0

معرفی پنج فیلم با موضوع شطرنج

معرفی پنج فیلم با موضوع شطرنج

مات، مات!
کلمه‌ای جادویی که شطرنج‌بازان با شنیدنش از خود بی‌خود می‌شود. هیچکدام از طرفین صفحه نمی‌خواهند که این واژه را از دیگری بشنوند و لحظه‌ای که یکی از عصبانیت مهرۀ شاه را بر زمین می‌کوبد، دیگری از هیجان به سختی قادر است بر جای خود بنشیند.
به گزارش سایت خوبو، سینما همواره برای بیان دنیای شطرنج‌بازان کار سختی در پیش داشته است. در اینجا سعی داریم پنج مورد از زیباترین آثار تلویزیونی با موضوع شطرنج را فهرست کنیم. پس با ما همراه باشید.

دفاع لوژین (The Luzhin Defence, 2000)

«دفاع لوژین» به بررسی زندگی دراماتیک شطرنج‌بازی بنام الکساندر ایوانوویچ لوژین می‌پردازد و بر اساس کتاب  “دفاع” اثر ولادیمیر ناباکوف است. الکساندر لوژین نابغه‌ای است که نمی‌تواند با دنیای فراتر از صفحۀ شطرنج کنار بیاید. برای او همه چیز مجموعه‌ای از روابط متقابل و با نظم است و هر حرکتی در نظر او کاملا طراحی شده است. لوژین برای شرکت در مسابقه‌ای عازم ایتالیا می‌شود و در آنجا عاشق ناتالیا می‌گردد.
هرچند که این فیلم نتوانسته پیچیدگی‌های روایی داستان ناباکوف را به خوبی بیان کند اما یکی از فیلمهایی است که علاقه‌مندان به شطرنج از دیدنش لذت خواهند برد.

دفاع لوژین (The Luzhin Defence, 2000)
دفاع لوژین (The Luzhin Defence, 2000)

مگنوس (Magnus, 2016)

مستند «مگنوس» به ظهور مگنوس کارلسن، اعجوبه نروژی می‌پردازد که در ۱۳ سالگی استاد بزرگ شد و در سال ۲۰۱۳ در حالی که تنها ۲۲ سال داشت برای قهرمانی شطرنج جهان با ویسواناتان آناند روبرو شد. او را «موتزارت شطرنج» نامیده‌اند. یکی از مفسران شبکه‌های ورزشی در مورد او می‌گوید “مگنوس مثل کسی است که با کفش‌های زمین تنیس و بدون ماسک اکسیژن از کوه اورست بالا می‌رود.”

مگنوس (Magnus, 2016)

در جستجوی بابی فیشر (Searching for Bobby Fischer, 1993)

جاش ویتزکین هفت ساله، پس از شکست دادن پدرش در یک مسابقه شطرنج، به دلیل استعدادش مورد توجه قرار می‌گیرد. در پارک، او شطرنج سرعتی را کشف می‌کند و وینی به او این بازی را آموزش می‌دهد. اما والدینش، مربی معروفی با تمرینات بسیار متفاوت را برای کمک به پسرشان استخدام می‌کنند. جاش به سختی یاد می‌گیرد که حتی یک اعجوبه شطرنج هم نمی‌تواند با هدایت بروس و فشار مسابقات، تمام حرکات را به درستی انجام دهد.

در جستجوی بابی فیشر (Searching for Bobby Fischer, 1993)
در جستجوی بابی فیشر (Searching for Bobby Fischer, 1993)

قلعه ی بروکلین(Brooklyn Castle, 2012)

آیا کسی فکرش را می‌کرد که شطرنج بتواند جان انسانها را نجات دهد؟

«قلعه ی بروکلین» داستان موفقیت یک مدرسۀ راهنمایی در مسابقات بروکلین است و ماجرای چالش‌های آنها را در طول مسیر موفقیت‌شان نشان می‌دهد. تنها کسانی که از نزدیک با مسابقات شطرنج آشنایی دارند، در مورد عناوین قهرمانی باورنکردنی کسب شده توسط این مدرسۀ دولتی در محله‌ای فقیر در بروکلین چیزهایی می‌دانند. کودکانی از خانواده‌هایی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند رویای بزرگی دارند.
بچه‌هایی که در این مستند حضور دارند ستاره‌های واقعی فیلم هستند. از جمله پوبو، یک رهبر کاریزماتیک که با خانواده‌اش از نیجریه مهاجرت کرده‌اند و راشل که در ۱۶ سالگی در حال جمع‌آوری امتیاز کافی از طریق مسابقات طاقت‌فرسا است تا تبدیل به نخستین زن آفریقایی ـ آمریکایی شود که لقب «استاد شطرنج» را کسب می‌کند.

قلعه ی بروکلین  (Brooklyn Castle, 2012)
قلعه ی بروکلین  (Brooklyn Castle, 2012)

گامبی وزیر (The Queen’s Gambit, 2020)

این سریال کوتاه تلویزیونی که بر اساس رمانی از والتر تویس ساخته شده است، به زندگی «بت هارمون» اعجوبۀ یتیم شطرنج‌باز و مشکلات او در راه رسیدن به بالاترین رتبۀ دنیای شطرنج می‌پردازد.
فیلم گرچه بر اساس یک رمان است اما در ابتدای کتاب، نویسنده به خواننده توضیح می‌دهد که این داستان تخیلی را با بررسی زندگی سه استاد واقعی شطرنج ساخته است. این سه رابرت فیشر، بوریس اسپاسکی و آناتولی کارپف هستند.

گامبی وزیر (The Queen's Gambit, 2020)
گامبی وزیر (The Queen’s Gambit, 2020)

گرچه شطرنج یک بازی انفرادی است، اما اینکه هر از چند گاهی از آن بعنوان یک بازی تیمی یاد می‌کنند نیز زیباست. مخصوصا هنگامی که دو بازیکن مشکلاتی مانند طرد شدن در جامعه و گوشه‌گیری را بر روی یک صفحه می‌آورند و تلاش می‌کنند که از طریق مفهوم دوستی، به یکدیگر کمک کنند. شطرنج، چیزی فراتر از یک صفحۀ بازی است.

بیشتر بخوانید

ده فیلم برتر در ژانر متا وحشت
سه سریال دست‌کم گرفته شدۀ HBO

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *