1

هت تریک (Hat-trick)

هت تریک / کریستیانو رونالدو

هت تریک (Hat-trick) یک اصطلاح ورزشی است که بسیار متداول است، اما بسیاری با معنای این واژه آشنا نیستند.

به گزارش خوبو، هت‌تریک یکی از اصطلاحات ورزش فوتبال است که امروزه با پیشرفت این رشته ورزشی، بسیار پرکاربرد شده است.

هت تریک چیست؟

هت تریک یک اصطلاح ورزشی است که به سه بار دستیابی به موفقیت یا گل یا امتیاز اشاره دارد که معمولاً این اتفاق به صورت متوالی رخ می دهد.

این اصطلاح برای اولین بار در سال 1858، برای توصیف بازی خوب اچ اچ استفنسن (H. H. Stephenson) در ورزش کریکت که موفق به ثبت سه ویکت متوالی (سه بار زدن توپ کریکت به توپ) شد، مورد استفاده قرار گرفت. سپس در سال 1865، این واژه برای اولین بار در روزنامه چلمزفورد منتشر شد.

پس از این بود که این اصطلاح در ورزش های دیگر همچون هاکی، فوتبال و واترپولو مورد استفاده قرار گرفت.

هت تریک به چه معنا است؟

برای واژه هت‌تریک، در زبان فارسی معادل هایی همچون سه گله، فندکوب، شاهکار، تردستی، چشم بندی، شعبده، شیرین کاری، گل کاشتن، غوغا کردن و کولاک کردن را به کار برده اند.

هت تریک در فوتبال

هت تریک در ورزش فوتبال زمانی به کار می رود که یک بازیکن موفق به ثبت سه گل در یک مسابقه شود. لزومی ندارد گل های به ثمر رسیده به صورت متوالی زده شده باشد. همچنین لزومی ندارد سه گل به ثمر رسیده در طول 90 دقیقه به ثمر رسیده شده باشد. گل های بازیکنان در اوقات اضافی بازی نیز می تواند هت‌تریک محسوب شود.

این تنها موردی است که در فوتبال به هت‌تریک معروف است. برخلاف تصور عامه سه قهرمانی متوالی یا سه برد متوالی و مثال‌های اینچنین، هت‌تریک نیست.

تنها به ثمر رساندن سه گل در یک دیدار هت تریک است و لاغیر. بنابراین برای مواردی همچون قهرمانی استفاده از واژه هت‌تریک اشتباه است.

به طور سنتی، بازیکنانی که موفق به هت‌تریک می‌شوند، مجاز هستند توپ بازی را به یادگار نزد خود نگه دارند.

رکوردداران هت تریک

 • اولین هت‌تریک در یک بازی بین‌المللی توسط جان مک دوگال به ثمر رسید. این بازیکن اسکاتلندی در تاریخ 2 مارس 1878 دروازه تیم ملی انگلیس را گشود.
 • اولین هت‌تریک در جام جهانی توسط برت پیتنود به ثمر رسید. این بازیکن آمریکایی در جام جهانی 1930 مقابل پاراگوئه سه گل زد.
 • جف هرست مهاجم تیم ملی انگلیس تنها هت‌تریک فینال جام جهانی را زده است. او در فینال جام جهانی 1966 سه بار دروازه تیم ملی آلمان غربی را گشود.
 • کارلی لوید تنها هت‌تریک فینال جام جهانی زنان را زده است. مهاجم تیم ملی آمریکا در فینال جام جهانی 2015، سه بار دروازه ژاپن را گشود.
 • پله با 92 هت‌تریک در تاریخ فوتبال رکورددار است.
 • کریستیانو رونالدو با 58 هت‌تریک در میان بازیکنان قرن 21 رکورددار است. لیونل مسی با 54 هت‌تریک، لوییس سوارز با 24 هت‌تریک و روبرت لواندوفسکی با 23 هت‌تریک در رده‌های بعدی قرار دارند.
 • لیونل مسی با 36 هت‌تریک در لالیگا رکورددار است.
 • لیونل مسی و کریستیانو رونالدو با 8 هت‌تریک در لیگ قهرمانان اروپا رکورددار هستند.

پرفکت هت تریک چیست؟

پرفکت هت تریک (Perfect hat-trick) اصطلاحی در بازی فوتبال است. در صورتیکه بازیکنی گل‎‌هایش را با پای راست، پای چپ و ضربه سر به ثمر رساند، موفق به ثبت پرفکت هت‌تریک شده است.

لوپنراینر چیست؟

لوپنراینر (lupenreiner) یا هت تریک بی عیب و نقص (flawless hat-trick) اصطلاحی است که در آلمان و اتریش استفاده می شود. این واژه زمانی استفاده می شود که یک بازیکن موفق به زدن سه گل متوالی در یک نیمه بازی شود.

تحقق لوپنراینر دو شرط دارد:

 1. در یک نیمه بازی به ثمر رسیده باشد.
 2. سه گل به صورت متوالی به ثمر رسیده شده باشد، بدون اینکه بازیکنی مابین آن گلی زده باشد.

در زبان هلندی به این اتفاق، ژایفره هت‌تریک (zuivere hattrick) یا هت تریک خالص (pure hat-trick) می‌گویند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *