0

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ ارزی برای پرداخت‌های خودمونی!

در آخرین روزهای سال 2013 برنامه نویسی به نام بیلی مارکوس با کمک جکسون پالمر، دوج کوین را فارغ از مسائل مالی ایجاد کردند. هدف از ایجاد دوج کوین ایجاد ارزی ارزان برای هدیه، پرداخت‌های اینترنتی و خیریه بود. خالق این ارز دیجیتال اکنون با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو، نام طنزی برای خالق بیت کوین که اکنون ناشناس است، به صورت ناشناس زندگی می‌کند. نام و ایده لوگوی این ارز دیجیتال از نژاد سگ «شیبا اینو» (Shiba Inu) گرفته شده است. حقیقت این است که قبل از ایجاد دوج کوین، کلمه «دوج» (Doge) و تصویر سگ شیبا اینو به‌عنوان میم (meme – طنز) اینترنتی شناخته شده بودند و افراد برای نوشتن متن‌های خنده‌دار خود از آنها استفاده می‌کردند.

دوج کوین در ابتدا برای هدف خاصی ساخته نشد، البته بعدها با رشد بازار ارزهای دیجیتال عده ای با خرید و نگهداری دوج کوین توانستند کسب سود کنند، اما هدف اولیه سازندگان این ارز دیجیتال هدیه، پرداخت‌های اینترنتی و مسائل خیریه بود، حتی اکنون هم در صفحه‌ای که در سایت ردیت برای این ارز ساخته شده است، کاربران برای امور خیریه از این ارز استفاده می‌کنند.

همچنین ایلان ماسک، مدیر عامل SpaceX بارها در توییت‌های مختلفی از علاقه خود به این ارز دیجیتال صحبت کرده است. در آخرین توییتی که وی درباره دوج کوین زد، عبارت Dogefather را مطرح کرد که باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال شد. همچنین به تازگی مدیرعامل آمازون اعلام کرده است دوج کوین را به عنوان یکی از روش‌های پرداخت در آمازون پذیرفته است و به تازگی بستر آن را آماده می‌کنند.

بنابراین این ارز دیجیتال علاوه بر مسائل فنی و تکنیکالی که دارد، پر از خبر و حاشیه است و تحلیل فاندامنتال نیز درباره آن بسیار مثبت است.

قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین در تاریخ نگارش این مقاله 0.057 دلار رسیده است و با رشد بسیار خوبی روبرو بوده است. ایلان ماسک مدیر عامل Spacex علاقه خاصی به این ارز دیجیتال دارد و در آمریکا بسیاری از شرکت‌ها و ارگان ها از این ارز برای پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند. این ارز دیجیتال حجم بازار بسیار خوبی دارد و اکنون درمیان 10 ارز برتر حاضر است.

در سال 2015 قیمت هر دوج کوین حدود 0.0002 دلار بود و قیمت امروز دوج کوین به 0.057 دلار رسیده است که نشان دهنده رشد بسیار بالای این کوین می‌باشد. می‌توانید قیمت لحظه ای و مشخصات دوج کوین را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

برخلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دیگر که شبکه آنها با محدودیت روبرو است و بیشتر از تعداد مشخصی تولید نمی‌شوند، شبکه دوج کوین به صورت نامحدود طراحی شده است بدین صورت که هر سال تقریبا 5.2 میلیارد دوج حاصل از استخراج است که به استخراج کننده ها تعلق می‌گیرد.

دوج کوین فورکی از شبکه لاکی کوین Lucky Coin است و لاکی کوین فورکی از شبکه لایت کوین است و لایت کوین هم فورکی از بیت کوین است، بنابراین میتوان گفت دوج کوین شباهت‌های بسیاری با شبکه لایت کوین و بیت کوین دارد.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

توسعه‌دهندگان دوج کوین برای توسعه این شبکه از کدهای یک شبکه به‌نام لاکی‌کوین (Luckycoin) استفاده کردند و به‌نوعی این ارز دیجیتال رو می‌توان فورک (انشعاب) لاکی‌کوین دانست و خود لاکی‌کوین هم فورکی از لایت کوین است. لایت کوین هم خودش فورکی از بیت کوین است. بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند.

دوج کوین هم مانند بیت کوین براساس الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) که از الگوریتم های اجماع است، یا همان استخراج (ماینینگ) بنا شده است. این شبکه هم مثل بیت کوین به ماینرهایی متکی است که تراکنش‌های آن را تأیید می‌کنند و با قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود جلوی تلقب و دستکاری بلاک چین را می‌گیرند.

البته برخلاف بیت کوین، دوج کوین به‌جای الگوریتم رمزنگاری SHA-256 از الگوریتم رمزنگاری Scrypt بهره می‌برد که مصرف برق ماینینگ را کاهش می‌دهد. اولین ارز دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده کرد لایت کوین بود.

در ابتدا مشخص شده بود که تعداد دوج‌های موجود به 100 میلیارد واحد محدود شود، اما در سال 2014 توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند خاصیت ضدتورمی را از این ارز دیجیتال حذف کنند تا بتواند به‌عنوان روش پرداخت کاربرد خود را حفظ کند بنابراین تولید دوج کوین بدون محدودیت میتواند ادامه داشته باشد. پاداش بلاک این شبکه (پاداش ماینرها به ازای استخراج هر بلاک) 10000 واحد DOGE است و برخلاف بیت کوین همیشه ثابت باقی خواهد ماند.

استخراج دوج کوین از الگوریتم Merge mining استفاده می شود بدین معنا که اکنون دوج کوین از قدرت پردازش شبکه لایت کوین استفاده می‌کند. بنابراین اگر کسی بخواهد دوج استخراج کند، باید به‌سراغ استخراج لایت کوین برود. ماینرهای لایت کوین در هنگام استخراج علاوه‌بر لایت کوین واحدهای DOGE هم به‌دست می‌آورند.

نحوه استخراج دوج کوین چگونه است؟

در حقیقت فرایند کسب پاداش در قالب سکه‌‌های DOGE به منظور تایید تراکنش‌‌های انجام‌‌شده در بلاکچین دوج کوین‌‌ محسوب می‌‌شود. رایانه شما به عنوان گرهی Node عمل می‌‌کند که وظیفه تایید و بررسی تراکنش‌‌ها را به عهده دارد. این مسئله به حل مشکلات پیچیده ریاضی هم مربوط می‌‌شود. این بلاک‌‌های تازه تاییدشده از تراکنش‌‌ها به بلاکچین اضافه می‌‌شوند.

نقش شما در فرایند استخراج دوج کوین چیست؟

باید سطح ثابتی از نیروی تهویه و عرضه برای سخت‌‌افزار مهیا کنید. دقیقا مثل دیگر ارزهای رمزنگاری شده، استخراج دوج کوین DOGE کمی مثل بخت‌‌آزمایی است. برخی از رایانه‌‌ها، محاسبات را سریع‌‌تر از دیگر رایانه‌‌ها انجام می‌‌دهند و فقط به سریع‌‌ترین و قوی‌‌ترین آن‌‌ها پاداش تعلق می‌‌گیرد. گرهی که یک مشکل ریاضی را زودتر از همه حل کند، پاداش می‌‌گیرد. یکی از اصلی‌‌ترین دلایل برای استخراج دوج کوین‌‌ این است که به دست آوردن آن از بسیاری از آلت‌کوین‌‌های دیگر، ساده‌‌تر می‌‌باشد. به نحوه عمل استخراج دوج کوین‌‌ در مقایسه با دیگر ارزهای رمزنگاری‌‌شده نگاه کنید:

چگونه DOGE استخراج کنیم؟

اگر می‌‌خواهید استخراج‌‌کننده دوج کوین‌‌ باشید، سه گزینه پیش روی خود دارید:

  • استخراج انفرادی
  • استفاده از استخر استخراج دوج کوین‌‌
  • استفاده از استخراج ابری

گزینه‌‌های اول و دوم نیازمند استفاده از سخت‌‌افزار استخراج شخصی شما هستند. بیایید نگاهی دقیق‌‌تر به تجهیزات مورد نیاز بیاندازیم. نرم‌‌افزار و سخت‌‌افزار استخراج دوج کوین‌‌ پیش از اینکه وارد استخراج شوید، به این چند مورد ضروری نیاز دارید:

  1. رایانه شخصی با سیستم عامل ویندوز یا لینوکس
  2. اتصال اینترنت
  3. چند پردازنده گرافیک
  4. کیف پول دوج کوین‌‌ برای ذخیره کردن دوج کوین‌های استخراج شده

هر چقدر سخت‌‌افزار مورد استفاده شما قوی‌‌تر باشد، شانس بیشتری برای کسب پاداش از چنگال رقبا خواهید داشت. بازه وسیعی از GPUها (واحدهای پردازش گرافیکی) برای بهبود اثربخشی رایانه شما وجود دارد.

استخراج انفرادی بازدهی لازم را ندارد؛ مشکلات محاسباتی سخت‌‌تر شده‌‌اند و شانس اینکه کسی پاداش بگیرد و به شما هیچ چیزی نرسد، بسیار بالا رفته است. استخراج‌‌کنندگان انفرادی یا تازه‌‌وارد و یا نخبه‌‌های حاضر در خود فرایند هستند. به این علت، مردم معمولا از روش دوم، استخراج جمعی استفاده می‌‌کنند. استخرهای استخراج دوج کوین‌‌ به این معنا است که شما نیروی خود را با دیگر استخراج‌‌کنندگان، یکی می‌‌کنید و به صورت جمعی فرایند را انجام می‌‌دهید. رایانه‌‌های تیم شما با یکدیگر کار می‌‌کنند تا مشکلات محاسباتی را حل کنند و این کار باعث بهبود شدید عملکرد می‌‌شود. به محض اینکه بلاک به دست آمد، پاداش طبق مشارکت طرفین، بین آن‌‌ها تقسیم می‌‌شود و به همین خاطر عدالت نسبی در آن وجود دارد.

اینترنت پر از استخرهای استخراج متفاوت است؛ بهتر است که معتبرترین وبسایت‌‌ها با سابقه خوب را انتخاب کنید. همچنین باید کارمزدها را هم در نظر بگیرید، زیرا تفاوت بسیار زیادی بین آن‌‌ها وجود دارد. به محض اینکه در یک وبسایت ثبت نام کردید، باید با ورود و رمزعبور، یک کارگر بسازید. ما شدیدا توصیه می‌‌کنیم که برداشت اتوماتیک پاداش‌‌ها به مقصد کیف را تنظیم کنید (اغلب اوقات پول هنگامی که به حد خاصی می‌‌رسد، به کیف شما اضافه می‌‌شود).

توضیح: استخرهای استخراج scrypt معتبر برای گرفتن DOGE انتخاب کنید.

استخراج ابری آیا آماده استخراج سنگین دوج کوین‌‌ نیستید؟

پس استخراج ابری گزینه مناسب برای شما خواهد بود. در این حالت، ظرفیت مورد نیاز را از یک ارائه‌‌کننده واسطه اجاره می‌‌کنید و به واسطه یک قرارداد، وام‌‌های رمز ارز دریافت می‌‌کنید. تمام کار برای شما انجام می‌‌شود، اما باید انتظار یک کارمزد بالا را داشته باشید. نقدهای مشتریان و همچنین پیشنهادهای اجاره‌‌ای را بخوانید؛ مطمئن شوید که کمیسیون با انتظار شما همخوانی دارد (به عنوان یک اصل، همه چیز به مدت قرارداد بستگی دارد). البته بهتر است که استخراج دوج را برای مدت طولانی‌‌تری انجام دهید (از ۶ ماه تا ۲ سال). در این حالت، می‌‌توانید بدون سرمایه‌‌گذاری جدی، رمز ارز کافی به دست آورید. وبسایت‌‌های بزرگ معمولا به مشتریان طولانی‌‌مدت، تخفیف زیادی می‌‌دهند. به طور ایده‌‌آل، باید گزینه‌‌ای برای برداشت فوری وجود داشته باشد. مطمئن‌‌ترین راه‌‌حل تا به اینجا، Eobot.com، Dogemining.info و چند گزینه دیگر هستند.

کیف پول‌های دوج کوین

نامنوعلینک دانلود/دسترسی
تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
کوینومینرم‌افزاری/ موبایل – کامپیوتردانلود
اتمیکنرم‌افزاری/موبایل – کامپیوتردانلود
کیف پول موبایل دوج کوین (رسمی)نرم‌افزاری/ موبایل (فقط اندروید)دانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریفیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
کیف پول ترزورسخت‌افزاریفیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود

DOGE یک ارز دیجیتال مبتنی بر تبلیغات است. برخلاف اتریوم که دنیای کاملی از خدمات، قراردادهای هوشمند، DApps و موارد دیگر را به ارمغان می‌آورد، حضور Dogecoin در حال حاضر تنها به یک روش پرداخت محدود شده است. با این حال، با توجه به اینکه سکه‌های میم اغلب برای ایجاد دستاوردهای سریع طراحی شده‌اند، فقدان ابزارهای فنی باعث کاهش رشد DOGE در نمودارهای محبوبیت نشده است.

دلایل دیگر عبارتند از حمایت ایلان ماسک از DOGE، به طوری که برخی از توییت‌های او حتی در موارد متعدد قیمت این میم کوین را بالا می‌برد. همچنین، دوج کوین جامعه فعالی دارد که اعضای آن به بخشی از “ارتش دوج” معروف هستند.

علاوه بر این، DOGE، بر خلاف بیت کوین یا اتریوم، با قیمت پایین‌تری معامله می‌کند و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به معامله را در دسترس‌تر می‌سازد. و در نهایت، اگر می‌خواهید Dogecoin بخرید، می‌توانید این کار را از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز انجام دهید.

اکوسیستم دوج کوین

اکوسیستم DOGE شامل جامعه فعال dogecoin، بنیاد dogecoin و سایر عناصر است. دوج کوین که به عنوان یک ارز دیجیتال متن باز و همتا به همتا شناخته می‌شود، همه چیز را ساده و مینیمالیستی نگه می‌دارد. 

برای شروع، شبکه‌ای از کامپیوترها یا گره‌ها برای ایمن نگه داشتن شبکه وجود دارد. علاوه بر این، کیف‌پول‌هایی سازگار با DOGE و صرافی‌های پشتیبان وجود دارند که بخش بهتری از اکوسیستم DOGE را تشکیل می‌دهند. 

یکی دیگر از عناصر کمتر شناخته شده اکوسیستم، DogeChain است، یک کاوشگر شبیه اتراسکن برای Dogecoin است.

خرید دوج کوین

برای خرید دوج کوین می‌توانید از سایت‌های ایرانی و خارجی مانند صرافی بایننس اقدام نمایید. در ادامه لیست بهترین صرافی‌های خارجی خرید دوج کوین را مشاهده می‌کنید:

ایا دوج کوین یک دلار می‌شود؟

دوج کوین در تاریخ 22 آوریل روند صعودی جدیدی را آغاز کرد و با رشدی 367 درصدی، خود را به سقف تاریخی 0.7316 دلار رساند. با وجود اینکه دوج بعد از آن وارد یک فاز اصلاحی شد، اما همواره جایگاه خود را در بین 10 رمزارز با ارزش بازار حفظ کرده است. برخی از تحلیل‌گران سال 2022 را برای دوج کوین و شیبا اینو مناسب نمی‌دانند اما بدلیل ماهیت فاندامنتالی این ارز دیجیتال هیچ چیز بعید نیست!

چگونه دوج کوین استخراج کنیم؟

سه روش عمده برای استخراج دوج کوین وجو دارد. استخراج فردی، جمعی و ابری! بهترین روش برای استخراج دوج کوین استفاده از روش جمعی و عضویت در استخرهای مطرح مانند F2POOL.COM و … است.

استخراج دوج کوین با گوشی همراه

همانند سایر ارزهای دیجیتال که از الگوریتم اجماع اثبات کار PoW استفاده می‌کنند، ارز دیجیتال دوج کوین را می‌توان با استفاده از سخت افزار استخراج کرد. یکی از سخت افزارهایی که میتوان از آن به منظور استخراج استفاده کرد، گوشی همراه می‌باشد اما به دلیل ضعیف بودن سخت افزار موبایلی و هزینه بالای آن، استخراج هیچ رمزارزی با موبایل توصیه نمی‌شود.

قیمت دوج کوین در سال 2020

در تاریخ Oct 22, 2020 قیمت دوج کوین $0.002655 و در تاریخ Jan 05, 2022 قیمت دوج کوین حدود $0.155721 در حال نوسان است.

پیش بینی قیمت دوج کوین

به دلیل ماهیت فاندامنتالی این میم کوین، پیش‌بینی درستی از قیمت این ارز دیجیتال نمی‌توان ارائه داد.

علت افزایش قیمت دوج کوین

دو دلیل اصلی برای افزایش قیمت دوج کوین را می‌توان به افزایش حجم معاملات ناشی از لیست شدن در صرافی‌های معتبر و همچنین حمایت افراد معروف مانند ایلان ماسک، اسنوپ داگ و مارک‌کوبان دانست.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *