0

معرفی انیمه «چینسا من» یا «مرد اره‌ای» Chainsaw Man

«چینسا من» / «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man
بازدید 599

به گزارش سایت خوبو، وقتی عبارت «چینسا من» یا «مرد ارّه‌ای» را می‌شنوید، چه چیزی به ذهنتان خطور می‌کند؟ شاید فکر کنید منظور مردی است که عاشق ابزار «اره برقی» است و کلکسیونی از آنها را در کارگاهش نگهداری می‌کند. شاید این شخصی باشد که والدینش از او متنفر بوده و تصمیم گرفته‌اند نام او را به نام اره برقی بگذارند. می‌توان تصور کرد که این نام اشاره به ابرقهرمان بزرگ آینده دارد که دنیا را نجات می‌دهد. اما برای کسانی که به دنیای مانگا علاقه دارند، احتمالا این نام به گوششان خورده باشد.

مجموعه مانگای «چینسا من» محصول کشور ژاپن به کارگردانی «ریو ناکایاما» در سال ۲۰۲۲ است. این انیمۀ موفق بر اساس مجموعه مانگایی به همین نام نوشته «تاتسوکی فوجیموتو» می‌باشد که بین سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ منتشر شد. با ما همراه باشید.

انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man
انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man

خلاصه داستان انیمۀ «چینسا من»

«دِنجی» مرد جوان فقیری است که برای پول دست به هر کاری می‌زند، حتی با سگش «پوچیتا» به شکار شیاطین می‌رود. او مردی ساده‌لوح با رویاهای معمولی می‌باشد که در زیر کوهی از بدهی غرق شده است. اما زندگی غمگین او یک روز با خیانت کسی که به او اعتماد دارد، زیر و رو می‌شود. اکنون «دِنجی» با قدرت شیطانی درونش، به یک انسان کاملا جدید تبدیل شده است: مرد ارّه‌ای!

«تاتسوکی فوجیموتو» طراح این مانگا کیست؟

فوجیموتو در ۱۹۹۳ در شهر نیکاهو واقع در ژاپن به دنیا آمد و طراحی را از سنین پایین شروع کرد. با توجه به اینکه هیچ مدرسۀ طراحی و هنر برای کودکان و جوانان در آن منطقه نبود، بنابراین به کلاس‌های نقاشی‌ای رفت که پدربزرگ و مادربزرگش در آن شرکت می‌کردند و نقاشی رنگ روغن را تمرین می‌کردند.

فوجیموتو در سال ۲۰۱۴ در رشته نقاشی غربی از دانشگاه هنر و طراحی توهوکو در یاماگاتا فارغ‌التحصیل شد. او نخستین کار خود را در ۲۰۱۱ طراحی و منتشر کرد اما اولین اثر اصلی و سریالی خود را به نام Fire Punch در سال ۲۰۱۸ در یکی از مجلات آنلاین ژاپنی منتشر کرد. پس از انتشار این مانگا، نام او بر سر زبانها افتاد. دومین اثر سریالی اصلی فوجیموتو، «مرد اره‌ای» است که در هفته نامه شویشا شونن جامپ بین سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ منتشر شد.

انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man
انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man

درباره انیمۀ «چینسا من»

از زمانی که تاتسوکی فوجیموتو شروع به کار بر روی پروژۀ «مرده اره‌ای» کرد، طرفداران او انتظار یک اقتباس تلویزیونی از این اثر را داشتند. عطش آنها برای دیدن این مانگا بر روی صفحۀ تلویزیون پس از انتشار مانگا در مجلات بیش از قبل نیز گشت. «چینسا مَن» یا همان «مرده اره‌ای» بدون شک یکی از بزرگترین سریالهای تلویزیونی بر اساس یک مانگا است که خوشبختانه فصل نخست آن نمایشی چشمگیر بوده است.

این سریال به این صورت شروع می‌شود که شبح فردی ظاهر شده و دری را باز می‌کند. دوربین به روی مرد جوانی می‌رود که در خانه‌ای مخروبه می‌خوابد. او بیدار می‌شود و در حالی که ژاکت خود را پوشیده، کارهایی را که برای به دست آوردن پول نقد انجام داده است را فهرست می‌کند. این «دِنجی» است، پسری که در نهایت تبدیل به «مرد اره‌‌ای» می‌شود.

«چینسا من» یادآور چه آثاری است؟

محیط داستان «مرد اره‌ای» تقریبا در تمام صحنه‌ها دارای نوری ضعیف و فضایی افسرده‌ است که این موضوع ما را بلافاصله به یاد مجموعه مانگای «دُورُوهه‌دورو» که توسط «کیو هایاشیدا» نوشته و مصورسازی شده‌ و یا مجموعه تلویزیونی انیمه «سایکوپاس» که طراحی آن با «گن اوروبوچی» و کارگردانی‌اش با «نائویوشی شیوتانی» بود می‌اندازد. خوشبختانه «مرد اره‌ای» خیلی در این فضا باقی نمی‌ماند و در تلاش است تا آیندۀ روشن‌تری را به او نوید دهد.

انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man
انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man

پرسشهای بی‌شمار در پس داستان

انسانها معمولا علاقه دارند که سیر تحول زندگی کسی که در فلاکت است و به سوی روشنی می‌رود را دنبال کنند. تماشای انتقام‌گیری از کسانی که به شخصیت اصلی داستان ظلم کرده‌اند، احساسی دلپذیر است اما ما به زودی متوجه می‌شویم که او اهداف بسیار پیش‌پا‌افتاده‌ای در زندگی دارد: از خوردن ژلۀ روی نان همراه با سگش تا انجام سایر امور عادی روزمره همگی نشان‌دهندۀ دنیای او هستند.

در پایان قسمت اول، پرتوی امیدی بر زندگی «دِنجی» می‌تابد و به نظر می‌رسد که او بلاخره راه خود را پیدا خواهد کرد و به زندگی جدیدی وارد می‌شود. دنیای ما در مجموع خیلی بهتر از این نیست، اما حداقل با این دست از شیاطین روبرو نمی‌شویم؛ هرچند انسان گاهی به چنان شیطانی تبدیل می‌گردد که نمونه‌اش در کتابهای داستان نیز دیده نمی‌شود. بیننده از اینکه نیروی ماورایی به «دِنجی» داده شده تا بتواند انتقام خود را از دیگران بگیرد، سر ذوق می‌آید.

البته این موضوع پرسشهای بسیاری را نیز به وجود می‌آورد. آیا «دِنجی» می‌تواند قدرت تازه یافته‌اش را به گونه‌ای مدیریت کند که از او و انسانیتش سبقت نگیرد؟ مفهوم نیمه‌انسان، نیمه‌دیو بودن یعنی چه؟ با دیدن قسمت نخست و آغازین این سریال، برخی از سوالات پاسخ داده می‌شوند اما همچنان هزاران سؤال را برجای می‌گذارد. تماشای این سریال تلویزیونی برای کسانی که مانگا را نخوانده‌اند، لذتی دوچندان دارد؛ پس تماشای آن را از دست ندهید.

انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man
انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man

سخن پایانی

پس از تماشای فصل نخست این سریال، باید این موضوع را در نظر گرفت که این صرفاً فصل آغازین است و هنوز راهی طولانی در پیش است. چندین شخصیت در داستان وجود دارد که ما حتی هنوز آنها را ندیده‌ایم و مطمئن باشید که خط داستانی کاملی وجود دارد که آنها را معرفی خواهد کرد. به نظر می‌رسد تمام آنچه که در قسمتهای فصل اول می‌بینیم، اساساً یک پیش‌غذا برای غذای اصلی است که به ما ثابت می‌کند تماشای آن ارزشش را دارد.

این فصل نگاهی اجمالی به مسیری دارد که «دِنجی» برای تبدیل‌شدن به بخشی از شکارچیان شیطان، ماجراجویی‌های بسیاری را در آینده ارائه می‌کند. بنابراین، این مقدمه ساده و در عین حال یکدست، در تلاش است تا به بیننده این پیام را برساند که در ادامه چیز بیشتری وجود دارد؛ هرچند که همچنان با دیدن فصل اول، شک و تردید نسبت به ادامۀ سریال وجود دارد. اگر این سریال همچنان به مسیر صعودی خود ادامه دهد، می‌توان انتظار اثری ماندگار را در این ژانر داشت.

جدول اطلاعات

عنوانچِینسا من/ مرد اره‌ای / Chainsaw Man
کارگردانریو ناکایاما
نویسنده و تصویرگرتاتسوکی فوجیموتو
ژانرانیمیشن
اکشن
ماجراجویی
کشورژاپن
سال۲۰۲۲
زبانژاپنی
تعداد فصل/اپیزودفصل: ۱
اپیزود: ۶
امتیازIMDb ۸.۸/۱۰
Rotten Tomatoes ۱۰۰/۱۰۰

منابع

برای ترجمه و تهیه این مطلب در سایت خوبو، از منابع زیر استفاده کرده‌ایم:

انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man
انیمه «مرد اره‌ای» / Chainsaw Man

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *