمان مالیاتی کشور خود به اشتراک بگذارید. احتمال ممنوعیت از طرف سایر تنظمی‌کنندگان را کاهش می‌دهد.
 • تیم بزرگی از توسعه‌دهندگان متعهد روی پروژه کار می‌کنند.

معایب مونرو

 • کیف پول‌های زیادی برای مونرو ساخته نشده است. پشتیبانی از مونرو را در هیچ کیف پول سخت‌افزاری پیدا نخواهید کرد.
 • ذخیره مونرو به روشی که به طور کامل ایمن باشد بسیار سخت‌تر از اکثر ارزهای رمزپایه دیگر است. ممکن است به همین دلیل باشد که توسط جامعه گسترده‌تری از کاربران پذیرفته نشده است.
 • علیرغم مقاومت در برابر ASIC، هنوز درجه زیادی از تمرکز استخراج‌کنندگان بر روی مونرو وجود دارد.
 • مونرو مبتنی بر بیت کوین نیست؛ در نتیجه توسعه برنامه‌هایی که با زنجیره بلوکی آن تعامل دارند دشوارتر است.

قیمت مونرو از ابتدا تاکنون

مونرو از سال 2014 همزمان با ارائه آن قیمتی در حدود یک دلار داشت. اولین جهش قیمت مونرو در سال 2017 آغاز شد و در سال 2018 توانست به سقف 500 دلار برسد. سپس به مدت 2 سال اکنون در زمان نگارش این مقاله قیمت مونرو به 254 دلار می باشد و با حجم بازاری معادل 4.54 میلیارد دلار در رتبه 29 ارزهای دیجیتال قرار دارد. اطلاعات کامل این ارز را میتوان در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

کیف پول های مونرو

برای نگهداری مونرو پیشنهاد ما استفاده از کیف پول های رسمی این ارز دیجیتال است که در زیر 3 تا از آنها را آورده ایم:

 • کیف پول مای‌مونرو (MyMonero): این کیف پول هرچند غیررسمی است اما توسط سایت مونرو تایید شده است.
 • کیف پول monerujo: این کیف پول برای گوشی‌های با سیستم عامل آندروید ارائه شده و مورد تایید مونرو است.
 • کیف پول cakewallet: این کیف پول نیز برای گوشی‌های با سیستم عامل آی‌او‌اس ارائه شده و تیم مونرو آن را تایید کرده است.
 • کیف پول تراست Turst: این کیف پول که مالکیت آن بر عهده صرافی بایننس است، بر روی گوشی همراه نصب میشود و قابلیت نگهداری مونرو را دارد.

نحوه خرید مونرو

برای خرید مونرو میتوانید از سایت های داخلی اقدام کنید که در این پست میتوانید لیست این سایت ها را مشاهده کنید. همچنین برای خرید مونرو میتوانید از سایت های بین المللی استفاده کنید که بهترین و معروف ترین این سایت ها صرافی بایننس می باشد. برای خرید مونرو در سایت بایننس ابتدا باید در سایت های داخلی تتر خریداری کرده، تتر خود را به کیف پول بایننس ارسال نمایید و در آنجا تبدیل به مونرو کنید. در ادامه لیست بهترین سایت های خارجی خرید و فروش مونرو را مشاهده میکنید:

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بهنام گفت:

  سلام کد معرف برا ثبت نام چگونه بگیریم درمونیر