0

بازی F1 23

بازی F1 23 با پیشرفتی خیره کننده نسبت به نسخه پیشین و افزودن بخش‌های جدید، قدرت جذب تمام عاشقان سرعت را دارد.

به گزارش خوبو، استودیو کدمسترز همیشه درتلاش بوده تا به‌واسطه F1 بتواند تجربه‌ای درخور علاقه‌مندان به این ورزش و بازی‌های شبیه‌ساز رانندگی را ارائه کند. با این‌ حال در سال‌ های اخیر شاهد یکنواختی بیش‌ از اندازه‌ای در روند گیم‌ پلی و نسخه‌ های ساخته شده از بازی F1 هستیم.

البته که در سال 2021، تیم سازنده با اضافه کردن حالت داستانی بریک‌پوینت سعی کرد تا تجربه‌ای جدید را ارائه دهد. اما، آن‌چنان آش دهن‌سوزی نبود. حال پس وقفه‌ای یک ساله، کدمسترز یک بار دیگر از حالت داستانی خود استفاده کرده است.

بریک‌ پوینت 2 داستان فصل‌های 2022 و 2023 مسابقات فرمول وان را روایت کرده و حول تیم کانراسپورت باتلر گلوبال ریسینگ روایت می‌شود.

حال ایدن جکسون و دیون باتلر با یکدیگر هم‌تیمی شده و باید برای موفقیت تیم خود تلاش کنند. این در حالی است که همه چیز مطابق میل این دو راننده و سران کانراسپورت پیش نمی‌رود و شاهد درگیری‌های مختلفی میان این دو هم‌تیمی هستیم.

در ادامه مطلب ما را همراهی کنید تا بازی F1 23 را معرفی و بررسی کنیم.

بازی F1 23

معرفی بازی F1 23

بازی F1 23 از بیرون همان بازی F1 22 بوده که نسخه ضعیف‌تر از بازی F1 21 بود، اما شما به محض ورود به منوی این بازی شاهد تغییراتی هستید که به شما می‌فهمانند این بازی دقیقا مانند حقیقت دنیای فرمول یک برای قطع زنجیره تکرار توسعه یافته است.

F1 23 بخش‌های جذاب بسیاری را به بازی خود افزوده که در کنار بسیاری بهبودهای صورت گرفته نسبت به نسخه پیشین، آن را تبدیل به نسخه‌ای خاص از سری F1 می‌کند.

اولین بخشی که در این بازی نظر شما را جلب خواهد کرد، بخش Braking Point 2 است. اولین قسمت از این بخش در بازی F1 21 دریافت شد. در حالی که انتظار می‌رفت قسمت دوم این بخش در بازی F1 22 به انتشار برسد، در کمال تعجب خبری از آن نبود و همین موضوع بسیاری از کاربران که بازی F1 21 را برای بخش داستانی آن خریداری کرده بودند، از خرید بازی F1 22 منصرف کرد.

ویژگی های بازی F1 23

سال گذشته اولین سال از ماشین‌های نسل جدید فرمول یک بود و وجود برخی مشکلات و ابهامات در دنیای واقعی، گریبان این بازی را نیز گرفته بود و ما با وجود بهبود ماشین‌ها نسبت به ماشین‌های بازی F1 21 در برخی بخش‌ها، شاهد اتفاقات غیر منتظره و غیر طبیعی در ماشین‌های بازی بودیم.

این مشکل به طور کلی در بازی F1 23 برطرف شده و در کنار فرمان پذیری روان‌تر و با صلابت‌تر، ما بیش از پیش احساس رانندگی در مدرن‌ترین ماشین‌های جهان را در این بازی داریم.

دیگر بخش جذاب این بازی تفاوت فاحش میان لاستیک‌ها مختلف و استراتژی‌ها در این بازی است. باید اشاره داشت که هوش مصنوعی رانندگان در بخش‌های آفلاین پیشرفت بی نظیری داشته و سبقت گرفتن و حمله کردن را به چالشی حقیقی بدل کرده که از زیباترین بخش‌های دنیای فرمول یک است.

در بازی F1 22 به دلیل وجود مشکلات و ابهاماتی که پیش‌تر اشاره شد، تجربه این بازی با استفاده از دسته‌های پلی استیشن و ایکس باکس، تجربه چندان جذابی نبود و ما همیشه خطاهای ناخواسته را در زمان استفاده از این کنترلرها در بازی خود می‌دیدیم. این مشکل نیز به لطف ثبات و بهبود شرایط ماشین‌ها در بازی F1 23 برطرف شده و حتی تجربه این بازی بدون استفاده از فرمان‌های حرفه‌ای، ساعاتی لذت بخش را برای شما فراهم می‌کند.

بازی F1 23

در بازی F1 23 پس از ورود به پیت استاپ و تعویض لاستیک‌ها، تفاوت سرعت و فرمان پذیری را به شکل کاملا محسوس متوجه می‌شویم و اگر مسابقات فرمول یک دنبال کرده باشید، می‌دانید که موضوع لاستیک‌ها و زمان تعویض آن‌ها یکی از مهم‌ترین و داغ‌ترین موضوعات در دنیای این مسابقات جذاب است که خوشبختانه تیم کد مسترز (Codemasters) به خوبی از عهده آن بر آمده است.

دیگر بخش بهبود یافته در بازی F1 23، بخش F1 World است که در نسخه پیشین با نام F1 Life شناخته می‌شد و تقریبا هیچ کاربردی برای ما نداشت. اما بخش F1 World که جایگزین F1 Life است با بهبود تمام ویژگی‌های بخش F1 Life و افزودن برخی ویژگی‌های جدید به آن باعث شده نگاه کاملی به زندگی خارج از پیست رانندگان فرمول یک داشته باشیم.

در کنار تمام ویژگی‌های بهبود یافته بخش F1 World، ما شاهد برخی چالش‌ها با نام Series در این بخش از بازی هستیم که از چالش‌های آسان شروع شده و به درجات بسیار سختی می‌رسند و شما را نه تنها سرگرم نگه داشته، بلکه جوایزی را برای شما به ارمغان می‌آورند که می‌توانید در مسابقات بخش آنلاین نیز استفاده کنید.

در این میان نباید از بخش Split Screen‌ نیز غافل شد که یکی از پایه‌های ثابت بازی‌ها F1 بوده و در این نسخه نیز حضور دارد. این بخش مثل همیشه جذاب و کامل، شما را به مبارزه و مسابقه در برابر دوستان خود وادار می‌کند.

گیم پلی بازی F1 23

گیم‌پلی F1 23، از بعضی از جنبه‌ها، پیشرفت‌هایی داشته است، اما همچنان بعضی از نقاط ضعف نسخه پیشین را درخود جای داده است.

فارغ از محتویات، یک بازی ماشین سواری شبیه‌ساز زمانی می‌تواند تجربه منحصربه‌فرد و لذت بخشی را ارائه دهد که طراحی ماشین‌ها و پیست‌های مسابقه در سطح بسیار خوبی قرار داشته باشند. یکی از مشکلات F1 22، این بود که ماشین‌های فرمول وان با وجود طراحی مناسب، اما آنطور که باید و شاید سنگینی لازم را نداشتند و به هنگام پیچیدن و ترمز گرفتن، تاحدی شما را اذیت می‌کردند. این در حالی است که طراحی ماشین‌های فرمول وان در F1 23 بهتر از قبل شده و به‌خوبی سنگینی و وزن ماشین‌ها را حس خواهید کرد.

دقت در طراحی ماشین‌ها از نظر قدرت و تفاوت‌شان نسبت‌به یکدیگر، مورد دیگری است که سبب شده F1 23 از این نظر تجربه‌ی خوبی را ارائه دهد.

بااین‌حال Supercarهای بازی همچنان طراحی بسیار بدی دارند. خشک بودن هندلینگ و سنگینی بیش‌ازاندازه و بی‌دلیل این دسته از ماشین‌ها سبب شده تا اصلا علاقه‌ای به انجام ایونت‌های آن‌ها در حالت Career و MyTeam نداشته باشید.

بازی F1 23

پیست‌های بازی، طراحی مناسب و خوبی دارند و مطابق با مدل واقعی آن‌ها طراحی شده است. همچنین شاهد اضافه شدن پیست‌های جدیدی نظیر پیست قطر و لاس وگاس هستیم. ازطرفی پیست Spanish Grand Prix هم آپدیت‌هایی را دریافت کرده تا تجربه‌ی بهتری را ارائه دهد.

طراحی هوش مصنوعی و درجه سختی سایر ماشین‌ها هم موردی است که یکی از نقاط قوت بازی به حساب می‌آید. برای تازه‌کارها، کد مسترز گزینه‌های قابل دسترس مختلفی را قرار داده تا بازیکنان بتوانند آنطور که باید و شاید درجه سختی و هوش مصنوعی را شخصی‌سازی کنند.

از نظر بصری F1 23 در سطح خوبی قرار دارد و جزئیات به نورپردازی‌ها و کیفیت پیست‌ها از نظر بصری در سطح خوبی قرار دارد و می‌تواند تجربه‌ قابل قبولی را ارائه دهد. همچنین میان‌پرده‌های سینمایی بریک پوینت 2 هم طراحی بهتری نسبت به قبل دارند و شاهد موشن کپچر‌های بی عیب و نقصی هستیم.

F1 23 یک عملکرد بسیار خوب در طراحی دوال‌سنس و استفاده از ویژگی‌های آن برای پلی استیشن 5 را از خود به‌نمایش گذاشته است. به‌هنگام ترمز گرفتن و گاز دادن به‌خوبی تاثیر ویژگی Adaptive Triggerهای دوال‌سنس را حس می‌کنید و هرقدر سرعت شما بیشتر باشد، نوع عملکرد تریگر L2 در راستای ترمز گرفتن هم متفاوت خواهد بود.

داستان بازی F1 23

این بازی با داستانی جذاب بازگشت تا از نو ما بهانه‌ای عالی برای خرید این بازی داشته باشیم. قسمت دوم Braking Point جهان داخل و خارج از پیست دنیای فرمول یک را با شخصیت‌های دوست داشتنی به تصویر کشیده که می‌تواند شما را هر چند کوتاه، اما جذب خود کند.

داستان این بخش ادامه خیزش ایدن جکسون (Aiden Jackson) و دوون باتلر (Devon Butler) را با همراهی شخصیتی تازه وارد از مسابقات فرمول دو یعنی کالی میر (Callie Mayer) تعریف کرده که ارزش این عنوان را چند برابر می‌کند. ترکیبی از مسابقات پر سرعت و داستان‌های دراماتیک پشت صحنه رانندگانی جوان، همان چیزی بود که بازی F1 22 را به معنای واقعی از کورس بهترین شدن خارج ساخت.

سیستم مورد نیاز بازی F1 23

حداقل سیستم مورد نیاز

 • حافظه‌ RAM مورد نیاز: 8 گیگابایت
 • کارت گرافیک مورد نیاز: NVIDIA GTX 1050 Ti یا AMD RX 470
 • گرافیک مورد نیاز برای Ray Tracing رهگیری پرتو: GeForce RTX 2060 یا Radeon RX 6700 XT
 • گرافیک مورد نیاز برای VR واقعیت مجازی: NVIDIA GTX 1660 Ti یا AMD RX 590
 • درایور کارت گرافیک: Driver NVIDIA 522.25 یا AMD 23.2.1
 • پردازنده‌ی مورد نیاز: Intel Core i3-2130 یا AMD FX 4300
 • سی پی یو برای VR واقعیت مجازی: Intel Core i5-9600k یا AMD Ryzen 5 2600X
 • فضای ذخیره‌سازی: 80 گیگابایت
 • سیستم عامل: ویندوز 10

سیستم پیشنهادی

 • حافظه‌ RAM پیشنهادی: 16 گيگابايت
 • کارت گرافیک پیشنهادی: NVIDIA GTX 1660 Ti یا AMD RX 590
 • گرافیک پیشنهادی برای Ray Tracing رهگیری پرتو: GeForce RTX 3070 یا Radeon RX 6800
 • گرافیک پیشنهادی برای VR واقعیت مجازی: NVIDIA RTX 2070 یا AMD RX 6700 XT
 • درایور کارت گرافیک: Driver NVIDIA 528.49 یا AMD 23.2.1
 • پردازنده‌ی پیشنهادی: Intel Core i5 9600K یا AMD Ryzen 5 2600X
 • فضای ذخیره‌سازی: 80 گیگابایت
 • سیستم عامل: ویندوز 11

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *