0

بورس لوازم کریسمس

بازدید 559

بورس لوازم کریسمس در ایران در مناطقی مختلفی شکل می‌گیرد که در آن جا مردم وسایل سال نوی خود را به آسانی خریداری می‌کنند.

به گزارش خوبو، جشن کریسمس، تولد عیسی مسیح است که هرساله توسط پیروان آیین مسیحیت زنده نگه داشته می‌شود.

با عضویت در کانال تلگرامی بالا به راحتی می‌توانید سفارش‌های خرید خود را از برندهای ترکیه‌ای ثبت کرده و کالای مورد نظر خود را در ایران تحویل بگیرید.

آداب و رسوم کریسمس از جمله ویژگی‌های متمایز این جشن هستند و علاوه بر آن نمادهایی همچون درخت کریسمس، جوراب‌های آویزان از شومینه، کادوهای ویژه این روز و … محبوبیت این مراسم را دو چندان و کریسمس را به رویدادی فراتر از باورها و عقاید مردم تبدیل کرده‌اند.

بورس لوازم کریسمس

تزئینات کریسمس

مطمئنا تزیینات کریسمس یکی از مهم ترین و جذاب ترین ویژگی های کریسمس هستند. از هفته ها پیش از آغاز این جشن همه در تب و تابند تا دکور مغازه ها و خانه شان را به چشمگیرترین تزیینات مزین کنند. همچنین شهرداری ها نیز به تکاپو می افتند تا شهر را با نمادهای کریسمسی زیبا و تماشایی سازند.

اگر کمی به تصاویر این جشن نگاه کنید تا حدودی به نوع تزیینات این جشن خاص آشنا می شوید. شهرها با چراغ های ریز و درشت تزیین می‌شوند، درخت های کریسمسی در گوشه و کنار شهر به چشم می خورند و مردم پشت در خانه های شان حلقه ای از گیاهان همیشه سبز نصب می‌کنند.

بیشتر تزیینات کریسمسی به رنگ های قرمز، سبز و طلایی هستند؛ البته استفاده از این سه رنگ تنها برای زیبایی نیست و هدف خاصی را دنبال می کند: رنگ سبز و به ویژه گیاهان همیشه سبزی که در این بازه زمانی استفاده می شوند، بیانگر زندگی جاودانه هستند. قرمز هم نماد خون پاک حضرت مسیح است که بر صلیب ریخته شد و بسیاری از افراد رنگ طلایی را نمادی از ثروت، و پادشاهی حضرت عیسی بر روی زمین می دانند.

از دیگر وسایل تزیینی در ایام کریسمس می توان به تندیس های مذهبی اشاره کرد، بسیاری از مسیحیان سبدهایی در جلوی خانه شان می گذارند که در آن گهواره حضرت عیسی و تندیس تمام افرادی به چشم می خورد که در آن شب خاص، برای تولد ایشان حضور داشتند.

شکلات‌های رنگارنگ، عروسک بابانوئل و گوزن هایش، اشیایی به شکل بلور برفی، آدم برفی، جوراب های قرمز رنگ که معمولا کنار شومینه آویزان می‌شوند، شمع های روشن در اماکن مذهبی و … نیز در این روزها زیاد دیده می‌شوند. 

بورس لوازم کریسمس

مراکز بورس لوازم کریسمس

همزمان با جشن ها و مراسم کریسمس و سال نو میلادی در سراسر دنیا، مسیحیان و ارامنه ایران هم در تدارک آداب و آیین های سال نو هستند. اما کریسمس تهران هم حال و هوای دیگری دارد. این روزها محله‌های مسیحی نشین و کلیساها، رنگ و بوی جذابی دارند و به تنهایی جاذبه ای برای گردشگری و بخشی از دیدنی های تهران محسوب می‌شوند.

خیابان میرزای شیرازی تهران؛ بزرگترین بورس لوازم کریسمس در ایران

محله سنایی، خیابان میرزای شیرازی که به محل خرید و فروش اسباب بازی معروف است و عمده شهرت این خیابان به فروشگاه‌های متعدد عروسک‌فروشی آن است، در ماه دسامبر بازار زیبای کریسمس می‌شود.

در روزهای آغازین زمستان و آن موقع که اولین دانه‌های برف مهمان خیابان‌های شهراست، خیابان میرزای شیرازی روزهای شلوغی را به خود میبیند. این خیابان به دلیل حضور تعداد زیادی هموطن ارمنی تبدیل به بازار کریسمس شده است.

بازار کریسمس این خیابان در سال‌های گذشته به یک جاذبه گردشگری مرکز تهران تبدیل شده است. دیگر فقط مسیحی‌های این خیابان و محله‌های اطراف برای خرید به آن‌جا نمی آیند بلکه با آغاز زمستان فرصت مناسبی برای گشت و گذار همه خانواده های تهرانی است.

در این محله تهران بیشتر مسیحیان و ارامنه‌ای زندگی می‌کنند. اقلیت‌های مسیحی ساکن محله سنایی، همپای مسیحیان جهان، ایام کریسمس را جشن می‌گیرند. کلیسای انجیلی ارامنه در خیابان میرزای شیرازی، کوچه ارفع واقع شده و مخصوص پیروان مذهب پروتستانیسم است. این کلیسا نیز در ایام کریسمس برای ارامنه برنامه‌های ویژه‌ای دارد.

کلیسای سرکیس مقدس، کلیسای پولس و مدرسه ارامنه ارس از جمله مکان‌هایی است که ارمنی‌های ساکن این منطقه رفت‌وآمد زیادی به آن‌جا دارند و میزبان دیگر ارمنی‌های تهران هستند.

بورس لوازم کریسمس

جاذبه های خیابان میرزای شیرازی

علاوه بر مغازه‌های فروش ملزومات کریسمس این محله، یک ساندویچ فروشی و قنادی قدیمی اما معروف دارد که که نام آنها قنادی طلایی و ساندویچ طلایی است. بیشتر کارکنان قنادی و ساندویچ طلایی نیز ارمنی هستند. ساندویچ طلایی از سال 1342 در این محله حضور داشته و هنوز هم چراغش روشن است..

یکی دیگر از مهم ترین مکاهنهای این خیابان مرکز موسیقی بتهوون است که قدیمی‌ترین فروشگاه موسیقی در ایران بشمار می‌رود. این فروشگاه در میانه خیابان میرزای شیرازی قرار دارد. مرکز موسیقی بتهوون سال 1332 با نام صفحه‌فروشی بتهوون توسط فردی بنام کریم چمن آرا و برادرانش افتتاح شد و تا سال‌ها به‌عنوان مهم‌ترین مرکز توزیع محصولات فرهنگی مرتبط با موسیقی شناخته می‌شد.

بورس لوازم کریسمس در خیابان های تهران

در آستانه سال نو میلادی، محله های ارامنه تهران دیدنی تر از همیشه خودنمایی می کنند. این محله ها به شرح زیر هستند:

نارمک

در میان خیابان‌های محله نارمک، ارامنه بیشتر در خیابان‌های بین آیت (سی متری نارمک) تا وحیدیه در خیابان دماوند یعنی خیابان‌های شهید میبرحسینی(زرکش)، شهید اسماعیل افشاری(پدرثانی)، شهید سهیلیان (شیرمرد جنوبی)، شهید غیاثی پور(آبادان جنوبی)، میدان های 84و85و86و92 نارمک و خیابان‌های میرفخرایی و وحیدیه و ازشمال، جنوب خیابان گلستان، ضلع جنوبی خیابان شهید ثانی (چهل و شش متری غربی) ساکن می باشند.

مجیدیه

مجیدیه از قدیمی ترین محله های شمال شرق تهران است. این محله دارای دو بخش شمالی و جنوبی است که از شمال به بزرگراه همت و از جنوب به مسیل دختر منتهی می شود.

این منطقه محل سکونت بسیاری از مسیحیان است. مجیدیه از اصلی ترین مراکز فرهنگی، آموزشی و مذهبی مسیحیان است. در این محله بناها و آثاری از دوره قاجاریه وجود دارد.

بورس لوازم کریسمس

آرارات

آرارات در ابتدا بخشی از محله ونک به شمار می آمد. ونک دارای 2 بخش شامل ونک ارامنه و ونک مستوفی بود که بعد ها ونک ارامنه به آرارات تغییر نام داد.

این محله یکی از جاهای دیدنی تهران است که می توان فرهنگ ارامنه را در آن جا از نزدیک دید. یکی از دیدنی های آن قلعه ارامنه است. قلعه ارامنه در مجاورت ضلع شمالی و شمال شرقی ده ونک قرار دارد و در استمرار حضور و همبستگی ارامنه در این مکان بسیار موثر بوده است. کلیسای میناس و گورستان ارمنیان هم از دیگر مکان هایی است که در این محله، قرار دارند.

بورس لوازم کریسمس در اصفهان

داستان ارامنه ساکن در اصفهان به سال 1014 هجری قمری برمی‌گردد. زمانی که به دستور شاه عباس برخی از ارامنه از جلفا به اصفهان کوچ کردند تا در کنار زاینده‌رود سکنی گزینند.

از آنجا که جلفا در کرانه رودخانه ارس سکونت‌گاه پیشین آن‌ها بود، ارامنه به یاد موطن سابق خویش نام جلفا را برای محل جدید زندگیشان برگزیدند.

کریسمس در اصفهان، با جلفا معنی پیدا می‌کند؛ محله‌ای که با ریسه‌های نورانی و کاج‌های تزیین‌شده به استقبال کریسمس می‌رود. مغازه‌های ارامنه در این روز به ‌شدت شلوغ می‌شوند و بازار عکاسی بابانویل حسابی داغ می‌شود.

قدم‌زدن در جلفا میان سنگ‌فرش‌های مدرن و کافه‌های زیباییش در حالی‌که همه‌چیز حال‌وهوای کریسمس را دارد، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی است.

محله جلفا سبک معماری ایرانی – ‌اروپایی دارد و کافه‌هایش زبان‌زد تمامی ایرانیان است.جشن کریسمس همزمان با همه مسیحیان جهان در روز 25 دسامبر، در کلیسای وانک اصفهان واقع در محله جلفا برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *