2

لیگ قهرمانان اروپا

لیگ قهرمانان اروپا

لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) که با نام اختصاری یو سی ال (UCL) نیز شناخته می‌شود، یک رقابت سالیانه فوتبال باشگاهی است که توسط کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می‌شود و در آن باشگاه های سطح بالای لیگ های اروپایی مجوز حضور پیدا می‌کنند. از این مسابقات به عنوان معتبرترین مسابقات باشگاهی در جهان یاد می شود.

این مسابقات در سال 1955 با عنوان جام باشگاه های اروپا (European Champion Clubs’ Cup) با نام اختصاری European Cup شروع به کار کرد و در ابتدا فقط قهرمانان لیگ های کشورها به صورت تک حذفی با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند.

از فصل 1992/93، فرمت برگزاری مسابقات تغییر کرد و عنوان لیگ قهرمانان اروپا بر روی رقابت‌ها قرار داده شد، هر چند مرحله گروهی از فصل 1991/92 به رقابت‌ها اضافه شد و از فصل 1997/98 به چندین تیم خاص دیگر (به‌غیر از قهرمانان لیگ‌ها) اجازه حضور در رقابت‌ها داده شد و از آن زمان بود که رقابت‌ها گسترش پیدا کرد.

در حال حاضر علاوه بر سهمیه مستقیم قهرمانان فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا، از چهار کشور معتبر اروپایی (اسپانیا، انگلیس، آلمان و ایتالیا) چهار نماینده مجوز حضور مستقیم در مسابقات را کسب می‌کند. فرانسه و پرتغال دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیر مستقیم دارند.

کشورهای روسیه، بلژیک، اوکراین و هلند یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیر مستقیم دارند. شش سهمیه دیگر از طریق مسابقات انتخابی و مقدماتی به تیم ها تعلق می‌گیرد.

تاریخچه لیگ قهرمانان اروپا

اولین باری که قهرمانان دو لیگ اروپایی به مصاف یکدیگر رفتند، مسابقه قهرمانی جهان 1895 (1895World Championship) بود که طی آن ساندرلند قهرمان انگلیس موفق شد با نتیجه 5-3 هارتس قهرمان اسکاتلند را شکست دهد.

اولین تورنمنت پان اروپایی مسابقات چلنج کاپ (Challenge Cup) بود که رقابتی بین باشگاهی امپراطوری اتریش-مجارستان بود.

جام میتروپا (Mitropa Cup) مدلی از چلنج کاپ بود که در سال 1927 شروع به کار کرد و ایده آن توسط هوگو میسل اتریشی داده شد و بین باشگاه‌های اروپای مرکزی برگزار می‌شد.

در سال 1930، اولین تلاش برای برگزاری جام باشگاه‌های اروپا انجام شد و مسابقات جام‌ملت‌ها (Coupe des Nations) توسط باشگاه سروت سوئیس ایجاد و برگزار شد. در این مسابقات که در شهر ژنو برگزار می‌شد، 10 قهرمان از سراسر قاره گرد هم آمدند و باشگاه اویپست مجارستان به عنوان قهرمانی دست یافت.

کشورهای لاتین در سال 1949 جام دیگری با عنوان لاتین کاپ (Latin Cup) برگزار کردند که از هشت دوره برگزاری این مسابقات، سه تیم بارسلونا، رئال مادرید و آث میلان هر کدام دو بار قهرمان شدند.

پیشنهاد برگزاری جام باشگاه های اروپا

گابریل هانو (Gabriel Hanot) سردبیر نشریه اکیپ فرانسه پس از دریافت گزارش‌هایی از خبرنگارانش در خصوص برگزاری موفقیت آمیز جام باشگاه های آمریکای جنوبی در سال 1948، پیشنهاد ایجاد یک تورنمنت در سراسر قاره اروپا را داد.

ژاک فران (Jacques Ferran) که به همراه گابریل هانو بنیانگذار مشترک رقابت‌های جام باشگاه های اروپا بود در مصاحبه‌هایش تاکید کرد که مسابقات جام باشگاه های آمریکای جنوبی، الهام بخش برگزاری جام باشگاه های اروپا بوده است.

پس از اینکه استن کالیس (Stan Cullis) سرمربی افسانه ای وولورهمپتون واندرز پس از یک مسابقه دوستانه که با برتری 3-2 تیمش مقابل بوداپست هانود همراه بود، وولورهمپتون را قهرمان جهان نام برد، هانو سرانجام موفق شد یوفا را به برگزاری تورتمنتی مابین باشگاه های اروپایی راضی کند.

سرانجام مسابقات جام باشگاه های اروپا در سال 1955 در شهر پاریس متولد شد. رئال مادرید موفق شد فاتح پنج دوره ابتدایی این مسابقات شود و از همان ابتدا از تمامی رقبا پیشی بگیرد.

فرمت برگزاری لیگ قهرمانان اروپا

در قالب فعلی، پس از اینکه 26 تیم به صورت مستقیم و 6 تیم به از طریق رقابت‌های انتخابی مجوز حضور در مرحله گروهی رقابت ها را به دست آوردند، تیم ها در ابتدا در چهار سید هشت تیمی قرار می‌گیرند.

سید یک شامل قهرمان فصل گذشته مسابقات و قهرمانان لیگ اروپا، لالیگای اسپانیا، لیگ برتر انگلیس، بوندسلیگای آلمان، سری آ ایتالیا، لیگ 1 فرانسه و لیگ برتر پرتغال است.

تیم های دیگر به ترتیب بر اساس آخرین رنکینگ یوفا که بر اساس عملکرد پنج سال اخیر تیم‌ها در رقابت‌های اروپایی تهیه شده، سیدبندی می‌شوند.

قرعه کشی مرحله گروهی مسابقات در شهر نیون سوئیس برگزار شد و هر گروه شامل تیم‌هایی از سیدهای چهارگانه خواهد بود با این توضیح که تیم‌هایی از یک سید و تیم‌هایی از یک کشور امکان برخورد با یکدیگر را در مرحله گروهی نخواهند داشت.

مسابقات مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود و از هر گروه، دو تیم مجوز صعود به مرحله یک هشتم نهایی مسابقات را پیدا می کنند.

تیم‌های صدرنشین مرحله گروهی از شانس میزبانی در دیدار برگشت مرحله یک هشتم نهایی برخوردار هستند.

مسابقات مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا (مراحل یک هشتم نهایی، یک چهارم نهایی و نیمه نهایی) نیز از طریق قرعه کشی مشخص خواهد شد و تیم ها به صورت رفت و برگشت به مصاف یکدیگر می‌روند تا تیم پیروز راهی مرحله بعدی شود.

مسابقه فینال به صورت تک بازی در استادیومی که از قبل توسط یوفا انتخاب شد، برگزار می‌شود.

برنده این مسابقه در سوپرجام اروپا به مصاف قهرمان لیگ اروپا می‌رود و در مسابقات جام باشگاه های جهان به عنوان نماینده قاره اروپا شرکت می‌کند.

سرود لیگ قهرمانان اروپا

سرود لیگ قهرمانان اروپا، با عنوان رسمی “UEFA Champions League anthem” توسط تونی بریتن (Tony Britten) نوشته شده و اقتباسی از سرود 1727 زادوک کشیش (Zadok the Priest) (یکی از سرودهای تاج گذاری او) اثر جورج فریدریک هندل (George Frideric Handel) است.

تونی بریتون می گوید:

یک فاز ابتدایی در این قطعه وجود دارد که من به عاریه گرفته‌ام و بعد از آن، آوای خودم را نوشتم. این اثر حسی بسیار نزدیک به هندل دارد اما من ترجیح می‌دهم اینطور فکر کنم که این قطعه یک تقلید صرف نیست.

یوفا در سال 1992 برای تنظیم این سرود به تونی بریتن سفارش داد و این قطعه توسط ارکستر سلطنتی فیلارمونیک لندن (London’s Royal Philharmonic Orchestra) اجرا شد و توسط آکادمی سنت مارتین این د فیلدز (Academy of St. Martin in the Fields) خوانده شد.

وب سایت رسمی یوفا با بیان اینکه “این سرود اکنون تقریباً شمایلی از جام است” می‌افزاید: “معروف است که قلب بسیاری از برترین فوتبالیست‌های جهان را برافروخته می کند.”

متن سرود لیگ قهرمانان اروپا

متن سرود لیگ قهرمانان اروپا به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی سروده شده است.

Ce sont les meilleures équipes
Es sind die allerbesten Mannschaften
The main event

Die Meister
Die Besten
Les grandes équipes
The champions

Une grande réunion
Eine grosse sportliche Veranstaltung
The main event

Die Meister
Die Besten
Les grandes équipes
The champions

Ils sont les meilleurs
Sie sind die Besten
These are the champions

Die Meister
Die Besten
Les grandes équipes
The champions

چه اشخاصی سرود لیگ قهرمانان اروپا را قبل از فینال رقابت ها سروده اند؟

از سال 2009، چندین هنرمند سرود را در فینال به طور زنده اجرا کرده اند و آندره آ بوچلی خواننده اپرای اهل کشور ایتالیا، سه بار این وظیفه را بر عهده داشته است.

2009، رم: آندره آ بوچلی (تنور اپرا)
2010، مادرید: خوان دیگو فلورز (تنور اپرا)
2011، لندن: آل آنجلز (موسیقی متقاطع)
2012، مونیخ: یوناس کافمن (تنور اپرا) و دیوید گرت (ویولونیست)
2013، لندن:
2014، لیسبون: ماریزا (خواننده فادو)
2015، برلین: نینا ماریا فیشر (سوپرانوی اپرا) و مانوئل گومز رویز (تنور اپرا)
2016، میلان: آندره آ بوچلی (تنور اپرا)
2017، کاردیف: آندره آ بوچلی (تنور اپرا)
2018، کیف: توچلوز (دو نفره ویولنسل)
2019، مادرید: دختران آستوریا (کوارتت زهی الکتریکی)

لیگ قهرمانان اروپا / دیوید گرت ویولونیست مطرح به اجرای سرود لیگ قهرمانان اروپا قبل از فینال 2012 مونیخ می پردازد
دیوید گرت ویولونیست مطرح به اجرای سرود لیگ قهرمانان اروپا قبل از فینال 2012 مونیخ می پردازد

جوایز و مدال های لیگ قهرمانان اروپا

هر سال، جام قهرمانان باشگاه های اروپا به تیم برنده اهدا می شود که نسخه فعلی آن از سال 1967 اهدا می‌شود.

از فصل 1968/69 و تا قبل از فصل 2008/09، هر تیمی که پنج بار یا سه سال متوالی قهرمان مسابقات می‌شد، یک جام دائمی دریافت می‌کرد.

هر بار که یک تیم موفق به کسب این جام می شد، یوفا مجبور می شد، یک جام جدید برای فصل بعدی مسابقات بسازد.

سپس در ماده 11.1 یوفا این قانون به شرح ذیل تغییر کرد:

جام اصلی که برای مراسم معرفی رسمی در فینال و سایر رویدادهای رسمی مورد تأیید یوفا مورد استفاده قرار می‌گیرد، همیشه در نگهداری و مالکیت یوفا باقی می‌ماند. در عوض، یک جام کپی مشابه از لیگ قهرمانان اروپا، به باشگاه برنده اعطا می‌شود.

جام فعلی 74 سانتی متر (29 اینچ) قد و از نقره ساخته شده و وزن آن 11 کیلوگرم (24 پوند) است.

پس از آنکه اصل آن در سال 1966 و پس از به رسمیت شناختن شش عنوان رئال مادرید به این باشگاه اسپانیایی سپرده شد، یورگ اشتادلمان (Jürg Stadelmann) جواهرساز اهل برن سوئیس، اقدام به طراحی جام جدید کرد و این موضوع 10 هزار فرانک سوئیس هزینه در بر داشت.

همچنین از فصل 2012/13، 40 مدال طلا به اعضای تیم قهرمان و 40 مدال نقره به اعضای تیم نایب قهرمان اهدا می‌شود.

چه باشگاه هایی، نسخه اصلی جام لیگ قهرمانان اروپا را در اختیار دارند؟

مطابق سیستم قدیمی فوق الذکر، پنج باشگاه صاحب نسخه‌ای از جام رسمی هستند: رئال مادرید، آژاکس، بایرن مونیخ، آث میلان و لیورپول.

نام باشگاهعلتسال دریافت
رئال مادریداهدای جام قدیمی پس از کسب شش قهرمانی1967
آژاکسسه قهرمانی متوالی1973
بایرن مونیخسه قهرمانی متوالی1976
آث میلانپنج قهرمانی1994
لیورپولپنج قهرمانی2005

نشان افتخار یوفا چیست؟

باشگاه‌هایی که پنجمین عنوان قهرمانی جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا یا سه قهرمانی متوالی این مسابقات را کسب می‌کنند، برای اولین بار نشان افتخار دریافت می‌کنند.

این نشان که توسط یوفا تهیه شده و به آستین چپ پیراهن باشگاه اضافه شده است، تصویری از جام قهرمانی را نشان می‌دهد. معمولاً تعداد دفعاتی که این باشگاه جام را تصاحب می‌کند در داخل آن نقش بسته است.

بارسلونا در سال 2015 با پیوستن به رئال مادرید، آث میلان، بایرن مونیخ، لیورپول و آژاکس به آخرین تیم دریافت کننده نشان افتخار یوفا تبدیل شد، از آن زمان رئال مادرید سه بار نشان خود را ارتقا داد و نشانی با شماره 13 بر روی آستین پیراهن این تیم دیده می‌شود.

لیگ قهرمانان اروپا / نشان افتخار یوفا پس از دریافت جام های نهم تا سیزدهم رئال مادرید
نشان افتخار یوفا پس از دریافت جام‌های نهم تا سیزدهم رئال مادرید

جوایز نقدی

هر ساله، به تیم‌های حاضر در تمامی مراحل لیگ قهرمانان اروپا جوایز نقدی تعلق می‌گیرد.

همچنین صعود از مرحله، پیروزی و یا تساوی در هر دیدار مسابقات نیز جوایز دیگری برای تیم‌ها به همراه دارد. این جوایز جدای از حق پخش تلویزیونی است که به تیم‌ها تعلق می‌گیرد.

بایرن مونیخ در فصل 2019/20 مسابقات موفق به کسب تمامی 82,450,000 یورویی که یک تیم می‌توانست کسب کند، شد.

این تیم 15,250,000 یورو برای حضور در مرحله گروهی، 16,200,000 یورو بابت برد در تمامی 6 دیدار مرحله گروهی (2,700,000 یورو برای هر برد)، 9,500,000 یورو بابت حضور در مرحله یک هشتم نهایی، 10,500,000 یورو بابت حضور در مرحله یک چهارم نهایی، 12,000,000 یورو بابت حضور در مرحله نیمه نهایی و 19,000,000 یورو بابت قهرمانی مسابقات کسب کرد.

همچنین تساوی در مرحله گروهی 900,000 یورو و نایب قهرمانی مسابقات 15,000,000 یورو جایزه نقدی به همراه دارد.

عملکرد باشگاه ها در جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا

تمامی قهرمانان جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا

تاکنون 23 باشگاه مختلف موفق به کسب قهرمانی در جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا شده‌اند و رئال مادرید با کسب 14 عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ این رقابت‌ها است.

نام باشگاهتعداد قهرمانیتعداد
نایب قهرمانی
سال های قهرمانی
رئال مادرید1431956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022
آث میلان741963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 2007
بایرن مونیخ651974, 1975, 1976, 2001, 2013, 2020
لیورپول641977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019
بارسلونا531992, 2006, 2009, 2011, 2015
آژاکس آمستردام421971, 1972, 1973, 1995
اینترمیلان331964, 1965, 2010
منچستریونایتد321968, 1999, 2008
یوونتوس271985, 1996
بنفیکا لیسبون251961, 1962
چلسی212012, 2021
ناتینگهام فارست201979, 1980
پورتو201987, 2004
سلتیک111967
هامبورگ111983
استوا بخارست111986
المپیک مارسی111993
بروسیا دورتموند111997
منچسترسیتی112023
فاینورد روتردام101970
استون ویلا101982
 آیندهوون101988
ستاره سرخ بلگراد101991
اتلتیکو مادرید03
استاده رنس02
والنسیا02
فیورنتینا01
اینتراخت فرانکفورت01
پارتیزان بلگراد01
پاناتینایکوس01
لیدز یونایتد01
سن اتین01
مونشن گلادباخ01
کلوب بروخه01
مالمو01
آاس رم01
سمپدوریا01
بایرلورکوزن01
موناکو01
آرسنال01
تاتنهام01
پاری سن ژرمن01
منچستر سیتی01

کشورهای پرافتخار

باشگاه‌های اسپانیایی با 19 قهرمانی و 30 حضور در فینال در هر دو زمینه رکورددار هستند. باشگاه‌های ایتالیایی با 17 نایب‌قهرمانی، بدترین عملکرد را در فینال رقابت‌ها داشته‌اند.

نام کشورقهرمانینایب قهرمانیحضور در فینال
اسپانیا191130
انگلیس151126
ایتالیا121729
آلمان81018
هلند628
پرتغال459
فرانسه167
رومانی112
اسکاتلند112
یوگوسلاوی112
بلژیک011
یونان011
سوئد011

بیشترین بازی در مراحل حذفی

تیم های رکورددار بازی در مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا

رئال مادرید اولین تیمی است که به رکورد 100 بازی در مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا دست می‌یابد.

باشگاهبازیبردمساویباختزدهخورده
رئال مادرید116621836202134
بایرن مونیخ106552031205129
بارسلونا97482425167119

بهترین خطوط حمله

بهترین خطوط حمله تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

رئال مادرید با 1047 گل، بهترین خط حمله تاریخ جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا را در اختیار دارد.

#نام باشگاهتعداد گل زدهتعداد بازی
1رئال مادرید1047476
2بایرن مونیخ804382
3بارسلونا667339
4منچستریونایتد533293
5یوونتوس479301
6بنفیکا475287
7لیورپول472248
8آث میلان437267
9آژاکس396247
10پورتو395269

رکورددار شکست ناپذیری

رکوردداران شکست ناپذیری در لیگ قهرمانان اروپا

منچستریونایتد رکورددار شکست‌ناپذیری در لیگ قهرمانان اروپا است.

نام باشگاهتعداد بازی متوالی بدون شکستبرهه زمانی
منچستریونایتد2519 سپتامبر 2007 تا 5 می 2009
آژاکس1914 سپتامبر 1994 تا 20 مارس 1996
بایرن مونیخ1914 مارس 2001 تا 20 آوریل 2002

بهترین نتیجه تاریخ لیگ قهرمانان اروپا در نیمه اول

شاختار دونتسک در فصل 2014/15، شش بار در نیمه اول بازی مقابل باته بوریسوف گلزنی کرد، تا بهترین نتیجه در نیمه اول تاریخ لیگ قهرمانان اروپا، به نام این تیم رقم بخورد.

همچنین بدون احتساب گل به خودی، آرسنال اولین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است که پنج بازیکن مختلفش در نیمه اول یک مسابقه گلزنی می‌کند.

نتیجه نیمه اولنتیجه نهاییتاریخ
باته بوریسوف 0-6 شاختار دونتسکباته بوریسوف 0-7 شاختار دونتسک2014/10/21
بایرن مونیخ 5-0 لیلبایرن مونیخ 6-1 لیل2012/11/07
آاس رم 0-5 بایرن مونیخآاس رم 1-7 بایرن مونیخ2014/10/21
بایرن مونیخ 5-0 پورتوبایرن مونیخ 6-1 پورتو2015/04/21
آرسنال 5-0 لانسآرسنال 6-0 لانس2023/11/29

رکوردهای بازیکنان در جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا

رکورددار قهرمانی

بازیکنان رکورددار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا

پاکو خنتو با شش قهرمانی در جام باشگاه های اروپا و ده بازیکن رئال مادرید با 5 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، رکورددار قهرمانی در این مسابقات هستند.

نام بازیکنتعداد قهرمانی
پاکو خنتو6 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960، 1966)
هکتور ریال5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
آلفردو دی استفانو5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
رافائل لسمس5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
مارکوئیتوس5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
خوان سنتیستبان5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
خوزه ماریا زاراگا5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
خوان آلونسو5 (رئال مادرید 1956، 1957، 1958، 1959، 1960)
پائولو مالدینی5 (آث میلان 1989، 1990، 1994، 2003، 2007)
الساندرو کاستاکورتا5 (آث میلان 1989، 1990، 1994، 2003، 2007)
کریستیانو رونالدو5 (منچستریونایتد 2008 – رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018)
تونی کروس5 (بایرن مونیخ 2013 – رئال مادرید 2016، 2017، 2018، 2022)
دنی کارواخال5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
لوکا مودریچ5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
کریم بنزما5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
ایسکو5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
گرت بیل5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
مارسلو5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
کاسمیرو5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)
ناچو فرناندز5 (رئال مادرید 2014، 2016، 2017، 2018، 2022)

بهترین گلزنان

بهترین گلزنان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو با به ثمر رساندن 140 گل، سال‌ها است که در صدر جدول گلزنان لیگ قهرمانان اروپا قرار دارد. او یک بار نیز در مراحل مقدماتی مسابقات گلزنی کرده و بدین ترتیب این رکورد احتمالاً برای سال‌ها در اختیار او باقی خواهد ماند.

#نام بازیکنگل
1کریستیانو رونالدو141
2لیونل مسی129
3روبرت لواندوفسکی91
4کریم بنزما90
5رائول گونزالس71
6رود فن نیستلروی60
7آندری شوچنکو59
8تیری آنری51
9فیلیپو اینزاگی50
10آلفردو دی استفانو49
10زلاتان ابراهیموویچ49
در این جدول کلیه گل‌های به ثمر رسیده در کلیه مراحل لیگ قهرمانان اروپا از جمله مرحله مقدماتی محاسبه شده است

آقای گل ها

آقای گل های لیگ قهرمانان اروپا

میلوش میلوتینوویچ اولین آقای گل تاریخ رقابت‌ها است. تاکنون بازیکنان زیادی موفق به کسب عنوان آقای گلی شده اند، اما فقط 13 بازیکن بیش از یک بار تجربه کسب عنوان آقای گلی را داشته‌اند.

نام بازیکنتعداد آقای گلی
کریستیانو رونالدو (پرتغال)7
لیونل مسی (آرژانتین)6
گرد مولر (آلمان)4
رود فن نیستلروی (هلند)3
فرانس پوشکاش (مجارستان/اسپانیا)3
آندری شوچنکو (اوکراین)3
اوزه بیو (پرتغال)3
ژان پیر پاپن (فرانسه)3
آلفردو دی استفانو (آرژانتین/اسپانیا)2
رائول گونزالس (اسپانیا)2
توربیورن نیلسون (سوئد)2
روماریو (برزیل)2
ارلینگ هالند (نروژ)2

بیشترین گل در یک فصل مسابقات

بازیکنان رکورددار گل زده در یک فصل لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو با به ثمر رساندن 17 گل در فصل 2013/14 لیگ قهرمانان اروپا، رکورد جدیدی در زمینه گلزنی در یک فصل رقابت های جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا به جای گذاشت.

نام بازیکنباشگاهتعداد گلفصل
کریستیانو رونالدورئال مادرید172013/14
کریستیانو رونالدورئال مادرید162015/16
کریستیانو رونالدورئال مادرید152017/18
روبرت لواندوفسکیبایرن مونیخ152019/20
کریم بنزمارئال مادرید152021/22
ژوزه آلتافینیآث میلان141962/63
لیونل مسیبارسلونا142011/12

رکورددار گلزنی در دیدارهای متوالی

بازیکنان رکورددار گلزنی در دیدارهای متوالی لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو رکورددار گلزنی در دیدارهای متوالی جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا است.

نام بازیکنباشگاهتعداد بازی های متوالی که موفق به گلزنی شد
کریستیانو رونالدورئال مادرید11 (از 3 ژوئن 2017 تا 11 آوریل 2018)
رود فن نیستلرویمنچستریونایتد9 (از 18 سپتامبر 2002 تا 23 آوریل 2003)
روبرت لواندوفسکیبایرن مونیخ9 (18 سپتامبر 2019 تا 19 آگوست 2020)

بیشترین بازی

رکوردداران بیشترین بازی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو با 187 بازی رکورددار بازی در جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا است و رکوردی که سال‌ها در اختیار ایکر کاسیاس بود را شکست.

#نام بازیکنبازی
1کریستیانو رونالدو187
2ایکر کاسیاس181
3لیونل مسی163
4ژاوی هرناندز157
5کریم بنزما152
6رایان گیگز151
7رائول گونزالس144
7توماس مولر144
9تونی کروس141
10پائولو مالدینی139
در این جدول کلیه بازی‌های انجام شده در کلیه مراحل لیگ قهرمانان اروپا از جمله مرحله مقدماتی محاسبه شده است.

بیشترین دقایق بازی

رکوردداران بیشترین دقایق بازی در لیگ قهرمانان اروپا

ایکر کاسیاس با پیراهن باشگاه های رئال مادرید و پورتو، بیش از 16000 دقیقه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرده است و از این لحاظ رکورددار است. کریستیانو رونالدو فرصت داشت با حضور کامل در یک مسابقه دیگر، رکورد کاسیاس را بشکند، اما او از اروپا خارج شد.

#نام بازیکنتعداد دقایق بازیتعداد بازی
1ایکر کاسیاس16267181
2کریستیانو رونالدو16189187
3لیونل مسی13584163
4رائول گونزالس12179144
5سرخیو راموس12121137
6مانوئل نویر12120133
7جانلوییجی بوفون12000132
8پائولو مالدینی11932139
9ژاوی11851157
10روبرتو کارلوس11239128

بیشترین برد

بازیکنان رکورددار برد در لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو بیشتر از هر بازیکن دیگری موفق به کسب برد در لیگ قهرمانان اروپا شده است.

#نام بازیکنتعداد بردتعداد بازی
1کریستیانو رونالدو115183
2ایکر کاسیاس101177
3توماس مولر100143

آمار و رکوردهای انحصاری لیگ قهرمانان اروپا

در ادامه به آمار و ارقام و رکوردهایی که در لیگ قهرمانان اروپا (از فصل 1992/93 به بعد) اتفاق می افتد، می پردازیم:

بیشترین پاس گل

رکوردداران پاس گل در لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو با 42 پاس گل، گل ساز ترین بازیکن در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است.

#نام بازيكنتعداد پاس گل
1کريستيانو رونالدو42
2ليونل مسی40
3آنخل دی ماريا38
4نيمار33
5رايان گيگز31
6ژاوی30
7آندرس اينيستا29
7كريم بنزما29
9توماس مولر28
9کوین دی بروین28

بیشترین پنالتی

رکوردداران پنالتی در لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو بیشتر از هر بازیکن دیگری در جریان دیدارهای لیگ قهرمانان اروپا از روی نقطه پنالتی گل زده است. تعداد پنالتی های تنها هفت بازیکن در لیگ قهرمانان اروپا دو رقمی شده است و لیونل مسی بیش از هر بازیکن دیگری در این رقابت‌ها پنالتی زده است.

#نام بازیکنتعداد گلتعداد پنالتینرخ تبدیل پنالتی به گل
1کریستیانو رونالدو1922%86
2لیونل مسی1823%78
3روبرت لواندوفسکی1516%93
4سرخیو آگوئرو1115%73
5لوییس فیگو1011%90
5رود فن نیستلروی1014%71

بیشترین گل از روی ضربه آزاد

کریستیانو رونالدو رکورددار گلزنی از روی ضربه آزاد مستقیم در لیگ قهرمانان اروپا است.

#نام بازیکنتعداد گل
1کریستیانو رونالدو12
2الساندرو دل پیرو11

بیشترین گل از روی ضربه آزاد در یک مسابقه

سه بازیکن موفق شده‌اند در یک مسابقه لیگ قهرمانان اروپا، دو بار از روی ضربه آزاد مستقیم گلزنی کنند.

نام بازیکنمسابقهتعداد گلتاریخ
کریستیانو رونالدو (پرتغال)زوریخ 2-5 رئال مادرید22009/09/15
نیمار (برزیل)پاری سن ژرمن 6-1 ستاره سرخ بلگراد22018/10/03
حکیم زیاش (مراکش)گالاتاسارای 3-3 منچستریونایتد22023/11/29

بیشترین کلین شیت

دروازه بان های رکورددار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

ایکر کاسیاس با 57 کلین شیت، رکورددار کلین شیت در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است.

نام دروازه بانبازیگل خوردهکلین شیتمیانگین کلین شیت
در هر بازی
ایکر کاسیاس177203570.32
مانوئل نویر131119540.41
جانلوییجی بوفون124118530.42
ادوین فن در سار9879510.52
پتر چک111103490.44
ویکتور والدز10689450.42

بیشترین هت تریک

هت تریک در لیگ قهرمانان اروپا

تاکنون هشت بازیکن موفق شده‌اند بیش از دو هت تریک در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا به ثبت رسانند. لیونل مسی و کریس رونالدو دو فوق ستاره فوتبال جهان با فاصله‌ای فراوان در صدر لیست قرار دارند.

نام بازيكنتعداد هت تريک
ليونل مسی8
كريستيانو رونالدو8
روبرت لواندوفسكی6
كريم بنزما4
فيليپو اينزاگی3
ماريو گومز3
لویيز آدريانو3
نیمار3

سریع ترین گل ها

سریع ترین گل های تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

روی ماکای زننده سریع ترین گل تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است.

نام بازیکنزمانمسابقهتاریخ
روی ماکای10.12 ثانیهبایرن مونیخ 2-1 رئال مادرید7 مارس 2007
یوناس10.96 ثانیهوالنسیا 3-1 بایرلورکوزن1 نوامبر 2011
گیلبرتو سیلوا20.07 ثانیهآیندهوون 0-4 آرسنال25 سپتامبر 2002
الساندرو دل پیرو20.12 ثانیهمنچستریونایتد 3-2 یوونتوس1 اکتبر 1997
کلارنس سیدورف21.06 ثانیهشالکه 2-2 میلان28 سپتامبر 2005

بهترین گلزنان مرحله گروهی

بهترین گلزنان تاریخ مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا

لیونل مسی مهاجم آرژانتینی بارسلونا با به ثمر رساندن 80 گل با پیراهن بارسلونا در مرحله گروهی رکورددار است.

نام بازیکنتعداد گلباشگاه ها
لیونل مسی80بارسلونا
کریستیانو رونالدو73منچستریونایتد، رئال مادرید، یوونتوس
روبرت لواندوفسکی61بروسیا دورتموند، بایرن مونیخ، بارسلونا
کریم بنزما56المپیک لیون، رئال مادرید
رود فن نیستلروی39آیندهوون، منچستریونایتد، رئال مادرید، هامبورگ

جوان ترین بازیکنان

جوان ترین بازیکنان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

یوسوفا موکوکو در تاریخ 8 دسامبر 2020 با 16 سال و 18 روز سن مقابل زنیت به میدان رفت و رکورد جدیدی در این رقابت‌ها به ثبت رساند.

نام بازیکنسنبازیتاریخ
یوسوفا موکوکو16 سال و 18 روززنیت 1-2 دورتموند8 دسامبر 2020
سلستین بابایارو16 سال و 87 روزاستوا بخارست 1-1 اندرلخت23 نوامبر 1994
رایان شرکی16 سال و 102 روززنیت 2-0 المپیک لیون27 نوامبر 2019
آلن هلیلوویچ16 سال و 128 روزدینامو زاگرب 0-2 پاری سن ژرمن24 اکتبر 2012
یوری تیلمانس16 سال و 148 روزاندرلخت 0-3 المپیاکوس2 اکتبر 2013

جوان ترین گلزنان

جوان ترین گلزنان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

آنسو فاتی زننده با 17 سال و 40 روز سن به جوان ترین گلزن تاریخ رقابت‌ها بدل شد.

نام بازیکنسنبازیتاریخ
آنسو فاتی17 سال و 40 روزاینتر 1-2 بارسلونا10 دسامبر 2019
آنتونیو نوسا17 سال و 149 روزپورتو 0-4 کلوب بروخه13 سپتامبر 2022
پیتر اوفوری کوایه17 سال و 195 روزروزنبورگ 5-1 المپیاکوس1 اکتبر 1997
متئو کواچیچ17 سال و 216 روزدینامو زاگرب 1-7 المپیک لیون7 دسامبر 2011
سسک فابرگاس17 سال و 218 روزآرسنال 5-1 روزنبورگ7 دسامبر 2004

مسن ترین بازیکنان

مسن ترین بازیکنان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

مارکو بالوتا دروازه بان سابق بیانکوچلستی در جریان شکست 3-1 لاتزیو مقابل رئال مادرید در تاریخ 11 دسامبر 2007 در استادیوم سانتیاگو برنابئو درون دروازه تیمش ایستاد. او در آن زمان، 43 سال و 252 روز سن داشت.

نام بازیکنسنمسابقهتاریخ
مارکو بالوتا43 سال و 252 روزرئال مادرید 3-1 لاتزیو2007/12/11
جانلوییجی بوفون42 سال و 315 روزبارسلونا 0-3 یوونتوس2020/12/08
الکساندر شوکوفسکی41 سال و 255 روزدینامو کیف 1-2 ناپولی2016/09/13
مارک شوارتزر41 سال و 206 روزچلسی 1-3 اتلتیکو مادرید2014/04/30
آلان مک گرگور40 سال و 226 روزرنجرز 0-3 ناپولی2022/09/14

مسن ترین گلزنان

مسن ترین گلزنان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

مسن ترین گلزن تاریخ مسابقات، فرانچسکو توتی است که با 38 سال و 59 روز سن در این مسابقات موفق به گلزنی مقابل زسکا مسکو شد.

نام بازیکنسنمسابقهتاریخ
فرانچسکو توتی38 سال و 59 روززسکا مسکو 1-1 آاس رم2014/11/25
رایان گیگز37 سال و 290 روزبنفیکا لیسبون 1-1 منچستریونایتد2011/09/14
فیلیپو اینزاگی37 سال و 87 روزآث میلان 2-2 رئال مادرید2010/11/03
خاویر زانتی37 سال و 72 روزاینترمیلان 4-3 تاتنهام هاتسپر2010/10/20
لوکا مودریچ37 سال و 54 روزرئال مادرید 5-1 سلتیک2022/11/02
ادین ژکو37 سال و 54 روزآث میلان 0-2 اینترمیلان2023/05/10

بیشترین کارت قرمز

رکورددار بیشترین کارت قرمز در لیگ قهرمانان اروپا

سرخیو راموس، زلاتان ابراهیموویچ و ادگار داویدز سه بازیکنی هستند که با دریافت چهار کارت قرمز، رکورددار اخراجی در این رقابت‌ها هستند.

نام بازیکنتعداد اخراجاخراج مستقیماخراج پس از کارت زرد دوم
سرخیو راموس431
زلاتان ابراهیموویچ422
ادگار داویدز404

بیشترین برد در 50 دیدار ابتدایی

بازیکنان رکورددار کسب برد در 50 دیدار ابتدایی لیگ قهرمانان اروپا

یاشوا کیمیش به رکورد 38 برد در 50 حضور ابتدایی اش در این مسابقات رسید.

نام بازیکنتعداد برد
یاشوا کیمیش38
توماس مولر36
کاسمیرو36

رکوردهای مربیان در جام باشگاه های اروپا / لیگ قهرمانان اروپا

مربیان رکورددار لیگ قهرمانان اروپا

بیشترین حضور در لیگ قهرمانان اروپا

سر الکس فرگوسن مربی افسانه‌ای منچستریونایتد به همراه کارلو آنچلوتی بیشتر از هر مربی دیگری تجربه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را دارا هستند.

#نام مربیبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1کارلو آنچلوتی1901074241342174363
1سر الکس فرگوسن1901024939326178355
3آرسن ونگر184864256290212300
4پپ گواردیولا1601003426376154334
5ژوزه مورینیو150813633258131279

بیشترین قهرمانی

فقط چهار مربی موفق شده‌اند، حداقل سه بار قهرمان رقابت‌ها شوند.

نام مربیتعداد قهرمانی
کارلو آنچلوتی4 (آث میلان 2003، 2007 – رئال مادرید 2014، 2022)
باب پیزلی3 (لیورپول 1977، 1978، 1981)
زین الدین زیدان3 (رئال مادرید 2016، 2017، 2018)
پپ گواردیولا3 (بارسلونا 2009، 2011 – منچسترسیتی 2023)

رکوردهای روسای باشگاه ها در لیگ قهرمانان اروپا

بیشترین قهرمانی

سانتیاگو برنابئو و فلورنتینو پرز دو رییس باشگاه مطرح تاریخ رئال مادرید، هر کدام با کسب شش عنوان قهرمانی رکورددار قهرمانی در این رقابت‌ها هستند. سیلویو برلوسکونی با پنج قهرمانی در جایگاه بعدی قرار دارد. فلورنتینو پرز با قهرمانی رئال مادرید در سال 2022، با 75 سال و 81 روز سن به مسن‌ترین رییس باشگاه قهرمان در لیگ قهرمانان اروپا تبدیل شد.

نام رییستعداد قهرمانی
سانتیاگو برنابئو6 (رئال مادرید 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966)
فلورنتینو پرز6 (رئال مادرید 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022)
سیلویو برلوسکونی5 (آث میلان 1989, 1990, 1994, 2003, 2007)

فوتبال فانتزی لیگ قهرمانان اروپا

فوتبال فانتزی یک بازی مجازی و محبوب بین علاقه مندان فوتبال است که در آن هر کسی یک تیم متشکل از 15 بازیکن انتخاب و در مسابقه شرکت می کند و با سایر علاقه مندان به فوتبال به صورت مجازی به رقابت می پردازد. برای مطلع شدن از نحوه شرکت در فوتبال فانتزی و قوانین آن به صفحه فوتبال فانتزی لیگ قهرمانان اروپا مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *