0

کلین شیت (Clean Sheet)

کلین شیت / ادوارد مندی

کلین شیت (clean sheet) اصطلاحی در ورزش های تیمی است که بسیار متداول است، اما بسیاری با معنای این واژه آشنا نیستند.

به گزارش خوبو، کلین شیت یکی از اصطلاحات ورزش فوتبال است که امروز با پیشرفت این رشته ورزشی، بسیار پرکاربرد شده است.

کلین شیت چیست؟

در ورزش فوتبال، در صورتیکه مدافعان و دروازه بان یک تیم، دروازه تیم خود را بسته نگه دارند و مانع فروپاشی آن توسط حریف شوند، می گویند آن تیم کلین‌شیت کرده است. معمولاً استفاده از کلین‌شیت دو جا کاربرد دارد:

  1. بازی هایی که یک دروازه بان، دروازه اش را بسته نگه داشته است.
  2. تعداد دقایقی که به طور متوالی، یک دروازه بان، دروازه اش را بسته نگه داشته است.

در ورزش های تیمی، در صورتیکه یک تیم مانع کسب امتیاز یا گلزنی توسط تیم حریف شود، اصطلاحاً می گویند کلین شیت (clean sheet) یا شاتاوت (shutout) کرده است.

با وجود اینکه در بیشتر ورزش ها مانند فوتبال و هاکی روی یخ امکانپذیر است که تیمی کلین‌شیت کند، اما در بعضی از ورزش ها مانند بسکتبال بسیار بعید است که تیمی کلین شیت کند.

در ورزش های راگبی و فوتبال آمریکایی هر چند ثبت کلین‌شیت، امری نادر است، اما چندین بار رخ داده است. ورزش بیسبال دیگر ورزشی است که این اصطلاح در آن کاربرد دارد.

کلین شیت به چه معنا است؟

در مسابقات فوتبال، در صورتیکه یک دروازه بان مانع فروپاشی دروازه خود توسط حریف می شوند، بارها از گزارشگران شنیده اید که می گویند دروازه بان موفق به کلین شیت شده است “keep a clean sheet”. با توجه به اینکه فوتبال یک مسابقه نسبتاً کم امتیاز است و نسبت به ورزش های گروهی دیگر کمتر در آن گل رد و بدل می شود، بسیار اتفاق می افتد که یک تیم یا هر دو تیم در گلزنی ناکام بمانند.

منشا دقیق استفاده از کلمه کلین‌شیت مشخص نیست. اما تصور می شود از زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که خبرنگاران ورزشی از کاغذهای جداگانه برای ثبت جزئیات آماری مختلف در یک مسابقه استفاده می کنند. اگر تیمی مانع گلزنی حریف شود، صفحه جزئیات گل خورده آن تیم قطعاً خالی می ماند. از آنجا که کاغذ، مستطیل شکل و سفید است، کاغذ مذکور شبیه یک کاغذ تازه شسته شده یا سفید است. بنابراین می گویند کلین شیت با معنای لغوی “کاغذ سفید” کرده است.

در ایران برای اصطلاح کلین شیت، معادل سازی شده و کلمه های دروازه بسته و بهین بان برای آن پیشنهاد شده است.

رکورددار بیشترین دقایق بسته نگه داشتن دروازه کیست؟

  • جرالدو پریرا ده ماتوس فیلیو ملقب به مازاروپی (Mazarópi) دروازه بان سابق واسکو داگاما در مسابقات ایالت ریودوژانیرو در سال های 78-1977 در 1816 دقیقه طی بیش از 20 بازی دروازه اش را بسته نگه داشت، تا رکوردی تاریخی به نام خود ثبت کند و همچنان در این زمینه رکورددار باشد.
  • در سطح ملی، دینو زوف بین سال های 1972 تا 1974 در 1142 دقیقه دروازه تیم ملی ایتالیا را بسته نگه داشت، تا در این زمینه رکورددار باشد.
  • در جام جهانی، والتر زنگا در 5 بازی متوالی در جام جهانی 1990، دروازه تیم ملی ایتالیا را مجموعاً 518 دقیقه بسته نگه داشت و رکورددار است.
  • در لیگ قهرمانان اروپا، ینس لمن در 9 دیدار متوالی از 18 اکتبر 2005 تا 13 سپتامبر 2006، دروازه آرسنال را مجموعاً 853 دقیقه بسته نگه داشت و رکورد جدیدی در این رقابت ها ثبت کرد.
  • در لیگ برتر انگلیس، ادوین فن در سار در 11 دیدار متوالی از 15 نوامبر تا 27 ژانویه در فصل 2008/09، دروازه منچستریونایتد را مجموعاً 1311 دقیقه بسته نگه داشت و رکورددار است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *