0

معرفی شبکه و ارز دیجیتال سلستیا Celestia (TIA)؛ اولین شبکه بلاکچینی ماژولار

ارز دیجیتال سلستیا celestia

شبکه و ارز دیجیتال سلستیا Celestia (TIA) اولین شبکه بلاکچین مدولار است که هر کسی را قادر می‌سازد تا به راحتی بلاکچین خود را با حداقل هزینه سربار مستقر کند. سلستیا Celestia با بازنگری در معماری بلاکچین از ابتدا مقیاس می‌گیرد. این یک بلاکچین حداقلی است که اجرا را از اجماع با معرفی نمونه‌گیری اولیه و در دسترس بودن داده جدا می‌کند. از آنجایی که Celestia هیچگونه محدودیت اجرا یا تسویه اعمال نمی‌کند، توسعه دهندگان آزادند تا محیط‌های اجرا و تسویه خود را تعریف کنند. این امکان جدید و غیرقابل تحقق را برای سازندگان و توسعه دهندگان باز می‌کند.

Celestia یک انحراف از وضعیت موجود بلاکچین های یکپارچه است. بلاکچین‌های یکپارچه با مشکلات مقیاس‌پذیری مواجه هستند، زیرا تمام عملکردهای اصلی یک بلاکچین مانند پردازش تراکنش‌ها، اطمینان از صحت تراکنش‌ها و توافق گره‌های شبکه در مورد اعتبار و ترتیب تراکنش‌ها را انجام می‌دهند. بلاکچین‌های مدولار مفهوم جداسازی اجماع از اجرای تراکنش‌ها را معرفی کردند، بنابراین به مقیاس‌پذیری بیشتر بدون از دست دادن امنیت یا عدم تمرکز دست یافتند.

یک رویکرد ماژولار به بلاکچین دنیایی از امکانات جدید را باز می‌کند. آزمایش بسیار آسان‌تر می‌شود زیرا بلاکچین‌های کاربردی جدید یا خاص می‌توانند در Celestia مستقر شوند و بلافاصله امنیت را از مجموعه اعتبارسنجی Celestia به ارث ببرند. بلاکچین‌های مدولار کنترل قوانین یک برنامه را از طریق حاکمیت امکان‌پذیر می‌سازند، زیرا توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون اجازه برنامه‌های خارجی تغییراتی در پشته فناوری ایجاد کنند.

بلاکچین ماژولار چیست؟

بلاکچین‌های ماژولار یک پارادایم جدید در طراحی بلاکچین هستند. به جای اینکه یک بلاکچین همه کارها را انجام دهد، بلاکچین‌های ماژولار برای انجام یک عملکرد معین تخصصی و بهینه می‌شوند. این تخصص پیشرفت‌هایی را در مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری و قابلیت همکاری ایجاد می‌کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های بلاکچین را برای پذیرش انبوه بسازند.

در دسترس بودن داده چیست و چرا اهمیت دارد؟

در دسترس بودن داده‌ها به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا داده‌های این بلاکچین منتشر شده است؟ این برای امنیت هر بلاکچین بسیار مهم است زیرا تضمین می‌کند که هرکسی می‌تواند دفتر کل تراکنش‌ها را بازرسی کرده و آن را تأیید کند.

کاربران یک بلاکچین یکپارچه معمولا تمام داده‌ها را دانلود می‌کنند تا بررسی کنند که در دسترس هستند.

با بزرگتر شدن بلوک‌ها، دانلود همه داده‌ها برای کاربران عادی غیر عملی می‌شود به این معنی که نمی‌توانند زنجیره را تأیید کنند. زنجیره‌های ماژولار با ایجاد امکان تأیید بلوک‌های بسیار بزرگ با استفاده از فناوری به نام نمونه‌گیری در دسترس بودن داده، این مشکل را حل می‌کنند.

رول آپ چیست و چگونه با Celestia کار می‌کند؟

Rollupها نوع نسبتا جدیدی از بلاکچین هستند. چیزی که آنها را متفاوت می‌کند این است که برخی از کارهای خود را در لایه 1 مانند Celestia بارگذاری می‌کنند. نسخه ساده این است که مجموعه‌ها داده‌های تراکنش خود را در Celestia منتشر می‌کنند، که سفارش داده می‌شود و برای دانلود در دسترس کاربران جمع‌آوری قرار می‌گیرد. به عنوان یک جایزه، rollupها بخشی از امنیت Celestia را دریافت می‌کنند.

اما rollupها در Celestia کاملاً مشابه بقیه نیستند. راه‌اندازی آنها مانند لایه 2 با حاکمیت اضافه‌ای که لایه 1 از آن برخوردار است، راحت است. ما دوست داریم این بلاکچین‌ها را مجموعه‌های مستقل بنامیم.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *