0

نحوه کسب درآمد از بازار ساز خودکار AMM در صرافی کوینکس

How to Earn in Automated Market Making

بازارسازی خودکار (AMM) الگویی است که قیمت‌های خرید و فروش را بر اساس فرمولی به طور خودکار محاسبه می‌کند تا یک مظنه مداوم برای بازار فراهم کند. صرافی کوینکس CoinEx از نظر مکانیسم معاملاتی AMM را با یک دفترچه سفارش ترکیب می کند و سیستم به طور خودکار استخر نقدینگی را به دفترچه سفارش تبدیل می کند. CoinEx AMM به هر کاربر اجازه می‌دهد تا به یک بازارساز تبدیل شود. با افزودن نقدینگی به استخر نقدینگی، کاربران می‌توانند کارمزد معاملاتی کسب‌شده توسط پلتفرم را به اشتراک بگذارند.

درباره الگوریتم AMM CoinEx

الگوریتم “فرمول بازارساز محصول ثابت” را در AMM اعمال می‌کند، به این معنی که هنگام اضافه کردن نقدینگی به استخر نقدینگی، کاربران باید دو دارایی متفاوت را ارائه کنند و مقدار دو دارایی یک محصول ثابت باقی می‌ماند. دو الگوریتم توسط CoinEx اعمال می‌شود:

یکی الگوریتم «فرمول بازارساز محصول ثابت بی‌نهایت» است که در تأمین نقدینگی شرکت به بازار مشخص می‌شود، مهم نیست که دفتر سفارش چقدر بزرگ باشد یا استخر نقدینگی چقدر کوچک باشد، عمدتاً اتخاذ شده است. در بازارهای عادی (به عنوان مثال CET/USDT).

الگوریتم دیگر، الگوریتم «فرمول سازنده بازار محصول ثابت محدود» است که نرخ استفاده از وجوه را بهبود می‌بخشد و نقدینگی شرکت را در محدوده قیمتی مشخصی به بازار می‌آورد، که عمدتاً در بازارهای استیبل کوین (به عنوان مثال USDC/USDT) استفاده می‌شود.

استخر نقدینگی چیست؟

Liquidity Pool شامل دارایی‌هایی است که برای AMM استفاده می‌شود. در طول معاملات، حاصل‌ضرب مقدار دو دارایی ثابت می‌ماند که به عنوان CPMM (سازنده بازار محصول ثابت) شناخته می‌شود. ارائه دهندگان نقدینگی (LP) با افزودن نقدینگی به استخر، 50 درصد از کارمزد معاملاتی تولید شده در استخر را به دست خواهند آورد. در بازارهای AMM، هر جفت معاملاتی دارای یک مخزن دارایی است و در آنجا قانون افزودن نقدینگی، حذف نقدینگی و قانون تجارت اتفاق می‌افتد. قانون معاملات مقرر می‌دارد که حاصلضرب مقدار 2 سکه ثابت بماند، بنابراین وقتی مقدار سکه A کاهش می‌یابد، مقدار سکه B باید طبق قاعده A * B = ثابت افزایش یابد.

AMM Market چیست؟

بازاری که از ایجاد بازار خودکار پشتیبانی می کند، بازار AMM است. در مقایسه با بازارهای معمولی، بازار AMM یک سیستم هزینه مستقل را اتخاذ می‌کند. VIP از تخفیف نرخ بهره نمی‌برد و استفاده از CET برای کسر هزینه تراکنش در دسترس نیست.

User TypesRate in Normal AMM MarketsRate in Stablecoin AMM Markets
Normal Accounts0.30%0.10%
Market Maker Accounts0.15%0.05%

ویژگی‌های AMM

۱. بازده از بازارسازی خودکار ارائه‌دهنده نقدینگی (LP) 50 درصد از کارمزد معاملاتی تولید شده در استخر را در مجموع به عنوان بازده به دست می‌آورد. بازگشت یک LP منفرد به نسبت دارایی های کاربر در استخر بستگی دارد.

2. سود روزانه را روزانه جمع کنید و یکباره برداشت کنید سودی که یک LP از کارمزد معامله به دست می آورد روزانه محاسبه می‌شود و قبل از ساعت 4:00 (UTC) روز بعد به حساب AMM شما تخصیص می یابد. هنگامی که یک LP نقدینگی را از استخر حذف می کند، منافع انباشته شما نیز به یکباره برداشته می‌شود.

3. دسترسی رایگان، رایگان دارایی های بین حساب اسپات و حساب بازاریابی را می توان با افزودن و حذف نقدینگی به صورت بلادرنگ منتقل کرد و در طول عملیات هیچ کارمزدی دریافت نخواهد شد.

هزینه‌ها و درآمدها

درآمد CoinEx AMM عمدتاً از سود سهام کارمزد تراکنش تخصیص یافته توسط پلتفرم حاصل می‌شود. کاربرانی که نقدینگی را به استخر ارائه می‌کنند، 50٪ یا بیشتر (100٪ برای تمام بازارهای AMM معاملات CET) از کارمزد معاملاتی تولید شده در استخر را به دست می‌آورند. درآمد یک بار در روز محاسبه می‌شود و روز بعد به حساب کاربری واریز می‌گردد که به طور خودکار به حساب AMM واریز می‌شود. درآمدهای انباشته را می‌توان با برداشت نقدینگی به دست آورد. برای مثال: بیایید فرض کنیم که کل کارمزد تراکنش جفت معاملاتی LBC/USDT در یک روز معین 100 USDT و 400 LBC باشد. اگر کاربر آلیس 10٪ از دارایی‌های استخر LBC/USDT را فراهم کند، 5 USDT و 20 LBC به عنوان درآمد خود از پیوستن به بازار LBC/USDT AMM دریافت می‌کند. محاسبات به شرح زیر است: (1) USDT: 100 * 50٪ * 10٪ = 5 USDT (2) LBC: 400 * 50٪ * 10٪ = 20 LBC *اگر آلیس دارایی‌ها را به بازار CET/USDT ارائه دهد، نسبت از 50% به 100% افزایش می‌یابد.

هشدار خطر

دارایی‌های موجود در حساب بازارسازی به استخر نقدینگی برای بازارسازی خودکار تزریق می شود. هنگامی که قیمت در نوسان است، ممکن است زیان های دائمی رخ دهد و مقدار دو دارایی ممکن است در هنگام حذف نقدینگی تغییر کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *