0

معرفی فیلم «خوک‌های مُرده» / Dead Pigs

فیلم «خوک‌های مُرده»
بازدید 657

داستان

در زودیاک چینی، خوک سمبل شانس و ثروت است. بنابراین وقتی که یک بیماری همه‌گیر باعث نابودی جمعیت خوکهای گوشتی که جامعۀ در حال توسعۀ چین به شدت به پرورش آن وابسته است را از بین می‌برد، می‌تواند به صورت نمادین و همچنین به معنای واقعی کلمه فاجعه‌بار تلقی شود. در فیلم «خوک‌های مُرده» نخستین اثر «کتی یان»، این فاجعه به بهترین شکل نمایش داده شده است. در امتداد رودخانه‌ای که به آرامی به سوی شهر در جریان است، لاشه هزاران خوک در رودخانۀ اصلی شهر شانگهای پیدا می‌شود که استعاره‌ای از بدبختی آتی برای شهر است. این حادثه عجیب را از دریچه نگاه پنج شخصیت اصلی داستان دنبال می‌کنیم. با سایت خوبو همراه باشید.

فیلم «خوک‌های مُرده»
فیلم «خوک‌های مُرده»

دربارۀ فیلم

این فیلم داستانی سرشار از لحظات طنز نیش‌دار درباره عواقب توسعه اقتصادی وحشیانه‌ای که چین در سال‌های اخیر تجربه کرده است می‌باشد. کارگردان در «خوک‌های مُرده» از فروپاشی اجتماعی می‌گوید و به‌این‌ترتیب، استعارۀ اجتماعی هوشمندانۀ خود را از دیدگاه پنج شخصیت اصلی فیلم به تصویر می‌‌کشد. این پنج نفر یک کشاورز، سالن‌دار، پیشخدمت، معمار آمریکایی و دختری ثروتمندند که در زیر سایۀ سرمایه‌داری زندگی می‌کنند. آن‌ها به دلیل بحران‌های اجتماعی و اقتصادی و تحت تأثیر جنایت‌های مرموز به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

فیلم «خوک‌های مُرده»
فیلم «خوک‌های مُرده»

مرگ خوک‌ها، کشاورز را با مشکلات مالی روبه‌رو می‌کند. پسر کشاورز که پیشخدمتی سخت‌کوش است نیز به دردسر می‌افتد. چون باید تلاش کند پول بیشتری برای پدرش بفرستد. خواهر کشاورز زنی عامی اما زیرک و صاحب یک سالن زیبایی است. او از فروش خانه خانوادگی‌شان برای کمک کردن به برادرش امتناع می‌کند. خانه او ساختمانی قدیمی است که در مسیر پروژه عمرانی یک معمار آمریکایی قرار دارد. معمار قصد دارد منطقه روستایی و فقیرنشین آن منطقه را باهدف ساخت یک مجموعه مسکونی آپارتمانی تخریب کند. دختر ثروتمند بعد از دوستی با پسر کشاورز متوجه می‌شود که با پول نمی‌تواند خوشبختی را به‌دست بیاورد. او سعی می‌کند بااحساس ملال و گناهی که بر زندگی‌اش سایه افکنده است، کنار بیاید.

یک داستان واقعی

جالب است بدانید که «خوک‌های مُرده» بر اساس اتفاقی واقعی و عجیب ساخته شده است. در اوایل مارس سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۶ هزار خوک مرده در رودخانه هوآنگ پو شانگهای پیدا شدند. کارگردان علاقه‌ای برای بررسی علل یا عوامل این اتفاق ندارد. در حقیقت، خوک‌ها در اینجا فقط کاتالیزوری برای ایجاد هرج‌و‌مرج در جامعه هستند.

فیلم «خوک‌های مُرده»
فیلم «خوک‌های مُرده»

چهارچوب داستانی فیلم «خوک‌های مُرده» مبتنی بر روایت شبکه‌ای پیچیده است. فیلم‌هایی با روایت شبکه‌ای، کاراکترها و خرده داستان‌های متنوعی دارند که از لحاظ داستانی یا موضوعی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. این‌گونه روایت‌ها شاید به‌راحتی به داستان‌های پیش‌پاافتاده و سطحی تبدیل شوند که کشش و جذابیت لازم را ندارند. اما «کتی یان» با متنی کنایه‌آمیز و هوشمندانه و با استفاده از زبان بصری با طراوت و زیبا، روایت خود را باقدرت تا پایان پیش می‌برد. زبان بصری دقیق و سنجیده یان را در فیلم پرندگان شکاری نیز می‌توان مشاهده کرد.

ارتباط میان خوک‌های مُرده و جامعه

«خوک‌های مُرده» نمادی از جامعه‌ای است که در آن هر‌کسی برای رسیدن به چیزی بزرگ‌تر تقلا می‌کند؛ شهری که بین سنت و مدرنیته در حال نابودی است؛ دقیقاً آنجا که زن جوان چینی عاشق فیلم استپ‌آپ و رقص چنینگ تیتوم، به دنبال یافتن ارزش‌های خود است. او به همان اندازه به دنبال ارزش و معنایی برای زندگی‌اش می‌گردد که معمار آمریکایی مضطرب در پی آن است؛ معماری که می‌‌خواهد یک ساگرادا فامیلیای جدید (کلیسای معروف شهر بارسلون) در حومه شهر بسازد.

فیلم «خوک‌های مُرده»
فیلم «خوک‌های مُرده»

این فیلم سرشار از ایده‌های هوشمندانه درباره سخت کار کردن و مراقبت از جهانی است که برای خود می‌خواهید. همان‌طور که زمان نشان داده است، یان در غلبه بر دشواری‌ها آدمی بسیار تواناست و تنها چیزی که از ما می‌خواهد این است که ادامه دهیم.

جدول اطلاعات فیلم

عنوانخوک‌های مُرده / Dead Pigs
نویسنده و کارگردانکتی یان / Cathy Yan
بازیگرانVivian Wu
Mason Lee
Meng Li
کشورچین و ایالات متحدۀ آمریکا
زبانچینی و انگلیسی
مدت۱۲۱ دقیقه
سال تولید۲۰۱۸
نمرهIMDB: ۶.۷/10
Rotten Tomatoes: ۹۷/۱۰۰

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *