0

آیا کمبود ویتامین بر ریزش مو تأثیر دارد؟

تأثیر کمبود ویتامین بر ریزش مو

چنانچه متوجه ریزش مو شده‌اید یا موهایتان فاقد براقی کافی است، احتمالاً کمبود ویتامین در ایجاد این وضعیت نقش دارد. اگرچه بیشتر ریزش مو، که به عنوان آلوپسی نیز شناخته می‌شود، ژنتیکی است، کمبود ویتامین نیز می‌تواند باعث ریزش مو یا تشدید انواع دیگر ریزش مو شود. خوشبختانه، بیشتر مشکلات مو که ناشی از کمبود ویتامین است، معمولاً قابل برگشت هستند. گفته می‌شود، مصرف بیش از حد ویتامین‌ها برای بهبود ریزش مو می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و منجر به افزایش ریزش مو شود. همچنین می‌تواند منجر به شرایط پزشکی جدی شود. به همین دلیل مهم است که با کمک یک متخصص، ریزش موی خود را کنترل کنید. در این مقاله، به شما کمک می‌کنیم تا ریزش موی ناشی از کمبود ویتامین را کنترل کنید. از این رو، توصیه می‌کنیم به خواندن ادامه دهید تا در مورد کمبود ویتامین‌ها و برخی از درمان‌ها بیشتر بدانید که می‌تواند موهای شما را سالم‌تر از همیشه نشان دهد.

کمبود ویتامین چیست؟

وقتی مردم در مورد ویتامین‌ها صحبت می‌کنند، اغلب در مورد ویتامین‌ها، مواد معدنی و گاهی‌اوقات لیپیدها صحبت می‌کنند که شامل اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 می‌شود. ویتامین‌ها، یکی از شش دسته اصلی مواد مغذی ضروری برای بقای انسان هستند. این‌ها شامل آب، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها (اسیدهای آمینه)، لیپیدها (اسیدهای چرب)، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. به طور کلی، بدن انسان متکی به تعادل مواد مغذی ضروری است. کمبود هر کدام می‌تواند به نوعی عملکرد بدن را مختل کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، بدن از نواحی دیگر این کمبود را جبران می‌کند. به عنوان مثال، کلسیم، یک ماده معدنی، برای حفظ ضربان قلب موردنیاز است. اگر سطح کلسیم بدن کم باشد، کلسیم را از استخوان‌ها خارج می‌کند. اگر آهن بدن کم باشد، که برای گلبول‌های قرمز خون برای حمل اکسیژن لازم است، می‌تواند روی پوست سر و فولیکول‌های مو تاثیر بگذارد. بدن ذخایر آهن خود را برای عملکردهای حیاتی‌تر حفظ می‌کند.

چرا ویتامین‌ها برای موهای شما مهم هستند؟

ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی، همگی نقش مهمی در سلامت موهای شما دارند، از رشد فولیکول مو گرفته تا عملکرد سیستم ایمنی بدن که از فولیکول مو محافظت می‌کند، اما این فقط رشد یا عدم رشد نیست. کمبود ویتامین می‌تواند به یک عامل خطر قابل اصلاح در ایجاد و پیشگیری از نازک شدن مو یا طاسی، که به عنوان ریزش مو نیز شناخته می‌شود، تبدیل شود. ویتامین‌ها به تأمین ساختار فولیکول مو کمک می‌کنند، بنابراین کمبود آنها می‌تواند منجر به ریزش مو شود. اما برخی از ویتامین‌ها در صورت مصرف بیش از حد ممکن است باعث ریزش مو شوند. طبق نتایج برخی تحقیقات، مصرف بیش از حد منابع حاوی سلنیوم و ویتامین A را به عنوان عامل تأثیرگذار در برخی از انواع ریزش مو پیدا کرده‌اند. با این حال، احتمالاً کمبود آن، مشکل بدتری را برای موهای شما به وجود می‌آورد، زیرا شرایطی که ایجاد می‌کند می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

چگونه کمبود ویتامین می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم مطمئناً بر سلامت مو تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، تغذیه نقش مهمی در رشد و نگهداری مو دارد. کمبود برخی ویتامین‌ها باعث ایجاد عوارض جانبی منفی مانند ریزش مو، رشد ضعیف و شکستگی مو می‌شود. مو، از سلول‌های مرده و پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. آنچه ما به صورت روزانه مصرف می‌کنیم، تأثیر عمیقی بر رشد موهای ما دارد. اگر بدن ما فاقد ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی باشد، نمی‌تواند سلامت مو را حفظ کند و مطمئناً ریزش مو اتفاق می‌افتد. اگر بدن دچار کمبود سه ویتامین اصلی مانند ویتامین D، ویتامین C و بیوتین شود، منجر به تأمین ناکافی مواد مغذی به فولیکول‌های مو و در نتیجه ریزش مو می‌شود. همچنین در صورتی که بدن به خصوص برای مدت طولانی کمبود این ویتامین‌ها را داشته باشد، چرخه طبیعی مو مختل می‌شود و در نهایت باعث ایجاد تلوژن افلوویوم می‌شود. این منجر به ریزش موی موقت می‌شود و با خوردن ویتامین‌ها و مواد معدنی مناسب قابل درمان است.

چه چیزی باعث کمبود ویتامین می‌شود؟

به دلیل مصرف کم ویتامین ممکن است بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین شوید. این می‌تواند به دلیل رژیم غذایی یا آسیب، برخی داروها، سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد الکل باشد. اگر هیچ بیماری یا بیماری زمینه‌ای وجود نداشته باشد، داشتن یک رژیم غذایی متعادل از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، غلات، گوشت بدون چربی و برخی محصولات لبنی می‌تواند به شما اطمینان دهد که ویتامین‌های مورد نیازتان را دریافت می‌کنید. در غیر این صورت، پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند یک ویتامین یا مولتی‌ویتامین خاص را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا همه چیز از کمبود ویتامین D گرفته تا کمبود آهن را برطرف کنید. شما ممکن است کمبود یک یا چند ویتامین را داشته باشید، بنابراین مهم است که عملکرد هر کدام و نقشی که در حفظ فولیکول‌های مو و سلامت کلی بدن ما ایفا می‌کنند، داشته باشید.

ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها در ریزش مو نقش دارند

کمبود ویتامین منجر به ریزش موی فوری و دائمی نمی‌شود، اما با گذشت زمان، کمبود ویتامین می‌تواند مشکلاتی را برای رشد، پایداری و سلامت کلی موهای شما ایجاد کند. از بین ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز برای داشتن بدنی سالم، مواردی وجود دارند که به ویژه برای موها کاربرد دارند و کمبود آن‌ها ممکن است همراه با ریزش مو باشد، از جمله:

ویتامین C

ویتامین سی، یک آنتی‌اکسیدان قوی و ویتامین جدایی‌ناپذیر برای سیستم ایمنی است و در تولید کلاژن و جذب آهن نقش مهمی دارد. کمبود این ویتامین ممکن است به ریزش مو یا ایجاد موهای شکننده و ضعیف منجر شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمبود ویتامین C، باعث ایجاد اسکوربوت (یک بیماری که منجر به ایجاد مشکلات لثه و سایر مشکلات بافت همبند می‌شود)، می‌گردد. ویتامین C برای رشد و ترمیم تمام بافت‌های بدن شما ضروری است. به تولید کلاژن که پروتئین ضروری برای داشتن پوستی سالم و موهای قوی است، کمک می‌کند. ویتامین C همچنین برای بهبود زخم‌ها و حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها نیز موردنیاز است.

منابع ویتامین سی
مصرف منابع غنی از ویتامین C، در کاهش ریزش مو نقش مهمی دارد.

کمبود ویتامین C باعث خشکی، شکنندگی مو، پوست خشن و خونریزی لثه می‌شود. همراه با سایر مواد مغذی، ویتامین C با کمک به تولید کلاژن و حمایت از جذب آهن غیر هِم (آهن از منابع گیاهی) به رشد مو کمک می‌کند. از آنجایی که ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است، بدن شما نمی‌تواند مقادیر اضافی آن را ذخیره کند، بنابراین باید از طریق رژیم غذایی دوباره آن را تأمین کنید. منابع خوب ویتامین C عبارت‌اند از: سبزی‌های با برگ‌های تیره، فلفل دلمه‌ای سبز و قرمز، سیب‌زمینی، کلم‌بروکلی، کلم بروکسل، اسفناج و مرکبات.

ویتامین B-Complex

8 ویتامین B-کمپلکس (B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12) وجود دارد که از تعدادی از عملکردهای بدن مانند تولید سلول‌های سالم (B1)، جلوگیری از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد (B2) و حمایت از عملکرد مغز و خلق‌و‌خوی (B9) پشتیبانی می‌کند. در ادامه، هر کدام را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بیوتین

کمبود ب-کمپلکس ممکن است باعث سرگیجه و خستگی و همچنین ریزش مو و ایجاد موهای ضعیف و شکننده شود. ویتامین‌های B، به ویژه بیوتین (B7)، با تقویت ساختار کراتین ساقه مو، بخشی از ساختار مو که قابل مشاهده است، از رشد مو حمایت می‌کنند. ریزش مو و خشکی پوست، هر دو نشانه کمبود بیوتین هستند. محصولات لبنی، تخم‌مرغ، آجیل و گوشت، حاوی مقادیر زیادی بیوتین هستند. از سوی دیگر، مکمل‌های بیوتین معمولاً 5000 میکروگرم در هر دوز را تامین می‌کنند.

ویتامین B-5 (اسید پانتوتنیک)

اگرچه بیوتین احتمالاً شناخته‌شده‌ترین ویتامین B کمپلکس برای رشد مو است، اما B5 یا اسید پانتوتنیک نیز وجود دارد. بسیاری از محصولات رشد مو حاوی ویتامین B5 هستند، زیرا می‌توانند رشد مو را بهبود بخشند. دانشمندی که روی موش‌ها با رژیم غذایی خالص مطالعه می‌کرد، متوجه شد که کمبود اینوزیتول و اسید پانتوتنیک باعث بی‌مو شدن موش‌ها می‌شود. ویتامین B5 را در مرغ، تخم‌مرغ، محصولات لبنی، آجیل، گوشت گاو و سیب‌زمینی خواهید یافت.

ویتامین B-6 (پیریدوکسال-5-فسفات)

رشد مو، یک فرآیند متابولیکی پیچیده است که شامل هزاران واکنش شیمیایی است. ویتامین B-6 یا پیریدوکسال-5-فسفات در بیشتر واکنش‌های شامل پروتئین، لیپیدها و متابولیسم گلوکز نقش دارد. موهای شما در واقع محصول سنتز پروتئین است. موهای زیبا، درخشش خود را از چربی های تولید‌شده توسط پوست سر به دست می‌آورند. به دلیل نقش ویتامین B-6 در متابولیسم پروتئین و چربی، این ویتامین یک ویتامین عالی برای ریزش مو است. منابع خوب ویتامین B-6 شامل پنیر، ماهی، مرغ، اسفناج و غلات کامل است.

ویتامین B-12

این ویتامین، در سنتز DNA و تولید گلبول‌های قرمز نقش دارد. خون، از گلبول‌های قرمز حامل اکسیژن تشکیل شده است و ویتامین B-12 برای تولید گلبول‌های قرمز کافی ضروری است. داشتن گردش خون کافی، رشد خوب مو را تضمین می‌کند. شما می‌توانید ویتامین B-12 را در جگر گاو، صدف، محصولات لبنی، تخم‌مرغ و غلات غنی‌شده پیدا کنید.

ویتامین B-9 (فولات)

فولات که به عنوان ویتامین B9 یا اسیدفولیک نیز شناخته می‌شود، نقش اصلی را در سنتز DNA، RNA و پروتئین‌ها ایفا می‌کند. همه این فرآیندها در تولید مو نقش دارند. بسیاری از محصولات غلات شامل فولات هستند و همچنین در حبوبات، سبزیجات برگ‌دار و میوه‌ها یافت می‌شود. فولات مانند آهن در تولید گلبول‌های قرمز نقش دارد و بنابراین به حفظ سلامت پوست، ناخن و مو کمک می‌کند. کمبود فولات می‌تواند به کم‌خونی کمک کند و انتقال صحیح اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌های مو را مختل کند.

ویتامین E

این ویتامین، یک ویتامین محلول در چربی و یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به جلوگیری از آسیب به سلول‌ها و بافت‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد، بسیار واکنش‌پذیر هستند و می‌توانند به DNA، RNA و همچنین پروتئین‌ها آسیب برسانند. ویتامین E همچنین در سنتز سلول‌های خونی که برای گردش خون و تامین اکسیژن بافت‌ها در سراسر بدن مهم هستند، نقش دارد. اگرچه کمبود ویتامین E نادر است، اما کمبود آن می‌تواند منجر به آسیب عصبی و عضلانی و همچنین مشکلات بینایی شود.

سبزیجات برگ سبز و ویتامین E
سبزیجات برگ‌سبز، منبع غنی از ویتامین E هستند که مصرف آن‌ در کاهش ریزش مو می‌تواند مؤثر باشد.

این ویتامین با حمایت از گردش خون در پوست سر و کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد به فولیکول‌های مو به رشد مو کمک می‌کند. ویتامین E در هشت شکل طبیعی وجود دارد، اگرچه آلفا توکوفرول تنها شکل قابل استفاده شناخته شده برای رفع نیازهای انسان است. غلظت ویتامین E در خون توسط کبد تنظیم می‌شود که پس از جذب اشکال مختلف آن توسط روده کوچک، ویتامین E را جذب می‌کند. ویتامین E به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت می‌شود. آلفا توکوفرول در مغزها، دانه‌ها، روغن‌های گیاهی و سبزیجات برگ‌سبز یافت می‌شود. بسیاری از غلات صبحانه نیز با آلفا توکوفرول غنی شده‌اند.

ویتامین A

ویتامین A علاوه بر کمک به رشد و حفظ پوست، دندان‌ها و استخوان‌های سالم، رنگدانه‌هایی را در شبکیه چشم شما تولید می‌کند و به بینایی، به ویژه در نور کم کمک می‌کند. زیرا ویتامین A جزء ضروری پروتئین رودوپسین است که مسئول جذب نور در گیرنده‌های شبکیه است. ویتامین A همچنین به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. کمبود ویتامین A به ندرت اتفاق می‌افتد، اما زمانی که اتفاق می‌افتد، می‌توانید انتظار داشته باشید که علائمی مانند خشکی چشم، دید ضعیف در شب، مشکلات پوستی و اسهال داشته باشید.

این ویتامین، یکی دیگر از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است. در یک مطالعه مشخص شد که بیماران مبتلا به آلوپسی آره‌آتا، سطوح پایین‌تری از ویتامین A و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها در خون دارند. مکمل‌های ویتامین A می‌توانند با کمک به حفظ سطوح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، از رشد مو حمایت کنند. به خاطر داشته باشید که در حالی که برای حمایت از رشد مو به مقداری ویتامین A نیاز دارید، مصرف بیش از حد این ویتامین ممکن است باعث مشکلات مویی شود که سعی دارید از آن اجتناب کنید. به این دلیل که، ویتامین A بیش از حد فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند و باعث می‌شود موها زودتر از موعد به پایان چرخه رشد خود برسند. وقتی این اتفاق می‌افتد، مو نازک‌تر می‌شود، زیرا بدن شما قادر به ایجاد رشد موی جدید با سرعت کافی نیست

آهن

آهن، یک ماده معدنی ضروری است که عمدتاً در تولید هموگلوبین نقش دارد، ماده‌ای در گلبول‌های قرمز خون که به آنها اجازه می‌دهد تا اکسیژن را در سراسر بدن از جمله سلول‌هایی که به رشد مو کمک می‌کنند، حمل می‌کنند. کمبود آهن، شایع‌ترین شکل کمبود تغذیه‌ای است. این باعث کم‌خونی می‌شود، وضعیتی که گلبول‌های قرمز خون را از رساندن اکسیژن به سراسر بدن باز می‌دارد. علائم شامل خستگی، رنگ‌پریدگی پوست، تنگی‌نفس، شکنندگی ناخن‌ها، سردی دست‌ها و پاها و ریزش مو است. در موارد شدید، کسانی که از کمبود آهن رنج می‌برند ممکن است ولع مصرف مواد غیر خوراکی مانند کثیفی داشته باشند. آهن با تقویت گردش خون سالم و انتقال اکسیژن و سایر مواد مغذی ضروری به فولیکول‌های مو از رشد مو حمایت می‌کند.

کمبود آهن می‌تواند منجر به علائم مختلفی از جمله خستگی مفرط، کم‌اشتهایی و شکنندگی ناخن شود. بدون آهن، سلول‌های مو ممکن است اکسیژن و مواد مغذی لازم برای رشد مناسب را نداشته باشند، که منجر به ریزش مو یا موهای شکننده می‌شود. ریزش مو ناشی از فقر آهن، اغلب زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زنانی که به طور منظم پریودهای سنگین را تجربه می‌کنند، به ویژه در معرض خطر کمبود آهن هستند. خوشبختانه، یک آزمایش خون ساده که توسط پزشک شما انجام می‌شود می‌تواند سطح آهن را تشخیص دهد. اگر سطح آهن شما پایین باشد، پزشک ممکن است مکمل آهن را توصیه کند. مصرف مکمل‌های آهن در صورتی که ضروری نیستند، عاقلانه نیست، بنابراین مکمل‌های آهن را بدون نسخه خریداری نکنید، مگر اینکه آزمایش خون داده باشید و پزشک نوع خاصی از مکمل را توصیه کند.

منزیم

منیزیم برای تقسیم، رشد و عملکرد سلول‌ها ضروری است. منیزیم در بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن از جمله رشد مو شرکت می‌کند. بسیاری از آنزیم‌ها برای عملکرد به منیزیم نیاز دارند، به ویژه آنزیم‌هایی که در انتقال انرژی و سنتز اسیدنوکلئیک نقش دارند. این ویتامین همچنین برای رشد ساختاریِ استخوان‌ها و همچنین سنتز DNA، RNA و گلوتاتیون (یک آنتی‌اکسیدان حیاتی) ضروری است. به دلیل نقش منیزیم در متابولیسم و واکنش‌های متابولیک، داشتن منیزیم کافی از رشد مو حمایت می‌کند. منیزیم پایین ممکن است به ریزش یا ضعیف شدن مو کمک کند، به ویژه در زنانی که در دوران یائسگی هستند. منیزیم همچنین به حمایت از سیستم ایمنی سالم، عضلات طبیعی و عملکرد عصبی کمک می‌کند. همچنین قلب شما را قوی نگه می‌دارد، سطح گلوکز خون را تنظیم می‌کند و به تولید پروتئین و انرژی کمک می‌کند.

علائم کمبود منیزیم شامل حالت تهوع، ضعف، خستگی، استفراغ، ریتم نامنظم قلب، انقباضات عضلانی و ریزش مو است. خوشبختانه منیزیم به راحتی در منابع گیاهی و حیوانی یافت می‌شود. به طور کلی، هر غذای حاوی فیبر غذایی نیز منیزیم را تأمین می‌کند. این شامل سبزیجات برگ‌سبز، آجیل، حبوبات، دانه‌ها و غلات کامل است. منیزیم همچنین معمولاً به غلات صبحانه و غذاهای غنی‌شده اضافه می‌شود. با این حال، برخی از اشکال فرآوری مواد غذایی می‌توانند به میزان قابل توجهی محتوای منیزیم را در غذاها کاهش دهند. به عنوان مثال، غلات تصفیه‌شده اغلب تحت فرآیندی قرار می‌گیرند که جوانه و سبوس را که سرشار از منیزیم و سایر مواد مغذی هستند، از بین می‌برد.

اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 از اسیدهای چرب ضروری هستند. اگرچه آنها برای سلامتی ضروری هستند، اما بدن آنها را نمی‌سازد، بنابراین باید از طریق رژیم غذایی خود از ماهی‌های چرب مانند ساردین، سالمون، تخم‌مرغ، گردو، دانه‌کتان یا مکمل‌ها دریافت شوند. به شکل مکمل، آنها در ماهی، بذر کتان یا روغن گل‌گاوزبان در دسترس هستند. اسیدهای چرب امگا 3 نه تنها موها را پرپشت و پرپشت نگه می‌دارد، بلکه به پوست شما کمک می‌کند تا درخشان به نظر برسد. از آنجایی که اسیدهای چرب امگا 3 با التهاب مبارزه می‌کنند، می‌توانند به جلوگیری از ریزش مو، مبارزه با آکنه، کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند و برای عملکرد سالم مغز مهم هستند. اسیدهای چرب امگا 3 در درجه اول با کاهش التهاب از رشد مو حمایت می‌کنند. علائم کمبود اسیدهای چرب امگا 3 شامل حافظه ضعیف، خستگی، خشکی پوست، گردش خون ضعیف و نوسانات خلقی است.

ویتامین D


در حالی که نقش اصلی ویتامین D، حفظ سطح سالم کلسیم و فسفر در خون است، تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین D نقش مهمی در رشد مو و حفظ سلامت سیستم ایمنی دارد. سیستم ایمنی گاهی‌اوقات می‌تواند به فولیکول‌های موی بدن حمله کند و باعث رشد ضعیف و ریزش مو شود. برخی از این شرایط خودایمنی شامل آلوپسی آره‌آتا و آلوپسی توتالیس است. مکمل ویتامین D می‌تواند به کاهش پاسخ‌های التهابی که رشد مو را مختل می‌کند، کمک کند. ویتامین D زمانی که پوست شما در معرض اشعه‌ماوراء‌بنفش خورشید قرار می‌گیرد، به صورت درون‌زا سنتز می‌شود. این بدان معناست که اگر زمان زیادی را زیر نور خورشید می‌گذرانید، احتمالاً به مکمل ویتامین D نیاز ندارید.

تاثیر ویتامین دی یر ریزش مو
در صورت کمبود ویتامین دی، مصرف مکمل آن با تجویز پزشک برای کاهش ریزش مو توصیه می‌شود.

از آنجایی که ویتامین D به رشد مو کمک می‌کند، اگر زیاد بیرون نیستید یا در روزهای تاریک زمستان است، مصرف مکمل ویتامین D را با تجویز پزشک در نظر بگیرید. ویتامین D به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت نمی‌شود، اگرچه ماهی قزل‌آلا و تخم‌مرغ منابع خوبی از ویتامین D هستند. همچنین می‌توان ویتامین D را از شیر، غلات صبحانه و برخی از منابع دیگر تأمین کرد. ماست، آب‌پرتقال و مارگارین، دو شکل مهم این ویتامین D2 است که از غذاهای گیاهی به دست می‌آید و D3 که توسط حیوانات و پوست هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید ساخته می‌شود. بیشتر مکمل‌ها حاوی ویتامین D3 هستند.

زینک

این ویتامین، یک ماده معدنی ضروری است که در بخش‌های مختلف متابولیسم سلولی، سنتز پروتئین و عملکرد کلی سیستم ایمنی نقش دارد. کمبود روی می‌تواند باعث ریزش مو، اسهال و بیماری‌های چشم و پوست شود وجود روی کافی، از تکثیر سلولی و رشد مو پشتیبانی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که کسانی که برخی از اشکال ریزش مو را تجربه می‌کنند، سطح روی پایینی دارند و مصرف مکمل روی ممکن است به رشد مو کمک کند.

سلنیوم

این یک ماده مغذی ضروری است که در بدن ساخته نمی‌شود، اما می‌توان آن را در غذاهایی مانند اسفناج، تخم‌مرغ، مرغ و ماهی تن یافت. سلنیوم به سلامت مفاصل، چشم‌ها، سیستم تولیدمثل و سیستم ایمنی کمک می‌کند. همچنین به عنوان یک کوفاکتور در آنزیم‌های خاصی برای رشد مو موردنیاز است. سلنیوم همچنین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است، به این معنی که به معکوس کردن برخی از آسیب‌های سلول‌ها و بافت‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. این ویتامین در ترکیب با روی، با حفظ سطح هورمونی سالم، متابولیسم و تولید مو از رشد موی سالم حمایت می‌کند. بدن شما تنها به مقداری سلنیوم نیاز دارد، زیرا مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث شکنندگی ناخن‌ها، ریزش مو، بثورات پوستی، خستگی و تحریک‌پذیری شود.

مس

برای متابولیسم و جذب مناسب آهن، مس عنصری ضروری است، که هر دو با هم کار می‌کنند تا به بدن در تشکیل گلبول‌های قرمز خون کمک کنند. مس همچنین برای عملکرد سیستم ایمنی و سلامت استخوان‌ها، اعصاب و عروق خونی ضروری است. سطوح پایین مس ممکن است از ایجاد مناسب گلبول‌های قرمز خون جلوگیری کند و از تأمین مواد مغذی به سلول‌های مو جلوگیری کند. مس همچنین برای تولید ملانین، ترکیبی که مسئول رنگ پوست، چشم و مو است، ضروری است، بنابراین کمبود مس ممکن است منجر به سفید شدن زودرس مو شود.

کمبود ویتامین چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آزمایش خون ویتامین، برای بررسی کمبود ویتامین موردنیاز بدن انجام می‌شود. این آزمایش، اطلاعاتی را در مورد سطح ویتامین یا مواد معدنی خون ارائه می‌دهد. اگر مقدار کمی ویتامین یا مواد معدنی دارد، این نشان‌دهنده کمبود ویتامین در بدن شما است که ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشید. نتایج آزمایش خون همچنین شامل اطلاعاتی در مورد سطوح خون مرجع و اینکه آیا شما در محدوده طبیعی قرار دارید یا خارج از آن می‌باشد. اگر سطح خون شما کمتر از سطح مرجع است، ممکن است به مصرف مکمل ویتامین فکر کنید. اگر مطمئن نیستید که با نتایج خود چه کنید، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

درمان ریزش مو و کمبود ویتامین

افرادی که فکر می‌کنند دچار ریزش موی ناشی از کمبود ویتامین هستند، نباید خود تشخیص دهند. پزشک می‌تواند کمبود ویتامین را آزمایش کند، رژیم غذایی و توصیه‌های مکمل را ارائه دهد و سایر اشکال درمان را توصیه کند. همچنین ممکن است چندین نوع ریزش مو در یک زمان وجود داشته باشد، بنابراین تشخیص دقیق مهم است.

بهترین ویتامین‌ها برای رشد مو کدام‌اند؟

در حالی که ما به شما هشدار می‌دهیم که مراقب قرص‌های تبلیغاتی برای درمان ریزش موهای خود باشید، ویتامین B، بیوتین (ویتامین B7)، آهن، ویتامین D، ویتامین A، روی و ویتامین C دریافتی همگی به رشد مو کمک می‌کنند. سایر مواد مغذی برای تقویت رشد عبارت‌اند از: کراتین و روغن‌های طبیعی مانند رزماری و روغن نارگیل. در حالی که ریزش 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است، حفظ یک رژیم غذایی غنی از ویتامین می‌تواند به کاهش ریزش مو کمک کند.

سایر علل شایع ریزش مو چیست؟

یکی از شایع‌ترین علل پزشکی ریزش مو یک بیماری خودایمنی است که به نام آلوپسی شناخته می‌شود. آلوپسی به معنای ریزش مو است و دو حالت فرعی دارد: آلوپسی آره‌آتا و آلوپسی یونیورسالیس که شرایط خودایمنی هستند که ریزش مو علامت اصلی آن است. ژنتیک، سن، عدم تعادل هورمونی، مشکلات تیروئید و سرطان از جمله عوامل مؤثر دیگر در ایجاد ریزش مو هستند. اگر ریزش شدید مو را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا در شناسایی علت و توصیه درمان کمک کند.

کلام پایانی

ممکن است کمبود ویتامین به خودی خود دلیل اصلی ریزش مو نباشد، اما مطمئن شدن از گنجاندن مواد مغذی موردنیاز بدن در رژیم غذایی می‌تواند به بدن شما کمک کند تا ترکیبات موردنیاز برای حفظ موهای سالم را داشته باشد. اگرچه ریزش مو می‌تواند ناامید کننده باشد، اما داشتن یک رژیم غذایی که ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم که در رشد و حفظ ساختار مو نقش دارد، می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. علاوه‌بر‌این، مصرف برخی از مکمل‌ها با توجه به نیاز بدن شما و بر اساس نظر پزشک، یکی دیگر از روش‌های کنترل ریزش مو در اثر کمبود ویتامین است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *