0

ارز دیجیتال شیبا اینو Shiba Ino (SHIB)

shiba ino token توکن شیبا اینو

ارز دیجیتال شیبا اینو یک توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم و استاندارد ERC-20 است که در ماه اوت ۲۰۲۰ توسط شخصی ناشناس ملقب به «ریوشی» ایجاد شد. واژه shiba inu در زبان ژاپنی نام نژاد سگی شکاری است که دقیقاً تصویر آن در لوگوی دوج کوین هم به چشم می‌خورد. این ارز به طور گسترده‌ای نزد حامیانش به «قاتل دوج کوین» معروف است و طرفداران این میم کوین آن را جایگزینی خلف برای دوج کوین DOGE می‌دانند. از آنجایی که این ارز یک توکن ERC-20 محسوب می‌شود، دارای بلاکچین اختصاصی نیست و در شبکه اتریوم فعال است.

میم کوین شیبا اینو به دلیل نوسانات بسیار بالایی که دارد یک سرمایه گذاری بسیار پر ریسک به حساب می‌آید. با توییت‌هایی که ایلان ماسک روی دوج کوین می‌کند، قیمت این توکن نوسان‌های شدیدی دارد و در کی از توییت‌های خود که از واژه Dogefather استفاده کرد باعث رشد قیمت 300 درصدی فقط در یک روز در توکن شیبا اینو شد.

دلیل نام‌گذاری شیبا اینو (Shiba Inu)

شیبا اینو (Shiba Inu) در واقع نام یک نام یک نژاد سگ ژاپنی است. پروژه ارز دیجیتال SHIB نام خود را از این پروژه الهام گرفته است. لوگوی این ارز دیجیتال نیز تصویری از یک سگ شیبا اینو است.

تصویر این سگ از پیش به‌عنوان یک میم (meme)  محبوب در فضای مجازی به کار می‌رفت. استفاده پروژه ارز دیجیتال شیبا از نماد شیبا اینو نیز به دلیل همین محبوبیت بوده است.

ارز دیجیتال شیبا به سبب استفاده از یک میم در نام و لوگوی خود در دسته میم کوین‌ها (meme coin) طبقه‌بندی می‌شود. یکی دیگر از میم کوین‌های معروف، دوج کوین (Dogecoin) است که آن هم از تصویر یک سگ شیبا اینو به‌عنوان نماد خود استفاده می‌کند. در ادامه به توضیح شباهت و تفاوت‌های این دو میم کوین می‌پردازیم.

شیبا اینو (Shiba Inu) و دوج کوین (Dogecoin) چه شباهت‌هایی دارند؟

شیبا اینو (SHIB) و دوج کوین (DOGE) هر دو در دسته میم کوین‌ها طبقه‌بندی می‌شوند و هر دو از یک نماد (سگ شیبا اینو) در لوگوی خود استفاده می‌کنند. 

دوج کوین پیش از شیبا اینو و در سال 2013 به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شده بود و معروف‌ترین میم کوین حوزه کریپتو به شمار می‌رود. این ارز دیجیتال از حمایت بسیاری از سلبریتی‌ها، از جمله ایلان ماسک قرار داشت. 

دوج کوین برای مدتی توانست رشد قیمت فوق‌العاده‌ای را تجربه کند و در صدر اخبار قرار گیرد. بسیاری از افرادی که در آغاز به ارز دیجیتال شیبا (SHIB) علاقه نشان دادند، آن را یک نسخه شبیه‌سازی‌شده از دوج کوین می‌دانستند و امیدوار بودند که شیبا نیز روند صعودی و حمایت‌های گسترده‌ای مشابه دوج کوین را تجربه کند. 

البته نظر تیم توسعه‌دهنده شیبا اینو با کاربران متفاوت بود. تیم شیبا، SHIB را یک رقیب بزرگ برای دوج کوین می‌نامیدند. از همین نظر به شیبا، لقب قاتل دوج کوین را داده‌اند.

تفاوت شیبا اینو (Shiba Inu) با دوج کوین (Dogecoin)

فارغ از مشابهت‌هایی که در ظاهر بین دو ارز دیجیتال SHIB و DOGE وجود دارد، تفاوت‌های بنیادی تری بین این دو برقرار است. در ادامه وجوه این تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم؛

پروژه ارز دیجیتال شیبا بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است و شبکه مستقل خود را ندارد اما دوج کوین، از شبکه بلاک چین اختصاصی خود استفاده می‌کند.

ارز دیجیتال DOGE می‌تواند به نحو نامحدود استخراج شود اما ارز دیجیتال شیبا (SHIB) قابل استخراج نیست و میزان عرضه کل نامحدودی دارد که از همان ابتدا نیمی از آن در استخر نقدینگی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ قفل شد و نیم دیگر به ویتالیک بوترین، خالق اتریوم اهدا شد.

پروژه ارز دیجیتال شیبا با یک هدف مشخص عرضه شد و آن ایجاد یک جامعه خودمختار و غیرمتمرکز بود. به‌علاوه، تیم توسعه‌دهنده SHIB به دنبال بررسی رفتار یک ارز بدون پشتوانه مالی و تبلیغاتی بودند.

اما در مورد دوج کوین، شرایط متفاوت بود. تیم توسعه‌دهنده DOGE، این ارز دیجیتال را با عنوان یک پروژه سرگرم‌کننده و خودمانی به بازار کریپتوکارنسی‌ها معرفی کردند.

اکوسیستم شیبا اینو (Shiba Inu) از چه اجزایی تشکیل شده است؟

توکن اصلی زنجیره شیبا اینو، SHIB است. اما این شبکه از دو توکن دیگر نیز برخوردار است که نقش‌های متنوعی در شبکه ارز دیجیتال شیبا ایفا می‌کنند. در این بخش به معرفی توکن‌های شبکه ارز دیجیتال شیبا خواهیم پرداخت؛

SHIB: توکن SHIB، در واقع توکن اصلی این پروژه است. میزان کل عرضه این ارز دیجیتال محدود و برابر 1 کوادریلیون (Quadrillion) است که در حدود 41 درصد آن سوزانده شده است. اصلی‌ترین فعالیت‌های این پروژه با استفاده از همین توکن انجام می‌شود.

LEASH: میزان کل عرضه این توکن بسیار کمتر از توکن اصلی پروژه شیبا اینو (Shiba Inu) و برابر با 107.646 واحد است. LEASH یک توکن ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-20 است. ساختار این توکن بسیار به ساختار توکن SHIB شباهت دارد.

BONE: اكوسيستم شيبا، به کمک توکن BONE که یک توکن حاکمیتی است، برای کاربران خود امکان مشارکت در حاکمیت شبکه را فراهم می‌کند. دارندگان BONE می‌توانند در رأی‌گیری‌های مربوط به شبکه شیبا اینو شرکت کنند.

طبعاً هر شخصی BONEهای بیشتری داشته باشد، از میزان بالاتری از حق رأی برخوردار خواهد بود. میزان کل عرضه این توکن 250 میلیون واحد است.

شیبا سواپ (ShibaSwap) چیست و چه نقشی در اکوسیستم شیبا دارد؟

شیبا سواپ در واقع مهم‌ترین عضو اکوسیستم شیبا اینو است. زمانی که شیبا سواپ راه‌اندازی شد، در کمتر از 24 ساعت، مجموع ارزش دارایی ذخیره شده در شبکه شیبا اینو (Shiba Inu) از 1 میلیارد دلار فراتر رفت.

این حجم از استقبال کاربران از شیبا سواپ، ماحصل این بود که ShibaSwap برای تأمین‌کنندگان نقدینگی پاداش خیلی خوبی در نظر گرفته بود. پس از راه‌اندازی این صرافی غیرمتمرکز، نرخ ارز شیبا در حدود 14 درصد افزایش یافت.

شیبا سواپ (ShibaSwap) چه امکاناتی ارائه می‌دهد؟

شیبا سواپ، صرافی غیرمتمرکز و مهم‌ترین عضو اکوسیستم شیبا اینو (Shiba Inu)، 6 محصول ارائه می‌دهد که در این بخش به توضیح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • DIG: کاربران شیبا اینو می‌توانند به‌واسطه این محصول، استخرهای نقدینگی با جفت ارزهای موردنظر خود را بسازند. در واقع با استفاده از DIG، افراد می‌توانند نقش تأمین‌کننده نقدینگی (Liquidity Provider) را در این اکوسیستم ایفا کنند.
  • Fetch: همان‌طور که می‌دانید، یونی سواپ (UniSwap) بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز در بازار کریپتوکارنسی‌ها است. کاربران این حوزه می‌توانند دارایی‌های خود را در این صرافی ذخیره کنند و در ازای تأمین نقدینگی، پاداش دریافت کنند.

به‌علاوه این افراد، در ازای توکن‌های ارسالی خود، توکنی تحت عنوان Liqudity Provider یا به‌اختصار، LP توکن دریافت می‌کنند. 

Fetch ابزاری است که به کاربران این امکان را می‌دهد که با انتقال LP توکن‌های خود از نسخه دوم یونی سواپ به شیبا سواپ، پاداش دریافت کنند. 

هدف توسعه‌دهندگان شیبا سواپ از این کار این بود که بتوانند بخشی از نقدینگی موجود در صرافی یونی سواپ را به شیبا سواپ منتقل کنند و باعث رشد این پلتفرم شوند.

  • Bury: شما می‌توانند با استفاده از این محصول، توکن‌های SHIB، LEASH و BONE را استیک کنید و بخشی از کارمزد معاملات را به‌عنوان سود دریافت کنید.
  •  اما دررابطه‌با استیکینگ در اکوسیستم شیبا لازم است به این نکته توجه داشته باشید که در هفته، شما فقط می‌توانید 33 درصد از سود حاصل از استیکینگ را برداشت کنید و باقی 67 درصد از این درآمد به مدت 6 ماه در اکوسیستم قفل می‌شود.
  • SWAP: ابزار swap در واقع اصلی‌ترین بخش صرافی غیرمتمرکز Shibaswap است و به‌عنوان محلی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال و تبدیل آنها به کار می‌رود.
  • Bonefolio: برای مشاهده وضعیت سود استخرها و مشاهده میزان سود تأمین‌کنندگان نقدینگی، می‌توان از این ابزار استفاده کرد. از دیگر خدماتی که Bonefolio ارائه می‌دهد می‌توانیم به مشاهده حجم معاملات روزانه، لیست توکن‌های موجود و ارائه پرتفوی سرمایه‌گذاری اشاره کینم.
  • WOOF: در واقع بستری است برای نمایش سود تأمین‌کنندگان نقدینگی.

انکوباتور (Inkubator) در اکوسیستم شیبا اینو

اکوسیستم شیبا اینو (Shiba Inu) یک بازار برای NFTها دارد که در آن از هنرمندان دعوت می‌کند آن دسته از آثار هنری خود را که مرتبط با سگ‌های شیبا اینو هستند را در آن عرضه کنند.

نام کامل این بازار، Shiba Inu Inkubator است. هدف اصلی این بخش از اکوسیستم شیبا اینو، تشویق هنرمندان به خلق آثار هنری و حمایت از آنهاست. انکوباتور شیبا اینو، برای نبوغ و خلاقیت ارزش زیادی قائل است و هنرمندان را به فراروی از اشکال هنری رایج دعوت می‌کند.

شیبوشی (Shiboshi)؛ مجموعه NFTهای شیبا اینو

اکوسیستم شیبا اینو (Shiba Inu) مجموعه‌ای از 10.000 توکن غیر قابل تعویض را بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ارائه کرده است. این NFTها در اکتبر 2021 به بازار عرضه شدند.

مجموعه این 10.000 NFT که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند، شیبوشی (Shiboshi) نامیده می‌شود. بنا بر اعلام تیم توسعه‌دهنده پروژه ارز دیجیتال شیبا، این تیم در نظر دارد که در آینده، یک بازی مبتنی بر بلاک چین به نام Shiboshi Game نیز عرضه کند این مجموعه NFT، در آن مورداستفاده خواهند بود.

مکانیسم توکن‌سوزی در اکوسیستم شیبا اینو (Shiba Inu) چگونه عمل می‌کند؟

یکی از راهکارهای تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال شیبا برای مقابله با کاهش ارزش SHIB، راه‌اندازی یک پورتال توکن سوزی بود. کارکرد این پورتال این‌گونه است که کاربران با سوزاندن توکن‌های خود، آنها را به یک آدرس سوخته انتقال می‌دهند و بعد از آن، دیگر امکان تراکنش با آن توکن‌های SHIB که سوزانده شده‌اند وجود نخواهد داشت.

در نتیجه توکن SHIB کمیاب  می‌شود و ارزش آن افزایش می‌یابد. اکوسیستم شیبا برای تشویق کاربران به سوزاندن توکن‌های SHIB به آنها پیشنهاد می‌دهد که در ازای سوزاندن توکن‌های شیبا، burnSHIB دریافت خواهند کرد.

BurnSHIB توکنی است که کاربران می‌توانند با ذخیره آن در یک کیف پول Web3 مانند متامسک، سود سالانه دریافت کنند.

WoofPaper یا همان وایت پیپرِ شیبا اینو (Shiba Inu)

وایت پیپر(White Paper)، سندی است که توضیح کاملی از یک پروژه ارز دیجیتال غیرمتمرکز در آن ارائه شده است. مطالعه وایت پیپر یک پروژه به شما نشان می‌دهد که پروژه مذکور برای حل چه مشکلی توسعه داده شده است و چه راهکارهایی برای حل آن مشکلات اتخاذ کرده است.

پروژه ارز دیجیتال شیبا (Shiba Inu) نه در آغاز عرضه SHIB، بلکه مدتی بعد از آن به ارائه وایت پیپر اختصاصی خود پرداخت و آن را ووف پیپر (WoofPaper) نامید.

پس ووف پیپر، همان وایت پیپر ارز دیجیتال SHIB است که اطلاعاتی شامل ماهیت فلسفی و فنی، اهداف و چگونگی کارکرد را در آن ذکر شده است. اگر شما نیز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری بر روی این ارز دیجیتال هستید، پیش از خرید SHIB، خوب است که ووف پیپر را مطالعه کنید.

نقاط ضعف پروژه ارز دیجیتال شیبا اینو (Shiba Inu)

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم، شیبا بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و بلاک چین اختصاصی ندارد. این فقدان، ممکن است باعث شود که شیبا در رقابت با پروژه‌هایی با زیرساخت‌های قوی تر، موفق نباشد.

نکته دیگر در مورد ارز دیجیتال SHIB این است که نوسانات قیمت در شیبا از آغاز عرضه‌اش تاکنون زیاد بوده. چنین نوساناتی، گرچه ممکن است شیبا را به گزینه‌ای مناسب برای تریدرها تبدیل کند، اما باعث شده SHIB گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نباشد.

قیمت توکن شیبا اینو

توکن شیبا اینو کار خود را از تاریخ 3 آپریل 2021 شروع کرده است و از قیمت 0 و تنها ظرف مدت 30 روز به قیمت 0.00000208 دلار رسیده است. تمام توکن های قابل ارائه در این ارز دیجیتال 1,000,000,000,000,000 است و اطلاعات دقیقی از تعداد توکن های ارائه در دسترس نیست. حجم معاملات روزانه این توکن $122,765,608 دلار است و از حجم بازار آن اطلاعاتی در دسترس نیست. در زمان نگارش این مقاله توکن شیبا اینو در رتبه 2466 (رتبه 11 در تاریخ 18/8/1400) بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. می‌توانید اطلاعات کامل این توکن جدید را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

شیبا اینو با جامعه و طرفداران افراطی که دارد توانسته است در سایت کوین مارکت کپ 1,734,689 watchlists طرفدار را در سایت کوین مارکت کپ به خود اختصاص داده و همچنین در تمام صرافی های معتبر لیست شود.

شناسنامه توکن شیبا اینو

نامشیبا اینو، Shiba Inu
اختصارSHIB
آدرس سایتshibatoken.com
استانداردERC20
تعداد توکن589,738,956,207,004
رتبه11
حجم بازار31 میلیارد دلار
وایت پیپرمشاهده
قراردادمشاهده
خرید از صرافی نوبیتکسورود

کیف پول شیبا اینو

از آنجایی که این توکن برپایه استاندارد اتریوم و ERC20 طراحی شده است، تمام کیف پول هایی که توانایی نگهداری از اتریوم را دارند، امکان نگهداری از این توکن را نیز دارند. در ادامه لیستی از این کیف پول ها را میبینید:

نحوه خرید شیبا اینو

به دلیل تازگی این توکن، صرافی های کمی این توکن را لیست کرده اند که در زیر می‌بینید:

همچنین یکی از راحت‌ترین راه‌های خرید این توکن، استفاده از کیف پول تراست است. میتوانید مقداری اتریوم را به کیف پول تراست خود انتقال دهید و در آنجا با استفاده از گزینه Swap و تبدیل اتریوم به توکن SHIBAINU این توکن را خریداری کنید. البته کارمزد تبدیل کمی بالاست به همین دلیل برای حجم بالا از این روش استفاده کنید.

تراکنش های مربوط به شیبا اینو را می‌توانید در اینجا ببینید.

خرید و فروش شیبا اینو در صرافی ایرانی

لیست بهترین صرافی‌های ایرانی ارائه‌دهندگان رمزارز شیبا اینو را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

آینده ارز شیبا اینو چگونه است؟

با توجه به محبوبیتی که ارز دیجیتال شیبا اینو در جامعه رمزارزها دارد و همچنین لیست شدن این رمزارز در صرافی‌های معتبر مانند صرافی بایننس و کراکن، می‌توان آینده روشنی را برای این میم کوین در نظر دانست.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *